logo
FITS
Poliţia a amendat societatea de deszăpezire
Poliţia a amendat societatea de deszăpezire

Serviciul Poliţiei Rutiere Sibiu a amendat, ieri, societatea care asigură deszăpezirea în municipiul Sibiu, cu suma de 6.000 de lei, pentru modul în care a curăţat străzile, circulaţia fiind îngreunată şi la ora prânzului pe majoritatea străzilor din municipiul Sibiu.
"Poliţiştii au amendat societatea responsabilă de deszăpezire în municipiul Sibiu în conformitate cu art. 3 din H.G 1391/2006, adică pentru faptul că nu a asigurat viabilitatea principalelor artere din municipiul Sibiu", a declarat pentru Mediafax purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Sibiu, agentul Adela Negoi.
Deszăpezirea în municipiul Sibiu este asigurată de SC Schuster & Co Ecologic, în baza unui contract încheiat cu Primăria Sibiu.
Potrivit ultimelor informaţii ale societăţii de deszăpezire, operaţiunea s-a început încă de luni seară şi s-a acţionat, în principal, pe sectoarele de drum prioritare: poduri, viaducte, artere principale.
"Echipele de deszăpezire au intervenit încă de aseară (luni seară - n.r.) de la ora 22.30, non stop. Intervenim cu toate utilajele pe care le avem in dotare, dar ninge fără oprire. Nu putem deszăpezi instant străzile Sibiului. În plus, intervenţia utilajelor noastre a fost îngreunată şi de traficul din oraş", ne-a declarat Gheorghe Barbu, unul dintre administratorii societăţii Schuster & Co Ecologic.

Încă două zile de ninsoare

Meteorologii anunţă încă două zile de ninsori. Azi şi mâine la Sibiu stratul de zăpadă va atinge între 5 - 10 centimetri/ zi în Sibiu, în timp ce la munte stratul de omăt va măsura între 15 şi 20 de centimetri/ zi. Sunt posibile intensificări ale vântului în zonele de munte, motiv pentru care meteorologii au emis cod galben pentru acestea. Vremea va intra într-un uşor proces de răcire, astfel că minimele se vor încadra între -7 şi -5 grade Celsius în această noapte, iar joi spre vineri între -9 şi -6 grade Celsius. Maximele vor oscila azi între -2 şi 0 grade, iar mâine -3 şi -1 grade Celsius. Datele ne-au fost oferite de meteorologul Udo Reckerth de la Centrul Meteorologic Regional Transilvania Sud Sibiu.




comentarii
45 comentarii

Hai "nenea primaru" ce faci k e paralizat orasu`.Nu a-ti dezapezit toata ziua o strada dapai tot orasu`.Asa a-ti facut si anu trecut...adica nimica.Nea Ionica inca mai sarbatoresti cu PSD`u si PNL`u?
Liviu
16.12.2009 00:59
Asa-i daca boii de votanti ai lui Basescu se suie in masina si ca sa treaca strada sa-si cumpere tigari, n-au invatat lectia bunului-simt care spune ca daca ninge abundent, mai mergi si cu autobuzul, sau daca alegi masina proprie, n-ai decat sa suporti consecintele fara sa injuri, ca nu primarul vine sa-ti deszapezeasca strazile. Dar ce sa te astepti de la asemenea specimene? Cu astfel de oameni Romania isi merita soarta.
nea Ion agricultoru
16.12.2009 01:10
prostalau mai esti agricultorule!! numai votantii pdl au masina? oligofrenule,care au votat psd+pnl ce au,carute? pai cine administreaza orasul?nu primarul? azi a fost varza orasul,patinaj artistic,dar probabil tu inca mai bei din sampania de la 6 dec,si nu ai observat toate astea.
eu nu l-am votat pe johannis sa faca aliante,sa faca plimbari la bucuresti,cu crin cel de bun simt(alias premierul) si cu geoana (candidatul permanent al locului 2)
dar la 10 grame de creier cate ai,si cu tabloul lui iliescu agatat pe perete,nu ai cum sa-ti dai seama..mai draga...tovarase...
adyy
16.12.2009 01:34
eu unul am aflat ieri de la stiri ca azi vin ninsori, domnii de la dezapezire (sau deszapezire) se puteau uita macar pe geam sa vada ce se intampla. da-i las in pace, ca au de lucru
...
16.12.2009 03:14
agricultorule...esti un bou
iohannis sa ti fie rusine...
iar nu v a lasat redactorul sef de la Tribuna sa i trageti suturi in .... primarului pt situatia de ieri din SB
me
16.12.2009 07:29
De vina sunt,in ordine,Basescu,Geoana,Antonescu,Boc,Croitoru,Negoita,Johannis,verzii,portocalii,rosii,comunistii,mogulii rai,mogulii buni,rusii,chinezii,americanii,triburile de pe Amazon,cei de la I.N.M. si multi altii,Ha,ha,ha.
Nici un cuvant despre Patru Emilian si Gigi Barbu,patronul,respectiv unul dintre administratorii Schuster & Co.Ecologic Sibiu,pe care iarna ii prinde vesnic nepregatiti si incapabili sa intervina operativ.Nimic despre soferii care se mai cred inca in plina vara si nu si-au echipat corespunzator autoturismele sau autovehiculele de mare tonaj.Si uite asa,mai trece un an.Interesante comentariile politico-meteorologice,fapt ceea ce ne demonstreaza ca la romani absolut toate problemele se intrepatrund.Ce mai,un adevarat ghiveci(cu referire la acel preparat culinar).
dan capitan de plai
16.12.2009 07:43
In conceptia ziaristilor laudatori si a cretinului patologic Ion agricultoru, primarul Johannis nu-i de vina niciodata. Probabil ca singura atributie a primarului-vedeta este sa inaugureze cate o strada asfaltata de doua - trei ori (pe segmente, cica!)sau la doua luni de cand se circula pe ea, ca sa vada sibienii "maretele realizari", in fond lucruri normale pentru care, in alte orase, nici nu participa primarul la "inaugurare" si nici nu se scrie in ziarele locale.
true
16.12.2009 07:52
S-AU DUS BANII DE DEZAPEZIRE IN CAMPANIE!!CAT DESPRE MAFIOTII DE PATRU SI BARBU,NO COMENT!SE STIE...HERR,MAI VOTEAZA SI TU SCHIMBAREA CA DE 20 DE ANI I-ATI FACUT MILIONARI PE KKATI ASTIA DOI...
BIBUS
16.12.2009 08:02
Eu de luni mi-am cumparat cauciucuri de iarna. E drept, cam tarziu, da nu am ramas ieri impotmolit prin nameti. Cu siguranta autoritatile spun ca iara i-a prins pe nepregatite, desi s-a anuntat oficial cod galben pt ninsori in tara. RUSINE !!!. Las ca noi am platit sa dezapezeasca duminica nu marti cand e nevoie.
Probabil plugu pe strazile laturalnice intra doar cand nu mai e nevoie. Iti este mila sa mergi cu masina la ce denivelari s-au facut. HUUUU
unknown person
16.12.2009 08:29
-eu unul am vazut masini de deszapezire ... dar majoritatea erau prinse in interminabilele coloane care se formeaza la cea mai mica (ploaie, ninsoare) in Sibiu. Nu stiu daca s-a iesit in noaptea de 14 spre 15 cand a inceput sa ninga?
-din pacate suntem un popor care se smiorcaie la 2 cm de zapada, cand vom avea jumate de metru oare ce or sa faca? - sigur nu o sa puna mana pe lopata! ... in rest un oras cu stradute inguste, fara bulevarde, cu tone de masini ... e greu
gicu
16.12.2009 08:56
primarul administreaza orasul. Daca imi aduc bine aminte acum cateva saptamani a fost un articol in tribuna despre cat de bine este organizata "campania" de deszapezire. Eram sigura ca o sa fie totul paralizat. Iar cei care spun sa se foloseasca mijloace de transport in comun nu stiu ca, de fapt, ele circula tot la 20 -30 de minute si sunt pline pana la refuz (este tot administrat de primar). Mi-e rusine!
16.12.2009 08:58
amenda de 6000 lei este o suma mica pentru pagubele care au fost produse. Poate ca ar fi bine ca si firmele de asigurari RCA sa publice sumele pe care trebuie sa le plateasca in urma accidentelor din zilele acestea. 6000 = 3 LCD-uri. Ar fi trebuit sa fie 60000 lei.
16.12.2009 09:01
in urma pagubelor multe o sa creasca suma de platit la RCA. Asa ca nu inteleg de ce sa nu ne suparam.
16.12.2009 09:02
alooo, primaria doarme?? politia trebuia sa-i amendeze pe nesimtitii aia care raspund de dezapezirea orasului sau inspectorii primariei? si oricum amenda data este ridicol de mica. asa se intampla cand licitatiile sunt castigate de cine trebuie. rusine!!
bobo
16.12.2009 09:14
Multiubite tovarase Klaus Johannis, maret carmaci al poporului sibian, ochiul dumneavoastra maro este pentru mine far calauzitor in viata. Astru intre astri, sunteti simbolul meu pentru dragostea nepieritoare dintre barbati. Cei care arunca cu noroi in dumneavoastra pe forumuri sunt niste heterosexuali anormali si minoritari, asa ca nu-i luati in seama. De obicei scriu mai mult, dar azi am avut diaree, deci sunt la ciclu si nu prea am inspiratie.
nea Ion agricultoru
16.12.2009 09:15
Cei care injurati se vede ca va lipseste cei sapte ani de acasa dar si gandirea logica.I-as intreba daca stiu ca blocaje se intampla si in alte tari (aeroporturi inchise, autostrazi blocate) mult mai dezvoltate cu tehnica pe masura. I-as mai intreba pe acesti galagiosi daca si-au pus cauciucuri de iarna si lanturi.Aseara un vacin injura de mama focului ca nu putea sa plece cu masina.Cauciucurile erau de vara si aproape ca nu mai avea creste.Alo politia , aude?In cazul acesta e normal sa se blocheze traficul.Tot pe ei i-as mai intreba cati dintre ei isi curata zapada de pe trotuar din fata casei sau a blocului? Tot primaria trebuie sa o faca?
Observator
16.12.2009 09:20
tie iti lipseste scoala: "se vede ca va lipseste cei sapte ani" .... Nu stii sa faci acordul intre subiect si predicat: "se vede ca va lipsesc cei sapte ani" ...
pentru Observator
16.12.2009 10:11
intre "." si urmatoare propozitie se lasa un spatiu. Nu prea ai "observat" cum se scrie.
pentru Observator
16.12.2009 10:13
"I
pentru Observator
16.12.2009 10:14
bha ce tampiti sunt uni,normal ca se asteapta sa curete drumuri si tot ca sa poti circula!si da dak nu ai bani de benzina sau nu ai masina mergi cu rata mha!!!astia de la meteo de o saptamana o anuntat k o sa ninga dar pe ei yo durut in cot ,au stat si au jucat table si fraieri se chinuie sa mearga cu masina prin oras!!!
razvan
16.12.2009 10:27
Razvan, ai dreptate!
16.12.2009 10:30
asa se intampla cand licitatiile sunt castigate de prietenii primarului. Care dezapezire? Oricine a circulat in Sibiu ieri a vazut ca nu s a intervenit cu nimic
sibian
16.12.2009 11:36
Sibienii il vor amenda pe Herr Johanesian la alegerile viitoare.
NEWS ALERT
16.12.2009 12:11
mai prostilor!.Voi credeti ca firma respectiva v-a plati amenda.Pai firma respectiva nu sta la masa cu primarul.
cabuta
16.12.2009 12:25
Ce inseamna 6000 de lei la (probabil) sutele de mii/milioanele pe care le ia pentru aceste servicii? Este oricum cu mult sub costurile pe care le-ar fi avut daca incercau macar sa faca un pic de curatenie. Ieri am facut mai mult de o ora de pe H. Coanda pana pe Milea. Iar cat despre amendarea "primului ministru" la viitoarele alegeri sa nu uitam ca romanul e prost si cu memorie scurta.
Scooby
16.12.2009 12:59
...?
de ce nu mai scrieti nimic de dumbraveni la tribuna de nord?
16.12.2009 13:00
Marş de comemorare
x
16.12.2009 14:30
De cand va tot invit sa demonstrati cu argumente ca nu este corect ceea ce am afirmat. Haideti, astept!
Cat priveste afirmatia "sa nu uitam ca romanul e prost si cu memorie scurta", are mare dreptate potaia, asta e argumentul principal pentru care prostimea a votat cu Basescu. Nici ca puteai sa spui mai bine fraiere! HA HA HA!
nea Ion agricultoru
16.12.2009 15:02
pentru agricultor: fraier esti tu cu mata aia oligofrena care te-a fatat!
Scooby
16.12.2009 15:51
PT NEA ION AGRICULTORU daca acum pe vremea asta sunt de vina oamenii care l-au votat pe basescu atunci poti foarte bine sa te duci alaturi de mircea badea , gadea ciutacu si stan si sa-l pupi in fund pe voiculescu vantu , geoanja si crin.daca si pt situatia din oras sunt de vina oamenii care l-au votat pe basescu .esti un cretin cu acte in regula , oligofrenule.
ion ion
16.12.2009 15:53
Vad ca n-am cu cine vorbi, portocaliii sunt prosti de dau in gropi. Nu mai insist, aceia dintre ei care stiu sa citeasca nu sunt capabili sa inteleaga, le-a inghetat si neuronul ala izolat pe care-l mai aveau. Ca sa spun pe limba lor, da boule, cretinii care se urca-n masina si ca sa treaca strada sunt de vina ca nu s-a putut face o deszapezire eficienta. Iar cretinii aia culmea, coincid cu masa de votanti ai portocaliilor, dupa cum se vede si aici. Numai voi, oligofrenii votanti ai marinarului urlati si injurati ca n-ati putut circula cu masina, ati fi vrut probabil sa faceti raliu si iarna jegosilor. Cum vreti sa actioneze utilajele de deszapezire daca voi in prostia voastra monumentala blocati strazile fiindca nu vreti sa intelegeti ca mai exista si autobuze ca sa va duca la serviciu. Si mai lasati vrajeala aia ca "pe unii i-a prins ninsoarea venind de la serviciu", a inceput sa ninga de luni seara si voi cretinii ati ramas blocati toata ziua de marti in oras, probabil si miercuri. Sunteti prosti de dati in gropi, inca astept argumente solide ca sa demontati ceea ce am spus, ca de injuraturile voastre m-am saturat. Tantalailor ce sunteti, nici macar sa ma contraziceti nu sunteti in stare. Parca v-a supt BAsescu tot creierul cu care v-ati nascut ca sa-l arunce la porci.
nea Ion agricultoru
16.12.2009 16:26
PT.ION AGRI NON CULTIVATUL:Nu a-i reusit sa inveti de la Basescu un lucru elementar, " IARNA NU-I CA VARA 'Restul de discutii sunt fara sens. Vina lui Sasu este ca a contractat lucrarile de deszapezire cu o firma deimpotenti ca si el.
giony
16.12.2009 16:43
Multiubite tovarase Klaus Johannis, maret carmaci al poporului sibian, ochiul dumneavoastra maro este pentru mine far calauzitor in viata. Astru intre astri, sunteti simbolul meu pentru dragostea nepieritoare dintre barbati. Cei care arunca cu noroi in dumneavoastra pe forumuri sunt niste heterosexuali anormali si minoritari, asa ca nu
nea Ion agricultoru
16.12.2009 16:59
Multiubite tovarase Traian Basescu, maret carmaci al poporului roman, ochiul dumneavoastra unic este pentru mine far calauzitor in viata. Astru intre astri, sunteti simbolul meu pentru dragostea nepieritoare dintre barbati. Cei care arunca cu noroi in dumneavoastra pe forumuri sunt niste heterosexuali anormali si minoritari, asa ca nu
Scooby
16.12.2009 17:07
ciumpalacule,daca tu ai caruta,si primarul ti-a interzis accesul in oras,nu suntem noi de vina,cei care vrem sa circulam cu masina intr-un oras civilizat si deszapezit la timp. de cand un oligofren ca tine,de la raul vadului,imi dicteaza cu cine sa votez si cand sa ma plimb cu masina? mi=ai cumparat tu masina?mi-ai bagat tu benzina?
cred ca esti vanghelie,aveti limbajul identic,agricultorule ,,care este,,
ptr agricultoru de seceri si ciocane
16.12.2009 17:29
Nu pot sa raspund acuma, sunt dupa un sex oral si nu vorbesc cu gura plina ca nu este frumos. Heil Klaus!
nea Ion agricultoru
16.12.2009 17:38
Nici eu nu pot vorbi acum, sunt cu limba-n cur la Basescu si nu vreau s-o scot ca-mi place caca uscat de 3 saptamani. Nu ma mai intrerupeti va rog ca ma violeaza marinaru daca-l supar.
100%sibian
16.12.2009 18:02
da-ti cautare pe google la nea ion agricultoru si dupa aia la rezultatul 4 va apare IP-ul boului, puteti dupa aia sa-l cautati cu un site de cautare IP-uri sa vedeti din ce latrine scrie, eu am cautat si am vomitat cand am vazut de unde e individu. Intr-un loc unde sta toate boraturile pamantului, nu v-as recomanda sa vedeti, dar daca sunteti curiosi...
Scooby
16.12.2009 18:08
Buna!

E ff trist si ingrijorator ca nu ne putem exprima punctele de vedere fara a folosi injurii la adresa celorlalti. De aici pleaca toateȘ de la lipsa de respect!
Cu privire la situatia creata de ninsoare: dragilor, in toata lumea e la fel. Eu locuiesc acum in New York si situatia e aceeasi cand ninge. Ce e totusi diferit?! Este ATITUDINEA oamenilor: aici lumea nu da vina pe autoritati ci pune mana pe unelte si isi dezapeste in fata casei/blocului si pe strada iar soferii fie isi lasa masinile acasa in ziua respectiva fie merg incet si ii respecta pe ceilalti participanti la trafic si nu injura ca noi romanii. Dar asta vine cu o anume mentalitate si cu intelegerea ca toti facem parte dintr-o comunitate si deci trebuie sa ne respectam! Am putea incepe macar sa ne respectam cand ne scriem parerile pe forum si apoi incet-incet sa facem si cele ce trebuie pe strazile orasului nostru.
In alta ordine de idei: primarul este ales dar el trebuie sprijinit ca nu este totusi superman! Asa ca cei ce il aplauda sau critica de pe margine sunt defapt la fel de vinovati! IMPLICATI-VA oameni buni nu doar prin vorbe! Faceti ceva cu viata voastra!!!
Alexandru
16.12.2009 18:15
Primarul vostru a stat ascuns in casa de frica amenintarilor, ha ha. E deci marfa buna de un viitor prim-ministru. Adica nu va face nimic.
Marius
16.12.2009 19:27
INTREBARE: Politia a dat amenda. Dar Primaria care are contractul ce face? Ce masuri asiguratorii si-a luat in cazul in care prestatorul nu-si face datoria? Va spun eu. Nici una. Un primar in aceasta situatie si-ar da demisia imediat dar n-o sa vedeti asa ceva.
INZAPEZITUL
16.12.2009 19:49
de obicei, cei mai indisciplinati pietoni sunt soferii. De obicei, hotul striga primul "hotii" iar lupul este pus pus paznic la oi. Se baga de seama, ca toti oligofrenii care nu au dat in viata lor la lopata zapada, locuind in cutii de chibrituri numite blocuri si obisnuiti sa "le faca" primaria totul in timp ce ei citesc EvZilei pe buda, striga primii ca nu au drumuri deszapezite. Ca acesti imbecili se confunda cu votantii pedelei este de discutat, dar ar trebui sa stie ca, vorba tatucului lor SuperBase, "iarna nu-i ca vara". Si mars la magazinul de cauciucuri, sa va luati gume de iarna.
cineva
16.12.2009 20:33
Toata stima mea. Oamenii de calitate au parasit corabia spanzuratilor, condusa de un matelot chior si beat. Acum citez din marinar "baga patru cuburi de gheata, si pune wiskey pana plutesc cuburile.. asa se bea profesionist"
pentru Alexandru
16.12.2009 20:39
voi inca mai beti sampanie?nu v-ati revenit?aloooo? limbaj tipic=vanghelie+mazare,sfaturi cu ce cauciucuri sa ne luam,ce dracu aveti in capul ala indoctrinat de iliescu?
in sudul tarii au ramas in zapezi numai votantii pdl?atata puteti gandi?sau ieri in sibiu au iesit cu masinile numai ciumetii rosii?
ptr psd-isti
16.12.2009 20:55
se pare ca au iesit pe strazi, in sibiu, doar PDL-isti portocalii. adica un rosu mai spalacit, dar tot rosu.
pentru 20.55
16.12.2009 20:59
Din aceeasi categorie
sevis

turboclima

Vacanta Eurotrip
espressor
sport
info
Covoare
Licitatie publica

accentmedia