Tribuna
La Dumbrăveni se toarnă asfalt în gropile pline cu apă. Lucrare „cu cântec” pe strada Muzicanților
La Dumbrăveni se toarnă asfalt în gropile pline cu apă. Lucrare „cu cântec” pe strada Muzicanților

O situație cel puțin bizară a fost semnalată pe contul său de socializare de consilierul județean Horațiu Coldea, care acuză Primăria Dumbrăveni că asfaltează pe ploaie. Mai mult decât atât, Coldea arată prin imaginile publicate cum muncitorii aștern asfalt direct în gropi pline de apă: „Așa ceva nu e de noaptea minții, ci de bezna minții. Nu s-a turnat pe ploaie, ci pur și simplu s-a turnat asfalt în bălți pline-ochi de apă”. 

În postare este amintit primarul Emil Dârloșan, despre care Coldea afirmă cu nu are cunoștințe de construcții și căruia îi recomandă să facă o minimă documentare măcar pe internet: „E la mintea cocoșului că nu poți turna asfalt în apă. Citești două rânduri aici (pe internet, n.r): nu poți turna asfalt pe ud, apa împiedică legătura corectă dintre stratul de asfalt și suprafața de bază. Acest lucru poate duce la formarea de goluri și la o aderență slabă. Apa poate rămâne sub asfalt, ceea ce duce la crăpare datorită ciclului de îngheț-dezgheț”.

Totuși, potrivit surselor “Tribuna”, lucrarea a fost executată în contextul lucrărilor la rețelele de apă și canalizare, firma prestatoare asumându-și eventualele deprecieri  ale carosabilului. 

În doar câteva ore, postarea consilierului județean a contorizat aproape 4.000 de vizualizări.

M.P.

.
.
.
.






comentarii
4 comentarii

Nu este nici pe departe singura lucrare prost făcută in Dumbrăveni. Începând cu "reabilitarea" centrului orasului, lucrare cu multe problene de ordin tehnic si legal totuși "recepționată", continuând cu "dispensarul" fără noimă din satul Șaroș, cu mii de plombări, traversări, guri de canal neconforme, cu un asa zis Centru de zi, unde alte milioane de euro s-au cheltuit fără discernământ sau finalitate si culminând cu 2 accidente mortale (o femeie in varsta din oraș si un muncitor al unei firme) produse pe santier și unul in afara acestuia, in timpul lucrărilor.
Attila Binder
11.12.2024 11:58
Doar rautati
Mimi
12.12.2024 09:01
Domnilor ,nu vb daca nu stiti toate detaliile.Mai bine vedeti cum cei din zona cu pricina incaseaza tot felul de ajutoare din banii contribuabilulor,au tot felul de datorii catre stat care ar putea fi reciperate din valoarea aitoturismelor din fata caselor consteuite fara acte in regula.Flori daca vreti acolo gasiti,la negru.Astea nu le vedeti.Sant votantii vostrii!
Cei care isi asuma ceva sant curentati non stop de stat.
Voi santeti de bezna mintii!!
Mimi
12.12.2024 09:07
Ce ziceti domnilor de la ANAF?Nu va lasa politicienii sa va faceti treaba?
Mimi
12.12.2024 09:13
Din aceeasi categorie
Abonamente

Filarmonica de Stat Sibiu

EVENIMENT TV
visa medica
Tribuna