logo
FITS
ACTUALIZARE: Cazul şefului de la Gastroenterologie, Alexandru Frăticiu, clasat
ACTUALIZARE: Cazul şefului de la Gastroenterologie, Alexandru Frăticiu, clasat

ACTUALIZARE: După mai bine de un an, cazul a fost clasat

După ce au anchetat cazul de luare de mită în care era acuzat şeful de la Gastroenterologie, din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, organele legii au stabilit că fapta nu există în realitate, iar dosarul a fost clasat.

Colegiul Medicilor i-a dat medicului certificat de onorabilitate după ce procurorii au stabilit că Frăticiu nu se face vinovat de luare de mită.

Frăticiu pus sub control judiciar pentru luare de mită. Spitalul spune că e caz izolat

Medicul şef al Secţiei Clinice Gastroenterologie a fost prins în flagrant când lua mită 200 de euro. Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu au fost informaţi de acest caz de mama unei paciente, căreia i s-au cerut bani pentru o intervenţie chirurgicală. Procurorii şi poliţiştii i-au organizat medicului un flagrant. 

"S-a dispus, la data de 11 februarie 2016, punerea în mişcare a acţiunii penale şi luarea măsurii preventive a controlului judiciar pe timp de 60 zile a medicului şef secţie Gastroenterologie din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, pentru comiterea infracţiunii de luare de mită", se arată într-un comunicat de presă al procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.

În 9 februarie - spun procurorii, doctorul Alexandru Frăticiu ar fi pretins de la martora denunţător Golban Viorica Iuliana, sumele de 200 lei şi 200 euro, sume pe care le-a primit apoi în 9 februarie şi în 10 februarie 2016, pentru o intervenţie chirurgicală asupra mamei denunţătoarei, deşi operaţia ar fi intrat în îndeplinirea atribuţiilor de serviciu ale medicului.

Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, împreună cu ofiţeri de poliţie din cadrul I.P.J. Sibiu – Serviciul Judeţean Anticorupţie, l-au surprins în flagrant pe medicul şef, în 11 februarie, după ce a primit suma de 200 euro.

Spitalul: "Caz izolat"

Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu confirmă că în cursul zilei de joi, 11 februarie, o echipă din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu a desfăşurat o acţiune în cadrul Secţiei Clinice Gastroenterologie a unităţii, dar până în acest moment nu s-a primit nicio informaţie oficială din partea procurorilor legat de această acţiune.

"În cazul în care informaţiile comunicate presei de către Parchet se confirmă, apreciem ca este un caz izolat, care nu caracterizează personalul unităţii noastre spitaliceşti. Trebuie să lăsăm justiţia să-şi urmeze cursul şi să stabilească dacă medicul este sau nu vinovat. Instituţia noastră îşi doreşte şi militează ca toţi angajaţii săi să dea dovadă de o înaltă ţinută profesională, etică şi morală. Nu am tolerat şi nici nu vom tolera astfel de practici", se arată într-un comunicat de presă al Spitalului.

După primirea unei comunicări oficiale din partea Parchetului, reprezentanţii Spitalului vor analiza dacă se impune luarea unor măsuri administrative faţă de medic.

"Unitatea noastră va colabora cu organele de anchetă pentru elucidarea acestui caz", se mai arată în comunicatul de presă.

 

foto: Arhiva Tribuna





comentarii
22 comentarii

Sa mai spunem si ca este vorba despre Dr. Alexandru Fr?ticiu. Corect?
Ion
12.02.2016 15:34
Sa mai spunem si ca este vorba despre Dr. Alexandru Fraticiu. Corect?
Ion
12.02.2016 15:35
Si medici de la numarul 3 iau mita ...
Anonim
12.02.2016 17:19
Mita ca si mita, dar ce face acest NimiC cu rezidentele e si mai grav !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Un rezident
12.02.2016 17:29
Oricat de mari ar avea veniturile,unii medici tot vor lua spaga.Trebuie masuri dure si nu doar o mustrare,cum probabil se va intampla si in acest caz.
Teo
12.02.2016 18:13
Sper c? acest individ va pl?ti ?i la judecata de apoi nu numai aici pe p?m
un om
12.02.2016 18:50
Mita-n Sanatate/ E o banalitate...
Paracelsus
12.02.2016 19:43
cat de prosti sunteti sa nu vedeti diferenta de la 200 de euro la o fabrica
radu
12.02.2016 22:01
200 de euro de la mii de pacienti inseamna mult mai mult decat o fabrica, inseamna o crima
eu
12.02.2016 22:40
caz izolat in spitalul din sibiu la gastroenterologie? mint cu nerusinare...iau banii la saracii pacienti pe capete,majoritatea doctorilor pretind minimum 200 euro la orice nenorocita de operatie altfel uita in tine fase,pense,bisturiuri ori te lasa sa mori cu zile! as ruga pe cei cu autoritate sa isi dea interesul putin mai mult ,sa nu se mai ia bani de la oamenii care platesc taxele...oricum suntem saraci,mai cer si doctorii sume de te lasa rece! A N A F va rog controlat-i pe hotii aia de doctori !
anonimul
13.02.2016 00:10
Dupa ce te consulta la Policlinica Spitalului pentru interventii mai scumpe te trimit la Polisano. Acest aspect este legal? Nu cumva este o deturnare de pacienti ( ban ) de la bugetul de stat? CJ investeste in sectiile spitalului, sa modernizeze si sa doteze spitalul cu cele necesare iar medicii te trimit la privat.
Despre faptul ca mergi la Policlinica la Spitalul Judetean pt consultatie preliminara
13.02.2016 06:21
CAZUL IZOLAT ESTE CAND NU SE IA MITA.STIU PE CINEVA CARE A AVUT O INTERVENTIE MEDICALA URINARA SI ESTE FOARTE SARAC,CAND I-AU FACUT OPERATIA A AVUT DURERI GROAZNICE DESPRE CARE A VORBIT CU ALT PACIENT,CARE I-A SPUS -,,SIGUR N-AI DAT NIMIC LA ANESTEZIST SAU LA DOCTOR,EU LE-AM DAT 1000 LEI SI N-AM SIMTIT NICI O DURERE".ERA ADEVARAT,OMUL NU LE-A DAT NIMIC CA NU AVEA BANI.CORECT AR FI MEDICILOR SA LE FACA SALARII MARI,CAND IAU MITA SA LE RIDICE DREPTUL DE A PRACTICA MESERIA PNTRU INCALCAREA JURAMANTULUI SI INCALCAREA LEGII,DACA AU ABSOLVIT MEDICINA LA STAT DACA PLEACA DIN TARA SA FIE OBLIGATI SA-SI PLATEASCA SCOALA,SI ORGANELE DE CONTROL ALE STATULUI SA URMAREASCA FOARTE RIGUROS BANII MANEVRATI DE CASA DE SANATATE,PRIN INTERMEDIUL CARDULUI DE SANATATE SA SE TINA EVIDENTA PENTRU FIECARE CETATEAN CE PLATESTE SI CE PRIMESTE DE BANII PLATITI FIIND INFORMAT DE FIECARE DATA CAND BENEFICIAZA DE SERVICII DE SANATATE CA SE FAC MULTE MATRAPAZLACURI CU MEDICAMENTE SI SERVICII MEDICALE FICTIVE,ACELASI LUCRU SE INTAMPLA SI CU PENSIILE DE HANDICAP.ORI PLATESTI MULT ORI PUTIN PRIMESTI ACELEASI SERVICII SI ESTI OBLIGAT SA DAI MITA.CEL CARE NU PLATESTE NICIODATA PENTRU SANATATE ESTE AVANTAJAT SA DEA SPAGA,TRATAMENTUL IL FACE MEDICUL PE SEAMA CELOR CARE PLATESC,IAR CEI CARE PLATESC CAND AJUNG LA MEDIC TREBUIE SA DEA SPAGA ALTFEL SUNT TRATATI CU SICTIR,CA SI CUM AR FI UN NIMENI. CUM A AJUNS ,,POLISANO" SA AIBA SPITAL IN CURTEA SPITALULUI PUBLIC,IAR SPITALUL PRIMESTE TOT IN BOT CAND VREA SA CONSTRUIASCA IN CURTEA LOR.PARCHETUL SI ALTE INSTITUTII AR TREBUI SA NE DEA UN RESPUNS DACA NU CUMVA AFOST VORBA DE NEREGULI,CA NU DEGEABA VONICA SI-A PUS CAPAT ZILELORAR ,MAI ALES CA SE VORBESTE CA IN SPATELE AFACERII UNT NUME MARI.ALOOOOO! D.N.A.-UL SE AUDE?
BEN
13.02.2016 11:16
ei, daca ar fi avut si el idei ca alti.... ar fi fost si el acum ministru,nici nu inteleg cum bosul nu a presimtit si nu a prevazut cat era de renumit si inainte sa se faca si ministru ca o sa i se imbolnaveasca si soferul,si pe care s-a dus probabil si l-a intrebat cu compasiune,mai,batranule,cum iti mai merge?dupa care i-a tipat in fata cu toata puterea :de ce te-ai imbolnavit?tocmai acum ? probabil...
--
13.02.2016 15:06
Ce ne face b?i rezidentule?
rezidenta
13.02.2016 15:13
Dar unde vre?i s? v? trata?i, la Cluj sau
ion
13.02.2016 15:25
tata ,nu ma bate ca am fost baiat cuminte ca nu m-ai dat de-acasa, ar putea raspunde ,,familie mare si cu renumeratie mica dupa buget'' oricum nu stiu cum ar putea sa spuna ca vrea ,, sa-i urce pe toti in tren in misiunea de apostolat'' si,cine stie poate si domnia sa asteapta sa se faca ministru... ca si domnul sofer de ambulanta ,dealtfel...
-
13.02.2016 19:27
sau poate cine stie , daca-i ducea si o cutia cu detergent era si mai bine , probabil ar putea gindi cineva ca ar putea avea un inconveniet moral in ai aduce pana si dobanda din banca a doamnei... care nu avea decat noua zerouri in cont de la sotiorul ei si care a muncit asa de Mult pana le-a strans
-
13.02.2016 19:41
xy
14 februarie 2016 la 21:26 - Raspunde
vai de noi ce mare isprava a facut doamna in cauza,nu ma obosesc sa ii retin numele,caracterul este unul mizer.asta merita un om dupa o viata de lucru intr-un sistem mizer in care a salvat multe vieti!!daca tot nu aveti nevoie de doctori si aruncati cu noroi in ei,de ce dracu nu ii linsati ma?asa ar fi cel mai bine,toti sunteti destepti si stiti medicina de cand aveti internet
xy
14.02.2016 22:43
stimabilului xy
debinde de la caz la caz ,de la tratat la tratat si de la secretar la secretat ,ipoteza contrara, te asteptai sa te faca cumva secretar de ministru sau de UN
-
15.02.2016 07:49
Tu esti neam de traista!Probabil faci parte din "marea scoala de medicina"de la Sibiu si esti pus pe capatuiala!Poate-mi spui de ce mita pretinsa si data unor medici mediocri este mai mare decat cea pretinsa de medici intr-adevar valorosi de la Cluj sau Tg Mures ?Sau de numarul urias de pensionari facute pe bani de doctori spagari,incat veniturile noastre sunt dijmuite serios pentru a plati aceste pensii furate?Ori de vilele si masinile luxoase ale "bietilor"medici din sistemul asta mizer?Esti jalnic!Vai de cei care ajung pe mana unor indivizi cu mintea ta!
PS-Punctul de vedere al spitalului este o minciuna gogonata!
@xy
15.02.2016 09:53
Stimate xy,actul medical conditionat este infractiune,este luare de mita.In general mita,primirea de foloase necuvenite , nu depinde de salariul pe care il are persoana respectiva - medicul in acest caz-ci depinde de caracterul sau.Nu mai trebuie tolerate aceste fapte,cu atat mai mult cu cat medicii ,practica si in clinici sau cabinete private, unde daca te vei trata esti constient ca vei plati.De ce nu raman numai in cabinetele private?Este simplu de explicat.Trateaza pacientii la stat-unde iau si bani-apoi ii cheama la controale in cabinetele lor,contra cost.
Teo
15.02.2016 20:14
Cine nu a trecut prin Spitalul Judetean Sibiu nu ar rebui sa-si dea cu parerea.
Va place cand mergeti la un avocat/notar/procuror,etc. sa vedeti in ce cabinete va primesc si mai ales cati bani va iau? Probabil ca vi se pare normal, dar cand un medic, care face cele mai lungi studii dintre toti si trebuie sa se perfectioneze in continuu( aici includem si aparatura, medicamentele etc), sa va salveze viata, sa va redea sanatatea, lucrand in cele mai oribile conditii, unde totul pute si e doar o infectie, vi se pare ceva neglijabil?
De ce un dr. sa aibe un salariu poate de 2 ori mai mic decat PENSIA celor enumerati mai sus? Poate de aceea unii oameni simt nevoia sa -i rasplateasca.Din comentariile voastre doctorii ar trebui sa umble numai cu trabanu, dar sa ajunga urgent la spital la 1 noaptea ca un amarat a inghitit o ...periuta de dinti. Stiti ca d-l dr. Fraticiu i-a scos una bunicului meu (cati din doctorii din Sibiu ar fi reusit?). Nu l-a intrebat daca are bani, amaratul nici nu avea. Eu nu cred ca acest OM si-a conditionat actul medical.
Scrieti aici daca s-a intamplat asta cuiva si dati-va si adresa. Fiti demni!
un pesimist
18.02.2016 15:51
Din aceeasi categorie
sevis

turboclima

Vacanta Eurotrip
espressor
sport
info
Covoare
Licitatie publica

accentmedia