Tribuna
Iohannis, din nou la catedră. La Harvard
Sorana MAIER
2665 vizualizari
Iohannis, din nou la catedră. La Harvard
Primarul Sibiului susţine astăzi, în faţa studenţilor Universităţii Harvard, o prelegere despre evoluţia politică şi economică a Sibiului: "Revigorare urbană inovativă: Creşterea politică şi economică a Sibiului în mediu multicultural".
Klaus Iohannis, primarul Sibiului, se află astăzi din nou la catedră, dar nu pentru a preda o lecţie de fizică elevilor din Sibiu, ci pentru a le vorbi, despre Sibiu, studenţilor Universităţii Harvard din Statele Unite ale Americii."Revigorare urbană inovativă: Creşterea politică şi economică a Sibiului în mediu multicultural" este tema prelegerii pe care o susţine Klaus Iohannis, astăzi, începând cu ora 12.00 ora locală, într-una din sălile Harvard Kennedy School.Lucrarea prezintă, pe scurt, istoria oraşului, evoluţia Sibiului în ultimii zece ani, din punct de vedere politic, economic şi cultural, dar şi mediul multietnic, multicultural, după cum se arată într-un comunicat al Primăriei. Pe pagina de internet a Universităţii, care anunţă prelegerea primarului, se vorbeşte despre rezultatele mari pe care Klaus Iohannis le-a avut la alegeri, despre faptul că este un reprezentant al comunităţii germane din România şi că a fost pe punctul de a fi nominalizat premier."De când a fost ales în 2000, primarul Iohannis s-a făcut cunoscut prin transformările substanţiale în domeniul cultural şi economic pe care le-a adus Sibiului, construind parteneriate, atrăgând o largă scară de investitori străini şi câştigând titlul de Capitală Culturală Europeană 2007. (...) Intenţia noastră este de a învăţa din experienţa sa, care a creat una dintre cele mai de succes poveşti, nu doar din România, ci din întreaga regiune", spun reprezentanţii Harvard. Ei fac trimitere, pentru biografia primarului, şi la un articol apărut în anul 2009 în New York Times.



comentarii
32 comentarii

johannis uber alles bules!
hitler
11.10.2011 00:56
Dragi sibieni cu un asemenea primar noi trebuie sa fim mandri nu sa il asemanam cu HITLAR......RUSINE PENTRU NOI ARDELENII.CU MULT RESPECT PENTRU TOT CE A FACUT PENTRU SIBIU d.c.usa.
SIBIAN DIN MARGINIME
11.10.2011 02:35
Dragi sibieni cu un asemenea primar noi trebuie sa fim mandri nu sa il asemanam cu HITLAR......RUSINE PENTRU NOI ARDELENII.CU MULT RESPECT PENTRU TOT CE A FACUT PENTRU SIBIU d.c.usa.
SIBIAN DIN MARGINIME
11.10.2011 02:35
Harvard este cea mai bine cotata Universitate din lume in ultimii 8 ani,abia anul acesta fiind depasita de California Institute of Technology si fiind pe locul doi alaturi de Stanford University.Numai somitati si oameni valorosi cu realizari, sustin prelegeri la aceasta scoala.E un motiv de mandrie ca Sibiul are in frunte un primar recunoscut de o universitate de talia Harvard,unde s-au perindat si au predat laureati ai premiului Nobel.Felicitari domnule Johannis si sibienilor care l-au ales si sustinut!!.
JIM
11.10.2011 02:44
Intrebarea este pe banii cui isi face permanent imagine impostorul asta? Nu cred ca a dat Harvard banii pentru deplasarea acestui individ, de ale carui ineptii nu este interesat nimeni peste ocean si nici macar in Romania. Daca tot s-a dus in America, poate vede si de copiii aia vanduti de el si zgripturoaica de nevasta-sa sau macar de piesele componente in care s-au dezmembrat!
O.K.
11.10.2011 08:09
Inagine pe banii stransi din chirii !!!
^-^
11.10.2011 08:38
ALBINE vad ca mai ai nodu in gat.TU un mare turnator cu un ziar de doi bani facut la comanda,unde pentru un pumn de maruntis, bestelesti pe uni la care tu nu ajungi nici macar la degetu mic.Zi mersi ca traiesti intrun oras ca Sibiu si cu-n asemenea primar.SIBIENI nu va lasati pacaliti de oameni ca ALBIN MARINESCU CU ZIARU LUI DE DOI BANI JUSTITIARUL.
pt.OK zis turnatorul ALBIN MARINESCU
11.10.2011 08:43
Un om deosebit care a facut lucruri marete pentru Sibiu.Sa dea dumnezeu sa se intoarca cu bine din America.Sibieni il asteapta.
sibian
11.10.2011 08:50
nu te lasa de primarie ca este mai bine ca acolo este locul primarul ca potii sa predai meditatii si din primarie sau la telefon
bengosul
11.10.2011 08:51
respect
simplu
11.10.2011 09:39
Inca o data FELICITARI D-le IOHANNIS !
cetatean sibiu
11.10.2011 09:40
Sper ca in prelegere se refera si la modul in care a dobandit 7 case...
@
11.10.2011 09:56
Ba boule, esti un analfabet! Pana si pentru pupat in cur iti trebuie scoala, idiotule.
@ 188.24.214.243 (08:43)
11.10.2011 10:17
Daca tot e ,,prof de fizica'' poate mai stie legea lui Ohm sau cum zicem noi, legea de-a fi OM! ...INTENSITATEA este egala cu TENSIUNEA supra REZISTENA deci ..intensitatea aburelilor ne creste tensiunea si slabeste rezistenta in... (se intelege ce-am vrut a zice!!)
valer sibianul!!
11.10.2011 10:35
Respect, si numai respect, pentru Primaru Sibiului.
Girboveanu
11.10.2011 10:40
Felicitari si respect pt dl primar al Sibiului! Il vom vota si va castiga din nou cu peste 80% din voturi! E clar.
sibian
11.10.2011 11:54
"J"ohannis si nu Iohannis (de.wikipedia.org/wiki/Klaus_Johannis) Ziar sibian care nu scrie corect numele primarului de n ori? XDD
bravo Johannis
11.10.2011 12:19
O votezi pe muma-ta la tine in Mosna, la fel ca si Garboveanu lui peshte, sasalau din Jermanica!
pt. 92.84.28.127
11.10.2011 12:44
Pentru cei care nu stiu, sibiul s-a numit HERMANNSTADT ! In traducere orasul lui HERMANN, deci ca oras are origine germana ! Cei veniti in Sibiu de 20-30 (sau mai recent), ar trebui sa se documenteze despre istoricul orasului inainte de a face diverse comentarii !
viorel
11.10.2011 12:51
Cinste D-lui Primar Johannis si cinste sibienilor care au
votat cu el !Citi Primari sau oameni politici au fost invitati sa vorbeasca la Harvad ? Mare deosebire intre
Johannis si Vanghele ,intre Sibiu si Bucuresti,intre
SIBIENI si restul...
ReMi
11.10.2011 13:24
Pai se vede ca-i plecat,ca drumarii sibieni incearca sa reabiliteze str moreni si fac PRAF str.moara de scoarta,unde s-ar putea desfasura o proba speciala pe macadam dupa basculele de pamint si pietre depuse pe asfalt de vajnicii angajati ai DPC>
mephisto
11.10.2011 13:42
Ba ReMi, daca tu esti sibian, atunci mare noroc pe restul ca nu sunt ca tine!
hop sasa
11.10.2011 13:45
Felicitari dle primar!
Antip Edeleu
11.10.2011 15:21
felicitari d-le primar!
un sibian
11.10.2011 18:52
felicitari d-le primar!
un sibian
11.10.2011 18:52
bravo d-le primar, ne faceti din nou sa fim mandri ca suntem sibieni!!
ion
11.10.2011 19:21
Felicitari si respect domnule primar. Suntem mandri de dumneavoastra!
Ioan Popescu
11.10.2011 19:29
nu-l mai huliti pe Johannis.La sibiu aveti iluminate strazile de la 6,30 la Agnita se aprind la 8,30 si strazile sunt praf( groqapa langa graopa)La Agnita Curcean crede ca e Johannis. De unde. Acest primar isi parcheaza gipu de teren cu care face adrenalina pe trotuar in asa mod in care oamenii care merg sau ies de la lucru ii ocolesc tabla zilnic. Ce exemplu mai da omul asta .Parcheaza zilnic pe trotuar acasa si el si Paun( un fel de argat ). Nu credeam in atata nesimtire sa parchezi zilnic pe trotuar si sa sfidezi atata lume. Daca nu aude el sa auda mama sa care a fost profesoara si zice ca l-a educat.Pe dracu un nesimtit. Inainte de a fi primar nu a avut bani sa-i cumpere la fetita o canadeana si acum face abuzuri de bani. Patru masini.El e in stare sa-ti spuna ca nu are nici una.Si la servici isi pune tabla( Masina) exact pe intrare in asa mod incat oamenii ce intra in primarie o ocolesc zilnic . cine nu crede o poate observa zilnic cum isi bate joc de lume. Pe intrarile in institutii nu-i legal sa parchezi dar el zice ca e primar si il doare in cur de lume lege si bun simt.Are educatie de la mama si tata.
delu
11.10.2011 20:53
CE BINE VA STA DOMNULE PRIMAR SI PROFESOR KLAUS IOHANNIS SI VA MAI TREBUIE OAMENII CARE VA FELICITA MEREU SI CARE VASUSTINE MEREU SI SA SCAPATII DE OAMENII DIN PRM SI PSD SI DIN PDL SI PARTIDIL TIGANESC CARE SA INFITAT CA ASTI SUNT CAM PERICULOS PENTRU SIBIENII SI DE MARINESCU CARE TOT TIMPUL VA CRITICA SI DACA FACETII BINE PROBABIL SE OFTICA CA FACETII MULTE PENTRU SIBIENII BRAVO NU VA LASATII SI MERGETII MAI DEPARTE
DINOZAUR
11.10.2011 21:39
Felicitari e prea putin spus...asa PRESEDINTE MERITA ROMANIA!!!
agnitzean!!!
11.10.2011 22:59
Felicitari nu oricine este invitat la Harvard sper sa mai vina de fiecare data cand este invitat.In al doilea rand americanii care au vizitat orasul Sibiu au fost f placut imresionati.
Dany
11.10.2011 23:16
ar trebui sa fim mandri! Dar romanii cum sunt mai tampiti din fire nu pot aprecia un lucru bun, deoarece ei sunt invatati sa aprecieze doar non valorile si idioti care ne-au condus din 1989 pana in prezent! Treziti-va dracului la realitate odata! Si luati atitudine, nu v-ati saturat sa tot fiti furati si mintiti de 23 de ani? Si cata dreptate are imnul tarii noastre ni se potriveste perfect "Desteapta-te romane!" Cred ca pana la urma ne meritam soarta! Deoarece nu avem atitudine si inghitim toate porcariile!asta ne place noua, barfa, scandalul si sa criticam cat incape.
rimantadina
12.10.2011 23:28
Din aceeasi categorie
sevis

ADR CENTRU

Vacanta Eurotrip
espressor
paltinul
info
Licitatie publica

accentmedia