Tribuna
Sevis
Raluca Turcan, în vizită la cel mai mare angajator din Sibiu și întâlnire cu ONG-urile din domeniul social
Sorana MAIER
4233 vizualizari
Raluca Turcan, în vizită la cel mai mare angajator din Sibiu și întâlnire cu ONG-urile din domeniul social

Ministrul Muncii, Raluca Turcan s-a aflat vineri în vizită la Sibiu, la cel mai mare angajator privat din județ și s-a întâlnit cu reprezentanții ONG-urilor care activează în domeniul social. Ministrul a vrut astfel să vadă concret ce a însemnat ajutorul de stat în perioada pandemiei pentru o companie care a reușit să-și păstreze toți angajații și a discutat despre măsurile de care va fi nevoie în domeniul asistenței sociale.

Ministerul Muncii a alocat, de la începutul pandemiei, 7,3 miliarde de lei prin măsurile active de susținere a economiei.

„Astăzi, la Continental Automotive Systems, am avut ocazia să aflu direct cât de mult a contat această sumă în unele locuri. Continental Sibiu este cel mai mare angajator privat din județul Sibiu și a reușit să treacă prin pandemie fără să se despartă de niciunul dintre cei aproape 4000 de angajați ai săi și cu ajutorul măsurilor statului. Compania și-a menținut traiectoria și își continuă proiectele. Am discutat astăzi cu echipa de conducere a Continental Sibiu despre efectul măsurilor Guvernului României, despre șomajul tehnic și despre Kurzarbeit, precum și despre modalitățile de îmbunătățire a măsurilor privind telemunca, despre cele de simplificare a documentației pentru contractele part-time și despre sprijinul pentru învățământul dual”, a declarat Raluca Turcan.

 

Ministrul Muncii spune că acești mari angajatori pot oferi informații esențiale în elaborarea de noi pachete de măsuri ale statului.

„Experiența lor, felul în care au colaborat cu instituțiile noastre și deschiderea pe care o manifestă majoritatea dintre ele față de bunele noastre intenții fac, așa cum spuneam, din marile firme partenerul serios și necesar al statului. Una din două mașini care circulă pe șoselele Europei conține cel puțin o piesă făcută în Sibiu, iar responsabilitatea unui astfel de nivel se vede la fiecare pas, atât în activitate, cât și în alte inițiative: Continental susține vaccinarea printr-un centru deschis în parteneriat cu o mare rețea medicală, vine în sprijinul salariaților printr-o grădiniță și contribuie la formarea angajaților și a viitorilor angajați. Echipa din conducerea Continental Sibiu mi-a transmis opinii valoroase și îi încurajez pe toți cei care înțeleg eforturile noastre oneste să facă asta. Situația post-pandemie a economiei românești depinde de deciziile statului, dar nu numai. Depinde de implicarea generală și de seriozitatea cu care partenerii din domeniul pieței muncii (angajatori, ONG-uri, de ce nu, angajați) tratează momentul”, a mai declarat Turcan.

Centrele mari, transformate în unele mici, pe sistem familial

 

Una dintre temele de discuție a fost modificarea cadrului în care funcționează centrele de asistență socială și transformarea marilor centre în unele mici care să ofere un suport mai potrivi persoanelor care au nevoie de ajutor și mai apropiat de cadrul familial.

Întâlnirea cu mediul social a avut loc la Consiliul Județean, sub titlul “Legi mai bune pentru fapte bune”, în parteneriat cu Autoritatea Națională pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități, Copii și Adopții, pentru îmbunătățirea cadrului legal de funcționare a organizațiilor din domeniul asistenței sociale și pentru consolidarea parteneriatului dintre acestea și instituțiile statului.

Președinta Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, împreună cu președinta ANDPDCA, Florica Cherecheș, și Vlad Vasiu, vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu, au fost prezenți la întâlnire. 

© Răzvan NEGRU

„Sibiul a făcut astăzi încă o demonstrație a seriozității cu care tratează domeniul serviciilor sociale aducând în aceeași sală, a Consiliului Județean, reprezentanții ONG-urilor care activează în această sferă și instituțiile. Drumul dinspre asistență socială spre servicii sociale și mai ales spre servicii sociale de calitate și cel al dezinstituționalizării nu este ușor, dar a început. A început și la Sibiu, aici unde Consiliul Județean și-a asumat cu hotărâre decizii importante și unde parteneriatul cu societatea civilă este exemplar, dar a început și în acele locuri din țară unde vulnerabilitatea oamenilor fără de sistem este foarte mare și unde este nevoie de intervenția tuturor celor implicați. Dialogul de astăzi, de la Sibiu, mi-a confirmat, dincolo de măsuri și decizii, un fapt îmbucurător: responsabilitatea maximă a tuturor celor care și-au asumat implicarea în domeniul social, privați sau reprezentanți ai statului”, a spus Raluca Turcan.

 

 

© Răzvan NEGRU
© Răzvan NEGRU
© Răzvan NEGRU
 






comentarii
27 comentarii

Mizerabilii astia au distrus toate firmele romanesti. Toata industria horeca a fost pusa pe butuci, au trimis fiscul sa nenoroceasca si pe cei ce indraznesc sa vanda ceva pe OLX. Pe babutele cu patrunjel le amendeaza dar multinationalele care isi sifoneaza veniturile si platesc cele mai mici taxe la stat, sunt "sprijinite" de gunoaiele care ne conduc.
Sclavi pe vecie vor sa ne faca, sa depindem de aceste multinationale si sa cantam cum vor ele. Clasa politica incompetenta si tradatoare, cu turcana in frunte.
PNL, PSD aceeasi mizerie
08.05.2021 06:47
Amice,esti indoctrinat total.La care industrie te referi,Independenta ,IPAS? Niste jeguri de fabrici.Priveste la Continental,zici ca-i farmacie.
Bodea
08.05.2021 11:14
"Farmacia" probabil vrea ajutor de stat și Kurzarbeit.
Dobre
08.05.2021 12:10
Domnule Bodea, eu in comentariu am citit industria horeca. Matale ce ai citit?
Ricky
08.05.2021 13:40
Cum se face că, deși condițiile de muncă dintr-o fabrică germană situată România sunt același cu cele ale aceleiași fabrici situată în Germania, salariile muncitorilor români sunt de 5-6 ori mai mici decât ale celor germani , în condițiile în care taxele și impozitele din România sunt de 2-3 ori mai mici decât cele din Germania?
Un comentator
08.05.2021 13:54
@Un spectator
Explicatia e simpla: romnii sunt de 10 ori mai prosti si mai lasi.
Un aleg?tor
08.05.2021 14:24
Continental este cea mai mare companie din lume de subansamble auto din lume(cauciucuri auto..) apoi vine Bosh -Germania,Magna,Linemar din Nord-America.Asa ca fiti fericiti voi cei din Sibiu ca aveti o companie asa de mare cu investitii in judet.Pacat ca nu a venit Mercedes in Sibiu ,deoarece judetul nu a putut oferi o suprafata foarte mare pentru uzina de asamblare si a mers in Ungaria.
JIM
08.05.2021 14:33
Domnule Ricki,doamna Turcan face o vizita la Continental.Despre ce vb.
B0dea
08.05.2021 17:49
Amice Bodea, esti total pe langa subiect. Ce legatura are "farmacia" cu distrugerea industriei romanesti de catre clasa politica?
Asta pe langa distrugerea agriculturii, a comertului, a economiei sau a oricarui domeniu din care romanii castigau un ban, iar acum trebuie sa lucreze la multinationale.
Ti se pare normal ca afacerile si firmele romanilor sa fie vanate de fisc si inchise pentru o eticheta stramba, in timp ce multinationalele sa primeasca bani si sprijin de la guvern?
Ti se pare firesc sa fie inchise restaurante si pensiuni de peste un an de zile pentru a-i baga in faliment in timp ce multinationalele au functionat normal in toata aceasta perioada?
Cati muncitori aveti la Continental pe schimb? Cati au venit la lucru in colectivitate si au luat salarul in fiecare luna in timp ce patronii de pensiuni sau restaurante au fort obligati sa inchida?
Asta a facut clasa asta politica mizerabila. Asta a facut Turcana cu Catu si Arafat, cu Barna si gunoaiele lor.
Pentru straini muma, pentru romani ciuma! Si mai au tupeu sa ceara voturile romanilor.
Daca nu pricepi despre ce este vorba, mai bine taci. Daca pricepi si faci pe prostul, mai scrie ca te pun eu la punct cu subiectul zilei.
Mihai
08.05.2021 18:06
Amice Mihai,ai imbatranit degeaba,nu sti pe ce lume traiesti,pune-ti patura in cap si fa nani.
Bodea
08.05.2021 20:35
Mai bodica-- ai lucrat la iNDEPENDENTA ?-- ,BALANTA ,ARSENAL ETC. de le spui jeguri??-- Afla ca aceste unitati si cele din tara au adus faima Romaniei in lume -- Tara nu a avut datorii ci a imprumutat alte tari (bani pierduti datorita desteptilor din com europeana ca deh-- noi suntem prosti ) -- azi cu multii nat. romania e datoare vinduta iar romanasii sclvi --Eu zic sa te mai coci la capatana, apoi sa scri cu destele
eu
08.05.2021 20:46
Ai dreptate ( eu),Americani,Englezi,Nemti erau la degetu mic si amicu tau Ceausescu ne dadea de toate, in primul rand mancare.
Bodea
08.05.2021 21:02
Bodea, baietas, vad ca ai mai multe probleme decat ar fi parut la prima vedere. Faptul ca din punct de vedere intelectual nu reusesti sa pricepi despre ce se discuta, este cat de cat scuzabil.

Sistemul educational s-a degradat treptat, distrus tot de clica politica ticalosita. S-au tot scos din materii, nivelul profesorilor este tot mai slab, deci ma astept ca multi din generatia ta sa inteleaga destul de putine lucruri. Unii ca tine nici nu isi cunosc bine limba materna. Stii? Nu vreau sa generalizez, sunt si tineri bine pregatiti, dar statistic, generatiile sunt din ce in ce mai prost educate.

Insa problemele tale cele mai grave sunt cele sufletesti. Daca nu reusesti sa ai sentimente pentru neamul tau, pentru semenii tai, imi imiginez ca nici pentru parinti nu ai prea mare respect. Iar daca nu ai respect pentru parinti, cum sa ma pot astepta la altceva din partea ta, decat lipsa de respect, pe langa slaba pregatire de care dai dovada.

Ma intreb, cum se face ca tot astia prost pregatiti sunt cei mai mandrii, mai cu nasul pe sus, mai bagati in politica, in conducere, cu figuri si ifose in cap? Asta se vede si din faptul ca imbecilii au ajuns sa conduca tara, sa faca legi imbecile si se mai si asteapta la aplauze :)
Mihai
08.05.2021 21:02
Nene ----bodea--- spune-mi cu cat te plateste stapanul -- cred ca baban, fiindca esti atat de vehement --Te intreb daca muncesti ceva sau esti un paduche social platit de partidutul tau ----- Am vazut commentul tau dupa ce am commentat --greu nenicule cu respectul fata de ceilalti
eu
08.05.2021 21:02
Ce sa stie Bodea de Independenta? De Flaro? Ce sa stie ce industrie am avut? El saracul este luat de multinationala de pe bancile scolii, ca pregatire - papuc, si invatat pas cu pas ce sa faca. Tot ceea ce stie este multinationala. Tot ceea ce viseaza este multinationala.
Daca cineva ii spune adevarul si ii jigneste stapanii, sare ca ars. Lui ii place statutul de scalv. Pentru asta traieste.
Imi pare rau ca unii dintre ei, ar putea intelege cum stau lucrurile, dar sunt prea mandrii de ei. Sunt prea plini de faptul ca lucreza in farmacie. Care sunt asa, sunt iremediabil pierduti. Pacat.
Mihai
08.05.2021 21:12
Bodica -- am trait in tara cind era ceaoo la putere dar sa sti ca nu am murit de foame -- si nici altii ca tine adevarat libertatile erau blocate -- iar daca vroiai sa faci ceva, puteai chiar fara pile la comunisti -- puturosii apelau la partid pentru --la bloc -- eu am construit casa in Sibiu -- Am emigrat si stiu ca bunastarea oriunde te-ai afla se face --DOAR-- prin munca- Be blesed
eu
08.05.2021 21:15
Nu mai inteleg nimic (eu),daca ai trait bine in Romania de ce ai emigrat.
Bodea
08.05.2021 21:28
Putin mai aplicat se poate? E voie?
Cel mai mare angajator isi externalizeaza bine, mersi, profitul. Si-ala, stors pana la minim din artificii contabile, ca sa nu sangereze prea multi lei spre statul roman.
La fel cu toti ceilalti "mari angajatori" din automotive care au anunturi de angajare non-stop pentru a ii primeni pe cei epuizati constant si prematur.
Si egal , productie, retail sau alimentatie.
Asta in vreme ce, chiar alaturi de poarta CJ ului, in martie, s-a inchis un hotel de 4 stele, cu capital 100% local si romanesc. Hotel care, la un an si mai bine de lockdown uri si controale si facturi de utilitati, taxe si impozite, pur si simplu nu a mai facut fata. Mai bine de un an a primit doar promisiuni si "vom face, vom drege" de la inteleapta conducere.
Locala si nationala
Anul trecut angajatii acestui hotel o salutau pe madam Turcan. Si dansa raspundea.
Anul acesta somerii nu o mai saluta. Si nici nu vor mai vota "dreapta" care i-a aruncat cu cinism zambitor in foame.
La fel si magazinul de Fornetti din cladire colegiului Lazar.
La fel si mica cafenea de cartier de pe coltul cu Hermania de pe Filarmonicii.
Iar in parcare nu mai sunt masinile turistilor ci doar ale angajatilor CJ.
Cam asta e realitatea care nu se vede si nu se simte din masina cu girofar si antemergator, doamna Turcan
Marii angajatori stim ai cui sant. Si stiti si dumneavoastra. La fel lozincile si bla-bla-urile platite prin mass media.
Dar de români si de sibienii aia normali, banali si pe care ii saraciti si ii aruncati in faliment mai stiti ceva real?

P. S. :
Fostul hotel Continetal este inchis si acum
O simpla coincidenta de nume, nu-i asa?
Stiti cati angajati au pus pe bara de la un singur hotel sau 2 (cele date exemplu) din Sibiu? Dar din toata Romania?
La ei, la somerii de musai pe cand o vizita? Ca si ei erau angajati si cu un rost in viata. la un moment dat
Si sunt mult mai multi decat cei de la "marele angajator"
Claudiu
08.05.2021 23:55
"... parteneriatul cu societatea civilă este exemplar,..."
Care parteneriat?
Hotelierii au fost buni cand va erau imperios necesare cazari pentru summit ul NATO, vizit Papei, festivalurile de teatru, de Jazz, Romaniacs, ArtMania, Cantecele muntilor si asa mai departe?
Si v-au fost parteneri. Si au reprezentat Sibiul cu onoare oferind excelenta
Apoi v-au fost parteneri si in primele 3 luni in care ati inchis tara iar ei au deschis usa pentru carantinati si cadre medicale riscandu-si zilnic viata fara "sporuri Covid", fara vaccin si cu salarii diminuate
Ce au primit de la parteneri, mai apoi?
Alte luni de lockdown si de activitate intrerupta. Plati intarziate cu lunile de la "stat" pentru servicii.
ANAF. Popriri. Blocari de conturi bancare pentru sume pe care nu aveau de unde le plati daca nu functionau. Contracte pierdute si reziliate cu colabotatori de zeci de ani. Si nu din vina lor, falimentul.
Un parteneriat intr-un singur sens
Prin care statul roman a pus pe butuci o intreaga industrie autohtona cu capital local care a facut zeci de ani cinste oraselor si tarii in care au functionat
Claudiu
09.05.2021 00:18
o gaina prinsa la frontiera -- ofiterul -- de ce vrei sa pleci din tara?? gaina , ma pune sa fac -doua oua pe zi E prins si un caine -- ofiterul -tu de ce vrei sa emigrezi ?? tie nu-ti cere sa faci oua -- apoi domnule ofiter adevarat eu nu fac oua dar comunistii astia nu ma lasa sa -LATRU- problema pentru mine -- nu am fost lasat sa vorbesc si blocat sa mrerg la facultate fiindca nu eram comunist iar tata fost detinut din cauza credintei in DUMNEZEU --BATUT PINA A MURIT IUBESC ROMANIA dar urasc tradatorii si vinzatoriide tara --atunci erau citva-- acum sau inmultit ca paduchii
@BODEA
09.05.2021 01:51
În afară de Bodea numai comentarii frumoase, reale și la subiect.
Vă mulțumesc dragilor că l-ați pus la punct pe imbecilul de Bodea, pare să fi muțit. Sper că pe veci.
Iuda
09.05.2021 20:33
Bodea USERISTUL.Tovarasa Elena Turcan a facut o vizita de partit la o intreprindere,primita de oamenii muncii cu bucurie si lauda,impreuna cu alti oameni de partid.Sa te vada Elena Ceausescu ca i-ai luat locul,ce ai face?.
gogu
09.05.2021 23:04
Stau și mă uit la unele comentarii și nu pot să cred ce nivel are societatea asta de căcat .
Condamni Continental Automotive și Multinaționalele , pentru neputința politicienilor români ?
Nu pot să cred .
Impar?ial
10.05.2021 03:19
@impartial
Nu baiete, nu ai priceput. Nimeni nu condamna multinationalele pentru ticalosia politicienilor. POliticienii sunt condamnati pentru vanzarea industriei si a tarii intregi de ani de zile. Multinationalele sunt condamnate pentru sifonarea veniturilor, pentru standardele duble de salarizare si pentru introducerea culturii "multikulti" si a altor mizerii promovate de progresista Merkel. Sunt condamnati foarte clar, separat, fiecare pentru ce face si pentru ce a facut.
partial
10.05.2021 07:22
Daca maine pleaca multinationalele,Romania moare de foame la propiu.Atunci sa-i vad pe PSD-isti securisti mari comentatori,de unde mai iau salarile si pensiile alea unflate cu pompa.
ABC
10.05.2021 08:15
Mai ABC, spui tu ceva, dar spui pe dos.
Tu multumesti stapanilor ca ti-au aruncat frimiturile de la masa lor. Eu te intreb de ce am ajuns sclavi la multinationale? De ce nu mai avem industrie si agricultura si absolut nimic romanesc?
Pai simplu, pentru ca toate sectoarele romanesti au fost distruse INTENTIONAT de clasa politica tradatoare, si acum am ramas sa sclavim la multinationale. Culmea, imbecilii se mai si bucura si se lauda cu asta. Saruta ca milogii mana stapanului si multumesc frumos ca au ajuns sa li se arunce un os de ros.
Multinationalele sunt sprijinite de stat desi platesc taxe minime. In Plandemie, au lucrat no-stop, in timp ce industrii intregi (romanesti) au fost puse pe butuci fara motiv. Nu este dubla masura?

Tu chiar nu pricepi problema sau doar te prefaci ca nu intelegi?
xyz
10.05.2021 09:03
Si asta chiar nu are nici o legatura cu PSD. Toata clasa politica inclusiv (sau mai ales) PSD au contribuit la aceasta situatie. Toti sunt comunisti sau progresisti, ceea ce este cam aceeasi Marie cu alta palarie.
xyz
10.05.2021 09:05
Din aceeasi categorie
O istorie ragasita

sibiu-turism

Staer

A.D.I. Eco Sibiu

Anunturi Tribuna

EVENIMENT TV

Comunicat_de_Presa_benef-finali-2 - finalizare

comunicat-incheiere-proiect-dabo

Vacanta Eurotrip
info
PORTAL MEDICAL
Licitatie publica

accentmedia