PNL
Academica Clinceni - FC Hermannstadt 1-1 / Ce frumos ar fi fost!
5246 vizualizari
Echipa sibiană a fost atât de aproape de a obține prima victorie în deplasare, în actualul sezon. Petrișor Petrescu a deschis scorul în minutul 56, dar ilfovenii au reușit să egaleze când mai era un minut din timpul regulamentar. FC Hermannstadt se menține pe penultimul loc în clasamentul din Casa Liga 1 și are 16 puncte, cu unul în minus față de echipa de pe 12, Chindia. Pentru ”alb-roșii” urmează jocul de pe teren propriu cu Dinamo, programat sâmbătă, 7 decembrie, de la ora 20:30.

Hermannstadt a fost la câteva minute de a obține un rezultat mare pe terenul echipei care, în urmă cu trei zile, câștigase de o manieră categorică pe terenul Chindiei, scor 5-2. Sibienii au deschis scorul după 11 minute din repriza secundă a jocului de la Clinceni și păreau capabili să plece acasă cu toate cele 3 puncte în bagaje când defensiva alb-roșie a gafat în linie, în frunte cu portarul Cristiano, iar Vojtus a adus un punct nesperat Academicii.
Prima repriză a făcut o reclamă proastă fotbalului, de parcă s-ar fi aflat față în față două echipe din al treilea eșalon. Ilfovenii au trimis mingea în plasă în minutul 13, dar ”centralul” Ionuț Coza a anulat reușita la semnalizarea tușierului. În urma unei lovituri libere, Răuță a reluat cu capul, iar Patriche a înscris din apropiere, dar Răuță era în ofsaid.
Partea a doua a jocului a fost mai animată, iar la 4 minute de la reluare sibienii au avut mari emoții. Alex Buziuc a primit în careu și l-a întors ca în curtea școlii pe Rimane, l-a culcat și pe Cristiano, dar a șutat imprecis de la 10 metri.
Golul a picat în cealaltă poartă. Sorin Bușu a centrat perfect din alergare, Yazalde a prelungit cu capul și, la colțul lung, Petrișor Petrescu a reluat plasat, învingându-l pe Vâlceanu ('56).
Buziuc, fostul jucător al Gazului Metan, a fost aproape de 1-1 cu 13 minute înainte de final. Atacantul Academicii a reluat spectaculos cu o ”foarfecă” laterală o minge centrată în cros, dar Cristiano a parat, la colțul scurt.

• FC Hermannstadt rămâne singura echipă din Casa Liga 1 care nu a obținut încă nicio victorie în deplasare, în actualul sezon.

Ilfovenii au profitat de pasul în spate făcut de ”alb-roșii” și, cu un minut înainte de finalul celor 90 regulamentare, Robert Ion a trecut ca prin brânză prin defensiva sibiană, pe stânga, a trimis la colțul scurt, Cristiano a scăpat mingea pe sub el și Jakub Vojtus, aflat în careul mic, a îndeplinit o simplă formalitate.
Jucătorii Sibiului au scăpat printre degete o victorie mare, 3 puncte extrem de prețioase care i-ar fi ajutat să părăsească locul direct retrogradabil (13). Hermannstadt are acum 16 puncte, cu unul mai puțin decât Chindia, iar sâmbătă primește vizita lui Dinamo. Jocul de pe ”Municipal” se va disputa în nocturnă, de la ora 20:30. ”Câinii” lui Uhrin jr. vor veni la Sibiu cu gândul la toate cele 3 puncte, în încecrarea de a prinde play-off-ul, după două sezoane în care au jucat în play-out.

ACADEMICA CLINCENI - FC HERMANNSTADT 1-1 (0-0)
Au marcat: Jakub Vojtus '89 / Petrișor Petrescu '56.
ACADEMICA: Vâlceanu - G. Matei, Răuţă, Patriche, P. Pârvulescu - Cebotaru - Merloi (Achim '78), Şut (Al. Popescu '67), Deretti (R. Ion '46), Buziuc - Vojtus. Antrenor Ilie Poenaru.
FC HERMANNSTADT: Cristiano - Luchin, Viera, I. Stoica, Opruţ - R. Pires, Rimane, L. Dumitriu (Taira '86) - Vodă (Yazalde '15), P. Petrescu, Buşu (Tătar '64). Antrenor Eugen Neagoe.
Arbitru:  Ionuţ Coza. Asistenți: Tunyogi Ferencz, Daniel Hulubei. Rezervă: Iulian Călin.
Observatori: Corneliu Fecioru, Constantin Stătescu.
Cartonaşe galbene: Buziuc '80, Patriche '90+3 / Opruţ '67, Yazalde '74.