Tribuna
Sevis
Ce cred sibienii despre renunțarea la mască în spații publice: ”E riscant. Oamenii vor să se distreze, dar trebuie să fie prudenți”
Liuba STARII
4794 vizualizari
Ce cred sibienii despre renunțarea la mască în spații publice: ”E riscant. Oamenii vor să se distreze, dar trebuie să fie prudenți”

Eliminarea obligativității  purtării măștii în spațiile publice deschise și posibilitatea de a circula după ora 22 sunt măsuri, care au adus multă bucurie în rândul românilor. Oamenii au simțit că revin încetul cu încetul la viață de dinaintea pandemiei, iar după mai mult de o jumătate de an de purtat mască în spații publice deschise și de circulat cu restricții după ora 22, viața pare că se întoarce la obiceiurile anterioare crizei sanitare. Cu toate acestea, mulți dintre sibieni pe care i-am întrebat despre aceste ultime măsuri de relaxare au fost de părere că decizia a fost una pripită. De altfel, pe străzile orașului, prin parcuri, în piețe, mai sunt sibieni care nu au renunțat la o mască de protecție, considerând că aceasta îi poate feri de virus. Reporterii Tribunei au stat de vorbă cu mai mulți locuitori ai orașului de la care au încercat să afle cum privesc măsurile de relaxare care au transformat ziua de 15 mai într-una  a speranței. Iată, ce au răspuns interlocutorii noștri.

“E bine. Nu mai trebuie să purtăm botnițe. Putem să respirăm și să ne relaxăm”, spune Gheorghe.

Veronica nu mai poartă masca de protecție: “Nu știu dacă e bine sau e rău. Poate chiar ne protejează. Medicii spun că scăpăm de boala asta. Îmi place să mă plimb fără mască. Mă sufoc în ea”.

Ovidiu nu este de acord cu relaxarea restricțiilor: ”Trebuie s-o purtăm vreo lună, două. Nu putem să ne prefacem că am revenit la normalitate”.

Sabina este de aceeași părere. Femeia crede că va veni încă un val de infectări: ”Nu mi se pare OK. Autoritățile s-au grăbit. Până când nu se vaccinează toată lumea, suntem în pericol. M-am vaccinat, dar vreau să o port. Cred că va veni și cel de-al patrulea val. Ține de noi și de atitudinea noastră. 

Marcel a decis să poarte masca în continuare: “Nu mi se pare o idee bună. E parțial. Nu știm multe despre acest virus și unde îl putem lua. Suntem vaccinați și mai siguri, dar  există riscul să ne infectăm . Nu cred că masca te obosește, aceasta te protejează. E mai dificil pentru cei tineri. Au alte perspective. Trebuie să fim atenți și să ne protejăm”.

”Există oarecare avantaj. E și bine și rău. Nu cred că scăpăm atât de ușor. E mult mai plăcut să te plimbi fără mască, să respiri și să nu te mai sufoci sub ea, mai ales, vară”, remarcă Bianca.

”E riscant. Sunt foarte mulți oameni nevaccinați. Va trebui să mai așteptăm. Cred că va veni încă un val. Trebuie să ne ferim, să nu luăm și să nu transmitem microbul. Oamenii vor să se distreze, dar trebuie să fie prudenți”, explică Elena.

Medeea susține imunizarea populației: “Nu îmi vine să cred. Am scăpat de mască. A fost o măsură  inutilă. Nu cred că ne-a ajutat. Virusul poate să dispară numai prin imunizarea populației. Sunt mulți sceptici, care nu vor să înțeleagă acest lucru”.

“Virusul dispare. Sper să revenim la normalitate. Să avem o viață pe care am avut-o și să nu mai purtăm măști”, spune Andreea.

Pentru Paul, purtarea măștii e “deranjantă”: “E o prostie. Masca aia nu te ajută, numai te încurcă. Nu o suport. Abia aștept să renunțăm la ea și să nu o mai purtăm în interior”.

“M-am obișnuit să o port, a devenit o parte din viața noastră. Nu știu dacă e bine să renunțăm la ea.Vom vedea peste câteva luni”, conchide Remus.

Foto: Răzvan NEGRU

 






comentarii
21 comentarii

da-i incolo de prostalai. covidul nu se transmite in aer liber. sunt niste ignoranti.
18.05.2021 17:51
Hai nu mai spune.
@17:51
18.05.2021 18:21
Ceea ce ma amuza e ca de traiam in Afganistan sau intr-o tara ultraarabica nu ne mai pasa, nu ne mai certam pe masca, pentru ca am fi avut gura acoperita prin definitie. In cazul femeilor. Dar pentru ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, unu' zice masca, altu' jos masca! Frumusetea democratiei care nu exista! Eu propun ca astia injectati sa ia dozele si de la ceilalti care nu vor, ca sa aiba mai multe invelisuri de protectie. Si cu 5 masti, plus combinezon, nici ....cainii nu se mai apropie de ei, darmite nevaccinatii!
18.05.2021 18:43
Vaccinații sunt și ei la fel de vulnerabili în fața Covid, potrivit statisticilor publicate de Institutul Național de Sănătate Publică. Pe lângă faptul că s-au înregistrat zeci de mii de infectări după vaccinare, au fost raportate și peste 400 de decese din cauza noului coronavirus.

”Dineul cu proști”, la care premierul Florin Cîțu a participat cu voioșie, pare să fie imaginea perfectă a stupidității. Toți vaccinații din sală, că doar înțepații au avut acces, erau, regulamentar, cu masca pe figură. Și, pe bună dreptate, lumea s-a întrebat de ce cu mască dacă sunt imuni? În fapt, cel mai tare au ajuns să se teamă de Covid tocmai vaccinații, și nu îi contrazic deloc. Pentru că le este greu să gândească, au înghițit nemestecat mesajele Guvernului, prin care le-au inoculat faptul că doar atunci când toți se vor vaccina vor fi în siguranță.
18.05.2021 19:52
@18.21
da, documenteaza-te. e probabil si motivul pt care doar 4-5 tari din peste 50 din Europa au introdus obligativitatea mastii in aer liber la un moment dat.
18.05.2021 21:54
@18.21
sunteti la fel de anti stiinta ca cei care neaga ca exista covid , doar ca ii adaugati proprietati in plus virusului, nu in minus, ca ei.
18.05.2021 21:57
Ajutati-ma sa inteleg. Deci numai cei care nu au purtat masca s-au imbolnavit de covid?
18.05.2021 23:23
@ 23:23
Ce este asa greu de inteles?
Ori porti masca, ori porti coarne de ren pe cap, statistic te ajuta la fel de mult sa nu te imbolnavesti.
19.05.2021 07:30
bai fraiere mai taie naibii din ele ca oricum nu mai prind la nimeni !
stai tu in casuta ta si vezi sa nu te programeze soros sau gates prin chipul 5g in timp ce navighezi pe internet.

mda, numai doctori si institutiile nationale responsabile cu sanatatea in tari precum tarile nordice, SUA, Italia, Franta si chiar si China si Rusia au raportat in urma unor studii ca raspandirea covid este redusa cu 15% (in exterior) pana la 75% (in interior) daca se poarta masca chiar si in cazul in care persoanele nu sunt in acelasi timp in acelasi loc dar ating aceleasi obiecte !

mai termina cu minciunile si inventiile luate de la Omida si Baba Vanga !
si nu mai folosi cuvinte pe care nu le intelegi ca nu impresionezi pe nimeni.
romanii sunt mai destepti decat ii crezi si se vaccineaza tocmai pentru ca se informeaza.
iar a aparut cel cu tichiuta de staniol
19.05.2021 08:39
@ 08:39
Ai ramas cu mastile nevandute, satanila? Tunul asta nu ti-a mai iesit?
Ei, lasa. Nu ajungi tu sa vinzi patrunjel la coltul strazii. Are grija Catu de tine. Pregateste el valul 4 la toamna. Sunteti de rasul curcilor, gunoaielor. Tu, Catu, Arafat si Rafila, expertii dezinformarii.

Vor veni alte ocazii sa sperii oamenii. Mai faci o afacere cu statul, mai vinzi o minciuna ambalata profesional...
Nu mori tu de foame. Pana la alegeri, ca dupa, mai vedem noi unde va faceti exercitiile de dimineata: la Gherla sau la Jilava. Ca nu toti care au dat tunuri in tara asta au reusit sa scape in tarile calde. Majoritatea isi aseteapta termenul si scriu carti prin inchisori. Voi ar trebui sa intrati pentru genocid, pentru cati oameni au murit din cauza voastra, criminalilor.
19.05.2021 10:37
mda, toti cei 4 milioane de romani care s-au vaccinat sunt corupti si prosti, doar tu esti farul inteligentei si adevarului ! asta ca sa vorbim doar de Romania.

faptul ca postezi doar idei si citate luate de-a gata de pe site-uri care le iau de pe alte site-uri care iau de bune aberatiile unora cu prea mult timp liber si prea putina minte e edificator.

tu nu ai habar ce e aia statistica sau model matematic si analiza datelor dar esti plin de vorbe mari gen genocid si inchisoare.
bati campii in continuare cu conspiratiile mondiale.
ai uitat sa pomenesti de capitalistii verosi care au devenit neo-marxisti, de bill gates si sterilizarea prin vaccinuri, soros si banca mondiala, big pharma, big auto, iluminati si new world order plus alte povesti pe care nici copiii de la gradinita nu le cred dar tu le visezi noaptea !

ai fi penibil daca nu ai fi doar prost !
pt deranjatul de la 10:37
19.05.2021 11:13
Datele sunt oficiale, bai vaccinopatule. De la INS (Institutul National de Statistica). In datele sistemului va prindeti urechile si nu stiti cum sa o mai dati cotita.
In 2020 mai putin de 300 de oameni au murit de Covid. Acum, cu vaccinarea peste 400 de morti de la injectia cu ARN modificat genetic.
Dar tu, jigodie progresista, esti deranjat de ce postez eu? Numai la cenzura sunteti buni, voi comunistii astia. Ati mintit lumea un an de zile si acum ies la iveala cifrele voastre mincinoase. Va arde adevarul, satanelor. Vreti sa nu mai afle lumea nimic, decat minciunile voastre.
Ei, lasa ca minciuna are picioare scurte.

Datele oferite de Institutul Național de Sănătate Publică(INSP) relevă faptul că 10.8% din totalul persoanelor testate în intervalul 27 decembrie 2020-9 mai 2021, au fost persoane vaccinate, iar dintre aceștia, 44.3% au avut un test pozitiv la Covid-19
19.05.2021 11:43
În aceeași perioadă, la un număr de 414 persoane (1.8% din totalul persoanelor care au avut un test pozitiv de infecție cu virusul SARS-CoV-2, după administrarea primei doze de vaccin) a survenit decesul. Dintre acestea, 336 (81.2%) erau vaccinate cu Pfizer, 44 (10.6%) cu Moderna și 34 (8.2%) cu Astra Zeneca
19.05.2021 11:47
Si s-a dus si mitul ca vaccinul protejeazeaza iar daca nu protejeaza cel putin faci o forma usoara.
Numai peste 400 de vaccinati au murit de covid cu tot cu vaccinul facut.
19.05.2021 11:49
Cenzura, idiotii, comunistii si turnatorii generatiei noastre:

"O asistentă care-și exprima dubiile în privința eficienței vaccinului anti-Covid a fost concediată de Primăria Vinga, din postul pe care-l deținea la Centrul de vaccinare din localitatea Vinga.

Asistenta a fost „turnată” de către un cetățean supărat că respectiva asistentă medicală și-a expus părerile despre vaccinare în fața mamei acestuia, venită să se vaccineze."

Dictatura covid loveste din nou. De data aceasta in cadrele medicale. Din cauza asta le este teama multor medici sa vorbeasca deschis. Slava Domnului ca inca avem si medici curajosi care marturisesc adevarul.
19.05.2021 12:33
tu nu pricepi nimic dar postezi ca papagalul.

In primul rand chestia cu doar 300 de morti din cauza covid pe 2020 sa le-o spui in fata famililor celor care s-au sufocat din cauza prostilor ca tine care imprastie zvonurile criminale ale unora ca grosan care spunea ca la 80% saturatie sa stai acasa ca nu ai nevoie de oxigen si ATI ! ai fi scuipat de atatea ori ca te-ai simti ca in piscina !!!
daca cauza mortii e insuficienta respiratorie cauzata de covid, evident ca se ia in calcul la decese cauzate de covid dar tu nu si nu, halatul , cat e halatul...

cat despre cei care sunt pozitivi dupa vaccin m-am lamurit ca esti un analfabet functional care stie sa citeasca dar nu pricepe nimic din ce citeste.
EVIDENT CA DUPA VACCIN ESTI POZITIV !!! habar nu ai ce e si cum functioneaza un vaccin dar comentezi aiurea !

iar cei 400 de morti in urma vaccinului sunt inventati, bagi 10 minciuni si inventii la fiecare adevar dar crezi ca daca ai gura mare te crede cineva ?
ai idee cum se face o analiza statistica, ce factori se iau in considerare ?
daca dupa vaccinarea a 1 milion de oameni mor in prima luna 100 oameni calcati pe trecerea de pietoni tu zici ca au murit din cauza vaccinului nu ? cam asta faci, amesteci mere cu pere si zici ca portocalele sunt bune !
dar na, probabil ca nu poti numara pana la 20 fara sa te descalti deci e explicabil.

esti doar un fraier care nici nu stie ce face si de ce dar e "roman adevarat, ortodox si mandru" ca se lupta cu conspiratiile mondiale si le da cu capul de pereti. mergi si te culca papagalule !
pentru antivaxxerul obsedat
19.05.2021 13:21
Ce imi place la tine, vaccinel, este ca atunci cand nu iti convine ceva, contrazici si stasticile oficiale, ale sistemului vostru. Se cearta astia acuma ca nu stiu cum de nu le iasa cifrele, si tu zici ca nu este adevarat.
INS spune clar ca 414 persoane vaccinate au decedat iar tu spui ca sunt inventate.
Tot ce am prezentat este din date OFICIALE, ale voastre, ale sistemului. Si pe alea le contrazici? Daca iti dadeam datele reale, ca sistemul nu raporteaza nici 10% din mortii adevarati de la vaccinare, spuneai ca de unde iau datele.
Numai voi sunteti buni la statistici si analize de date. Voi si China comunista. Daca cineva zice altfel ca voi, sa fie cenzurat.
Ati lasat oamenii fara tratament, i-ati legat de paturi prin spitale si i-ati omorat cu zile. Ati zis ca au murit de covid. Iar acum nu va ies socotelile, ticalosilor. Ati vaccinat lumea degeaba si acum ascundeti efectele dezastroase ale injectarilor.
19.05.2021 15:05
iar bati campii si citesti ce nu exista dar de la tine nu pot avea pretentii.
eventual poate ne spui si noua ce fumezi ca are un efect ... WOW !!! lollllllllllllllllllllllllllll

am spus ca nu exista 400 de morti din cauza vaccinului, nu ca nu ar fi 400 de oameni din cei vaccinati care au murit. e o diferenta dar astia cu ochelari de cal ca tine nu o vad !

si hotaraste-te: ori boala nu e grava si nu e nevoie de nici de tratament nici de masca, ori mor oamenii ca nu sunt tratati ori mor ca sunt vaccinati !
ori cifrele "sistemului" nu sunt reale si atunci nu le mai da ca argument ori sunt corecte si atunci accepta-le asa cum sunt.

numai daca suferi de personalitate multipla sau de prostie si reavointa crasa poti sa culegi si sa alegi doar ce-ti convine, chiar daca te contrazici singur la fiecare propozitie.
mai zi ca de mult nu m-am distrat atat de bine
19.05.2021 15:52
Deci chiar exista 400 de vaccinati morti? Adica vaccinati cu vaccinul ala minune care protejeaza? Vaccinati din aia care nu fac boala? Care pana la urma o fac? Dar cand o fac, este doar o forma usoara? O forma usoara de la care mor.

Asta imi explici? Am inteles acuma cum stau treburile. Bine ca mi-ai explicat ca eu nu pricepeam cum este cu siguranta si eficacitatea "vaccinurilor".

Deci asa ramane, nu? 400 morti vaccinati si protejati care au facut boala in forma usoara si au murit.
Vezi ce concluzie incredibila, pana la urma articolul era adevarat. Nu sunt minciuni "de pe internet". Hai ca le lamurim pana la urma, chiar daca esti indaratnic si de rea credinta, pana la urma recunosti si tu ce se intampla.
Mi-a facut placere sa dicut cu tine. Iti postez ultimele noutati si mai discutam.
19.05.2021 18:55
Virusologul francez, câștigător al Premiului Nobel pentru Medicină, Luc Montagnier, a numit vaccinarea în masă în timpul pandemiei ca fiind „de neimaginat” și o eroare istorică, ducând la „crearea de noi tulpini” și provocarea de decese.
„Este o eroare uriașă. O eroare științifică și o eroare medicală. Este o greșeală inacceptabilă”, a declarat Montagnier într-un interviu publicat de RAIR Foundation USA.
„Cărțile de istorie vor consemna aceasta, deoarece vaccinarea este cea care provoacă tulpinile.”
Mulți epidemiologi știu și totuși „păstrează tăcerea” despre această problemă cunoscută ca „amplificarea dependenței de anticorpi”.
„Anticorpii produși de virus fac ca infecția să devină mai puternică”, a declarat Montagnier într-un interviu cu Pierre Barnérias de la Hold-Up Media realizat luna aceasta.
Tulpinile unui virus pot apărea în mod natural, însă Montagnier spune că vaccinarea accelerează procesul. „Ce face virusul? Moare sau găsește o altă soluție?”
„Este clar că noile tulpini sunt create prin selecția mediată de anticorpi provocată de vaccinare.”
Vaccinarea în timpul unei pandemii este „de neimaginat” și provoacă decese, a afirmat laureatul din 2008 al Premiului Nobel pentru Medicină.
„Noile tulpini sunt un rezultat al vaccinării. Puteți vedea în fiecare țară, este același lucru: în fiecare țară, după vaccinare urmează decesele”, a spus virusologul francez.
21.05.2021 15:53
Peste 160 de experți, în frunte cu Dr Michael Yeadon, fostul vicepreședinte Pfizer, dau de pământ cu „vaccinurile” COVID, arătând, într-o scrisoare dură, că sunt „nenecesare, ineficiente și nesigure”
Zeci de experți medicali au lansat luna aceasta un avertisment cu privire la „vaccinurile” COVID-19, afirmând că sunt „nenecesare, ineficiente și nesigure" și că ar putea duce la „decese în masă previzibile".

„Pe scurt, dovezile și informațiile științifice disponibile indică faptul că „vaccinurile” COVID-19 sunt nenecesare, ineficiente și nesigure”, a declarat grupul „Medici pentru etica COVID-19”
„Medici pentru etica COVID-19”, un grup cofondat de fostul vicepreședinte al Pfizer, Michael Yeadon, numără printre semnatari peste 160 de experți medicali din întreaga lume. Printre ceilalți membri fondatori se găsesc și profesorul Sucharit Bhakdi, fost președinte al Institutului de Microbiologie și Igienă Medicală de la Universitatea Johannes Gutenberg din Mainz, Germania, și Dr. Wolfgang Wodarg, fost șef al comitetului de sănătate al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei.
21.05.2021 15:54
Din aceeasi categorie
O istorie ragasita

sibiu-turism

Staer

A.D.I. Eco Sibiu

Anunturi Tribuna

EVENIMENT TV

Comunicat_de_Presa_benef-finali-2 - finalizare

comunicat-incheiere-proiect-dabo

Vacanta Eurotrip
info
PORTAL MEDICAL
Licitatie publica

accentmedia