Tribuna
Înjunghiat în centrul oraşului
Înjunghiat în centrul oraşului
* Un tânăr de 23 de ani a fost înjunghiat în picior duminică după-amiază, pe strada Nicolae Bălcescu, în apropierea Farmaciei 24 * Tânărul spune că îşi cunoaşte agresorii şi că n-ar fi avut cu ei conflicte în trecut * Prietenii tânărului susţin că ar mai fi avut probleme cu agresorii şi în alte ocazii *
Tănărul înjunghiat este în prezent internat la Chirurgie. "În faţă la Unicum, la Farmacia 24, stăteau doi indivizi care m-au înjunghiat. Îi cunoşteam. Cu aceştia n-am avut conflicte", a povestit Marius Cornea, victima agresiunii. Tânărul era împreună cu fratele său când a avut loc incidentul. "Am fost prima dată la bar, şi când ne-am întors pe centru veneau amândoi din faţă, agresorul şi cu celălalt, şi fratele meu a zis "Vezi că se dau la mine". Între timp s-au pus unul într-o parte şi unul în cealaltă. Unul dintre ei i-a dat un pumn în figură, Marian s-a apărat, l-a prins de piept şi unul dintre agresori s-a împiedicat de scaune, a căzut pe spate şi celălalt din spate i-a băgat cuţitul în picior", a povestit Ioan Cornea, fratele victimei.

Prietenii victimei se plâng şi ei

Prietenii tânârului înjunghiat susţin că ar mai fi avut şi alte probleme cu agresorii. "Povesteam cu o fată şi m-au chemat deoparte, acolo m-au lovit direct, mi-au dat un pumn, m-am aplecat, mi-au dat nişte pumni în cap, când m-am ridicat mi-a dat cu spray-ul, după aceea au venit doi de la Comunitară şi de acolo ei au fugit. L-au bătut pe un vecin de-al meu şi au spus că eu urmez. Nu mai poţi să ieşi niciunde, nici în oraş, nicăieri", povesteşte Mircea Stoian, prieten al victimei. El susţine că ar mai fi fost incidente şi în cursul anului trecut. "Acum e altă gaşcă, s-au adunat mai mulţi. A fost un alt  incident anul trecut, tot aşa prin iulie, şi de acolo a început tot. Au venit cu săbiile şi l-au tăiat pe el, pe Paul, l-a tâlhărit pe el de telefon anul trecut", spune Mircea Stoian.

Un alt prieten al tânărului agresat susţine că şi el ar fi fost bătut, la şcoală. "Un grup mai mare, m-au bătut, au venit după mine la şcoală, m-au lăsat acolo plin de sânge, după care au mai bătut pe un vecin la Ştrand, au spus că el urmează iară, după ce l-au bătut la Goga. Nu avem absolut nimic cu ei, nu ştiu ce au ei cu noi. Nu avem absolut nimica cu ei, stăm tot în casă, nu îi căutăm", spune Lucian Alexonea. El susţine că agresorul ar fi luat nişte bani unui prieten, s-ar fi certat şi "de atunci a vrut să bată toată strada 9 Mai".

Internat la Chirurgie

Tânărul este acum în afara oricărui pericol, şi mai rămâne pentru câteva zile în spital, la Chirurgie. "La Unitatea Primiri Urgenţe a ajuns un sibian în vârstă de 23 de ani, victima unei agresiuni. Tânărul prezenta o plagă înjunghiată la nivelul coapsei stângi. Pacientul a primit îngrijiri medicale, iar în prezent starea acestuia este bună, rămâne pentru câteva zile sub supraveghere medicală în cadrul Secţiei Clinice Chirurgie II", precizează Raluca Puşcă, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu. Agresorul este acum căutat de poliţişti. "Cercetările sunt continuate de către poliţiştii Biroului Investigaţii Criminale Sibiu sub aspectul săvârşirii infracţiunii de loviri şi alte violenţe. Conflictul a fost unul spontan, nu au fost implicate mai multe persoane. S-a produs pe fondul unor neînţelegeri mai vechi între ei. Cei implicaţi nu fac parte din niciun grup organizat cu scopul de a comite infracţiuni", precizează Luciana Balteş, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie.



comentarii
24 comentarii

kokalarii astia ai lui cornea,din perisani,au umplut sibiul,nu degeaba l-au taiat aia,nu zice adevarul,au facut toti numai talharii si inselatorii cu valuta...ii stie mai bine politia,dar i-a tot tolerat...
adyyy
02.06.2009 04:53
politia este minjita merg la brat cu valutistii.
trecator
02.06.2009 07:50
daca erau "adevarati smecheri" nu dadeau in haita din apate si cu spreyuri sau cutite...sunt niste inadaptati social ce au vazut prea multe filme cu negrii, niste lasi...politia sa-si faca datoria
edy
02.06.2009 08:20
victima este angajat al politiei militare SEBES ALBA!iar "pastilatii" sa numai "traga" atat daca nu pot duce caci dauneaza grav libertatii...-pt.adyyy,berciu ovidiu,neagu lucian,ovidiu si alte asemenea specimene care au scapat din zoo...toti acestia si multi altii merita vaccinati de veterinar din moment ce umbla in haite..fiecare din ei mai au antecedente sau plangeri pe numele lor...
boemul
02.06.2009 08:57
derbedeilor:" numai injunghiati,spreyati,amenintati si bateti-mergeti munciti si faceti ceva folositor pt oras si comunitate caci sunteti niste caricaturi de cea mai joasa speta!
emma
02.06.2009 09:11
bravo d-nilor de la politia comunitara si romana va plingeti de fonduri si luati o caruta de banii de la contribabili si stai prin birouri si plecati prin oras fara rost cu alte probleme personale si la serviciu frecati menta pe bani statului rusine!
simplu cetatean
02.06.2009 09:50
ce reclama isi mai face jegosu de nepot a lu cornea, asta a devenit vedeta GRATIS...dar de ce nu spune ca el a inceput cearta si nu ceilalti,,si acum se plange ca a luat bataie poi asa ii trebuie sa nu se mai de-a el important ca e vai steau lui si el la politia militara ..si sa recunoasca ca nu e prima data cand se ia de altii oricum se va face dreptate si atunci sa il vedem de ce se mai plange..ca va ramane si fara slujba care o are
avocatu
02.06.2009 12:46
nu ti-a ajuns salaru de la politia militara ai mai vrut si de la tribuna niste banuti....au avut si astia de la tribuna subiect ca orikm nu prea au ce scrie si scriu numai minciuni..te-ai mai facut si de rusine IMPORTANTULE...dar sunt multi care stiu ca si tu esti de speta lor si numai scandaluri si batai provoci..mai declara si adevaru dak tot vrei sa fi sifon ..dar tie frica sa nu te ia si pe tine astia ..si de stoian ce sa mai zicem el vorbeste care cere bani la copii sa nu ii bata altu de speta lu cornea sau erau pe o mana ..si-a facut fam de rusine ..
anonim
02.06.2009 13:00
nu zice nimeni sa nu-si descarce nervii si hormonii ,dar de la asta si pana la a da cu cutitul este cale lunga..denota familiile de scrimeori din care fac parte...iar voi doi(avocatu si anonimu) numai etichetati cu apelative murdare ptr ca ati dat dovada astfel de lipsa voastra de educatie si cultura..nu zice nimeni sa faceti "dragoste' cu 'intepatul" dar el a luat deocamdata lama...si plangerile de la politie de pana acum ii sustin pana acum pe intervievati...deci :"ciocul mic' si lasatii pe cei de la tribuna sa relateze in continuare ceea ce fac golanii din oras! fiecare va primi ceea ce merita si nu mai semanti minciuni caci :"na-ti fost acolo..." si acum :"hai pa pa pa...piticilor!'
ptr anonimul si avocatul
02.06.2009 13:51
se pare ca te simti cu musca pe caciula dar de ce nu spune adevaru?????????hai ma lesi cu povesti de 2 lei si de educatie nu stiu care e mai needucat,si pana la urma urmei si el e tot golan sau a uitat k si el isi face dreptate tot cu pumnu si ca el a inceput toata mascarada asta
anonim
02.06.2009 14:12
Ce adevar ma?A luat cutit!In centru ce mai vrei ! daca lua 4 pumni nu era la ziar si nici in spital dar cu pumnu nu sunt capabili baieti!Mult noroc si dati inainte:)) gogosiilor
naposin
02.06.2009 14:38
T
fantoma
02.06.2009 15:24
in primu rand invata sa scrii sau mai dute pe la scoala ca nu ti-a placut gramatica din cate se vede,si cei care probabil au dat declaratie sunt niste pierde vara care au sarit si el in ajutorul la intepat si nu stie ce ii asteapta sau poate au sarit repede cu ceva euro pe la biroul de plangeri...dute mai bine la scoala nu iti mai da tu cu parerea..bafta poate treci cateva clase
avocatu
02.06.2009 15:29
"au sarit si el" ",si"..ce zici de gramatica?
ptr avocatu
02.06.2009 16:11
:)) cica avocat:))))))si nici nu stie sa scrie
:))
02.06.2009 17:40
tu vb radule?care esti "baiatu' lu' tata?" si a carui tata ii rezolva sa treaca clasa si toate celelalte probleme pe care le mai faci...taci si fa-te mic caci te vad chiar daca esti in spatele monitorului si nu uita ca tot te dai mare gramatician si cult in ale limbii romane intelesuri:"in primuL rand sau in primu si apostrof sus baiatule."saraca limba romana....dute si mai trage 2-3 fumuri ca iti vine si tie randul.... (sa inveti limba romana :-)) :-)) puscaria te asteapta si pe tine numai tarziu de anul viitor..ia aminte si ciocul mic :-)) si ai mai avea greseli dar nu ma platesti sa ti le dezvalui ca tata nu-ti mai da banuti...
ptr avocatu'
02.06.2009 18:23
tu esti kid ala , fiuso lu dorin lotrean .. pakat denumele lu tatato k il faci de rushine si ala saracu munceste kte o zi intreaga la sapa sa te scoata pe tine din belea . vezi k prea multe comentarii strica radule si o sa le platesti intr-o buna zi. Vezi k sus e cineva kre le vede pe toate asa k sa mergi toata viata ta cu capul pe sus si sa fii atent !!!
pentru avocatul sau mai bine zis pt lingaul :))
02.06.2009 21:47
marian cornea zis si marian olteanu e samanta de scandal numa batai ,gasca lui de bididi din aurarilor stoian alecusan mata si ce mai stiu care numa scandaluri peste scandaluiri vor sa devina interlopi dar ei sunt niste pisati fomisti vai mama lor,iar celalant care a dat cu cutitul e si el un bididiu care so ajuns peste nopate ca e fost bagat la inaintare de alti smecheri din sibiu,dar in rest e un doi in carti,la puscarie cu ei din timp,pana nu este prea tarziu si se poate intampla alte nenorociri mult mai grave ....doamne fereste si pierderi de vieti......am sa mai revin in alte mesaje
frizerul
02.06.2009 22:14
Mai incet cu comentarile!comentati pe subiect daca tot simtiti nevoia nu dupa simpati! Baiatu asta a fost injunghiat pe centru,deci nu are nici o vina puteau sa il loveasca si doar atat, daca stam sa ne gandim cat de tampit trebuie sa fi sa bagi cutitul in cineva in centrul orasului sau sa te semnezi Frizerul :)) !
moldovan
02.06.2009 23:01
luci ala care o dat cu cutitul e vinovat ca o avut cuttitul la el trebuie pedepsit insa asta marian olteanu el so dus sai caute pe astia 2 si ala creca de frica o luat cutitul cu el......si astia care o dat interviu la antena 1 degeaba fac pe victimele ei proavoaca scandal din orice se cred zmei.....alecusan cu stoian se cred viitori sasu si tamplaru ai sibiului asa se intituleaza ei .....defapt niste parliti.....si cred ca toti din ambele gasti vor sfarsi ca sasu si tamplaru la puscarie.....
frizerul
03.06.2009 11:41
sa le dau mu.ie la tot 9 mai.bine ia facut.cat de curand urmeaza sclavii ceilalti
eu
03.06.2009 15:54
De dimineata, naposin.la amiaz, naposin. seara, naposin. In cur imi bag naposin!
Burnete
03.06.2009 16:10
nu mai vorbiti cei care nu stiti despre ce este vorba!Burnete & Co. mau batut si pe mine fara nici un motiv...pur si simplu mergeam pe strada cu prietena...sau oprit 2 masini si nu sau oprit pana nu eram pe jos in balta de sange.. am si acuma piramida nazala fracturata si mai am probleme cu ochiul st
Nimeni Altu`
11.06.2009 16:00
Mai taceti ma ... toti vorbiti de parca voi ati pus coada la pruna. Vati trezit sa comentati.vedetiva de treaba voastra si gata.
mama
21.06.2009 14:02
Din aceeasi categorie
Luna arborilor

Vacanta Eurotrip
espressor
paltinul
info
Apa Canal
Licitatie publica

accentmedia