Tribuna
PNL
Boitan şi Arcaş - senatori la redistribuire
Boitan şi Arcaş - senatori la redistribuire

Deşi a obţinut aproape 50% din voturi la alegerile pentru Senat în judeţul Sibiu, PD-L nu se alege decât cu un post de senator. E vorba de cel atribuit lui Ion Ariton, care a obţinut 23907 voturi. În urma redistribuirii efectuate ieri, postul de senator de Mediaş i-a revenit lui Viorel Arcaş (PSD), iar cel de senator pentru Mărginime şi Valea Oltului Minervei Boitan (PNL). Minerva Boitan a luat mandatul de senator cu doar 8719 voturi, în timp ce Horaţiu Cercel (PD-L), care a câştigat, de fapt, colegiul, a obţinut 17980 voturi. Şi Viorel Arcaş a obţinut mandatul de pe locul II, cu 16.070 voturi. Câştigătorul colegiului Mediaş este Marcel Piteiu (PD-L), cu 20851 voturi, dar redistribuirea l-a desemnat pe Arcaş.
La Camera Deputaţilor, situaţia se prezintă în felul următor: Cornel Ştirbeţ (PD-L) - Colegiul 1, Raluca Turcan (PD-L) - Colegiul 2, Gheorghe Roman (PD-L) - Colegiul 3, Ioan Cindrea (PSD) - Colegiul 4, Mircea Silvestru Lup (PSD) - Colegiul 5 şi Mircea Cazan (PNL) - Colegiul 6. Şi aici, redistribuirea face victime şi duce în Parlament candidaţi de pe locul II. Deşi a câştigat colegiul, cu 7378 voturi, Constantin Trihenea (PD-L) e nevoit să-i lase locul lui Mircea Cazan (PNL), cu 5858 voturi. Parlamentarul sibian cu cele mai puţine voturi va fi Mircea Silvestru Lup (PSD), care a obţinut doar 5712 voturi, dar a primit mandatul, cu toate că Dan Nanu (PD-L) a câştigat colegiul cu 6978 voturi.





comentarii
41 comentarii

sa le iau mama-n paula de banditi
vasali
03.12.2008 00:09
cea mai mare tiganie posibila sa castige tot cei de pe locurile inferioare domnilor de la PD-L , oricum PD-L va face legea peste 4 ani , pacat de ei ca erau oamenii potriviti. Succes in continuare si nu fiti dezamagiti k cine pierde o lupta castiga un razboi
sibianul
03.12.2008 00:19
aici este mina primarului, el stie sa faca scamatorii electorale...mici ajustari finale.doar legea electorala facuta in mare graba de PNL(foarte proasta), ii permite acest lucru.
aici este mina primarului, el stie sa faca scamatorii electorale...mici ajustari finale.
03.12.2008 00:45
O mare porcarie... Am votat uninominal???? Nu, nici macar nu am mai votat partidul, din moment ce alesii nostri, cei de pe primele locuri stau acasa si merg cei pe care majoritatea nu ii doreste. Redistribuirea trebuia facuta pe fiecare colegiu nu la nivel national.
Eu
03.12.2008 06:14
Daca se adopta legea uninominalului in varianta propusa de Basescu , alta era situatia dar asa privim cum suntem prostiti pe fata, de niste gunoaie de oameni.
asa va trebuie sibienilor daca nu ati iesit la vot
03.12.2008 07:15
asta dovedeste inca o data ce fel de boi ne "conduc". tot exemplare de acestea se refugiaza in politica , ca sa scape de munca.
tac
03.12.2008 07:43
cea mai mare porcarie.Am ales nişte oameni de valoare şi au ieşit nişte comunişti.Nu se poate aşa ceva.Cum este posibil să fi pe primul loc şi să pierzi
mitica
03.12.2008 08:05
nu am iesit la vot si tot nu v-oi iesii pt. ca 99% din candidati merg in parlament doar pentru interesul propriu,... chiar nu am nimic de castigat si nici de pierdut... mai curge apa pe Cibin, pana va devenii ROMANIA o tara europeana cu adevarat... Trist dar adevarat///
maus
03.12.2008 08:06
am uitat ceva: ce a fost acum NU SE NUMESTE VOT UNINOMINAL
maus
03.12.2008 08:15
Ce sistem de vot e asta ? cum e posibila o asa bulibaseala ?
unu
03.12.2008 08:19
E doar o mostra de cat de tampiti pot fi unii. Cum de o fi vazut cretinul de mai sus, mana primarului si aici .... numai el stie. Pentru un viitor mai bun in Romania, probabil ca va trebui revizuit dreptul la vot. Am vazut ca pe vremuri drept la vot aveau doar platitorii de impozite. Ar fi un inceput. Iar daca dreptul la vot va deveni oarecum un privilegiu, poate ca cei care l-ar detine n-ar mai genera atat absenteism, iar rezultatele n-ar mai fi decise de prostime. E o realitate!
iancu
03.12.2008 09:10
@Iancu...super bine punctat. Total de acord
MB
03.12.2008 09:40
Adevarat, legea nu e perfecta si nici corecta, dar in cazul judetului Sibiu au fost alesi, cam cine trebuia, cu exceptia Ralucai Turcan, care n-are nicio legatura cu Sibiul. Ma bucur ca "afaceristul" Cercel nu ne reprezinta!
geo
03.12.2008 09:47
Cauza principala este absenteismul, astfel ponderea membrilor de partid (din total votanti) creste pentru ca ei se prezinta in masa exact ca minoritatea maghiara si astfel se inclina balanta intr-un sens sau altul. Daca s-ar prezenta in masa multimea atunci unul dintre partide ar obtine 50% si sistemul ar fi bun, adica minoritatea s-ar supune majoritatii, ceea ce nu este cazul. Minoritatea, aparent, nu este atat de mica. Ce sa-i faci "e grele si unii nu intelege". Ne-au mai prostit o data.
costel
03.12.2008 09:49
deci ne este frica de cei tineri,punem tot adormiti care sa ne conduca. Cum este posibil asa ceva , mergem la votari, votam , ne ies oamenii cu un procent aproape de 50 la suta si pe cine punem, pe Boitan ???? pe Morar???? pe Stirbet??? daomne fereste ce tampi sunteti. Imi pare rau pentru domnul presedinte ca incurajeaza un partid de tot rahatul. Eu am trecut de 50 de ani dar am vrut tineri ca sa ne conduca nu sontorogi adormiti , betive etc.DOMNULE BASESCU EU PE DVS. VREAU SA VA VOTEZ IN 2009 DAR CU ASA OAMENI NU CRED CA VETI REUSI SA VA FACETI TREABA PANA ATUNCI SI VETI FI TAXAT DE OAMENI
tot eu
03.12.2008 10:00
Guvernara lui Tariceanu a fost un faliment TOTAL. Chiar sustinatorii lor PSD
cetateanul sibian
03.12.2008 10:34
Asta inseamna" vot uninominal'???? sa ai cu aproape 10000 de voturi in plus si sa-ti sufle locul o buhaita, vai de mama noastra, prosti mai sunt.
Domnului Cercel, multa sanatate si speranta, poate mai scapam de unii (si aceiasi)intr-o buna zi.
rusine..........
03.12.2008 11:25
Sunt mandra ca au iesit cei pe care i-am votat chiar daca toata zona unde locuiesc eu cei mai multi au votat PSD-ISTI ! Felicitari d-na Boitan , felicitari d-le Cazan!
pe 30 noiembrie am votat si eu
03.12.2008 11:46
Decat PNL si PDL mai bine PSD, si decat PSD mai bine nu mai votez. Ceea ce am si facut. Cu cine sa votez? Cu Turcan, ca toti fraierii? Cu ceilalti demagogi si talhari si curve?
Nevotant
03.12.2008 14:06
MUCLES DACA NA-I FOST LA VOT
PT. NEVOTANT
03.12.2008 14:21
oameni buni credeti ca era mai bine sa fie toti din pd-l eu vad o democratie curata unde este si opozitie oricum sant toti rai dar cel putin nu fura numai uni.
un om din popor
03.12.2008 14:56
felicitari dnei Minerva Boitan...MERITA SA CASTIGE..ii urez mult succes mai departe...
alex popa
03.12.2008 15:10
bai da ce prostie cu redistribuirea asta. Boitan si lup si ceilalti care au facut minim de voturi ii reprezinta pe unii din ilfov sau din suceava sau cine mai stie de pe unde. Ca asa spune algoritmul sau calculele lor tampite. Ce ma intereseaza pe mine ca 8000 de oameni au votat pt boitan, cand pentru cercel au votat dublu si ceva. L/a intrebat cineva pe Cercel daca are ceva de spus cand au votat smecherii, din toate partidele, PDL PL PSD etc, daca are ceva impotriva redistribuirii dupa acest sistem? Unde e boc acum sau geoana care au sustinut un altfel de proiect care prin care locul doi e locul unu si locul trei bate unul pe unul care l/a surclasat clar? PSD a castigat alegerile dar nu si mandatele, unul ca cercel sta pe 17000 de voturi dar si pe tusa!
eu
03.12.2008 16:15
bravo sibienilor ca au zdrobit jigodiile :mitea,dicu,stoica,popa,neagu.protejatii lui johannis!mare zdreanta.
consilierul
03.12.2008 16:21
NU este posibil ca Boitan cu voturile unui consilier local sa ajunga senator de Sibiu !!....Legea trebuie schimbata !!/ cred ca este facuta de PNL !
Ma intreb ce cred alegatorii din Marginimea Sibiului care au mers la vot....Este o rusine acest mandat si un nou motiv pentru alegatori de a nu mai participa la vot.
D/na Boitan, nu mai arunca fecale pe Cercel care a fost cinstit in campanie si cu toate ca este tanar intelege ca legea /asa nedereapta cum este/ la/u facut sa piarda !
La varsta D/vs.ar trebuii sa va cresteti nepotii si sa va multumiti cu castigurile facute de la PENSII !!!Daca va voi vedea la televizor dormind in scaunul de senator,/si este posibil la varsta D/vs./sa va fereasca Dumnezeu de ce puteti auzi din partea mea......
votant neangajat politic
03.12.2008 17:22
un mandat prost incheiat in forta cu o lege proasta.
pacat de horatiu cercel si de piteiu, ca aia meritau locurile. nu panaramele astea de la pnl si psd!
03.12.2008 17:51
una votezi si alta iasa din urne! ce poala mea de democratie mai e asta! cred ca nici astia de au iesit asa, la redistribuire, nu se asteptau la un asemenea huzur pentru patru ani. direct pe banii nostri!
a, si apropo! faceti in poala mea alegeri anticipate pentru ca astia care au iesit nu ne reprezinta!
03.12.2008 17:53
Bravo doamna Boitan, n-ati impartit peste tot cizme de cauciuc,sorturi si plase chiar de pomana, cred c-ati mancat rahat cand ati fost mica.... asa noroc......halal tara
unde-i logica oameni buni in toata redistribuirea asta.....
03.12.2008 18:17
Imi vine sa plang de ciuda, in ce tara traim, iti vine sa te duci dracului sa nu mai auzi de ea, dar din pacate aici ne mai tine familia, parintii altfel m-as duce in lumea larga unde n-ai sa auzi de "redistribuire", un cacat cu apa rece, servit noua romanilor de aceste "minti superluminate".Cum e posibil ca dl.Cercel sa castige colegiul cu 17980 voturi si-n final....ce pot sa-i spun decat BRAVO,sunt convins ca ar fi facut si altceva nu doar nani in fotoliul.
FELICITARI DL. CERCEL!
03.12.2008 18:31
redistribuirea a facut ca niste nulitati sa intre in parlament. la noi, in sibiu, lucrurile s-au petrecut la fel ca in toata tara. nu cred ca are mare importanta daca suntem ardeleni, olteni sau moldoveni, conteaza calitatea omului. cei din judetul nostru, oricarui partid ar apartine, nu s-au remarcat anterior decat prin gargara (turcan), pupincurism (turcan, lup, cindrea, ariton), mangleli (cindrea, lup, ariton, arcas) si nonvaloare (ovidiu gant, sasul). din pacate, multi dintre noi (mai) cinstitii nu ne implicam in politica; ne este lene, scarba, lehamite si ne complecem in mocirla propusa de politicieni in general (nu face exceptie Johannis)!
Stau si ma intreb, oare politicienii din judet nu exprima, de fapt, si calitatea, valoare, orizontul, micimea noastra, a alegatorilor?
romanul verde
03.12.2008 18:34
draga silvestru, bravo! te astept la mine. sa votam numai noi doi. sampania rece o aducu tu; eu te incalzesc pe tine
femeia fatala
03.12.2008 18:38
cei alesi pe bune sa indrepte legea, daca nu peste 4 ani vor "juca" la loterie. Oricum numarul jigodiilor parlamentare s-a injumatatit
Horatiu B
03.12.2008 19:04
pt ca cum lua banii de la oameni pt pensii asa a si facut cu redistribuirea...sa va fie rusine ca sunteti femeie si batrana pe desupra...mai bine v-ati creste nepotii nu sa va bagati in parlament,si senat v-o trebuit...nu ati avut pretentii......pacat pt horatiu cercel
nu se poate ca o baba ca boitan sa ajunga senator...redistribiurea sa facut ilegal sunt sigura
03.12.2008 19:23
s.u.g.i. p...a cercelus
da' poate te consoleaza dobrota(ea, nu .... el)
bel satan
03.12.2008 19:38
Ar trebui sa ne uitam toti in jurul nostru si apoi sa mai vorbim, atat timp cat batranii merg constiinciosi la vot(si voteaza cu PSD) ce sa mai vorbim ! Vezi scorul lui cacatul de CINDREA ! Culmea, ca de el nu se ia nimeni !
un alegator
03.12.2008 20:55
pentru d-nul geo de la 09:47
Aveti perfecta dreptate!
si tot un alegator
03.12.2008 20:59
am fost degeaba la vot daca tot aia de sus au pus pe cine au vrut
felicitari dlui cercel
el este marele castigator,parlamentul avea nevoie de un om ca el
anonimul
03.12.2008 21:26
ce pacat ca nu a ajuns cercel senator, aveau si homosexualii un reprezentant in Senat!
ghitza
03.12.2008 21:43
da asa este pacat de horatiu cercel dar vina cea mare o are basescu el a propus legea uninominala o lege de tot ca.....ul pacat de el si de oameni care au votat
un om din popor
03.12.2008 23:10
Dragii mei

Desi sunt roman, nascut, crescut si trait in Roamnia nu am avut ce sa aleg. Dar in final m-am decis. Pe listele de la Senat am ales un reprezenzant al UDMR-ului iar pe listee deputatilor am ales pe reprezentantul FDGR-ului. Deocamdata cei de la FDGR au facut ceva pentru judetul Sibiu nu doar pentru oras. Nu am vrut sa aleg roamni fiindca au ei grija doar de buzunarele lor pe cand strainii mai fac ceva ordine si treaba nu se gandesc doar la ei. Fie ca Dumnezeu sa binecuvinteze Romania.

P.S: Responsabiluldirect de organizarea si buna functionare a alegerilor parlamentare, prezidentiale si locale este Prefectura si nici decum Primaria. Sediile primarilor locale devid in timpul desfasurarii alegerilor Biroul Electoral.
Verbiceanu Lucian
03.12.2008 23:21
Felicitari domnule PITEIU a fost o campanie super!
A-TI LUAT CELE MAI MULTE VOTURI, aveam incredere in dumneavoastra dar... redistribuirea mamii ei... sa schimbe legea electorala ca e proasta!
La urmatoarele alegeri sa-i batem bine, mult peste 50%!!!
un roman din medias
03.12.2008 23:59
Din aceeasi categorie
Food will win de war

Publica anunturi

Palatul Brukenthal Avrig

management dirigentie inofrmare

Vacanta Eurotrip
info
Licitatie publica

accentmedia