Tribuna
Restricții dure în Sibiu : carantină de noapte, pe tot parcursul săptămânii, pentru persoanele nevaccinate
Laura BUCIU
3758 vizualizari
Restricții dure în Sibiu : carantină de noapte, pe tot parcursul săptămânii, pentru persoanele nevaccinate
© Razvan NEGRU

Restricțiile se înăspresc în Sibiu, după ce municipiul a trecut de pragul de 7,5 locuitori infectați cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori. În Sibiu, rata de infectare cumulată la 14 zile este joi de 7,81 la mie. Conform legii, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Sibiu are 48 de ore la dispoziție pentru a se întruni să stabilească noi restricții.

Între restricțiile dure ce se impun după ce rata de infectare trece de pragul de 7,5 la mie este interzicerea circulației persoanelor în afara locuinței în intervalul orar 20.00 - 5.00, cu anumite excepții, precum îngrijirea unui copil sau a unui vârstnic, mersul la farmacie sau la spital, precum și parcurgerea traseului la și de la serviciu.

Magazinele se închid la ora 22.00, iar după această oră se pot face doar livrări la domiciliu.

Persoanele vaccinate și cele trecute prin boală nu sunt vizate de restricții.

Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, legitimația de serviciu sau adeverința eliberată de angajator ori o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.

De asemenea, pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.





comentarii
13 comentarii

Iarasi au ajuns sibienii campioni la prostie!
07.10.2021 20:15
de ce campioni, suntem pe locul 33 la incidenta, dintre orase.
07.10.2021 22:55
Campionii p.lii, locul 33 cu restrictii de premianti! 33 la mafie si masonerie, retarzilor, oras ghetou ce sunteti! Infectie si holera de oras! Parvenitismul suprem!
07.10.2021 23:20
Cară-te bă de-aci dacă nu-ți place, te-a chemat cineva?
07.10.2021 23:51
Rahatule, voi ati venit peste noi, ca mustele la rahat! Toti rahatii au venit la oras, marsh fiecare de unde ati venit, ridicati-va comunele, satele si oraselele voastre, nu mai parazitati de pomana pe la sighii! Parvenitilor cu mentalitati de sclavi!
@Car?-te b? de-aci dac? nu-?i place, te-a chemat cineva?
08.10.2021 08:56
Ca de obicei romanii se pricep la orice si sunt cei mai "destepti". Noi si bulgarii suntem cei mai prosti din curteA scolii si prin rata de vaccinare scazuta dovedim inca o data ca suntem primitivi si fara lipsa de educatie pana in varful unghiilor.
E mai usor sa inghiti teoria conspiratiei pentru ca nu ai nevoie de prea multa scoala pentru asta si in plus vine manusa pe nivelul scazut de educatie.
In Belgia, Danemarca, Norvegia, tari cu rata de vaccinare de 80%, au fost ridicate toate restrictiile inclusiv purtatul masti la interior.
Ei sunt unde sunt si noi suntem unde suntem pentru ca doar la noi lumea se teme ca daca face vaccin incepe si prinde frecvente 5 G sau li se implanteaza cipuri!!!!!
Cei mai "destepti" - ROMANII
08.10.2021 08:56
Nebunia înseamnă să faci acelaşi lucru în mod repetat şi să te aştepţi să obţii alt rezultat.
Albert
08.10.2021 09:27
Ce i asa complicata?Vaccinatie si esti liber sa circuli.Dar mai bine dau 100e pe un certificat fals cand un vaccin e gratis.Dreptul tau e dreptul stau,dar al meu unde este? O tara feudala in sec21.
Corbul
08.10.2021 12:56
Umbla virusul dupa ora 20 si ii prinde pe cei din cluburi s-au vaccinat deja!
08.10.2021 14:25
Bah, corbule tu te-ai intepat sa poti zbura in concediu, sa nu te dea aia afara de la servici (asa de competent esti incat se putea lejer debarasa de tine si le trebuia un motiv), adicalea la interes!

Asa ca vezi-ti de interesele tale egoiste ! Apropo, micii aia au mers bine ?
@Corbul
08.10.2021 17:21
tu sa nu te intepi ca la cat de prost esti sigur prinzi 5G si fara sa faci vaccin!
@@corbu
08.10.2021 17:35
Sa nu ne ambalam, unii suntem predispusi mai nou la miocardita, pericardita, AVC, astea nu se contorizeaza la COVID.
08.10.2021 18:17
De ce sa nu ne aliniem si sa scapam cat mai repede de toate restrictiile, inclusiv masca insuportabila??? Pentru ca majoritatea din Romania reprezinta o natie de inculti, dobitoci fara scoala, agramati si fara pic de educatie, atat de primitivi incat depasesc pe cei din jungla... Bai idiotilor, care refuzati sa va vaccinati sau sa va intepati din pura prostie, daca acest vaccin ar fi atat de daunator si periculos cum credeti, s ar mai fi vaccinat in proportie de 80% restul tarilor europene?
Beatrice
09.10.2021 00:01
Din aceeasi categorie
SEVIS

koenigfrankstahl

Compa

WISAG

A.D.I. Eco Sibiu
EVENIMENT TV
VISA MEDICA
Eurotrip
Valea Viilor Comunicat 2
Licitatie publica

accentmedia