Tribuna
ADVERTORIAL
PSD Sibiu: "Cu Victor Costache la Sănătate am ajuns la vorbele lui Turcan: românii se culcă sănătoși și se trezesc morți!"
PSD Sibiu:

"Ministrul Victor Costache a "dezertat". A ales calea ușoară și și-a înaintat demisia tocmai când România se află într-o profundă criză medicală.
Doctorul Victor Costache și-a lăsat pacientul grav bolnav, România, pe masa de operație și a ales să își salveze pielea.
Ministrul Victor Costache a lăsat în urmă 6 spitale contaminate, sute de cadre medicale infectate, zero stocuri de echipamente de protecție, două luni în care România fără teste a fost lăsată fără apărare în lupta cu pandemia!
El este ministrul Sănătății care în perioada de pandemie, când a fost diagnosticat în România primul pacient cu COVID-19, anunța cu nonșalanță că stocurile de materiale de protecție sunt zero. În ciuda faptului că știa din decembrie de epidemia din China, iar doctorul Arafat avertiza atunci că este doar o chestiune de timp până când virusul va ajunge și în România, nu a făcut nimic. Ar fi avut timp suficient din decembrie până acum să achiziționeze echipamentele și materialele de protecie specifice, dar nu a făcut acest lucru. Toate spitalele din țară sunt într-o situație disperată iar cadrele medicale își riscă zilnic sănătatea datorită lipsei de echipamente medicale și de protecție specifice acestui tip de virus.
Din păcate, românii își vor aminti de Victor Costache doar ca fiind ministrul care a încercat să privatizeze peste noapte, printr-o ordonanță de urgență, sistemul public de sănătate, fără a avea toate avizele și fără o dezbatere publică în prealabil.
Si uite-așa, datorită incompetenței PNL, vorbele doamnei Turcan se adeveresc: românii se culcă sănătoși și se trezesc morți!
În aceste condiții, pe lângă testarea pentru COVID-19, membrii guvernului PNL ar trebui testați dacă, pe lângă incompetență, nu cumva au și o doză uriașă de inconștiență!", tramnsmite Biroul de Presă al PSD Sibiu





comentarii
18 comentarii

si din aceasta drama națională/internationala vreti capital politic?
Josnici este un compliment pt voi
scarbit
26.03.2020 19:14
Sunt sanatosi PNListi sau au fumat ceva naspa ? Iohannis spunea acum 3 sapt ca sa stam linistiti ca e o simpla raceala Coronavirusul. Il interesa guvernul meu, si anticipatele. Catu a fugit ca un las. Turcan e de ras! Orban de plans. Stiau din decembrie de criza si au luat 000000 masuri. Nu au facut nimic din decembrie! Acum mor oameni cu zile! Asteptam retardatii sau postacii PNL sa spuna ca tot PSD e de vina ca si-a dat demisia Costache! Si ca tot PSD e de vina ca PNL nu a achizitionat materiale de la aparitia Coronavirusului !
# Sunt sanatosi la cap PNL-istii?
26.03.2020 19:19
PNL plecati acasa pana nu nenoriciti de tot Romania si romanii
Gheorghe
26.03.2020 19:21
Costache, Catu, Orban si Turcan v-ati pierdut mintile ? In tara mor oameni si voua va arde de politica si nu faceti nimic pt oamenii care se imbolnavesc pe capete ?
Ionut
26.03.2020 19:23
Coronavirusul este mai bland decat CIUMA ROSIE.
Eu
26.03.2020 19:38
Mai aveți tupeul să deschideți gura! Corupta ministră a PSD-ului (Pintea) a lăsat spitalele fără rezerve. Ar trebuii să fiți judecați pentru crimă, în loc să mințiți în continuare în presă!
Dan
26.03.2020 20:07
Mai postac PNL, cat de dement sa fii sa faci misto de romanii care au murit de Coronavirus? S-au desteptat pana si sibienii, PNL o sa ajunga mai rau ca PNT. Sunteti deja istorie PNL-istilor doar ca nu va dati seama
@Eu
26.03.2020 20:14
In loc sa dati banii pe advertoriale, mai bine i ati trimite catre spital
Sibian
26.03.2020 20:18
@@ eu-- mai asshole tu vorbesti?? oamenii mor de boli sau batranete dar sa mori schingiuit si torturat de comunisti doar fiindca ai alta parere despre viata , doar din cauza ca tu crezi in Dumnezeu asta nu-i bataie de joc ci criminalitate -- vorbesti ca un netot habar nu ai de istoria romanilor de doar citva zeci de ani-- Din cauza lor, a marlanilor de comunisti am ramas orfan de tata la -6 ani- RIP pentru marele anticomunist mort in Paris Paul Goman
26.03.2020 20:38
Normal ca mor oamenii din diferite cauze " desteptule". Dar sa faci glume pe seama unor morti din cauza unei pandemii Coronavirus, esti macabru si retardat. Doar PNL-ist puteai fi ! Si daca tot injuri comunistii vezi ca Sovaiala a fost sef la UTC pe vremea lui Ceausescu si e parlamentarul vostru. Turcan si a facut studiile la Moscova " inteligentule". Cat de josnic poti sa fii sa iei in ras oamenii morti sau bolnavi de Coronavirus ?
@@@ eu
26.03.2020 20:50
In afara de ura, mai cunosti vreun sentiment? Ce treaba au comunistii in situatia actuala? Tu esti de acord cu ce fac werner, orban, turcan, costache? Mor oamenii din cauza ca n-au fost in stare sa aduca niste nenirocite de masti! Ni se imbolnavesc medicii ptr ca n-au echipamente in spitale!
Comunistii nu mai sunt, bai baiatule! Iesi din zona obscura in care te-a bagat werner! Ia-ti creierul cu tine!
@20.38
26.03.2020 21:17
Voi a ti uitat ce guvern a strans mii de oamnii in strada? A ti uitat cine e CIUMA ROSIE? A ti uitat de guvernul Dancila cu ministrii competenti gen Andrusca si Iordache? Nu mi vine sa cred ca voi sibienii aparati acest virus mai periculos decat COVID 19... Ciuma Rosie- PSD.
Mircea M
26.03.2020 23:59
Nu se mai cheama comunisti ci neocomunisti adica mai rai ca cei vechi-- aia macar au construit, dar astia noi au demolat totul-- Nu agreiaz nici cu pnl-isti -- sunt doar un patriot care vreau binele tarii si poporului --de care va bateti joc atit --psd- cit si pnl-- Tara bogata pe care ati bagat-o la bankrupt-- adica in faliment -- iar cei cu salarii nesimtite si pensii speciale cinta in struna hotilor
@ @ 20.38
27.03.2020 05:26
1. Ati uitat NU A ti uitat. Mai pune mana pe carte.
2. Ura semanata de werner functioneaza f bine aici. El se p1se pe voi in aceste momente si voua va place!
3. Din cauza incompetentei lui orban, costache, turcan, citu, werner suntem in situatia de azi! Medicii nu au echipamente, nu exista masti, manusi dezinfectanti.
4. Din cauza incompetentilor de la pnl ni se imbolnavesc medicii!!!
5. MARS! MI-E GREATA! SUNTETI IPOCRITI!
@Mircea M
27.03.2020 07:24
Tovarasa Pintea, care a "uitat" sa declare o casa de 1000mp in declaratia de avere si traia "simplu, ca oamenii normali", a luat o mita de ZECI DE MII DE EURO ca pe ceva normal, la ordinea zilei. A fost sefa sanatatii si voi vorbiti de cine e responsabil de dezastrul din spitale ?

Cati medici au plecat in strainatate cat timp ati fost voi la putere ? 5 MEDICI PE MINUT !!!

psd, care a devalizat bugetul si economia si a furat tot ce nu era batut in cuie, nu are nici o responsabilitate ca doar e sarcina celorlalti sa faca din rahat bici si sa si plezneasca nu ?

Unde sunt cele 7 spitale regionale care trebuiau sa fie gata pana in 2018 ?
Ca doar a fost o perioada de crestere economica si a veniturilor la buget mai ceva ca Fat Frumos daca te iei dupa partidul mincinosilor aflat la putere !!!

De oamenii morti pana acum in spitale nedotate, pline de bacterii ucigase in care vin pacientii cu medicamentele de acasa cine raspunde ?
psd ? ce gluma buna !!! ei se trateaza la Viena sau Istanbul pe banii nostrii sau vin cu elicopterul SMURD la Bucuresti pentru o cufureala !

Cine a schimbat 3 guverne in nici un an ? Si NU A FACUT NIMIC in nici un domeniu in afara de POMENI SI PENSII SPECIALE de ZECI DE MII DE EURO care se platesc si azi ?

Raspunsul e acelasi: psd, principalul responsabil pentru starea sanatatii, a invatamantului ,a economiei si nivelului de trai in general !

p.s. Te-ai gasit tu sa vorbesti de gramatica ? Fanul guvernelor de analfabeti care nu puteau nici macar citi un text fara sa greseasca si care nici nu stiau in ce oras se afla !
Pai voi la psd nu puteti numara mai sus de 10 fara sa va descaltati.
Cat despre ipocrizie CULMEA CULMILOR E CAND PSD STRIGA "HOTUL" !!!
saracul asistat psd inca isi castiga banii
27.03.2020 09:46
psd in afara de MINCIUNI si DEZINFORMARE nu stie nimic.
asta e scoala comunistilor carora le sunt urmasi credinciosi dar au adaugat in repertoriu si furtul si nepotismul la nivel national.
ca de obicei
27.03.2020 10:46
Pt.lingaii PCR acelea lipsuri care sunt la ora actuala in spitale si peste tot nu au ajuns in cele 3 sau 4 luni decind este PNL la putere ari fii mai bine daca ati fii mai realisti.
xxx
27.03.2020 13:58
incetati cu disputele politice!
ceva constuctiv: dupa modelul Germaniei ,Romania sa-i recheme in tara pe medicii romani plecati
maria
30.03.2020 15:10
Din aceeasi categorie
Muzeul Brukenthal

Infinity Ink. Photography

Vacanta Eurotrip
info
Publica anunturi
Licitatie publica

accentmedia