Tribuna
Klaus Iohannis: Probabil USL va câştiga parlamentarele
Sorana MAIER
2503 vizualizari
Klaus Iohannis: Probabil USL va câştiga parlamentarele
* Primarul Sibiului spune că, după părerea sa, Uniunea Social - Liberală este o măsură care, pe termen scurt şi mediu, va duce opoziţia într-o situaţie mai bună, iar scopul ei este de a câştiga alegerile parlamentare, ceea ce probabil se va şi întâmpla * Nu crede însă că această alianţă va funcţiona foarte mult timp, fiind o alianţă de conjunctură şi evident fără un fundament doctrinar *
Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, crede că Uniunea Social - Liberală, formată din PSD, PNL şi PC, va duce opoziţia într-o situaţie mai bună, decât dacă cele trei partide ar acţiona separat şi spune că probabil alianţa va câştiga alegerile parlamentare.
"Această alianţă nu are fundament doctrinar şi cred că nici nu poate să aibă. Nu cred că este o structură care va funcţiona pentru foarte mult timp, este o alianţă de conjunctură şi cred că va funcţiona în acest sens cum a fost gândită. (...) Scopul nu este de a câştiga alegerile locale, scopul este de a câştiga alegerile parlamentare, ceea ce probabil se va şi întâmpla. Şi în cazul în care calendarul alegerilor rămâne cel ordinar, atunci localele vor fi înainte de parlamentare şi vor merge împreună şi în locale, cel puţin pentru poziţiile importante", este de părere primarul Sibiului şi preşedintele Forumului Democrat al Germanilor din România.
Klaus Iohannis a mai spus că alianţa care s-a format este un act care încheie logic un demers între partidele din opoziţie şi după părerea sa este o măsură care pe termen scurt şi mediu va duce opoziţia într-o situaţie bună, decât dacă cele trei partide ar merge fiecare pe calea lui.




comentarii
18 comentarii

Hough!
sibian
12.02.2011 04:27
zilele lui Basescu sunt numarate...
Fantomas
12.02.2011 07:54
Iar vorbeste adevaratul fiu al Mamei Omida?
Lasa ba, Franz, politica nationala si vezi de orasul asta ca are strazile praf!
ss
12.02.2011 09:31
Cu totii dorim sa cada pdl si apoi chiorul.
cabuta
12.02.2011 09:42
Ma chiar miram sa nu apara Johannis in fiecare numar al Tribunei. Asa aparea si Ceausescu in "Scanteia". A inceput campania electorala?
Vipera
12.02.2011 12:05
Ce distept ii primaru asta al nost, daca i-ai pune capul lui la un caine ar fugi pana l-ar pierde.
Taranu'
12.02.2011 12:22
Iar se viseaza prim ministru. Apucaturi are, deoarece este pazit ca un prim ministru.
CICI
12.02.2011 12:38
E plin Sibiul de venetici mizerabili,mitici de caca.
Merge-ti si comenta-ti la voi in SUD
nelutu
12.02.2011 12:46
te uiti prea mult la TV.
Cu jos Boc/Basescu nu ajunge departe! De cand visezi la postul de prim-ministru ai inceput sa gandesti ca pe malul Dambovitei.
Sibian
12.02.2011 15:28
Ba, da' la voi in NORD se scrie "merge-ti" si "comenta-ti"?
Inseamna ca "suntet-ti" idioti si-l "merita-ti" pe sasul asta retardat care se exprima ca un oligofren!!!!
pt. sasul "Nelutu"
12.02.2011 15:52
Bai sibienilor voi l-ati votat si pe sasu, dar si pe Base.Asa sa faceti si pe viitor nesititilor.
doru
12.02.2011 16:16
e rau cu astia, dar luati aminte ca si ailanti sunt flamanzi rau..... asa ca nu va face-ti prea mari vise ca va fi mult mai bine cu ailanti!
ion
12.02.2011 18:11
eu cred ca o sa fie mult mai bine cu orisicare ar veni ,in afara de hotii astia.Spuneti voi care din 90 incoace sa atins de banii pensionarilor si etc care ati vazut sa fure cum fura astia iar pina nu au venit astia la putere nici unu nu siau cumparat voturi ca astia
.Mai memorati putin ca ii in favoarea cnoastra
gigi
12.02.2011 20:33
Doamne ajuta! ... sa ne scape alianta asta de toti pdl-istii corupti din tara!>... la puscarie cu ei!!!!!
alex
12.02.2011 22:13
apare Johannis apare ... de cand a fost propus prim-ministru are fitze !
cat va ma conduce si asta sibiul ? oare cand va propune si el parlamentului sa vb pe strazi germana asa cum se vb in covasna maghiara ???
alexandru
13.02.2011 15:58
Germana s-a vorbit ,se vorbeste si se va vorbi mereu in Sibiu si nu a deranjat pe nimeni.Eu am invatat-o la maturitate cu copiii mei.Invat-o si tu Alexandru,s-ar putea sa ajute!!!
x
13.02.2011 18:32
Dl Alexandru poate dumneavoastra nu cunoasteti istoria sibiului!...cu parere de rau dar la sibiu ,pana in ani 50 60 germana se vorbea la sibiu, cum se vorbeste acum secuime......!
sibian
13.02.2011 18:42
e clar ... si voi pupati curul lui Johannis. vb germana pt ca ... am invatat la scoala. nu ma deranjeaza limba pe mine ma deranjeaza persoana in sine. ma deranjeaza faptul ca doreste sa impuna unele lucruri dupa bunul plac. apropo ... a primit primul roman in audienta dupa 6 ani ... vi se pare normal ???????
alexandru
14.02.2011 13:05
Din aceeasi categorie
Muzeul Astra

SEVIS

Vacanta Eurotrip
info
A.D.I. Eco Sibiu
EVENIMENT TV
Comunicat Carmangeria Imperial final
Licitatie publica

accentmedia