Tribuna
Fabrica Sevis
Bogdan Trif: "Cât de imoral a ajuns PNL Sibiu să susțină un turnător al Securității cum este Eugen Iordănescu?"
ADVERTORIAL
4326 vizualizari
Bogdan Trif:

"Cât de josnic puteți fi, domnule Eugen Iordănescu? Ați fost declarat colaborator al Securității comuniste, dovedit în instanță, adică un ”turnător” de rând care își pâra prietenii, colegii la cel mai odios aparat de represiune al sistemului comunist. După ce ați făcut toate aceste lucruri, în loc să aveți decența să vă retrageți din funcțiile în care reprezentați județul Sibiu, ați ales să transmiteți o scriosare deschisă către consilierii județeni, prin care încercați să prostiți sibienii că dumneavoastră., în calitate de ”turnător” al Securității, ați fost de fapt o victimă inocentă și încercați să vă comparați cu cele câteva milioane de români care au fost membri ai Partidului Comunist, dar nu au făcut și poliție politică. Este josnic chiar și pentru dumneavoastră acest demers!
Ați încercat să vă folosiți de figura tatălui, deși tot dumneavoastră, în notele informative, v-ați pârât tatăl că a făcut și el ”turnătorie” politică la Securitate, lucru dovedit și arătat în instanță de reprezentantul CNSAS.
Domnule Iordănescu, au fost oameni întemnițați și torturați în închisorile comuniste și cu toate acestea au refuzat să devină informatori pentru Securitate. Și vă pot da foarte multe exemple de seniori liberali care au făcut lucrul acesta, unii plătind chiar cu viața.
Mai josnică decât comportamentul dumneavoastră, care nu surprinde pe nimeni, este atitudinea președintelui penelist al Consiliului Județean Sibiu și a consilierilor județeni PNL care reprezintă întreg Partidul Național Liberal la nivel de județ, care, deși știau că sunteți turnător dovedit v-au susținut și v-au votat pentru a reprezenta sibienii în Consiliul de Administrație de la Aeroport și de la Drumuri Județene.
Făceați referire la un consilier județean USR care v-a criticat și nu v-a votat în acele consilii de administrație. A fost, probabil, o eroare de moment a useriștilor, deoarece în următoarea ședință, când a trebuit să fiți votat din nou, ca să reprezentați Consiliul Județean, toți useriști v-au votat cu două mâini, uitând complet de retorica anti-securistă pe  care o clamează la tot pasul.
Să nu uite lumea că dumneavoastră, umăr la umăr cu președintele Consiliului Județean, ați reprezentat Sibiul în cadrul evenimentului Sibiu - Regiune Gastronomică Europeană, un proiect care ar fi trebuit să repună Sibiul pe harta turistică europeană și nu numai, dar care, din cauza managementului dumneavoastră și al doamnei președinte, a fost un fiasco total.
În final, aș fi vrut să fac un apel la liberalii sibieni să renunțe la a mai promova securiștii care au făcut poliție politică, pentru că se învârt în mormânt înaintașii liberali și nu numai ei, ci toți cei care au murit ca deținuți politici în temnițele comuniste. Din păcate, nu am către cine să fac acest apel, pentru că în PNL Sibiu nu mai există liberali autentici. Vechiul PNL a fost cotropit de hienele pedeliste care și-au vopsit, pentru moment, blana în galben.
Chiar nu poate fi condus Sibiul decât cu oameni promovați de PNL, care au făcut poliție politică în perioada comunistă?"

Deputat Bogdan Trif, Președintele Organizației Județene PSD Sibiu





comentarii
18 comentarii

Securistii sunt acum in PNL si USR!
29.07.2021 14:36
Ce se afla in sangele celor vaccinati. Laura Lynn si dr. Charles Hoffe

https://rumble.com/vke7p1-ce-se-afla-in-sangele-celor-vaccinati.-laura-lynn-si-dr.-charles-hoffe.html
29.07.2021 15:19
Nu, securisti sunt in toate partidele inclusiv in PSD. Singura diferenta este ca USR a fost creat de securisti de tip nou iar in celelalte partide PSD, PNL, UDMR sunt securistii sau copii de securisti vechi.Iar in ce priveste PNL Sibiu condus de cele doua doamne putem spune doar ca mortii penelisti se sucesc in morminte.
Vivi Dragan
29.07.2021 16:06
ma intreb de ce nu sunt arestati acesti infractori -- fiindca din cauza lor, oameni nevinovati( care se opuneau tacit politicii comunistilor-- fiind garantat fiecarui cetatean dreptul la gandire libera prin constitutie( multi au facut puscarie batuti pe nedrept si nu putini au murit -- inclusiv tatal meu -- daca te intalnesc domnule - e. i.- rahat cu oachi te scuip in ochi cu un glonte) -- curvele politice gasesc cale sa treaca de la un partid la altul traseisti ticalosi infecti -- vina o poarta sustinatorii garboviti la puterea in functie , fiindca se aduna cei ce se seamana
mike
29.07.2021 22:32
Dle Trif, repet, vă legați doar de mărunțișuri. Toată lumea știe ce hram poartă domnul și partidul la care faceți referire. Problema e alta: ne aflăm în pragul unei dictaturi corporatiste care va fi mai cumplită decât cea comunistă, iar dumneavoastră distrageți atenția opiniei publice cu scandaluri mărunte.
Un cititor
30.07.2021 01:27
Mai, Mihaita, cred ca n-a suferit nimeni pt. ca dl. Iordanescu a dat nota informativa despre studentele care se dadeau in barci cu studentii greci. Hai sa fim seriosi! Alte probleme sunt mai grave. Azi-maine vine fiu-meu de la scoala si imi spune sa-i cumpar sutien si budigai tanga pt. ca e fata...
@mike
30.07.2021 11:25
@ 11:25

Bai securist nenorocit, jigodie comunista, asta spui tu ca faceau turnatorii, imputitule???
Bai jeg uman, securitatea a fost ANTI-romaneasca de cand a fost infintata de Moruzov si este anti-romaneasca inclusiv acum.

Mars in gaura ta de vipera posedata, securist imputit ce esti. La revolutie ieseati din canale dupa 3 zile, ascunsi de frica oamenilor. Va rupeau oamenii de vii bai gunoaielor si acum ai tupeul sa spui securistii nu faceau mare lucru? Blestemati sa fiti din neam in neam, ticalosilor. Sa nu aveti parte de odihna pentru raul pe care l-ati facut neamului romanesc.
30.07.2021 19:37
@ 19;37-- Multumesc ca ai raspuns in locul meu --ticalosii astia traseisti se fac intot deauna nevinovati -- au murit oameni , altii au indurat batai pentru ca niste ingerasi cu aripi negre susoteau aiureli la secu si erau si platiti pentru asta -- Oare de ce oamenii isi luau lumea in cap murind pe malul dunarii ?? altii mai norocosi au ajuns in tari in care soptitorii la secu erau inexistenti -- Traiasca libertatea !! Azi tot soptitori sunt la putere si se vede bine chiar orb sa fii--- ce a ajuns Romania azi -- mai saraca decat o tara din africa -- dezastru ecologic -- dezastru uman --- iar ticalosii de la conducere trambiteaza aiureli crezind ca oamenii nu pricep minciunile debitate cu atata nerusinare -- Te plang Romanie --- nu sa implinit ce spunea Eminescu -- din cauza blestematilor de idioti politici fara pic de umanitate in ei------asta @ mike nu tia murit cineva din cauza soptitorilor la secu --- daca aveai de suferit din cauza lor, aveai alte ganduri si cuvinte sa le asterni pe Tribuna God bless you -19;37 !!!!!!
mike
31.07.2021 00:04
Mai, oameni buni, ori glumiti, ori vorbiti din filme, ori sunteti tra-la-la... Cred ca habar n-aveti despre ce vorbim si va vorbiti si voi sa va aflati in treaba... Nu retraiti asa de vehement trecutul ca daca ati ajuns sa scrieti prostiile pe care le-ati scris, inseamna ca sunteti bine mersi. Mai bine aeti grija ce se va intampla de acum inainte... Acum sunt jeguri umane care vor sa ne extermine incet si sigur.
Sa va dea Dumnezeu ochi sa vedeti realitatea si nitica minte...
Hai, weekend placut si voua!
@mike si 19:37
31.07.2021 06:51
domnule fara nume -- daca nu invatam din istorie si nu luam masuri , atunci istoria se va repeta -- domnule dute si ia-ti pastilele ca sa-ti treaca tra-la-la -ul din capul tau ---- have a nice weekend
mike
31.07.2021 08:12
Într-o dictatură de orice tip, structurile represive au rolul lor bine definit. La noi s-a perpetuat însă și în democrație teama (justificată sau nu) că serviciile secrete ar deține rolul cheie în conducerea societății. Cum să nu te revolți când vezi cum vechii securiști și informatori o duc bine-mersi, sfidându-i pe cei pe care-i torturau sau doar urmăreau? Dar ce te faci cu politicienii democrați, proveniți din comuniști și uteciști?
B.Utoru
31.07.2021 10:01
@ B.Utoru

Vechii securisti si bolsevici au format FSN-ul, care a fost parintele PSD-ului si a PDL-ului. Lumea a inteles pana la urma ca PSD-ul este partid comunist, format si condus din fosti si noi securisti. PDL-ul care s-a metamorfozat in PNL este aceeasi marie cu alta palarie. Tot securisti si comunisti, rupti din FSN pentru a forma "opozitia de dreapta".
Oamenii neavand cultura politica, nu au sesizat ca Romania nu a avut partid de dreapta vreo 30 de ani dupa revolutie. Au numit "dreapta", orice paranghelie securisto-comunista care li s-a spus ca e de dreapta, pana cand lumea satula de atat PSD in diverse culori si arome, a vrut "o schimbare". Ei bine, li s-a dat o schimbare de zile mari. Li s-a pus in fata USR-ul, cel mai neo-marxist si extremist partid din Romania. Plin de securisti si de ideologi progresisti USR-ul este cea mai mare PLAGA aparuta in Romania. Insa la baza tuturor, numitorul lor comun este securitatea. Condusa de Helvig avand ca obiectiv distrugerea totala a Romaniei.
Degeaba vin ei pe forumuri sa se albeasca, sunt cei mai mari dusmani ai tarii si ai neamului romanesc, impreuna cu ultima lor creatie, USR-ul.
anonimus
31.07.2021 13:38
Vedeti ultimele declaratii ale tartorului Ciolacu. Il ia de urechi pe Catu, ca a esuat "campania de vaccinare". Mai aveti vreo indoiala ca astia lucreaza pe aceeasi mana? Toti au aceeasi sefi din umbra care ii controleaza si care le dau ordinele.
Iar ordinele sunt: VACCINARE si DICTATURA.
COMUNISM si SCLAVAGISM.
anonimus
31.07.2021 13:44
CIUMA ROSIE= P.S.D= PCR ,discutiile sunt inutile si fara obiect, ori cat a-ti critica, cred ca este foarte greu de inghitit ca in judetul Sibiu ,CIUMA Rosie,a fost,este si va fi in minoritate muuuult timp de acum incolo ,egal de cate ori schimbati esalonul unu cu esalonul doi,la cei cu ceva scoala si iesiti pe afara nu veti avea suuces orice a-ti face,va raman doar asistatii social si pensionari ,care incet ,incet se duc spre locurile cu verdeata, retorica populista nu mai prinde nici macar la in randul membrilor proprii,incet va duceti pe toboganul istoriei ,in diaspora nu a-ti mai castigat de cel putin 25 de ani,mesajele politice sunt desuete,lipsite de subtanta si consistenta ,degeaba incercati sa promovati mesaje nationaliste si anti UE ,sunteti jalnici,atata timp cat sunteti asociati cu eticheta de CORUPTI SI HOTII,nu veti avea vreodata succes,faceti-va curatenie,promovati PUNCTUL 8 DE LA TIMISOARA ,dupa aceea poate puteti scoate scapul in lume. VAI DE VOI .CIUMETILOR.
Medias 35
31.07.2021 20:43
Va revoltati degeaba impotriva vechilor securisti: copiii lor au ajuns in "guvernul meu", creat asa tocmai ca sa se scape de "ciuma rosie" . Ce-au rezolvat? Va este bine? Ei n-o duc bine mersi, ei o duc ca-n pampas. Iordanescu e mic copil fata de astia - nu zic ca nu are si el vina lui - ca le dadea in gat pe studentele care pt. o pereche de strampi si un sapun se dadeau in barci cu grecii- dar ce se intampla acum e strigator la cer. Se instituie cat de curand o noua dictatura: dictatura gulerelor albe...Ei, atunci sa va vad cat sunteti de viteji. Un weekend placut, cat a mai ramas din el!
31.07.2021 20:55
Dl. Trif urmărește un plan precis cu aceste articole de interes local în presă: vrea să se mențină în atenția publicului. În felul acesta, numele domniei sale va fi cunoscut și recunoscut în momentul votului. Asta e tehnică de marketing prin publicitate. Nu contează că e injurat, insultat sau contrazis. Contează ca numele lui să rămână cunoscut alegătorilor. Îi dă mâna să plătească publicitatea în presa locală pentru că, de fapt, banii partidelor vin de la guvern, prin lege. Și uite așa, cu un efort minim, pe banii publici, dar cu o strategie isteață, dl. Tarif va fi reales.
Un spectator
01.08.2021 01:11
Spectatorule, nu doar dl. Trif va fi reales. Inainte de dumnealui, a fost realeasa dna Turcan... Realeasa la fel ca Ceausescu. Si o sa fie realeasa in fruntea PNL Sibiu. De asta ce spui?
@un spectator
01.08.2021 08:36
Spun că cei de la guvernare n-au nevoie de publicitate explicită. Apar oricum în mass-media. Și ei vor fi realeși, fie că vor fi votați, fie că nu vor fi votați. Numai un naiv își poate închipui că o putere totalitară va risca să cedeze puterea prin alegeri libere.
Un spectator
01.08.2021 21:32
Din aceeasi categorie
A.D.I. Eco Sibiu

Festivalul 25 ore de teatru non-stop

Muzeul Astra

Guitar Meeting

Vacanta Eurotrip
info
EVENIMENT TV
Licitatie publica

accentmedia