Tribuna
S-a semnat contractul de supervizare pentru autostrada Orăştie - Sibiu
S-a semnat contractul de supervizare pentru autostrada Orăştie - Sibiu

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţio­nale din România a semnat, ieri, contractul de supervizare a lucrărilor de proiectare şi execuţie a tronsonului de autostradă Orăştie - Sibiu, Loturile 1,2,3 şi 4, în lungime de 82,070 km. Contractul a fost câştigat, prin licitaţie deschisă, de asocierea S.C. CONSI­TRANS SRL/SC VIA DESIGN SRL/OMICRON-AMEPRO SA. Valoarea con­tractului se ridică la 31.590.226,51 lei fără TVA. Finanţarea este asigurată prin Fondul de Coeziune (85%) şi de către Guvernul României (15%). Semnarea contractului de supervizare a lucrărilor pentru tronsonul Orăştie - Sibiu vine la câteva zile după ce CNADNR a semnat alte două contracte de supervizare pentru tronsoa­nele Nădlac - Arad şi Lugoj - Deva Lot 1 km 0+000 - km 27+400. Toate aceste tronsoane de auto­stradă fac parte din coridorul IV pan-european de transport. Totodată, în acest moment sunt semnate contractele de execuţie pentru trei din cele patru loturi ale tronsonului Orăştie - Sibiu.            (C. P.)



comentarii
9 comentarii

Frumoasă fotografia
Atentul
30.06.2011 00:16
vreau si eu sa stiu exact traseu daca se poate .... adica Sibiu , Rusciori......etc mc
Eu
30.06.2011 02:28
nodul rutier nord
alexya27
30.06.2011 03:56
deci s-au impartit banii si spagile...autostrada va fi inaugurata de guvernul Boc 20 in anul 2020...
un sibian
30.06.2011 07:56
Daca luam ca Baza de calculare ritmul cunoscut pana acum, adica 1 km pe an , Autostrada va fi gata , daca nu vor fi intreruperi neprevazute , in 82,07 ani. "Sa conduceti bineee." De fapt asta ar fi Autostrada care ar fi trbuit construita prima. Acum am fi avut investitori grei in tara ,cum ar fi de exemplu Mercedes , care s-a dus in Ungaria din cauza liupsei de Autostrazi. Politicienii nostrii invata incet dar in schimb uita repede. S-au facut Autostrazi , dar acolo unde inca nu este nevoie sau in functie de clientela.
io
30.06.2011 09:51
Vreti autostrada,sau nu???? Nu mai suduiti pe conducerera tarii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Ati avut autostrada sub conducerea a lui cel mai iubit fiu al poporului(ceausescu)????????.De unde vin bani????? De la UNIUNEA EUROPEANA ???? Cine plateste imposit ca sa fie finantata UE????? muncitorii si taranii care platesc imposit,si sint CINSTITI!!La lucru fratilor,pamintu este pustiu!!!!
5502
30.06.2011 11:21
prietene esti dus cu pluta ,uitate in urma si vezi cat costa km de autostrada in Romania si restul tarilor si mai vezi care este termenul de executie pt.ei si pt. noi.
pentru io
30.06.2011 14:12
astept si autostrada de pe valea oltului
student valcean cu buletin de sibiu