Tribuna
Revoltător! Trebuie să te operezi la Spitalul Județean? Ești obligat să plătești testul COVID
Laura BUCIU
3227 vizualizari
Revoltător! Trebuie să te operezi la Spitalul Județean? Ești obligat să plătești testul COVID

Un bărbat din județul Sibiu ne-a adus la cunoștință noua situație întâlnită de pacienți atunci când au nevoie de intervenție chirurgicală. Soția sa ar fi trebuit să fie operată înainte de pandemie, dar cum a apărut criza medicală, intervenția s-a amânat. A fost sunată zilele trecute pentru a veni la spital, unde ar fi urmat să fie operată.

„Și-a luat concediu medical și am mers la spital. Are probleme ginecologice. Aici i s-a spus soției că va fi operată, dar că trebuie să facă testul COVID la Pediatrie. Am sunat la Pediatrie și ni s-a spus că ne poate face programare pentru mâine, adică miercuri, și trebuie să mergem pregătiți cu 280 de lei”, spune Vasile I., din Ocna Sibiului.

Bărbatul este extrem de revoltat, pentru că, spune el, de ani de zile plătește bani pentru asigurări medicale, iar în unul din puținele momente în care are nevoie de ceva, este pus să bage mâna adânc în buzunar.

„Doctorul ne-a spus că soția poate face cancer dacă nu se operează. Deci operația trebuie făcută. Ce nu înțeleg este de ce nu se face testul acesta la spitalul unde am fost. Eu înțeleg că trebuie testul, dar de ce să îl plătim? E vina noastră că e COVID? Dar dacă are COVID și noi ne plimbăm așa, prin spitale și, acum, pe la bănci, că trebuie să obțin un împrumut până miercuri dimineața, să pot plăti. Nu suntem oameni cu bani, pentru noi 280 de lei sunt mâncarea copilului, banii de scutece. De ce mai plătim la CAS dacă atunci când ai nevoie plătești alți bani. Cu copilul, la fel, niciodată medicul de familie nu ne-a dat o rețetă compensată”, își strigă bărbatul nemulțumirea.

Ce spun reprezentanții Spitalului

Reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu au transmis, la solicitarea Tribuna, că pentru o intervenție chirurgicală de urgență pacienților li se face testul COVID în spital. În schimb, pentru intervenții care pot fi amânate, pacienții trebuie să vină cu un test COVID în termen. La Spitalul de Pediatrie costul unui test este, într-adevăr, de 280 de lei.





comentarii
12 comentarii

Din luna martie sotia a fost diagnosticata cu cancer.De atunci este amanata permanent pentru o operatie, motivul, Coronavirus.S-au deschis terasele,palajele,teatrele,reglementam prin HG daca se poate face plaja pe prosop si alte anomalii, dar oamenii care au nevoie de asistenta medicala urgenta mai trebuie sa astepte.
Azi trebuia sa se interneza, dar surpriza in spitalul judetean Sibiu mai este Covid si iar a a fost amanata.
Intrebarea este "Cat trebuie sa mai suportam aceasta bataie de joc?"
Cum ramane cur art.34 din Constitutie?


(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
Florin
02.06.2020 17:04
Dl Florin, medicii sibieni someaza pe salariu de 5000 euro net, valabil si pt rezidentii sensibili ca fetele mari, care nu au fost in stare sa termine facultatea, nicaieri, decat la sibiu, pilosi ai sistemului corupt mafiot dambovitean!
Astia sunt dr parveniti cu care ne-am pricopsit la sb, dr care au donat 0 lei in criza covid!
Cioara
02.06.2020 20:10
Tuta de la Consiliul Judetean nu a facut nimic! S-a laudat doar cu donatiile altora. Nici macar nu e in stare sa cumpere teste pt Covid la aparatele donate la Spitalul judetean de firme private. Pleaca acasa incompetento. Asta e PNL Sibiu - Daniela Campean 00000 ( zero) realizari!
DANIELA CAMPEAN: DEMISIA INCOMPETENTO!
02.06.2020 21:28
Nu va place cu pnl, dragi sibieni? Nu voi ati vrut guwerner? Va plac minciunile lui campean?
Campean care s-a testat GRATIS ptr covid, dar pe voi va trimite sa faceti testele pe bani? Va meritati soarta!
Va place sa va conduca o tuta, o incompetenta care N-A FACUT NIMIC PTR SIBIU!
02.06.2020 21:29
Turcan, Campean si parlamentarii PNL Sibiu s-au testat imediat si GRATIS pt Covid. Sibienii si fraierii de rand pot sa moara daca nu au bani! Si cate voturi v-au dat sibienii nemernicilor. Nu meritati nici macar sa fiti scuipati!
Gigi
02.06.2020 21:37
Poate dl. dr.pardon dentist( stomatolog) Budescu vede ca doctori spitalului stau în coate la birou și nu știu cu să scape de pacienți. Ma întreb cine răspunde.
Florin
02.06.2020 22:07
Cat de nenorociti pot fi cei PNL Sibiu ? Sa iei banii bolnavilor care si asa sunt necajiti, cat de jeguri puteti fi? Nu aveti inima deloc ? Chiar numai afacerile si burtile voastre conteaza pnlisti nenoriciti ?
PNL Covid
02.06.2020 23:28
Daniela Campean nu o iei tu de mana pe Turcan si emigrati ? Poate scapa Sibiul de doua toante.
#demisia
02.06.2020 23:52
Multi din postacii de mai sus au nevoie de Ginko biloba - pentru imbunatatirea memoriei.

PSD-ul ce a facut vreme de 30 de ani?
- mita - grupa mare;
- programari - dupa 3-4 luni (dar banii din salariu ti luau imediat)
- analize gratuite putine si doar "daca mai sunt fonduri"

Nu sunt nici cu PSD-ul corupt, nici cu PNL-ul ipotent.

Solutia e: ALTII !
dacu
03.06.2020 07:48
Mai dacule, nenorocirile astea se intampla acum. Am votat pe nenorocitii astia din PNL. Nu am crezut ca pot fi atat de ticalosi. Tu esti sanatos la cap. E vorba de acum. Mai tre sa imi spui ca Turcan si gasca petreceau in guvern in timp ce totul era inchis, tot din cauza psdului. Nu mai incerca sa ii scoti pe nenorocitii astia ca nu merita. Era greu ca cei de la Cj Sibiu sa le dea bani sa cumpere niste amarate de teste ?
@ dacu
03.06.2020 08:44
Nu e pb de sibiu, e directiva nationala, oriunde, daca vrei sa te testezi, trebuie sa mergi la privat si sa platesti 290 de ron pt test!
Asta este: cum sa deconteze testele, cand medicii sunt platiti cu salarii integrale, asistentii la fel, bugetarii la fel, pensiile speciale la fel sunt intregi!
Ei, bugetarii si speciali, nu stiu ce e aia criza! La ei e ca inainte de martie, doar ca acum nici nu trebuie sa mai munceasca, doar marca banu!
Guvernantii au preferat sa-si protejeze acolitii sistemului (bugetarii si specialii militari etc) in detrimentul omului de rand! De ce ? pai sa zicem ca suntem un dr, normal ca vreau sa ma testez, imi permit sa platesc 300 ron pt test cand salariul imi vine intreg (5000 euro net per luna) ! NU ??? Sau sunt in administratie: la fel... vine salariul, nici nu se cunoaste 300 lei la peste 10.000 ron net salariul.

Asta a fost calculul! Sa plateasca toti, ca oricum, oamenii nostri (astia de au distrus romania) isi permit sa plateasca testul, le garantam salariile, primele, tichetele de vacanta, totul intreg, ca si cum nici nu ar exista molima asta pt ei!!!

De-asta a ajuns romania aici! Pt 2mil de oameni, eu preferat sa distruga o tara si sa asupreasca restul de pana la 18 mil (sau cati mai suntem in lagarul asta al bugetarilor si specialilor) !!!!
costinel
03.06.2020 10:45
Mai Costinele tu esti sanatos la cap ? Cum sa pui oamenii sa plateasca testul Covid ca daca nu, nu intra in operatie? Toate astea in timp ce PNL a furat de a rupt in pandemie pe contracte. Cred ca si banii pe teste sunt tot afacerea PNL ca cineva a importat materialele alea. Costinele nu iti e jena de jena ta ?
@ costinel
03.06.2020 11:12
Din aceeasi categorie
Infinity Ink. Photography

ciclism.sibiu.ro

Vacanta Eurotrip
info
Publica anunturi
Licitatie publica

accentmedia