Tribuna
Fabrica Sevis
Cât costă un drum din Sibiu în Corfu? Mai puțin decât un RT-PCR și o bătaie de joc
Dragoş BAKO
5057 vizualizari

Introducerea unui zbor din Sibiu în Corfu a fost și este o mană cerească pentru mulți dintre cei ce începuseră să se resemneze, reevaluând litoralul românesc, scăldat de ape nu întotdeauna prietenoase și înțesat de turiști îngrămădiți pe plajă precum sardelele în conservă. Ei, dar statul român, meșter priceput în stricatul vieții omului și în știrbit bucurii cât de mici a croit niște reguli de ți se ia să te mai întorci acasă, împovărat de amintiri frumoase și peisaje înțepenite în memoria vizuală. Să zicem că ți-ai propus să pleci în Grecia. Dacă nu ești vaccinat, nu e nicio problemă, statul elen te primește și cu un test RT-PCR negativ, dar și cu un test rapid, antigen, al cărui rezultat îl primești în 15 minute și pentru care plătești 100 de lei (că doar n-oți vrea să fie gratis ca prin țările civilizate). Toate bune și frumoase, te îmbarci, într-o oră și douăzeci de minute aterizezi în Corfu, îți vezi de vacanță, încercând să alungi disconfortul creat de gândul că te vei întoarce acasă unde te așteaptă o serie de formalități îmbârligate, tipic românești. Timpul zboară și vine ziua întoarcerii. Ce să faci dacă nu te-ai vaccinat și vii dintr-o țară aflată în zona galbenă? Ai două posibilități: fie îți faci un test RT- PCR în Grecia, fie te întorci cu mâna goală, intri în carantină, iar dacă vrei să te poți preumbla slobod faci un test RT- PCR, al cărui rezultat negativ te poate repune în libertate. Pentru că vrei să profiți din plin de fiecare minut al vacanței, nu te apuci să cauți centre de testare în Grecia, să pierzi vremea, să stai cu emoția primirii unui rezultat pozitiv, așa că optezi pentru a doua variantă. În paranteză fie spus, și aici suntem mai catolici decât Papa: în vreme ce alte țări se mulțumesc cu un test antigen, la noi e musai să faci RT-PCR, al cărui preț e dublu, că tot sunt românii plini de bani și le-a crescut puterea de cumpărare. Aterizezi pe Aeroportul Internațional Sibiu, unde, trebuie să recunoaștem, lucrurile sunt bine organizate. Un reprezentant al DSP îți explică ce ai de făcut, polițistul de frontieră îți introduce datele în sistem și în 5 minute primești prin sms decizia de carantinare. Până aici totul decurge normal, cei cu care intri în contact sunt amabili, îți dau informațiile de care ai nevoie, mai, mai că îți vine să crezi că trăiești într-o țară întreagă la cap. În drum spre casa care îți va fi și spațiu de carantinare îți faci un test RT-PCR și aștepți rezultatul. În sfârșit primești pe mail vestea cea bună: rezultatul e negativ. Trimiți documentul în mare grabă la ISU, cu gândul la pașii pe care urmează să îi faci după ridicarea carantinei. Nerăbdător, suni la un număr de telefon pe care îl primești de la un funcționar al Prefecturii și întrebi cam cât durează până vei putea redeveni liber. Plin de importanță, insul care ți-a răspuns la telefon, îți spune că e posibil să se întindă povestea chiar și până a doua zi pentru că ei acum analizează. Buimăcit te întrebi ce ar putea analiza cineva la cuvântul magic „negativ”, dar îți spui că eminențele cenușii de la București care au încâlcit procedurile nu se puteau dezminți chiar în vreme de pandemie. Aștepți ordinul de ridicare a carantinei până îți crește părul prin căciulă, urechile încep să ți se lungească de foame pentru că îți sunt închise cărările spre magazine. După alte întrebări și telefoane, afli că documentele au fost trimise de la ISU după terminarea programului celor de la DSP. Deci povestea cu „lasă pe mâine ce poți face azi” e cât se poate de verde, într-o instituție a cărei titulatură conține, paradoxal, cuvântul „urgență”. Vine și dimineața izbăvirii, când cei de la DSP îți trimit decizia de ridicare a carantinei (între noi fie vorba, la mult hulita DSP lucrurile se mișcă mult mai bine decât la ISU). Și uite așa ți s-au dus vreo două-trei zile din viață pentru că Arafat Raed și restul geniilor ce-l înconjoară mimează rigurozitatea atunci când nu e cazul, complicând niște proceduri ce ar putea fi din cale afară de simple (mă gândesc la valabilitatea unui test antigen care poate fi realizat la sosire în aeroport și al cărui rezultat obținut în 15 minute te-ar scuti și pe tine de bătăi de cap, și pe funcționari de o muncă inutilă). Când vine vorba să-și umilească cetățenii, statul român e, de departe, cel mai puternic exemplu (mă rog, nici cu Franța nu mi-e rușine, dar pe noi ne interesează ce se întâmplă în ograda noastră). E și ăsta un fel de antrenament, un fel de stagiu militar obligatoriu, ca nu carecumva să crezi că viața e o întinsă plajă și o nesfârșită baie în ape turcoaz care nu știu ce-i invazia algelor.  

 





comentarii
20 comentarii

Nu mai bine te vaccinezi, domnule Bako? Cum e statul asta roman pe care il tot injurati, v-a pus la dispozitie vaccin gratuit, adica sanatate si viata lunga, asta inseamna vaccin. Dar voi nu vreti vaccin, voi aveti chef sa va plimbati si sa nu faceti nici teste, nici carantina. Ia stati acasa daca nu va vaccinati!
Misu
30.07.2021 07:02
Lui Misu: s-o crezi tu că-i gratuit vaccinul! Plătește la greu statul român!
Daniel
30.07.2021 08:13
Nimic nu e gratis pe lumea asta.
Ptr Misu
30.07.2021 08:55
Se observa un fenomen interesant. USR-istii ataca forumurile publicatiilor in incercarea de a influenta opinia publica spre a fi favorabila planului lor CRIMINAL. Doar ca acum, nu mai recunosc ca sunt USR-isti. Nu vor sa lege partidul de esecul unei campanii micinoase si ticaloase. Nici usturoi nu au mancat nici gura nu le pute.

Misule, tu esti Barna deghizat. Prost, mandru si ticalos.

Spui tu "sanatate si viata lunga, asta inseamna vaccin". Ce destept esti tu. Ce le cunosti tu pe toate. De unde ai aflat tu toate aceste slogane mincinoase si de-a dreptul imbecile?
Esti cu agenda plasat pe forum, ei? Daca nu te pune USR-ul la lipit afise, te pune la comentarii pe net. Ce jigodii sunteti voi...
30.07.2021 11:07
Da macar Misu isi scrie numele pe cand tu anonim pesedist nu ai nici macar curaj sa te prezinti jigodie.
Vivi Dragan
30.07.2021 12:53
Lasati-l pe Misu, e ocupat sa ridice ochelarii sefului de pe jos, de-asta nu stie care-i treaba cu "vaccinul". Nu are timp sa vada in tarile cele mai vaccinate cati vaccinati sanatosi si cu viata lunga sunt in spitale. Nici ca eficacitatea a scazut la 39%. Nici ca miocarditele si pericarditele sunt listate ca reactii adverse, ca de-asta e plin de stiri de tineri ambitiosi care aveau toata viata inainte si care au murit de infarct.
Asa este noul comunist, ca si vechiul, noi analfabeti ridicati in grad, un amestec de ruptura de realitate si ticalosie.
30.07.2021 13:09
ahahahaha, auzi ca vaccin gratuit
daca omul nu vrea sa se vaccineze, nu veniti voi sa ziceti ce-i mai bine sa faca cu corpul lui. ca poate in ritmul asta se trezesc unii sa interzica din nou avortul, "pt binele societatii", nu? sau contraceptivele.
si ce, la vaccin nu e tot birocratie? nu tot asa trebuie sa arati hartii (digitale sau nu)? asta e pandemia, pt oamenii sanatosi: pandemie de hartogarie. o sa va distrati si voi cand expira certificatele de vaccinare...
30.07.2021 13:42
Vivi Dragan, USR-ist nenorocit, te-a pus Barna sa faci schimbare de sex? Esti barbat si ti-ai luat nick de fata?

Nu mai aveti tupeul sa va declarati USR-isti jigodiilor. Dar doctrina marxista o pastrati si o promovati elgebetistilor cu Z la sfarsit de la zoofili. In afara de placa aia cu PSD-ul nu stiti nimic altceva. Nu sunteti in stare decat de furat voturi cu sacii, de gunoaie si de sobolani. De obligat lumea sa se injecteze cu otravurile tatucilor vostri dementilor. Atat sunteti in stare, mizerabililor.

NU am fost nu sunt si nici nu voi fi niciodata PSD-ist. Dar voi lupta pana la moarte daca este cazul impotriva celei mai mari CIUME care a lovit Romania: USR-ul.
30.07.2021 14:59
mai bine carotas decat spalat pe creier de martorii lui CTP
30.07.2021 20:01
Tocmai am trecut prin aceasta experiența. Copiii nevaccinați au avut nevoie de PCR făcut in Corfu cu 80Eur /persoana. Se făceau teste inclusiv la hotel și eram singurii dintr-o lista de vreo 200 care aveau nevoie de PCR. Pentru ceilalți din alte tari era suficient antigen. De ce ai nevoie de PCR când antigelul are o precizie de peste 95%?
Susțin vaccinarea, dar nu prin ticăloșii de genul asta. Pe la ga ca sunt ticăloși mai sunt și prosti ca banii i-au încasat grecii.
Mark
01.08.2021 11:24
Inventatorul vaccinurilor ARN mesager: „Este cel mai cumplit COȘMAR al vaccinologilor. OPRIȚI vaccinarea!”

Robert Malone este inventatorul tehnologiei ARN mesager și al altor metode medicale revoluționare bazate pe ADN și ARN, în anii 1980, când a lucrat la Salk Institute.

Atât vaccinul anti-COVID de la Pfizer cât și cel de la Moderna se bazează pe tehnologia ARN mesager.
Malone este și medic licențiat, și a studiat la facultățile de medicină de la Northwestern University și Harvard, precum și la University of California, Davis.

„Este exact ce am vedea dacă s-ar produce amplificarea dependenței de anticorpi (antibody-dependent enhancement - ADE)”, a declarat Malone despre încărcătura virală mai mare la vaccinați.

„Ce este amplificarea dependenței de anticorpi? Pe scurt, înseamnă că vaccinul face virusul mai infecțios decât în absența vaccinării, face ca virusul să se înmulțească la niveluri mai înalte decât în lipsa infecției.”

„Este cel mai cumplit coșmar al vaccinologilor. Așa s-a întâmplat cu virusul respirator sincițial, în anii 1960, care a provocat mai multe decese la copiii vaccinați decât la cei nevaccinați. S-a întâmplat la fel cu vaccinul împotriva febrei Dengue”, a adăugat Malone.

„Și așa s-a întâmplat practic cu orice program de vaccinare împotriva unui coronavirus la oameni, și este ceea ce vaccinologi ca mine am avertizat de la început: riscul amplificării dependenței de anticorpi.”
Alte stiri
01.08.2021 15:53
Ba, voi sunteți și prosti și multi. Chiar asa, stați acasă dacă nu va convine vaccinarea. Am eu loc mai mult pe plaja????
Pfizer
01.08.2021 18:40
Și sa nu uit. Vai dar cat de rău va face vaccinul, ca corpul vostru, ca vai, au. Probabil salamul ala ce-l băgati la matz e mai nesănătos decât vaccinul. Dar ala nu va afectează corpul...ca doar dacă ai 120 kg la 1.70 m...mai contează încă 10 kile? Și repet. Stați nevaccinati, ne mai triem și noi, pe străzi, la plajă...in Grecia... Și asa suntem prea multi
Moderna
01.08.2021 18:47
De la salam nu faci tromboza. Nici nu iti sunt interzise anumite activitati daca nu mananci salam. Dar o coliva pentru linistea sufletului tau nu o refuz.
01.08.2021 19:20
Ala cu coliva. Am sufletul liniștit. Sunt și vaccinat, nu am făcut nici tromboza. Vezi sa nu te prindă Delta, Theta..Nevaccinat, ca nu mai mănânci coliva.
Astra Zeneca
01.08.2021 19:28
Din seria "Psihopații Care Ne Conduc": Primul ministru australian a spus că dacă mori din cauza vaccinului, este vina ta, pentru că este treaba ta să obții consimțământul informat de la medicul tău, înainte de a te vaccina. Pe principiul "dacă ești prost și ai încredere în noi, mori".
De asemenea, el a continuat să spună că decesele cauzate de vaccin sunt pur și simplu o parte a „prevenirii pandemiei”.
Aveți confirmarea că:
1. Mortul e de vină.
2. Guvernul care manipulează și promovează acest ser experimental nu își asuma nici o responsabilitate.
3. Decesele cauzate de EI sunt doar victimele colaterale ale pandemitei.
?ara arde ?i baba se piapt?n?
01.08.2021 20:28
lol forumistii sunt mai inteligenti decat inventatorul mARN care habar n-are cand lanseaza avertismente impotriva vaccinului
01.08.2021 21:44
@ Astra Zeneca

Daca sufletul tau ar sta in creier, nu ai avea pic de suflet, vaccinica. Iar salamul nu ti-l injecteaza nimeni in vena, si nici nu este 98% oxid de grafen. Iar dupa ce mananca salam, nu devine omul magnetic.
Asa ca lasa textele idioate si comparatiile imbecile.
CDC
01.08.2021 22:50
@ Astra Zeneca

Cauta pe Rumble:
Ce se afla in sangele celor vaccinati. Laura Lynn si dr. Charles Hoffe

https://rumble.com/vke7p1-ce-se-afla-in-sangele-celor-vaccinati.-laura-lynn-si-dr.-charles-hoffe.html
CDC