Tribuna
ACTUALIZARE: Explicația halucinantă a celor de la MAI, care nu îl sancționează pe Klaus Iohannis că nu a purtat mască: „Agentul nu a constatat cu propriile simțuri”. Sindicaliști: „Explicații imbecile, jignitoare la adresa românilor”
Laura BUCIU
4132 vizualizari
ACTUALIZARE: Explicația halucinantă a celor de la MAI, care nu îl sancționează pe Klaus Iohannis că nu a purtat mască: „Agentul nu a constatat cu propriile simțuri”. Sindicaliști: „Explicații imbecile, jignitoare la adresa românilor”
© Razvan NEGRU/Arhiva

Poliția nu a fost informată prin apel la 112 că președintele României, Klaus Iohannis, nu a purtat mască la Congresul PNL. Acesta este răspunsul sesizării depuse de sibianul Cristian N. Dan la Ministerul Afacerilor Interne și la Poliția Sibiu.

„În baza petiției dumneavoastră adresate MAI, remisă spre competentă soluționare Secției 2 Poliție (...) prin care solicitați să fiți informat dacă domnul președinte Klaus Iohannis a fost sancționat contravențional în urma participării la Congresul Partidului Național Liberal și la evenimentul de la Biserica Evanghelică din Sibiu, unde declarați faptul că nu au fost respectate normele în vigoare cu privire la combaterea și prevenirea transmiterii virusului SARS-CoV-2, vă comunicăm următoarele : organele de poliție din cadrul acestei subunități nu au fost sesizate prin intermediul SNUAU 112 cu privire la încălcarea de către președintele României a Legii nr. 55/2020, constând în aceea că nu a purtat mască de protecție pe parcursul evenimentului la care faceți referire, respectiv Congresul PNL. Prin punerea în aplicare a prevederilor OG nr. 2/2001, privind regimul juridic al contravențiilor, organele de poliție care au calitatea de agent constatator pot îngheia un proces-verbal de constatare a contravenției atunci când aceștia constată prin propriile simțuri săvârșirea unei fapte de natură contravențională”, este răspunsul primit de sibianul Cristian N. Dan la sesizarea făcută.

Cu alte cuvinte, agenții constatatori nu au văzut cu ochii lor că președintele nu a purtat mască în interior, la Congresul PNL, astfel că imaginile apărute din sală nu contează.

Cu privire la evenimentul de la Biserica Evanghelică din Sibiu, reprezentanții MAI i-au transmis sibianului că „pentru a putea intra în posesia unei informații cu privire la eventuala sancționare a domnului președinte la evenimentul de la Biserica Evanghelică din Sibiu, din data de 10.10.2021, vă îndrumăm să vă adresați Inspectoratului de Poliție al județului Sibiu”.

În fața unui astfel de răspuns, Cristian N. Dan spune că președintele Iohannis este „Omul Invizibil”.

„Știați că Omul Invizibil există și că nu e sciene fiction? Iată dovada: simțurile agenților de poliție de la secția 2 din Capitală, nu detectează personajul Klaus Iohannis. Nu se vede, domne, e invizibil, nu poate fi surprins de camere de filmat, de nimic. Cel pe care-l vedem toată ziua la golf, piramide, excursii, o fi altul, vreo sosie. Pe logica acestor polițiști, eu dau o spargere azi, sunt filmat de cineva, filmările sunt puse la dispoziția poliției, dar simțurile polițistului nu au fost de față când eu am dat spargerea, ca atare, nu prea pot fi sancționat. Cam ăsta e raționamentul, este?”, spune sibianul.

Acesta așteaptă acum să vadă dacă Poliția Sibiu „are (bun) simț”.

La solicitarea Tribuna, reprezentanții IPJ Sibiu au spus că vor răspunde petentului în acest caz, respectiv sibianului care a transmis solicitarea.

 

Sindicaliștii din Poliție: „E o jignire adusă inteligenței românilor”

 

Sindicatul Europol a transmis, marţi seară, că se caută poliţist cu „simţul răspunderii" care să aibă curaj să îl sancţioneze pe preşedintele Klaus Iohannis, fiind clar că nu a purtat mască la Conrgesul PNL.  El cataloghează drept „imbecile” explicațiile pe care cei din Secția 2 Poliție București le-a transmis sibianului care a cerut ca Iohannis să fie sancţionat. „Se aplică legea în funcţie de statut, poziţia socială şi directivele primite de la partid”, acuză sindicaliştii.

„Wanted!!! Se caută poliţist cu simţul răspunderii pentru că şefii Poliţiei Capitalei şi l-au pierdut. Ajutaţi-ne să găsim un poliţist care să îl sancţioneze pe preşedintele României, Klaus Iohanis, pentru că a fost surprins fără mască de protecţie la Congresul PNL. Aşa cum, de altfel, au fost sancţionaţi sute de mii de români simpli”, au scris pe Facebook, reprezentanţii Sindicatului Europol.

Ei spun că anunțul lor vine ca urmare „a explicațiilor imbecile oferite de șefii Poliției Capitalei, care au răspuns sesizării unui cetăţean că nu au putut aplica sancţiune preşedintelui pentru că în sală, la congres nu se afla niciun poliţist care să constate prin propriile simţuri, adică cu ochii lui, faptul că nu a purtat masca de protecţie”.

„Această justificare tembelistă reprezintă o jignire adusă inteligenţei românilor care au îndurat toate restricţiile aplicate după ureche şi trădează cancerul politic care s-a infiltrat în MAI. În aceste vremuri, în Poliţia Română se aplică legea în funcţie de statut, poziţia socială şi directivele primite de la partid. Între timp, de la începutul pandemiei şi până în prezent au fost sancţionaţi mii de cetăţeni doar pe baza imaginilor video sau a unor poze în care apăreau alături de mai multe persoane decât limita legală sau fără mască”, au mai transmis sindicaliştii.

 





comentarii
21 comentarii

militia, jandarmeria si alte servici publice platite de la buget nu contenesc o secunda a linge curuI puterii si mai ales al faraonului sas
a fi sibian a a ajuns sa fie o rusine in Romania, pentru ca Sibiul l-a dat tarii pe luceafarul arogant si nepasator jucator de golf
15.11.2021 23:25
Inteleg sa fi -- pupincurist dar sa fi si -PROST-- inseamna ca nu-ti meriti postul pentru care esti platit --- Ma intreb cate clase ai domnule care ai raspuns la apelul cetateanului -- care pe bune se mira cum legea e doar pentru unii ?? deci politia e legata la ochi ?? dar cu ochii bulbucati cand un om de rand calca pe bec cum a calcat her si frau ????
16.11.2021 00:16
foarte bine, nimeni nu trebuie amendat pentru asa ceva
16.11.2021 00:29
De ce va legati,de purtatrea mastii in aer liber.Doar sta langa nevasta, pe care o dragaleste si mai sant doi care poarta masca.Mai bine sa va vaccinati dupa exemplu lui Johannis,care a mentinut tara in UE, ca altfel va transforma Dragnea pe voi sibienii in pasalac de Teleorman.Apoi Orban cu Iohannis l-au numit pe Catu premier pentru a da o sansa tinerilor la putere alaturi, de USR.In loc sa dezvolte tara acesti rechini tineri politicieni s-au certat, mai ales ca Florin Catu e incapatanat si nu are nici o inclinatie manageriala. PNL este in coma iar tara e in degrigolada si PSD isi pune "OFERTA" de salvare ,fiind pregatit sa rupa la greu din ciolanul oferit de UE(pentru care a muncit USR si PNL).Practic Iohannis este pus in SAH si poate va gasi o solutie sa nu ajunga in MAT.
JIM
16.11.2021 01:14
cum sa asteptat cineva sa se faca dreptate,daca faci sesizare iar persoana pe care ai reclamat o este influeta ,ai parte de niste justificari de te crucesti,bine ca ii scoate la pensie mai repede
mili
16.11.2021 06:36
Un cuplu frumos spre varsta a treia...
16.11.2021 07:04
Probabil aceleasi "proprii simturii" nu il ajuta pe agentul constatator sa isi dea seama cat de mizerabil, jegos, PROST si fara coloana vertebrala este, atunci cand il pupa in CUR pe "individul asta si individa asta" din poza!!!!!
Van Gogu
16.11.2021 08:37
Nu că ar proteja masca cu ceva( e dovedit că virusul este sub 0,2 microni, deci trece fara probleme prin mască). Dar sa ai " invitați" , care sunt mascați ( adică urmează legea) iar familia Iohannis fără mască ( încălcând legea) este ceva f grav. Un exemplu clasic românesc, cine e sus nu trebuie să urmeze legea!
Altă bulină Roșie ???? ptr cel ce conduce țara!
In primăvara vedeam la TV cum cei ce nu aveau masca erau bătuți de oameni care protejează pătură politică!
Rușine iohanis și " prima doamnă"
16.11.2021 15:40
fara masca neamendati inseamna ca nu sinteti romani,afare cu voi la nuremberg linga taticul care fu in wermacht si trimise evrei in lagare de concentrare
raus cu voi
16.11.2021 16:42
Dacă unul care poartă mască e ,,mascat,, atunci altul care poartă bască e...bascat ?
Biperiden Akinetoniu
16.11.2021 17:16
Corecta decizia! In primul rand masca e o timpenie! In al doilea are dreptate nu l a surprins poliția! Dar as avea o întrebare legată de cum a răspuns poliția acestei sesizări??? E corect de ex că sa l amendeze pe cel care a vandalizat statuia lui Brukenthal ( nu sint de acord cu vandalizarea!)doar dupa imaginile de pe camere...sau e corect sa aplice sancțiuni după poze...postări pe internet...etc ale unor încălcării ale regulilor de circulație??? Că doar nici in cazul ăla agenții nu constata" cu propriile simțuri" ilegalitățile?????
Xxx
18.11.2021 10:57
Ma indoiesc ca atunci cand cineva --MARE- IN VIZITA --oriunde --sa nu fie si cei ce il apara si politisti trimisi special acolo in caz ca -------- si cati filmatori erau acolo sa nu mai vorbim --- dar , pupincurismul si garbovismul e numai pentru cei mari -- pentru cei mici toiagul si amenda la sange -- asta ma doare -- nu ca masca e sau nu e buna daca opreste sau nu microbii -- Deci ma intreb ne socotiti, egali dar ne egali -- ??? legea e, sau nu pentru toti ??????????? -- tHAT IS MI QQQQQ?? ASTA E INTREBAREA MEA??
18.11.2021 18:33
Bineinteles ca legile (de fapt nici nu sunt legi, sunt doar HG, majoritatea ilegale) sunt doar pentru p*lime. Pentru fraierii care nu au avut parinti in securitate, care nu sunt bagati in politica prin partidute sau prin masonerie.

Este tipic societatilor comuniste ca cei de sus sa aiba privilegiile, iar cei de jos sa aiba indatoririle. Era un banc pe vremuri, se incheia cu "mai plimb-o bai". Asa si acum. Nenorocitii care ne conduc pur si simplu isi bat joc de noi. Doar o revolutie ii va mai putea da jos de unde s-au cocotat. Altfel, nici o sansa de normalitate. Din contra, dictatura se va adanci si va deveni mai dura. Veti vedea...
18.11.2021 20:18
Ce diferență mare între sibieni și clujeni! Dacă ultimii și-au apărat, chiar au reușit să-l instaleze pe Boc- după toate câte a făcut și cum e făcut- primar al orașului lor, Yohannis, este „ciuruit” tocmai de cei pentru care a făcut atât de multe. Ăsta „da” patriotism local. O să ajungeți unde ați fost și încă mult mai departe ...
Sbarcea Nicolae
18.11.2021 20:43
Un prost care nu este in stare sa lege 2 cuvinte si repeta intr una ceea ce nici macar el insusi nu respecta... Nu mai vorbim de iapa infecta de nevasta sa, care se comporta si imbraca ca ultima paparuda...
BOU BAU BAU
19.11.2021 01:06
@Sbarcea Nicolae
Amice, esti idiot, vorba marelui Caragiale. Iohannis nu a facut pentru Sibiu decat ce l-a sfatuit echipa progresista de masoni a lui Merkel. A investit Merkaloasa in Sibiu pentru a-si face protejatul presedinte. Si a reusit.
Faptul ca Sibiul a castigat din asta, nu se datoreaza capacitatii sau bunavointei bizonului Iohannis. A fost pur si simplu o conjunctura favorabila. Intrebarea este ce pret a platit Romania, pentru alegerea bizonului. Si inca mai plateste si va mai plati multi ani de acum inainte.

Incetati cu laudele idioate la adresa bizonului, pentru ca oamenii in mare parte au inteles cum au fost folositi in manevra de albire si ridicare in slavi a presedintelui.
19.11.2021 08:18
Iata justitlalisti Peones No Vax la atac.
Ridicoli
Victor
19.11.2021 16:29
Cristian N. Dan s-a aflat si el in treaba, treba care le-a dat o gura de oxigen jurnalistilor care, in lipsa de idei mai bune, s-au lipit de asta. Si a mai primit si sindicatul din politie ceva de facut. Probabil ca si sistemul medical e in alerta si-i cauta acum pe sibienii care au fost prin preajma si s-au putut contamina de la presedinte (!).
Ca nu cred ca grija lui Cristian N. Dan a fost ca presedintele s-ar fi putut contamina sau ca va refuza sa plateasca daca va fi amendat.
Pe C. N. Dan nu l-ati vazut cumva fara masca? A-ti publicati poze si cu el?
Cititescu
19.11.2021 17:08
Există, funcționează un principiu imuabil, adică, pentru cel care nu știe ce este acela un principiu, că atunci când jignești pe cineva ești mult mai pervers ca pe cel care l ai jignit, nu ai caracter, cel mul inteligent. Probabil, cu siguranță ești un membru al unui partid politic ce nu se potrivește doctrinar poporului român!
Sbârcea Nicolae
23.11.2021 10:19
Sasu’ mult mai rau decat Ceausescu
Sasu’ Belit