Tribuna
Sibiu - Orăştie, o jumătate de autostradă
Sorana MAIER
10044 vizualizari
Sibiu - Orăştie, o jumătate de autostradă
Ar trebui să fie finalizată în aprilie, dar autostrada Sibiu - Orăştie va fi gata în cursul acestui an, iar proiectul pentru autostrada Sibiu - Piteşti se pregăteşte să fie depus pentru finanţare cu fonduri europene, în perioada 2014 - 2020, spune Dan Şova, ministrul pentru Proiecte de Infrastructură, într-un răspuns oficial la o întrebare a deputatului FDGR Ovidiu Ganţ.
Cele două loturi ale autostrăzii Sibiu - Orăştie, aflate pe raza judeţului Sibiu sunt acum la un stadiu de 57 şi respectiv 65%, în condiţiile în care luna viitoare este termenul de finalizare a investiţiei.
Ovidiu Ganţ, deputatul Forumului Democrat al Germa­nilor din România, a trimis o întrebare ministrului delegat pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine, prin care cerea informaţii referitoare la autostrada Nădlac - Sibiu şi la Sibiu - Piteşti, deoarece acestea "sunt de mare importanţă atât pentru cetăţeni, cât şi pentru mediul de afaceri".
În răspunsul trimis de ministru se arată că toate cele patru loturi care formează traseul de autostradă Sibiu - Orăştie vor fi gata anul acesta. La fel şi lotul 2 din autostrada Nădlac - Arad, iar pentru lotul I al autostrăzii Nădlac - Arad se reia licitaţia, după ce beneficiarul a reziliat contractul.
Constructorii autostrăzii Sibiu - Orăştie au întâlnit probleme legate de alunecări de teren pe traseu, iar acest lucru a întârziat mult lucrările.
Lotul 3 din autostrada Sibiu - Orăştie, aflat pe raza judeţului Sibiu, este realizat în proporţie de 65,59%, iar finalizarea lucrărilor este planificată pentru acest an, în condiţiile în care termenul prevăzut prin contract era aprilie 2013. Proiectarea şi execuţia acestui lot costă 604 milioane lei fără TVA.
Lotul 4 este realizat în proporţie de 57,43%, iar finalizarea acestuia este programată tot pentru anul 2013. Contractul are o valoare de 484 milioane lei, fără TVA.
Autostrada care trece pe raza judeţului Sibiu are două viaducte, lungi de 925 metri, legate între ele printr-un tunel, aceasta fiind prima construcţie de acest gen din ţară, două pasaje de cale ferată, două noduri rutiere, patru pasaje peste autostradă şi trece prin Miercurea Sibiului, Apoldu de Jos, Amnaş, Aciliu, Sălişte, Săcel, Cristian şi Sibiu.

Sibiu - Piteşti, pe fonduri europene

În ceea ce priveşte autostrada Sibiu - Piteşti, acum se pregăteşte proiectul în aşa fel încât să poată fi finanţat prin Fondul de Coeziune, în perioada 2014 - 2020.
"Pentru pregătirea aplicaţiei de finanţare este necesară revizuirea Studiului de fezabilitate existent, elaborat la nivelul anului 2008, pentru a corespunde cerinţelor actuale atât din punct de vedere tehnic, financiar, social-economic, cât şi din punct de vedere al fundamentării privind necesitatea şi oportunitatea investiţiei pentru a putea beneficia de asistenţă financiară din partea Comisiei Europene", se arată în răspunsul trimis deputatului Ovidiu Ganţ.




comentarii
13 comentarii

Voi (ma refer la cei de la Guvern,ministere,Parlament,etc.)ne credeti atit de timpiti si de "dusi cu pluta" incit ne aburiti cu fel de fel de explicatii?!Cine a facut studiile GEO?Cine e corpul de consultanta ,asistenta tehnica si urmarirea lucrarilor?E prea de tot!Si cind au vrut chinezii sa faca lucrarea(dar cu oamenii lor) de la A la Z,ati sarit de c..in sus!Iar de raspuns nu raspunde nimeni!Noi -prostii-(cred ca suntem 18-19 milioane)platim!Asa a fost, asa este si asa va fi in vecii vecilor!
s.a.s.
19.03.2013 07:29
oare cum calculate proecentele alea..."57,43%"...??? ce semnificatie mai au procentele dupa virgula la o asemenea lucrare???
un sibian
19.03.2013 07:50
ma tot gandesc,oare vom trai sa strabatem tara dela vest la est pe autostrada ?
d.f
19.03.2013 10:53
Sunt curios ce raspuns va da domnul ministru la anul pe vremea asta.Sper ca il vom felicita,altfel praf in ochi.
sibian
19.03.2013 11:11
Mi-e greu sa cred ca in luna decembrie a anului 2013 se va circula pe autostrada de la Sibiu la Orastie. Mr Sova ori arunca praf in ochii fraierilor ori ar trebui sa-si urce fundu ala de ministru in masina si sa dea o tura pe santier. Se lucreaza intr-un ritm nu tocmai convingator si de lucru mai este....... Ritmul lucrarilor bineinteles e dat de ritmul platilor de la Guvern....
Silviu _FG
19.03.2013 12:18
Regizoru Mihai, esti cam pe dinafara, ca sa nu te cataloghez cu epitetul scris de tine, fondul de coeziune este un fond de la uniunea europeana
Petrarca
19.03.2013 14:22
Chiar ieri am mers de la Sibiu la Aciliu.Atat cat se vede de pe soseaua nationala se pare ca nu se prea mai lucreaza la autostrada. In afara de cele doua viaducte spectaculoase de la Aciliu si Sacel,nimic deosebit!Intradevar in zona viaductului de la Aciliu la trecerea peste drumul spre sat este o vizibila alunecare de teren intre doi piloni,iar cele doua viaducte incep de undeva si se termina la baza ubor dealuri. Oricum nici termenul avansat de Sova nu va fi respectat. Ca fapt divers,ieri pe la orele 16,00 pe soseaua nationala era un trafic infernal:TIR-uri si autoturisme mergeau in ambele sensuri,aproape bara la bara!
Calator pe autostrada. divers
19.03.2013 17:54
O data la doua luni,aceleasi fotografii,acelasi istoric....sa mai umplem ziarul ca auto...drumul nu-i curand.
yako
19.03.2013 19:14
fotografia e de ieri!
calator
19.03.2013 22:41
o sa fie gata la pastile cailor - pe cuvant de onoare!
Ratza
19.03.2013 23:20
Taicaaa!!!! De la ce ospiciu ai evadat?
sor
21.03.2013 09:18
ponta da ti demisia
marius
21.03.2013 11:13
pesi peste ste doi ani se va finaliza autostrada sibiu orastie
dan
31.03.2013 13:34
Din aceeasi categorie
Abonamente

Filarmonica de Stat Sibiu

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna
TURSIB