A venit iepurașul! FC Hermannstadt, victorie MARE la Voluntari! Belu-Iordache, gol spectaculos, cu călcâiul!
834 vizualizari

Echipa sibiană a câștigat, astăzi, cu scorul de 1-0 meciul disputat pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari cu echipa locală. Unicul gol a fost marcat de Claudiu Belu-Iordache în ultimul minut al reprizei întâi.

Ilfovenii au trimis de două ori în bară în primul sfert de oră (7, 11), prin Betancor. În minutul 20, Alexandru Vlad l-a faultat în propriul careu pe Belu-Iordache, dar ”centralul” Marian Barbu i-a dat ”galben” sibianului, în loc de lovitură de la 11 metri.

Belu-Iordache și-a luat revanșa în ultimul minut al reprizei întâi. Fundașul dreapta al lui Hermannstadt i-a luat fața lui Vlad, la centrarea în cros a lui Petrescu, dar a preluat defectuos din careul mic, însă a revenit și a trimis spectaculos în poartă, cu călcâiul, de la doar 2 metri.

Antrenorul Eugen Beza a folosit următoarea formulă de echipă: Cristiano - Scarlatache, Viera, I. Stoica, Opruţ (Vodă ’87) - Belu, Dâlbea, Addae (Pires ’88), Sîntean (Alhassan ’63) - Aosman (Petrescu ’37) - Yazalde (Aralica ’87).

În urma acestei victorii, FC Hermannstadt a urcat din nou pe loc de baraj (14), cu 19 puncte. Sibienii joacă, în etapa a VI-a a play-out-ului, la Mediaș, cu FC Viitorul, miercuri, 5 mai, de la ora 14:15.