Tribuna
Unul din descendenţii familiei Floaşiu, mort într-un accident pe autostradă
Unul din descendenţii familiei Floaşiu, mort într-un accident pe autostradă
* Tânărul, în vârstă de 25 de ani, a murit săptămâna trecută pe autostrada Bucureşti-Piteşti, după ce maşina în care se afla a izbit un cal * Tânărul era student în anul întâi la Bucureşti, la Facultatea de Matematică, după ce absolvise Informatica *
Tragedie în familia urmaşilor marelui comerciant Ilie Floaşiu. Unul din descendenţii acestuia, un tânăr de doar 25 de ani, şi-a pierdut viaţa săptămâna trecută într-un cumplit accident de circulaţie petrecut pe autostrada Bucureşti-Piteşti. Potrivit agenţiei Mediafax, primele cercetări ale poliţiştilor arată că şoferul, care se deplasa dinspre Sibiu spre Bucureşti, s-a trezit în faţă cu un cal, pe care nu a mai putut să-l evite, impactul fiind deosebit de puternic. La scurt timp, un alt autoturism a încercat să evite calul întins pe asfalt, intrând în parapetul de pe mijlocul şoselei.

A murit la spital

Potrivit medicului Bogdan Lazăr de la Serviciul de Ambulanţă Argeş, în urma accidentului şoferul de 25 de ani a suferit o fractură deschisă cranio-cerebrală şi a fost transportat la spital în stop cardio-respirator, însă a murit la scurt timp. La locul accidentului au ajuns şi reprezentanţi ai Direcţiei Sanitar-Veterinare Argeş, care au încercat să îl identifice pe proprietarul calului lăsat nesupravegheat. "Din primele cercetări rezultă că în apropierea tronsonului nou de autostradă, unde a avut loc accidentul, sunt mai multe case unde proprietarii au cai, pe partea cealaltă a şoselei fiind câmpul de păscut, iar gardurile de protecţie sunt îndepărtate sistematic pentru a permite animalelor să traverseze şoseaua. Calul nu are microcip, fiind îngreunată astfel depistarea proprietarului", a declarat directorul Direcţiei Sanitar-Veterinare Argeş, Ionel Vişinescu, citat de Mediafax. Tânărul de 25 de ani era student în anul întâi la Bucureşti, la Facultatea de Matematică, după ce absolvise Informatica.

Familie legendară

Comerciant de legendă al Sibiului, Ilie Floaşiu a devenit cunoscut după ce şi-a deschis un magazin "cu de toate" în centrul Sibiului, pe bulevardul Nicolae Bălcescu la numărul 15. Originar din Galeş, Ilie Floaşiu a deprins negustoria de tânăr, practicând-o mai întâi la Tilişca şi Miercurea Sibiului, şi apoi la Sibiu. Imobilul de pe Nicolae Bălcescu, în care la parter funcţiona magazinul iar la etaj familia îşi amenajase locuinţa, a fost naţionalizat în anul 1948. În anul 2007, după ani lungi de procese, familia a obţinut în instanţă retrocedarea imobilului, în care acum funcţionează un magazin alimentar.




comentarii
18 comentarii

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!CONDOLEANTE FAMILIEI.
CRISTINA
12.04.2010 00:16
DUMNEZEU SĂ-L ODIHNEASCĂ
Un marginean
12.04.2010 02:48
Dumnezeu sa-l odihneasca
Mariana
12.04.2010 08:58
idiotii aia din epoca de piatra, probabil tigani, cu cai langa autostrada merita impuscati!! Uite asa, da gardul la o parte, sa-i pasca martzoaga pe cealalta parte a autostrazii, ca asa vrea el, si lovesti calul din plin cu 130 km/h!!! oare ce se poate intampla? Pacat de tanarul asta... om la a doua facultate, rapus de unul cu IQ de om de caverna!! Odihneasca-se in pace!!
sibian
12.04.2010 09:10
in primul rand condoleante familiei !
pe de alta parte toata presa vuia ca au iesit la vanatoare toate cele n! din dotarea politiei, pai in mama masi politisti care supravegheau autostrada, si firmele berciene care asigura paza ce dracu faceaua pe acolo, nimeni nu a luat nici o masura, ca doar gardul acela nu a fost desfacut de cal cu 5 minute inainte de tragedie !
suntem o tara de KKt in care autoritatile nu ne protejeaza, suntem doar vanati pentru a contribui la bugetul acestei tari.
de siguranta noastra nimanui nu ii pasa !
atom
12.04.2010 09:25
DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA! CONDOLEANTE FAMILIEI INDURERATE. PACAT CA SE PIERDA ASA FALORI DIN CAUZA UNOR INCONSTIENTI TIGANI IMPUTITI.
SIBIAN
12.04.2010 09:31
CNADR-ul ar trebui sa plateasca cu varf si indesat. De ce nu fac controale sa-i prinda pe cei care demonteaza si fura gardul de protectie, de ce nu monteaza camere de luat vederi pe autostrada? Pentru ca pe langa prostie, nici indolenta nu doare...
Nimanui nu-i pasa
12.04.2010 09:35
calul a patit ceva...?
sb 86 dmx
12.04.2010 10:21
PLUS CA PE AUTOSTRADA SUNT SI ECHIPAJE AI UNEI FIRME DE SECURITATE CARE SUPRAVEGHEAZA TRAFICUL ! TREBUIE DATI IN JUDECATA !
DANI
12.04.2010 12:02
scrie sub alta titulatura nu esti sibian,sibieni sunt toleranti siingaduitori cu tigani,tu mai repede esti un oltenas amarat. fie vorba intre noi,tu de unde sti ca-i tigan.esti cumva gititor in stele.
pt sibian
12.04.2010 15:39
dobitoc mai poti fi
ptr sb 86 dmx
12.04.2010 16:44
bai tu esti tot mai prost,lanebuni cu tine,nici dr,Ciuceanu nu te mai face bine,dr.de animale.
eu-pentru sb 86 dmx
12.04.2010 17:29
Ce nazist esti ,m
@sibian si sb 86 dmx
12.04.2010 18:21
SA TE ODIHNESTI IN PACE, SORINE!
nicu
12.04.2010 20:01
dumnezeu sa te odihneasca
rebeca
12.04.2010 21:46
de ce nu blocati IP-ul lui SB 86 DMX. Nu vedeti ca se gaseste sa comenteze aiurea. De ce nu luati masuri? Chiar nu intretineti forumul asta????
Rugam mai mult respect. Blocati acest utilizator
PT ADMINISTRATORUL DE SITE
12.04.2010 21:51
am inteles ca dam o gramada de bani pentru a avea drumuri cu gropi, dar in acest caz..... este strigator la cer!cabalina pe autostrada! avea taxa de drum la zi?! numai cand un ciopor de oi a fost facut la "ceaun" de un tir pe aceeasi autostrada, ca de ciobamul mioritic era in transhumanta! daca era cumva o coloana oficiala in locul lui Sorin (Dumnezeu sa te primeasca in Imparatia Sa, nu te-am cunoscut)oare cum stateau acuma lucrurile?! in tara asta chiar nimeni nu suporta consecintele pentru ceea ce se intampla?
fara cuvinte!
12.04.2010 23:05
Dumnezeu sa-l ierte si familiei sa-i dea putere sa treaca peste aceasta tragedie!
andreia
12.04.2010 23:49
Din aceeasi categorie
adi eco

Comunicat de presa

EVENIMENT TV
VISA MEDICA
visa medica
Cartuse toner, unitati cilindru
Licitatie publica

ACCENT MEDIA