Tribuna
"Golănie, promiscuitate şi violenţe fără sfârşit într-un cartier sibian!" (II)

Articolul cu titlul de mai sus a adunat numai pe site-ul "Tribunei" (în 25.11 a.c.) peste 4.200 de vizualizări şi destule comentarii, toate favorabile scrisorii deschise trimisă nouă de locuitorii de pe str. M. Kogălniceanu din Sibiu.

Aflăm şi ne bucurăm că reprezentanţi ai Poliţiei locale s-au autosesizat şi, venind la faţa locului, au constatat toate cele sesizate de locuitorii din zonă. Între altele şi că o străduţă întreagă (pe care o tranzitează vreo 20 de familii pentru a ajunge la proprietăţile lor) este blocată pur şi simplu de un microbuz şi alte multe acareturi. Se pare că proprietarilor microbuzului li s-a pus în vedere să-l mute de acolo, dar - ce să vezi? - ieri la prânz şatra a intrat în fibrilaţii, a trecut la contraatac şi a ridicat un adevărat "dig" din gunoaie (vezi foto) încercând să facă greu vizibil microbuzul, care blochează străduţa!?!...

Pentru noi lucrurile sunt limpezi. Avem de a face aici cu o sfidare impardonabilă a autorităţilor locale, cu o nesocotire flagrantă a legii, cu o bătaie de joc la adresa unei întregi comunităţi, lucruri care trebuie urgent rezolvate, cu intervenţii ferme, fără de care coşmarul cetăţenilor de pe str. M. Kogălniceanu va continua la nesfârşit. Se aude?





comentarii
19 comentarii

De aflat la cine cotizează cortorarii ca să fie lăsați în pace.
B.Utoru
02.12.2021 21:00
Cu astia n-a razbit o Europa intreaga, credeti ca razbesc niste politai?
02.12.2021 23:09
cotizeaza la fodor,bobu,turcan,cimpan
02.12.2021 23:11
Numai exista buldozere sau aruncatoare de flacari?
Laei
03.12.2021 10:11
locuiesc in zona si trebuie sa recunosc faptul ca sunt doua persoane, cu barba, nu par sa fie trecute de 25 de ani, dar clar cu probleme psihice care efectiv se arunca in fata masinii si trebuie sa fii foarte atent, ii vad mai mereu inclusiv pe strada lunga dar mai ales in zona parcului mortilor.
O singura data am fost oarecum amenintat de unul din ei si ma jur ca daca vreodata eu sau familia mea imi este pusa in pericol, intru cu masina in plin in ei daca ii gasesc. Si am Jeep de ala cu bull bar.
Petru
03.12.2021 10:17
Foarte bine faci...atunci cand niste autoritati impotente nu fac dreptate, omul adus la limita rabdarii si cu viata sa si a familiei sale in pericol, trebuie sa reactioneze si sa se apere!!!!!!
FODOR TRIMITE DRACU BURTOSII DIN MILITIA LOCALA SA REZOLVE PROBLEMA, NU MAI STA CU SUZETA IN GURA BABA SENILA CE ESTI!!!!
@Petru
03.12.2021 13:32
Ce faceti atata caz? Rromii in cauza au fost integrati, dar din pacate intr-un loc nepotrivit !
Cititescu
03.12.2021 13:45
Vedeti daca nu sunt aceeasi cu cei care au peste 10 masini/rable parcate la Dioda in parcare. E un fel de cimitir de masini tolerat de cineva. Aduna in unele deseuri. Dar restul au alta destinatie.
Iar unul dintre cei care se invarte in zone e de pe ZKogalniceanu.
03.12.2021 15:35
Și mie mi-a sărit în față unul din cei doi nebuni, bărbos, pe str. Lungă unde vin la cerșit. Domnilor de la
poliția locală nu veți face nimic dacă nu îi duceți la Râul Vadului că la psihiatrie ți duce dimineața și seara
le dă drumul. Cum umblă cu topoare și cu cuțite așa cum am văzut pot să omoare oameni și nu pățesc nimic
că nu au discernământ! UNDE ÎN LUMEA ASTA MAI VEZI NEBUNI PE STRADĂ CU TOPOARE?
George
03.12.2021 16:31
Fotografia din ziarul din 25.11.2021 cu toporul pe stradă este adevărată?
În ce țară trăim fraților? Domnilor care ne conduceți mutați-vă acolo ca să aveți liniște!
Ion
03.12.2021 16:47
-bine ai zis prietene, atât primăreasa,vicele,cei la lți șefi de la județ, consiliu și care or mai fii, ca pedeapsă a
inactivității lor, trebuie, ca învățătură de MINTE, să fie cazați 3 zile cu ei; ce ziceți?
fix
03.12.2021 18:22
1. Bunuri abandonate pe domeniul public = gunoi => firma de colectare deșeuri le ridică.
2. Autovehicule care blochează un drum public = art. 339 (alin.3) Cod Penal => dosar penal proprietarului GL09LJC iar auto ridicat de acolo.
Poliția Națională e pe nicăieri.
Solu?ia:
03.12.2021 18:48
Offf, Maresale, cata nevoie este de tine...:(
Tot eu
03.12.2021 18:57
Acestia sunt în directă legătură cu cei care strâng fier vechi pe str. LEMNELOR, alții care sunt tolerați cu bună știință de autorități. Pe nimeni nu intereseaza ca cei care locuiesc in aceasta zona rezidentiala suporta un zgomot echivalent cu al unei uzine metalurgice.
Fer
03.12.2021 19:07
Un prim pas a fost facut, a venit o platforma ce a ridicat acea camioneta.
Aia de pe Strada Lemnelor cu fierul vechi sunt destul de curati, cuminti si linistiti, isi vad de reciclarea lor selectiva.
Tot eu 2
04.12.2021 10:29
Având în vedere legalitatea "afacerii" lor, aceasta ar trebui cercetată mai amănunțit. Dar se asigura ei având o baza de date cu cei care "recicleaza" acolo, baza disponibilă pentru anumite cercuri.
Tot tu 2
04.12.2021 17:07
Noua normalitate sibiana!
Aici a fost adus sb de mafia politico corporatista!

Ghetou, infectie, delasare, incompetenta, nepasare, parvenire sociala, s au vandut toti pt bani!

Scarba de oras, scarba de administratie si autoritati!

Jeg, jeg, jeg!!!!
04.12.2021 23:34
MOARTE ȚIGANILOR! ÎNDEMNĂM PE TOȚI ROMÂNII CU SÂNGE-N INSTALAȚIE SĂ NE ADUNĂM ÎNTR-O SEARĂ LA CAPĂTUL DINSPRE BISERICA DINTRE BRAZI ȘI SĂ MEREM SĂ LE DĂM FOC!
NICANOR CODREANU
06.12.2021 17:09
DACĂ ORGANELE STATULUI NU VOR FACE ORDINE (SĂ DUCĂ URGENT LA RÂUL VADULUI PE CEI DOI NEBUNI CARE UMBLĂ CU TOPORUL ȘI CUȚITUL PRINTRE NOI, SĂ DUCĂ PE CEI 5 PURADEI AI NEGREI LA CASA DE COPIII , SĂ NU ÎI MAI ȚINĂ ÎNFOMETAȚI, NESPĂLAȚI , NEȘCOLIȚI, SĂ NU-ȘI MAI FACĂ NECESITĂȚILE PE STRADĂ AȘA CUM SE VEDE ÎN FOTOGRAFII) ATUNCI ESTE BUNĂ PROPUNEREA SĂ NE FACEM SINGURI !
George
07.12.2021 08:42
Din aceeasi categorie
SEVIS

Compa

Clinica Saneos

A.D.I. Eco Sibiu
VISA MEDICA
Licitatie publica

EVENIMENT TV

ACCENT MEDIA