Tribuna
PNL
Klaus Iohannis: "Filiala judeţeană a PD-L - retrogradată puternic"
Sorana MAIER
2536 vizualizari
Klaus Iohannis:
* Primarul Sibiului crede că rezultatul Convenţiei Naţionale a PD-L nu a adus nicio funcţie importantă filialei judeţene * În privinţa contracandidaţilor la Primărie, Iohannis spune că, în acest moment, este "inflaţie de candidaţi" * Despre actualul viceprimar liberal, Virgil Popa, crede că ar fi un contracandidat bun * Ideea unei eventuale telegondole între Păltiniş şi Curmătură, propusă de candidatul PSD la Primăria Sibiu, i se pare "o prostie"
Primarul Sibiului, Klaus Iohannis a spus, ieri, în conferinţa de presă, că filiala judeţeană a PD-L nu a prins nicio funcţie importantă în urma Convenţiei Naţionale şi a fost retrogradată puternic, faţă de ceea ce a avut înainte.
"Eu dacă aş fi în acel partid, în filiala judeţeană Sibiu, aş avea o problemă. La con­gres, practic, nu au prins nicio funcţie centrală, secretarul executiv care plimbă hârtiile este consolare pentru per­danţi. Nu au nicio funcţie impor­tantă; faţă de ceea ce a avut înainte, filiala judeţeană Sibiu a fost retrogradată puternic. (...) În mod cu totul interesant, este o notă proas­tă şi pentru Sibiu şi pentru judeţul Sibiu, care a votat, din motive de electori ştiute, pentru PD-L, în număr mare, care a ajuns partid de guver­nământ şi filiala judeţului nu a reuşit să facă mare brânză acolo", a fost răspunsul lui Klaus Iohannis.
Întrebat ce părere are despre candidaţii care se anunţă la Primăria Sibiu, primarul a spus că mo­mentan nu este interesat. "Mă interesează în măsura în care avem un candidat oficial, o să văd despre ce este vorba. Momentan avem o inflaţie de candidaţi".
Iohannis spune că trebuie să existe contracandidaţi şi cu cât sunt mai buni, cu atât mai interesantă devine com­petiţia, iar actualul viceprimar, liberalul Virgil Popa, ar fi un contracandidat bun.
Întrebat ce părere are despre propunerea candi­datului PSD la Primăria Sibiu, Bogdan Trif, de a face o telegondolă între Păltiniş şi Răşinari, Iohannis a răspuns că este "o prostie".



comentarii
22 comentarii

PDL se imbata cu apa rece cand mai spera la ajunga la guvernare. Sa se bucure sa ajunga in Parlament, la voturile pe care o sa le obtina. Numai prostii si idiotii nu s-au convins de sistemul de cacat portocaliu de conducere. Tot ce construiesc e mai scump ca la altii, toate produsele se compara cu preturile europene si chiar mai scumpe. Salariile nici peste 2 ani nu vor reveni . TVA marit o mare prostie recunoscuta de basescu. Multe , multe tampenii spuse si facute doar pentru a sluji camarila portocalie. Rusine PDL partid de cacat
daca la alegerile trecute au obtinut scor mare la anul va fi invers
20.05.2011 06:25
PD-L visati cu ochii deschisi!!! n-o sa avem primar de la PD-L curand!!!
un sibian
20.05.2011 08:16
Bine ca nu e o prostie sa lasi perla sibiului cea mai veche si frumoasa statiune, Paltinisul, in paragina si sa nu ai nici macar o strategie de dezvoltare ai ei in ultimii 12 ani. Probabil austriecii si francezii in statiunile lor montane, unde nu lipsesc telegondolele sunt tot prosti; Barcelona si alte multe orase au telegondole. Asta imi aduce aminte de-o vorba cunoscuta prin anii 90 cand erau multi sasi prin sibiu.."SAS PROST!!!"
gicu
20.05.2011 08:29
sunt de acord cu gicu cu ce a scris intre ghilimele
cici
20.05.2011 08:42
Nu au reusit sa faca mare branza,dar pedelistii nostrii dragi stau calare pe roata de cascaval si taie din ea intr-o veselie,doar mai au putin si vor pleca tai!
Gicu si cu Cici habar nu au ce vorbesc ! Paltinisul are mai multi proprietari,Gura Raului,Poplaca,Rasinari,Sibiu,de aceea nu se pot demara lucrari in zona.Dar ce sa faci cand toti ghiolbanii isi dau cu parerea si habar nu au despre ce-i vorba-n propozitie !
Cat despre telegondola,ala de la PSD ori e prost,ori nu gandeste.Asta ne trebuie noua acum ? S-a infectat cu telegondolita de la Udrea,Ritzi si...... Pastaie(Mazare).
je
20.05.2011 08:59
bine spus je,din pacate la noi sunt din ce in ce mai multi oameni care-si dau cu parerea,dar habar n-au
mary
20.05.2011 09:16
Paltinisul e sub administrarea Sibiului ( e ca si un cartier al Sibiului). Dupa voi chiar trebuie lasat in paragina si saracia in care e acu? Nu trebuie o strategie de relansare a turismului sibian? Altii nici nu indraznesc sa viseze la ce avem noi; Dar e bine ca "SASUL DESTEPT" a ingropat vre-o 70 de milioane de euro in hotia de la aeroport, unde oricum avem doar vre-o 10-20 de pasageri pe luna. Ce mai sasu e destept foc...eu zic sa-l impaiem sa-l avem primar si dupa ce-o parasi planeta ca e o "PLEASCA" pt sibieni. HEHEHEHE.
mircea
20.05.2011 09:28
Auzi la sasul asta ce greata are in el ; a ajuns buricul Pamantului , numai ce face el este bine , numai ce gandeste el este bine . Viceprimarul ar fi un candidat bun ; asta chiar s-a ajuns , daca crede ca isi poate alege pana si adversarii ( pentru a avea competitie , ca el oricum iese - in gandirea lui- ). AVIZ ALEGATORILOR !!
MIRCEA
20.05.2011 09:55
Sas prost e pleonasm. FDGR-ul sta mai bine? Nici membrii nu au...
Rabufneste invidia din el, n-a reusit sa ajunga prim ministru, insa a reusit sa inglodeze Sibiul in datorii pentru trei generatii. Deh, el n-are copii, ce-i pasa?!
Vreau sa vad daca BMW ii mai lasa masina cand va reveni la catedra suplinitor prin Pauca pe la margine de judet.
@
20.05.2011 10:00
Daca pentru filiala PDL Sibiu a fost un esec, pentru tine ce a fost cand s-au folost "dragii" tai colegi de tine si te-au aruncat intr-o "batalie" la care oricum nu aveai sans! Te-ar fi mancat Bucurestiul de viu!!!
Ar fi bine sa spui adevarul despre cate a facut guvernul pentru orasul Sibiu si sa nu iti mai iei tu laurii, ca ceea ce ai facut tu o sa ingroape orasul in datorii!!
jessy
20.05.2011 10:39
Nu stiu daca organizatia judeteana a retrogradat sau nu ;atunci ce sa mai zicem de Usl-ul asta ,care e varza si care nu o sa retrogradeze pentru ca nu nu au cum sa evolueze prea curand ;ideea de retinut e ca d-l primar nu ar trebui sa isi faca griji din privinta asta,sunt alte chestiuni mai importante care merita si necesita atentie;asa ca d-le primar ,pana mai poti ,ocupa-te de ce mai e de facut on orasul asta .
nush daca e chiar asa ....
20.05.2011 10:55
Domnul primar isi arata aversiunea puternica pentru cei care gandesc altfel decat el si afectiunea de-a dreptul libidinoasa pentru cei care i-au promis blana ursului din padure!
De ce,domnule Iohannis?
20.05.2011 10:57
Vad ca toti v-ati saturat de sasu', dar nu va mai enervati si nu va mai aratati furia pe net.In 2012 AVETI POSIBILITATEA SA-L SCHIMBATI! E atat de simplu!
pentru toti cei care au scris
20.05.2011 11:23
forta PDL
student valcean
20.05.2011 12:22
PD-L nu va mai ajunge la guvernare ( nici nu a facut nimic sa merite acest lucru ), dar nici alte partide nu s-au ridicat la nivelul pretentiilor ! Deci va fi foarte dificil sa mai poti avea incredere in cineva !
sibian
20.05.2011 12:36
e clara: sasii sunt prosti, romanii destepti. atit de destepti, de au adus tara in coada Europei, la toate capitolele. Bravo.
hantz
20.05.2011 13:17
degeaba crede pupaza de raluta curcan (raluca turcan)din moldova ca prinde primaria Sibiu,au pierdut pe mina lor si a eba,nuti,roberta etc tot ce au cistigat prin vot
dario
20.05.2011 13:32
Comentatorii astia cu "sas prost", "sasi prosti" etc. precis sunt regateni.
Adevaratii sibieni si ardeleni i-au pretuit.
Doar de cand au trecut "batalioane romane Carpatii", Ardealul sufera de un balcanism incurabil.
Doamne ajuta!
rosu
20.05.2011 14:27
Ba fraeirilor nu este prost de loc .Voi sintetzi fraierii.Auzi cretinul Telegondola Curmatura Paltinis cu ce parale?Trebuie ales Cioaba vetzi avea tot ce doritzi SALVE Cioaba
TIGANU
20.05.2011 16:49
Cioaba Primar
tiganu
20.05.2011 16:52
Asta cu sporul de zambet e o prostie. Nu stiu sa se dea asa ceva sau sa se fi dat vreodata intr-o institutie publica din Sibiu. Eu sunt functionar public, imi fac datoria cinstit, incerc sa fiu amabila, sa-mi cresc copiii din salariul mic si redus cu 25 %.
Insa sunt si cetateni fara bun simt, care vin si zbiara de cum intra pe usa, suparati pe viata, certati cu apa ;i sapunul sau foarte prietenosi cu ceapa si usturoiul si tin sa-ti explice o problema incepand de la Adam si Eva. Cateodata te mai lasa si rabdarea ca oameni suntem....
Maria
20.05.2011 19:33
Ba sasilor cand ati fost in comunism ati inventat Trabantul, ati avut securitatea voastra (STASI), l-ati avut pe Ceausescu al vostru (Honecher); ati inventat lagarele de exterminare; nu va mai dati voi destepti, in Sibiu de cand conduceti singuri ati rezolvat aeroportu si ati bagat Sibiu dator vandut la banci.
Corsaru
20.05.2011 20:25
Din aceeasi categorie
Forumul German

qhouse sibiu

Palatul Brukenthal Avrig

sevis

Comunicat de presa final

Vacanta Eurotrip
info
publicare anunturi
Licitatie publica

accentmedia