PNL
Andrei Sîntean (FC Hermannstadt), în echipa etapei a IV-a din Liga 1
Atacantul echipei sibiene a marcat, vineri, primul său gol în Liga 1. De asemenea, el a scos penaltiul din care Romario Pires a egalat în meciul cu Chidia, câștigat de FC Hermanstadt cu 3-1.

Sibianul Andrei Sîntean a fost inclus în echipa ideală a etapei a IV-a din Liga 1 alcătuită de Liga Profesionistă de Fotbal. Trimis pe teren din primul minut de Ruben Albes în meciul cu Chindia, de vinerea trecută, de la Ploiești, Sîntean a scos penaltiul din care Romario Pires a făcut 1-1, în minutul 30, și a adus echipa sibiană în avantaj cu 5 minute înainte de pauză cu un șut direct din lovitură liberă. ”Este unul dintre cei mai buni jucători din lotul sibienilor în acest start de sezon”, a notat Liga Profesionistă de Fotbal pe site-ul propriu, lpf.ro.

CFR Cluj, Universitatea Craiova, Dinamo și FCSB au câte doi jucători în echipa etapei. Campioana en-titre a câștigat duelul cu Astra (2-0), la Giurgiu, FCSB s-a impus cu scor de forfait în fața nou-promovatei FC Argeș, oltenii au dispus de FC Voluntari, în Bănie, cu 2-1, iar Dinamo a învins-o cu 3-1 pe Gaz Metan, la Mediaș, în ultimul meci al etapei a IV-a.

Componența echipei etaei a IV-a a Ligii 1, în viziunea Ligii Profesioniste de Fotbal, și caracterizarea făcută de LPF jucătorilor și antrenorului Daniel Pancu, în cele ce urmează:

Portar

CĂTĂLIN STRATON (FCSB / 30 de ani) - Transferat de la marea rivală cu doar câteva zeci de ore înaintea meciului cu FC Argeş, experimentatul portar a avut 4 intervenţii prin care a ţinut neatinsă plasa porţii ”roş-albaştrilor”.

Fundași

RĂZVAN ONEA (Poli Iaşi / 22 de ani) - A avut o evoluţie curajoasă pe toată durata partidei. A înscris primul său gol în Liga 1, reuşita sa fiind una de 3 puncte.

ANDREI BURCĂ (CFR Cluj / 27 de ani) - Formează cu Paulo Vinicius cel mai bun cuplu de fundaşi centrali din Liga 1. Şi în acest joc, apărătorul clujenilor a fost imposibil de depăşit.

ANTE PULJIC (Dinamo / 32 de ani) - S-a remarcat prin plasamenentul foarte bun. Este un jucător pe placul lui Contra, un mobilizator în momentele cheie.

MARIO CAMORA (CFR Cluj / 33 de ani) - Căpitanul clujenilor şi-a condus echipa spre un nou succes fără gol primit. A ajuns la 272 de meciuri disputate pentru CFR în campionat, cele mai multe jucate de un fotbalist în tricoul grupării ardelene.

Mijlocași

ANDREI CIOBANU (Viitorul / 22 de ani) - A reuşit primul gol din acest sezon şi al 8-lea în 79 de meciuri disputate în Casa Liga 1. Este un mijlocaş cu şut foarte bun.

ALEXANDRU CICÂLDĂU (Universitatea Craiova / 23 de ani) - A fost din nou decisiv pentru ”alb-albaştri”. A ajuns la 21 de goluri marcate pe prima scenă din România, dintre care 10 în anul calendaristic 2020.

JUAN CAMARA (Dinamo / 26 de ani) - A marcat, a pasat decisiv şi a scos un penalti. Este un fotbalist foarte interesant, trecut şi pe la FC Barcelona, care creşte valoarea lotului roş-albilor.

Atacanți

DENNIS MAN (FCSB / 22 de ani) - A înscris prima triplă din carieră în Casa Liga 1, în chiar meciul 100 jucat în principala competiţie internă. Are un început de sezon foarte bun, cu 8 goluri şi 3 pase decisive în 6 jocuri bifate pentru roş-albaştri în toate competiţiile.

ELVIR KOLJIC (Universitatea Craiova / 25 de ani) - Un atacant fantatic, letal în faţa porţii adverse! A înscris în fiecare rundă din acest sezon. Este unul dintre principalii candidaţi la titlul de golgeter.

ANDREI SÎNTEAN (FC Hermannstadt / 21 de ani) - A scos penalti, apoi a marcat un gol foarte frumos, direct din lovitură liberă. Este unul dintre cei mai buni jucători din lotul sibienilor în acest start de sezon.

Antrenorul etapei

DANIEL PANCU (Poli Iaşi / 43 de ani) - Deşi ieşenii au fost conduşi de două ori pe tabelă, Pancu a găsit de fiecare dată soluţii. Victoria de la Arad i se datorează în mare parte!