Încă un proces pierdut de conducerea Filarmonicii de Stat Sibiu

Acasa >

Articol

Cerinţele de dialog şi transparenţă sunt, în continuare, ignorate de către conducătorul insti­tuţiei de cultură sibiană, iar reprezentanţii Consi­liului Judeţean susţin că doar managerul instituţiei poate debloca situaţia creată. În acest context, membrii SAIFS vor purta, şi la concertul din această săptămână, banderolă albă la braţ.
Acţiunile abuzive ale lui Cristian Lupeş au fost, încă o dată, dovedite prin câştigarea unui proces intentat de un muzician, membru al Orchestrei Filarmonicii de Stat Sibiu. Daniel Luca, artist instru­mentist tubă, şi-a câştigat dreptatea cu ajutorul Tribunalului Sibiu, în 15.03.2023 prin anularea deciziei de sancţionare emisă de către Filarmo­nica de Stat Sibiu. Daniel Luca este chiar unul dintre muzicienii denigraţi inclusiv în public de către manager, victimă de ani de zile a unei forme con­tinue de bullying din par­tea conducerii. Se dove­deşte astfel – încă o dată – prin instanţă incapa­cita­tea managerială a lui Cris­tian Lupeş prin luarea de decizii ilegale care aduc nenumărate pagu­be morale şi materiale la adresa colectivului ar­tistic.
În acelaşi timp, colegul nostru Dumitru Trocin angajat prin concurs pe post pe perioadă nedeter­minată a fost dat afară, fiind forţat să demareze încă un proces şi, în pofida hotărârii Sindicatului de a nu mai permite angajări fără concurs în interiorul instituţiei publice de cul­tură, managerul Cristian Lupeş a angajat din nou un artist instrumentist fără concurs. Prin aceste ac­ţiuni managerul încalcă atribuţiile muzicienilor de a se organiza în cadrul orchestrei simfonice, atri­buţii stipulate şi stabilite prin documentele norma­tive. Aceste acţiuni afec­tează în mod direct cali­tatea actului artistic într-o măsura nemaiîntâlnită până acum la Filarmo­nica de Stat Sibiu.
La adresa înaintată de către Sindicatul SAIFS Consiliului Judeţean Si­biu cu privire la angajările fără concurs şi a conce­dierii personalului filar­monicii, Consiliul Jude­ţean Sibiu a afirmat urmă­toarele: “Competenţa şi răspunderea în ceea priveşte angajarea perso­nalului din cadrul Filar­monicii de Stat Sibiu, pre­cum şi încetarea contrac­telor individuale de mun­că, aparţin angaja­torului, în speţă mana­gerului instituţiei publice de cultură”, specificând că managerul are obligaţia legală de a acţiona în condiţiile legii.
Referitor la măsurile pentru creşterea gradului de implementare a măsu­rilor de integritate şi transpa­renţă la nivelul instituţiei Filarmonicii Sibiu, venind in sprijinul nostru, Consiliul Judeţean Sibiu a confirmat urmă­toarele: “În conformitate cu prevederile Legii 544/2001, privind liberul acces la informaţiile de interes public, instituţia publică are obligaţia de a asigura accesul oricărei persoa­ne la informaţiile de interes public.”
Protestul Sindicatului Artiştilor Instrumentişti din Filarmonica de Stat Sibiu a debutat în 23.02.2023 pentru creşterea gradului de implementare a măsu­rilor de integritate la nive­lul instituţiei conform Transparenţei Instituţio­nale şi a Strategiei Naţio­nale Anticorupţie şi în susţinerea trompetistului Dumitru Trocin, căruia conducerea a decis să nu îi prelungească contractul prin încadrarea pe pe­rioada nederminată într-un post vacant pe care tânărul muzician îl câş­tigase prin concurs public acum 3 ani în data de 27.01.2020.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

SAIFS, Sindicatul Artiştilor Instrumentişti din Filar­monica
de Stat Sibiu

20 martie 2023 la 21:31

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 9 ore
(FOTO) Cei mai buni sportivi, antrenori și echipe din sezonul 2022/2023, premiați cu peste 200.000 de lei de Primăria Sibiu
Peste două sute de mii de lei au fost alocați pentru elita sportului din municipiul Sibiu. Festivitatea a...
Actualitate
6 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 11 ore
Port popular și fanfară. Tradițiile săsești au prins viață la Parada Maifest
În weekend a fost din nou sărbătoare la Sibiu datorită tradiționalei parade Maifest, un eveniment care are loc...
Actualitate
2 min de citit
Autor Maria-Antonia OANA
acum 13 ore
Două mașini s-au ciocnit pe strada Luceafărului din Sibiu
Un accident s-a produs luni seara în municipiul Sibiu, la intersecția străzilor Luceafărului și Corneliu Diaconovici.  „În timp ce...
Actualitate
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 14 ore
Finala de pe ”Francisc Neuman”, a treia pentru o echipă sibiană. Aradul, în premieră gazda ultimului act al Cupei României
FC Hermannstadt dispută pentru a doua oară finala Cupei României, după cea din 2018, pierdută cu 2-0 în...
Actualitate
2 min de citit