Tribuna
PNL
Liliana Coldea refuză să își dea demisia cerută de vicepremierul Raluca Turcan!
Laura BUCIU
4492 vizualizari
Liliana Coldea refuză să își dea demisia cerută de vicepremierul Raluca Turcan!

Corpul de Control al ministrului Sănătății este la Sibiu, de luni, unde se fac verificări pentru a stabili cum s-au desfășurat activitățile în timpul pandemiei de COVID-19, au declarat, pentru Tribuna, surse din cadrul unității medicale. 

De altfel, un astfel de control a fost anunțat ca fiind posibil încă de vineri, de șeful DSU, Raed Arafat, care a spus, întrebat despre faptul că un aparat PCR din spital nu funcționează, iar altul, achiziționat de Universitatea Lucian Blaga este ținut la cutie, pentru că un protocol între ULBS și Spital nu a fost semnat de luni bune de conducerea spitalului. De asemenea, conducerea Spitalului de Urgență Sibiu nu a cerut IGSU o morgă mobilă pentru decedații de COVID-19, ci folosește un container fără instalație de răcire, donat spitalului.
Între timp, directorul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, conf.univ. Liliana Coldea, refuză să își dea demisia, deși i-a fost cerută de vicepremierul Raluca Turcan.
„Am cerut, săptămâna trecută, vineri, demisia managerului Spitalului Judeţean de Urgenţă din Sibiu. Revin astăzi (luni – n.r.) cu aceeaşi fermă solicitare. Am constatat cu toţii deficienţele manageriale de la Spitalului Judeţean, dar etapele procedurii de demitere durează evident mai mult decât o demisie. Cu actualul management al Lilianei Coldea, sistemul sanitar din Sibiu va avea mult de suferit. Spitalul Judeţean este, fără îndoială, cea mai importantă unitate sanitară într-un oraş şi într-un judeţ cu o rată mare a infectărilor. Este o demisie pe care Liliana Coldea nu mi-o datorează mie, ci sibienilor şi mai ales pacienţilor care au trecut prin Spitalul Judeţean. Este inacceptabil ca munca medicilor buni să fie compromisă, încrederea în spital zdruncinată, iar sănătatea şi viaţa pacienţilor puse în pericol din cauza deficienţelor de management", a precizat, luni, pentru Agerpres, Raluca Turcan.
Conf. univ. dr. Liliana Coldea este director al SCJU din luna mai, când s-a organizat un concurs la care ea a fost singurul participant. Schimbarea din funcţie a directorului general al spitalului sibian se poate face fie dacă acesta demisionează, fie dacă este demis de către Consiliul Judeţean, în baza unui raport al Corpului de Control al ministrului Sănătăţii. 





comentarii
19 comentarii

Jos cu ea ! De data asta nu o mai despăgubește nimeni ca la CFR , poate are ea de plata !
Dana
16.11.2020 21:03
Turcano tu ai pus-o in functie!!!! Asuma-ti!!!! Pleaca acasa cu ea de mana!
PNL
16.11.2020 21:11
Efracție la picior de lemn. Ce mi-e Rada baba, ce mi-e baba Rada.
Un cititor
16.11.2020 21:15
Doamna doctor Liliana Coldea e un manager de profesie ,incepand sa doteze spitalul cu paturi moderne si multe altele.Acum apare cea care a sustinut-o sa fie numita in functie sa ii ceara demisia .Asta caracter pe Turcan,de Costache s-a lepadat ,de Basescu s-a lepadat si de multi altii mai marunti pe care nu ii stim.Ce rusine pe PNL la Sibiu sa fie condus de una care se debaraseaza de oamenii care o sustin.Acum sta in umbra calduta a lui Johannis ,iar cand Klaus se va retrage ,Turcan se va lepada si de Sibiu.
JIM
16.11.2020 21:46
Carevasăzică, șoldoveanca e tot mai obraznică !
Dragomir
16.11.2020 21:48
Doamne! Ce imagine la poze! Te înfiori....
Eu
16.11.2020 22:14
cine o pus-o?cimpan-pdl,pnl-si turcan-pdl,pnl
cine s-o dea jos?cimpan-pdl,pnl-nu ca sint si prietene si nu numai
turcan-pdl,pnl-da ca botoseneanca nu are caracter,dar poate stie ceva medicina si noi n u stim
politic toate trei au fost pdl si acum pnl
adi3
17.11.2020 00:44
Pentru gestionarea crizei in SCJU Sibiu ar fi necesara si demisia directorului medical, la fel de incompetent ca managerul general si asigurarea conducerii interimare de catre un medic militar asa cum s - a procedat si la DSP Sibiu. Este necesara ordine si disciplina si decizii neinfluentate de intrigi locale sau de politicieni. Coronavirusul nu are culoare politica si trebuie combatut numai prin metode stiintifice.
medic pensionar
17.11.2020 07:28
Dar de Stolojan s-a lepadat? Stii ceva?
@JIM
17.11.2020 08:01
Asa sa nu demisionezi ,,frumoaso,, sa stai acolo 20 de ani ca Sibiul merge foarte bine, pai nu boierilor e mosia voastra.
Guvernatorul Transilvaniei
17.11.2020 08:26
Nu va mai luati de domnisoara Liliana, nu vedeti ce incocenta si frumoasa este(imi place colierul ei de printesa sarmata), Campeana trage sforile la sibiu de ceva timp, Turcana e la Bucuresti , n-are timp de asa ceva.
MC HAmmer
17.11.2020 08:50
Turcan, jigodia asta infecta, demonstreaza inca o data ce caracter are. Are in sange gena tradarii, e o oportunista nenorocita si o fiinta umana abjecta. Caracteristica PNL ului lui Iohanis!!!!!
HOTI, MINCINOSI, TRADATORI, PROSTI, INCOMPETENTI ...lista caracteristicilor PNL-ului de azi poate continua.
T-jigodia
17.11.2020 09:27
Ra Luca ... moartea ucide, ce stii despre virusi si medicina ? In plină pandemie nu e intelept sa te bagi in treburi medicale care te depasesc. De ce nu iti vezi de trenţele tale de lux, pe cine pui in locul femeii ăsteia ? Voi la PNL-ul vostru neomarxist cultivați valorile comuniste, prostia absolută și lupta de clasă, bineînțeles nepricepindu-va la absolut nimic dați vina pe cine puteți.
In afară sa faci poze cu Daniela si sa taiati panglici la chermeze ce alte aptitudini profesionale aveți?
Ma refer la calități practice, nu orale, pardon oratorice.
Acum cu experții ăștia din PNL si aptitudinile lor mortale si anticrestine eu unul imi doresc sa ajungă PSD la putere, aia măcar au habar ce fac.
Voi va dati liberali si sunteți mai comuniști decât bolnavul ala psihic de Marx si sifiliticul ăla de Lenin.
Comunismul nu poate functiona este o utopie, de ce nu demisionezi tu Ra Luca ar fii mai bine pentru noi toți. Poți deveni o gospodină de Lux ultramoderna, apeși pe butoane prin bucătărie.
Nu ești calificata pentru funcția pe care o deții, in schimb te poți bucura ca si noi restul de cetățenia română si de frumusețile patriei.
Nu te insult sau jignesc, iti spun adevărul, oamenii mor ca muștele si voi behaiti intr-una pe toate canalele media tot felul de aberatii, chiar nu va dati seama ce faceti ? Sunteti psihopati ?
17.11.2020 09:37
Mai, cum tin unii de functie! Am avut exemplul dnei Fodor cu incompatibilitatea, acum dna doctor... De dna Raluca, nici nu poate fi vorba! Cred ca nu ne iarta! Nu pleaca curand din Sibiu!
17.11.2020 11:58
Stolojan cred ca face parte din cei marunti (o alta jigodie cu aere de intelept).
Lui @ JIM
17.11.2020 14:29
D.na Codlea este incapabilă de orice act managerial nici la Spitalul județean, nici la Spitalul CFR, nici macar nu poate accepta si manageria faptul că este în discordanta cu propriul ego. DEMISIA , ca act unilateral, este rezervată oamenilor cu spirit si nu pentru cei care fac frectie cu spirt!!!
Rusine
Dan
17.11.2020 14:31
Rochia dnei doctor este complet neinspirata... Cine n-a auzit de micuta rochie neagra? Te scoate din orice incurcatura...
coco chanel
17.11.2020 20:55
Asta cu "astept demisia"e cam asa:la o cafeluta:draga Lili oficial o sa iti cer demisia,da tu sa te tii tare pe pozitii!
Cornelia
18.11.2020 06:34
Rog redactia sa faca o mica dezvaluire legata si de Doamna de la CJ Sibiu, cu modul de angajarea a sotiei Primarului din Saliste di a fiului Primarului din Gura Raului, oare chiar nesimtirea numai are margini? Doamna de CJ Sibiu stim ca are simpatii, dar trebuie sa inteleaga avem nevoie de oameni capabili in functii de conducere, cu experienta si daruire. Trebuie intrebata Doamna de la CJ Sibiu, de ce managerul Sp Sibiu - dr. Coldea, tine o rezeva ocupata cu mama ei si aceea tanara rezidenta este de garda 24/24? In acel salon de ce s-a putut realoca paratura medicala.....Stiu toti avem parinti, dar haideti sa ne respectam si sa asezam lucrurile pe fagasul normal.Multumesc pentru intelegere.
Valentina
18.11.2020 09:17
Din aceeasi categorie
Forumul German

PSD Sibiu

Palatul Brukenthal Avrig

sevis

Q-House

Vacanta Eurotrip
info
publicare anunturi
Licitatie publica

accentmedia