Tribuna
ADVERTORIAL: PSD Sibiu trage un semnal de alarmă: „Aeroportul Sibiu este la un pas de faliment”
ADVERTORIAL
1726 vizualizari
ADVERTORIAL: PSD Sibiu trage un semnal de alarmă: „Aeroportul Sibiu este la un pas de faliment”

PSD Sibiu, prin grupul consilierilor județeni, va solicita o ședință extraordinară de Consiliu Județean, având pe ordinea de zi mai multe teme, una dintre ele fiind cea a Aeroportului Sibiu, despre care spun că „este la un pas de faliment”.

„Primul punct pe ordinea de zi va fi salvarea de la faliment al Aeroportului Internațional Sibiu. Aeroportul sibian este puternic afectat de criza COVID-19, veniturile pe  care până acum le realiza din surse proprii, în special din taxe aeroportuare, s-au diminuat drastic. Deși Consiliul de Administrație al Aeroportului a făcut toate demersurile și a informat Consiliul Județean (CJ), acționarul unic al RA Aroportului Internaținal Sibiu despre situația gravă  în care se află instituția, aceste demersuri au fost ignorate de președintele Daniela Cîmpean și majoritatea PNL, neavând o finalitate concretă.

Deși pentru PNL nu este important, PSD Sibiu și sibienii conștientizează faptul că poarta aeriană de intrare în Sibiu și în Regiunea 7 Centru este vitală pentru dezvoltarea durabilă a județului nostru. Mai ales ca Aeroportul Sibiu are și o importanță geostrategică în contextul în care orașul nostru va deveni Comandament NATO”, a declarat Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.

„Considerăm că este vitală convocarea unei ședințe extraordinare pentru a rezolva situația în care se află Aeroportul Internațional Sibiu, dar și pentru a dezbate alte teme stringente la ora actuală. În acest sens, grupul nostru va depune marți la CJ o solicitare pentru convocarea ședinței extraordinare”, a explicat Cătălin Stanciu, liderul de grup al consilierilor județeni PSD și președintele Organizației Județene PSD Sibiu.

 





comentarii
16 comentarii

pai ANULATI PENSIILE SPECIALE in parlament unde sunteti majoritari !!!

valer dorneanu, vajnicul aparator psd-ist al Constitutiei, tocmai ce a declarat neconstitutionala legea prin care ramanea fara PENSIA SPECIALA DE 33.700RON PE LUNA bani pentru care a contribuit exact ZERO LEI !!!

conflict de interese ? nu exista asa ceva !
nici cand hotii din parlament dau legi prin care isi legalizeaza banii furati sau mitele si prin care dezincrimineaza faptele prin care si-au aranjat vile de mii de mp si masini de sute de mii de euro !
parlamentarii isi voteaza singuri majorarea salariilor si pensiilor !

si psd mai vorbeste de justitie si dreptate ?
e mai multa dreptate cand 4 lupi si o oaie voteaza pe cine mananca la cina !

voi votati majorari de pensii speciale si salarii INCALCAND LEGEA, fara precizarea surselor bugetare pentru ele dar comentati ca vai ce rau o duce romanul cinstit care munceste pentru a trai si cum nu mai puteti voi de grija lor !

curat murdar cum ar fi zic Caragiale (psd-istii pot cauta in dictionar daca se descurca cu cititul).
va mai crede mutu
05.06.2020 15:51
Cine a votat guvernul actual? Cine a votat starea de urgență?
Un cititor
05.06.2020 19:11
Iarăși a ieșit Ciuma Roșie cu minciuni.
Ni
05.06.2020 19:13
Romanii mă au vrut werner si pnl! Nu-ti place cu werner , orban, turcana? Ce sa faci, n-ai ce sa faci, suporta hotiile penele si ale lui werner!
Hahaha, va meritati soarta, imbecililor!!!!
@un cititor
05.06.2020 19:15
cu AIROPORTU mai incet,ca ati renuntat la curse bune,
da din sibiiu numa la germania,mai putin in alte zone
aeroport nou,pista noua,conducere noua
rezultate spre 0,
cu o sefa pdlista cimpan si o bunica cu trotineta fodor
ce sa mai functioneze bine?
adi3
05.06.2020 19:17
Ciuma rosie a scos tara din kkt, fraiere!
Ce v-o da peneleul, hahaha, v-o dau astia de nu va mai ridicati veci!
@Ni
05.06.2020 19:19
PNL a dat in cea mai mare parte pensiile speciale, iar cel mai elocvent exemplu este fostul presedinte al PNL Valeriu Stoica care a dat ...fara numar. Acum PNL putea sa dea Ordonanta de Urgenta sa taie toate pensiile speciale !!!! De ce nu o face ? Pt ca PNL sustine pensiile speciale!
PNL iubeste pensiile speciale
05.06.2020 19:24
FORTZA PSD! SUNTETI CEI MAI BUNI! INAPOI LA GUVERNARE CAT MAI REPEDE CA GUWERNER NE VINDE TARA!!!!!
Votam PSD
05.06.2020 19:58
bai voi nu mai terminati cu minciunile ?

PENSIILE SPECIALE au fost date de psd prin lege, din parlament.
NU POT FI ABROGATE DECAT TOT PRIN LEGE A PARLAMENTULUI unde psd e la putere si, la fel cum a aprobat legile prin care parlamentarii si primarii si membrii CCR si avocatul poporului primesc pensii speciale, tot asa ar putea sa le anuleze !

Iar Valer Dorneanu e omul psd la CCR care a decis zilele trecute ca TREBUIE SA ISI PASTREZE PENSIA SPECIALA DE 33700 RON (in afara de salariul urias si de pensia "normala" pe care le ia TOT DE LA STAT) si a anulat posibilitatea ca guvernul sa scoata pensiile speciale.

Mai incet cu pianul pe scari si cu minciunile sfruntate !
minciuni
06.06.2020 11:23
Meseriasule daca atata lucru nu stii ca Ordonanta de Urgenta poate modifica o Lege esti praf. OUG are caracter de lege. De asenenea guvernul Orban putea sa isi asume raspunderea in parlament pe taierea pensiilor, asa cum a facut-o cu alte domenii. Dar postacule PNL protejaza pensiile speciale, repet daca vroia le taia !
@minciuna
06.06.2020 23:12
daca esti incompetent si habar nu ai despre ce vorbesti taci naibii din gura.

printre altele, in cadrul pensiilor speciale intra si cele ale parlamentarilor.
acestea au fost introduse prin sedinta comuna a deputatilor si senatorilor. prin urmare ele NU POT FI ANULATE decat TOT PRIN SEDINTA COMUNA A CAMERELOR PARLAMENTULUI.
si atunci orice modalitate de a incerca anularea in bloc a pensiilor speciale in alt mod este neconstitutionala.

dar cand vorbesti doar ca se te afli in treaba ...
mai multe minciuni
07.06.2020 11:33
A inviat "valoarea" asta, valoare care nu facut nimic in timpul mandatului de ministru, o nulitate absoluta care-l plimba pe infractorul dragnea si pe batausii (clanurile de intimidare conduse de cap de prezervativ ale psd-ului) pe centru si pe la hilton, fugind de furia sibienilor!

Ba, daca faceai macar un wc la paltinis, cat ai fost ministru, ziceam respect, asa iti zic marsh!
Hotii-psdisti
07.06.2020 13:41
VCU - uri tre sa faca primariile. Primariile trebuie sa faca proiecte sa primeasca bani de la ministere sau sa acceseze fonduri europene. Daca nu fac cei din Sb, banii se duc la in alte judete, unde sunt conducatori mai isteti. Primaria Sibiu si CJ Sibiu sunt praf la capitotlul asta. La primaria Sb nu e psd iar la CJ Sibiu e PNL. Asa ca trage tu concluziile!
Marcel pt 13:41
07.06.2020 20:31
Da, cand lasi paltinisul, ocna, marginimea, fagarasul, bazna, valea oltului, totul lasi aiurea, 0 investitii, dar plimbi talharii prin mijlocul orasului, cum se cheama asta? Acum ai tupeu sa apari la ziar ? Psd sibiu, faceti-va curatenie in casa, nu va mai afisati cu penali, nu cred ca va reprezinta! Reformati-va! Rusine psd sibiu!!!
Pt 07.06.2020 20:31
07.06.2020 21:00
Ciuma Roșie ați făcut ceva ptr. acest oraș frumos? Ați condus vreodată acest aras? Așa că ciocul mic. Mars la Teleorman acolo ii de voi.
Ti
07.06.2020 21:50
Credeam ca la Botosani de unde e sefa pnl, Turcana! He he he
@