Tribuna
ULTIMA ORĂ: Rezultate finale! Aşa a votat Sibiul!

USL a câştigat 51,74% la Camera Deputaţilor şi 55,16% la Senat

Rezultate finale ale alegerilor din 9 decembrie, comunicate luni dimineaţa, arată că USL a câştigat alegerile din 9 decembrie, având un scor pe competitori electorali de 51,74% la Camera Deputaţilor şi de 55,16% la Senat.
Potrivit rezultatelor finale comunicate de Dana Claudia Cazacu, reprezentant AEP, USL a fost ales de 38.912 votanţi la Camera Deputaţilor, ceea ce înseamnă un scor de 51,74%, fiind urmat de ARD cu 28.326 voturi (21,26%), de PP-DD cu 17.852 de voturi (13,4%), de FDGE cu 10.730 de voturi (4,05%) şi de PER cu 1.898 de voturi (1,42%).
USL a fost votat de 73.171 de persoane la Senat, ceea ce înseamnă un scor electoral de 55,16%, fiind urmat de ARD cu 30.141 de voturi (22,72%), de PP-DD cu 19.964 de voturi (15,05%), de UDMR cu 3.306 voturi (2,49%), de PER cu 2.401 voturi (1,81%) şi de PRM cu 2.291 de voturi (1,72%).

Senatul, câștigat de USL

La Sibiu, Colegiul 1 Senat a fost câştigat de reprezentantul USL, Sorin Ilieşiu, care a fost votat de 31.251 de persoane, reprezentând 57,37% din sufragii, urmat de fostul ministru al Economiei, Ion Ariton, care a fost votat de 14.877 de persoane, adică de 27,31% din electorat.
Colegiul 2 Senat a fost câştigat de Viorel Arcaş (USL) care a fost votat de 23.418 persoane (53,94%), fiind urmat de Oliviu Fufezan (ARD) care a fost votat de 8.631 de persoane (19,88%) şi de reprezentantul PP-DD, Mihai Borceanu, votat de 7.957 de persoane (18,33%).
Colegiul 3 Senat a fost câştigat de USL prin Nicolae Neagu, acesta fiind votat de 18.502 persoane (53,22%), urmat de Pavel Rădiţă de la PP-DD votat de 6.740 de persoane (19,38%) şi de Ioan Gligor de la ARD, votat de 6.633 de persoane (19,08%).

Ei sunt deputații

La Camera Deputaţilor, în Colegiul 1 a câştigat Ioan Tămâian (USL), cu 52,85%, reprezentând 14.284 de voturi, fiind urmat de Cornel Ştirbeţ (ARD) cu 20,17% (5.452 de voturi) şi de Dincă Mihalache cu 6,43% (1.738 de voturi).
Reprezentatul Forumului Democrat al Germanilor din România, Ovidiu Ganţ, a obţinut în Colegiul 1 Sibiu 4.394 de voturi (16,25%).
În Colegiul 2, în care a candidat vicepreşedintele PDL, Raluca Turcan, a câştigat Florin Orlăţan, care nu a reuşit, însă o majoritate consistentă, el fiind votat de 13.645 de persoane (48,51%), Raluca Turcan fiind votată de 7.393 de persoane (25,28%).
Ovidiu Ganţ (FDGR) a obținut în Colegiul 2 un scor electoral de 14,25%, fiind votat de 4.036 persoane.
În Colegiul 3 din Camera Deputaților, reprezentantul USL, Gheorghe Roman a fost votat de 11.521 de persoane (50,48%), fiind urmat de Cristian Marian de la ARD, votat de 5.847 de sibieni (25,62), de Adrian Rus, de la PP-DD, votat de 2.962 de persoane (12,97%).
Ovidiu Ganţ (FDGR) a fost votat de 680 de persoane din Colegiul 3 (2,97%).
În Colegiul 4, Ioan Axente a fost votat de 10.565 de persoane (51,96%), fiind urmat de Iacob Puşcaş (PP-DD), votat de 4.633 de persoane reprezentând 22,78% şi de Florin Neag, care a fost votat de 3.486 de persoane (17,14%). Ovidiu Ganţ (FDGR) a fost votat în Colegiul 4 de 376 de persoane (1,84%).
În Colegiul 5 Camera Deputaţilor, Gheorghe Frăticiu (USL) a fost votat de 9.797 de sibieni (50,94%), urmat de Dumitru Vasile Lepşa, de la PP-DD, votat de 4.237 de sibieni (22,03%) şi de Ilie Creţu, de la ARD, votat de 2.769 de persoane (14,39%). Candidatul PER, Gheorghe Limbăşan a obţinut 4,12% din sufragii – 793 de voturi, în timp de candidatul FDGR, Ovidiu Ganţ a obţinut 861 de voturi – 4,47%.
În Colegiul 6, deputatul Mircea Cazan, liderul PNL Sibiu, a obţinut mandatul, fiind ales de 9.100 de persoane (58,15%), fiind urmat de Constantin Şovăială, de la ARD, care a fost votat de 3.379 de persoane (21,59%) şi de Magdalena Ţiţonea, de la PP-DD, care a fost votată de 2.315 persoane (14,79%). Ovidiu Ganţ (FDGR) a fost votat, în Colegiul 6 de 383 persoane (2,44%).
Potrivit rezultatelor finale, la alegerile din 9 decembrie, la Sibiu au fost 3.891 de voturi nule la Camera Deputaţilor şi 3.961 de voturi nule la Senat.
De asemenea, au fost numărate 1.159 de voturi albe la Camera Deputaţilor şi 1.632 de voturi albe la Senat.



comentarii
30 comentarii

Felicitari USL Sibiu!
mema
10.12.2012 12:26
PANA LA URMA OVIDIU GANT ESTE SAU NU DEPUTAT?
IMI PARE RAU CA RALUCA TURCAN A RAMAS DEPUTATA NU A FACUT NIMIC PENTRU COLEGIUL 2 ERA BINE O SCHIMBARE MA BUCUR CA A PLECAT ARITON SI A VENIT DOMNUL ILIESIU UN OM DE CULTURA.
FELICITARI USL SIBIU NU NE DEJAMAGITI!
ALEXANDER
10.12.2012 12:38
Minoritatile tot timpul intra in parlament. Ei parca trebuie doar sa stranga 5000 de voturi la nivel de tara ...
Saas
10.12.2012 12:57
bine ca intra gant in parlament,si nu alti pdlei,aredisti..
daria
10.12.2012 13:49
Nu am inteles. Cine-s deputatii si care-s senatorii ?? Pe mine ma lasa rece procentele, ma intereseaza cine este acolo, ca degeaba a castigat colegiul daca se repartizeaza cel de pe locul 2...3...4. Oare nu puteti fi mai pragmatici si sa spuneti care-s aia fara atatea procente procentute si alte balbe
pana la urma cine este castigator
10.12.2012 13:59
ca ce am inteles este ca USL are peste 50%+1 .... adica are toate 9 pozitiile?
tot eu
10.12.2012 14:01
sa vedem ,ati promis REGIUNEA SIBIU-daca nu o sa primiti cizmele inapoi in bot,deja sunteti cu saci in caruta,dar nu uitati de promisiuni ca stam cam prost cu rabdarea
emm
10.12.2012 14:01
sau te pomeni ca acu se dubleaza numarul lor si intra cate doi pe un colegiu
tot eu
10.12.2012 14:02
dragi sibieni ma bucur ca v-am tras pe sfoara inca o data,o sa ne mai vedem peste 4 ani.pina atunci i-mi vad de afacerile mele.merci fraierilor
raluca
10.12.2012 14:23
cred ca o sa ma numesc "gheorghe din Munchen"....mare rusine....asta nu-i Sibiul meu !!!!!!!!!!!!!!!!!!
georghe din Ardeal
10.12.2012 14:34
un fleac,i am ciuruit
JOS BASE
10.12.2012 15:12
jos ARD a-ti ars ca sobolanii jos basescu si cu toata mafia lui.si sloganul meu NU VREM BANI NU VREM MINCARE VREM BASESCU LA PARNAIE
belgianu
10.12.2012 15:32
Voi cei de la Tribuna Sibiu, care nu ati dat loc de comentarii la articolele Turcanei, Ariton si alti basei cu par pe limba, cum va simtiti acum?
Tribun
10.12.2012 15:42
Stimabile.....lasa" sloganul" pentru cei care stiu sa scrie CORECT !!! Parca sunteti "de la o mama ",asa de mult va asemanati "victoriosilor" !!!!
Pentru "belgianu"
10.12.2012 15:54
Ion nu mai ARITON
Rom.telecom
10.12.2012 16:39
Parca era vorba de Parlament de 300!! nu de peste 530.A crescut numarul parlamentarilor cu 30.Nici o tara cu 100 milioane de locuitori nu isi permite sa aiba un Parlament de 500.Vointa POPORULUI nu conteaza.Ar trebui ca Basescu sa nu recunoasca acest Parlament si sa isi prezinte demisia.De unde atatia bani sa platesti 530 de parlamentari, cand toata lumea e in criza financiara?.
ion
10.12.2012 16:52
Petru Tutea avea dreaptate , a facut 30 de ani de inchisoare comunista pt un popor de idioti. Ma asteptam de la sibienii mei sa fie mai inteligenti insa m-am inselat amarnic. Ura poporului, fata de un om care a incercat reformarea statului, va duce tara cu 10 ani inapoi. Bravo sibieni, ati votat un partid care v-a mintit cu doar cateva luni in urma... din ce au promis nu au facut nimic! De la o prognoza de crestere economica de 2,5 , la inceputul anului, au ajuns la recesiune... E greu sa intelegi ce inseamna stabilitatea macroeconomica. Imi pare rau ca m-am zbatut sa aduc in Sibiu firma pt care lucram, din postura de consultant IT, pt a ajuta judetul si tara. Poporul asta de idioti nu merita sa fie ajutat iar statul sa incases o gramada de bani de pe urma noastra. Ramaneti voi sa v-o traga usl-ul 4 ani de zile...
Bogdan
10.12.2012 17:17
pai sunt peste 500 de putori, pentru ca PSD-ul , recte USL nu tine cont de referendumul in care s-a votat pentru parlament unicameral. Dar uitandu-ma peste comentarii am inteles de ce am ajuns unde am ajuns....
unu'
10.12.2012 17:20
nu stiu de ce dar imi aduc aminte cand a iesit basescu presedinte prima data iar sibiul l-a votat din greu !mama dar ce bucurie ...dar ce exaltare...! cata speranta...! s-a lasat cu dedicatii ptr basescu la un post local de radio-tv...( unul din cele mai mizerabile si slabe de altfel )bucurie mare ce mai !? la fel pare si acum ... dar va spun : asteptati 1-2 ani si bucurati-va atunci ! daca aveti de ce ...
michael
10.12.2012 17:20
sunt curios,mai apare Turcana ca pana acum?
da
10.12.2012 17:22
bravo a-ti votat peste 500 de puturosii care va vreau binele mai vedem la anul cu comunistii la putere cum va curge lapte si miere
sandu
10.12.2012 17:31
M-a surprind alegerile din Sibiu. Din pacate puteti sa spuneti adio unui sprijin banesc de la guvern.
Werner
10.12.2012 17:32
FELICTARI U.S.L. O LECTIE PT. TOTI BASESCIENI, DAR MARE ATENTIE ASTEPTARILE SUNT ENORME DE LA VOI.
TOTUL SE VA INTOARCE IMPOTRIVA VOASTRA DACA NU MERG TREBURILE.ACUMA URMEAZA DOMNUL GUVERNATOR basescu LA RIND.
MULT SUCCES U.S.L.
BIDI
10.12.2012 18:37
in vremea lui Ceausescu am trait de o mie de ori mai bine ca in vremea lui chioru de Basescu.Aducetiva aminte ca nu existau oameni care sa nu aiba servici sau sa nu aiba unde locui dupa ce se insoara toti ne descurcam si aveam in frigider de toate da in zilele astea servici nu ai caldura nu iti permiti sa iti faci sa stai confortabil studenti termina si ajung vanzatori dupa ani grei de facultati si mastere pe salari de 600 ron cve poti sa traiesti cu bani astia jos ARD
eu
10.12.2012 19:24
CISMELE GALBENE NU TREBUIA ALES IN MARGINIME.NA FACUT NIMIC SI NICI NU FACE.ESTE UN PACALICI.
comisar
10.12.2012 20:26
ma tu esti nomenclaturiet sadea ca numa aia aveau pe vremea lui ceasca de toate in frigider. Ai cam uitat de cartela la oua, paine, lapte, unt Ai uitat de circulatie in sapt para impara, ai uitat de "inscrierea" de 5 ani pt o dacie amarata, ai uitat ca te uitai cu greu la un televizor color (faceau bani grei unii la sala Thalia organizand videoproiectii la un elcrom nenorocit) ... macar adu-ti aminte ce boala ai .... ALZEIMER
pentru "eu" .... mai ALZEIMER
10.12.2012 20:47
pana la urma, bulangiul de Fufezan a intrat sau nu in parlament. ca nu am priceput
un cetatean
10.12.2012 20:50
SA VA FIE RUSINE, SIBIENI !!!
MITOMANUL PLAGIATOR PONTA
10.12.2012 20:52
N-am inteles nimic din articolul asta. Cine a castigat pana la urma? Din ce scrie aici n-am inteles nimic. Gant a iesit? Turcan a iesit?
Votant
10.12.2012 21:25
Na fratilor sibieni acum puteti merge la Cindrea sa va dea tot ce va mintit si ce va promis!!!!!!
sibiu
10.12.2012 23:05
Din aceeasi categorie
Muzeul Astra

SEVIS

Vacanta Eurotrip
info
A.D.I. Eco Sibiu
EVENIMENT TV
Comunicat Carmangeria Imperial final
Licitatie publica

accentmedia