Tribuna
ULTIMA ORĂ: Şeful de post din Biertan a accidentat mortal o fetiţă de 3 ani
Vasile ANTIPA
5507 vizualizari
ULTIMA ORĂ: Şeful de post din Biertan a accidentat mortal o fetiţă de 3 ani

Dramă cumplită vineri seara la Moşna. O fetiţă de numai 3 ani a fost accidentată mortal de şeful postului de Poliţie Biertan. Poliţistul se afla la volanul maşinii personale şi se îndrepta spre casă, iar micuţa a a traversat strada, nesupravegheată fiind de părinţi. A fost izbită în plin de maşina condusă de şeful de post. „Fetiţa era nesupravegheată şi a traversat strada prin loc nepermis. A fost accidentată de şeful de post din Biertan, care se îndrepta spre casă, fiind în afara orelor de serviciu”, a spus purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al judeţului Sibiu, Luciana Balteş.
Din momentul în care a fost lovită, a început o cursă contracronometru pentru salvarea fetiţei. La insistenţele mamei, poliţistul a luat copila şi a plecat spre spitalul din Mediaş. Pe drum, micuţa a fost preluată de un echipaj SMURD şi transportată la Spitalul Municipal Mediaş. În ciuda eforturilor medicilor, fetiţa a murit. „În Serviciul de Urgenţă a fost adusă o pacientă de 3 ani, în stop cardio-respirator. Pacienta a fost victima unui accident de circulaţie. Cu toate manevrele de resuscitare efectuate, pacienta a fost declarată decedată”, a spus Laura Lupşor, medic în cadrul Compartimentului de Primire Urgenţe Mediaş.
Părinţii copilei erau copleşiţi de durere şi l-au acuzat în termeni duri pe şeful de post. „Mă întorceam de la lucru şi m-a sunat de acasă să îmi spună de accident. Nu ştiu prea mult ce s-a întâmplat. Am adus fetiţa la spital, era lovită rău la cap şi a murit. Ştiu că a lovit-o un poliţist. E alcoolist, asta e, un alcoolist”, a spus tatăl fetiţei. Acesta a fost completat imediat de soţie. „Avea sticlele de bere sub scaunul din maşină. Când m-am urcat în maşină, curgea berea sub scaun, iar copila mea era moartă în drum, că nu mai sufla de atunci. A omorât-o pe loc. A bubuit tare de am auzit din casă şi am ştiut că numai copila mea poate să fie. I-am zis la poliţist: acum să mă iei cu copila să mă duci la spital, să îşi revină. Mi-a omorât copila, fetiţa mea nu a făcut rău la nimeni”, a spus printre lacrimi, mama fetiţei.
Şeful de post din Biertan este cercetat acum pentru ucidere din culpă. Rămâne însă un mister dacă şeful de post a fost sau nu testat cu aparatul alcooltest, pentru că potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Sibiu, fie poliţistul implicat în accident ar fi refuzat să sufle în etilotest, fie lucrătorii de la Biroul Rutier din Mediaş nu aveau niciun aparat alcooltest în momentul în care au ajuns la faţa locului. În aceste condiţii, şefului de post din Biertan i-au fost recoltate probe de sânge pentru a stabili dacă se afla sau nu sub influenţa băuturilor alcoolice în momentul producerii accidentului. Cercetările în acest caz sunt desfăşurate de poliţiştii rutieri.




comentarii
20 comentarii

Singura cauza a accidentului este lasarea nesupravegheata a copilului...un copil de 3 ani nu are ce cauta pe strada singur.
Alin
20.05.2011 22:02
P
sträinätate
20.05.2011 22:33
MAI DE vina sunt amandoi, si parintii copilului dar si politistul, daca parintii lasa copilul singur si fuge pe strada, politistul opreste masina si totul e bine, dar va ganditi oare cum circula politistul prin sat de a putut lovi copilul? e si singurul sef de politie din sat si va dati seama ca cinei ca el in sat...
nu conteaza cine e pe strada si un caine, daca circuli reulamentar (sub 50 km/h),e imposibil sa nul poti evita.
rewgulile sunt facute clar, in localitati sub 50 mai nene si punct.
HOTARATU
20.05.2011 23:07
@ alin
@ strainatate

va intreb daca sunteti soferi cumva?eu sunt. si daca da, var place ca sa stati la tara si sa va lasati copii afara si un sofer nebun sa vii loveasca? punetiva sin pielea celuilalt...indiferent cinei pe strada daca conduci regulamentar e imposibil sa nu poti opri masina.
HOTARATU
20.05.2011 23:18
ai omorat limba romana :

var place = v-ar placea
punetiva sin = puneti-va si-n
cinei = cine-i

pune mana pe-o carte de gramatica...
@HOTARATU
21.05.2011 10:22
dar tu crezi ca acum am timp sa scriu cum scriam la caligrafie? daca nam scris cu cratima, tu nuti dadeai seama ce voiam sa zic sau ce?
pt ai omorat limba romana
21.05.2011 11:28
Adica din cate-nteleg daca cumva cineva-i pe strada trebuie calcat fiidca nu poate fi evitat din motive umai de politie stiute, faceti dreptate boraturilor, nu numai color de rand aplicati legea.................
crash
21.05.2011 12:19
oricum politistii din mosna si biertan fac abuz de hainele statului...sunt niste betivii ordinarii toti...puscarie merita...sigur avea alcool in sange
germania
21.05.2011 14:12
@ CRASH
ce bine ai ziso mestere.
:D
21.05.2011 15:49
oricum scapa..ca asai in rromania....poti supraveghea copii cat vrei...sunt mici si tot fac belele....oricum daca era fata mea(doamne fereste)..era ochii pt ochii si dinte pt dinte.....fiii rai
tot eu
21.05.2011 16:02
1. masina nu avea viteza pt ca nu s-a auzit ygomot de frana si nu se vede nicio urma.
2. copii trebuie supravegheati la o varsta atat de mica si educati k trebuie sa fie atenti la masini nu sa traverseze aiurea strada
3. daca copilulnu te asculta si fuge, face belele. tine-l in curte pana il linistesti
4. nush care dintre voi e sofer, dar daca sunteti, chiar dak circulati regulamentar si va sare cv in fata nush cati puteti evita
5. nu ma vorbiti de politia din mosna ca nu e asa si chiar nu are nicio treaba aici
6. cel care conducea masina nu era politist in mosna, asta pt cei care nu au fots destul de atenti
cineva
21.05.2011 22:57
si plus de asta copila era tigana maaaaaaaaaaaaa
auuuuuuuu
lasa ca se inmultesc la loc baaaaaaa
*/*/*/
21.05.2011 23:02
ma----cineva----mu e frumos ce zici tu.gandeste-te ca si ea avea un suflet ca si tine chiar daca era tiganca.nu e nici o diferenta intre tine si ea.lasand asta la o parte cei care zic ac sigur politisctul era beut,ori ca avea viteza ,ziceti asta doar pt ca e politist si v-ati bucura sa plateasca cat mai scump.dar ganditi-va ca oricare puteati fi in locul lui si unui copil de 3 ani nimai putin ii trebuie sa il palesti si sa se loveasca la cap ca e gata.pacat ea ea saracuta.si mi-e mila si de parinti dar asta este.copii trebuie supravegheati
eu
22.05.2011 01:24
ce dracu cauta fata pe strada daca mama era in casa ("A bubuit tare de am auzit din casă şi am ştiut că numai copila mea poate să fie") iar tatal era la servici??? Daca nu le pasa de copil unde e si ce face atunci nici nu ma mir... Acum vina politistului ramane de stabilit. Daca era baut e si el la fel de vinovat, o fi avut viteza, nu m-ar mira, o fi fost baut, Dumnezeu il stie, dar asta se va vedea la cercetari...

Oameni buni daca tineti la copiii vostri aveti grija de ei, nu e suficient ca le dati de mancare!!!
sibianca
22.05.2011 08:24
stiu ca politistul nu era din mosna ci era din bratei....in mosna a fost accidentul...dar oricum cea ce am spus de politia din mosna...ramane...mai ales domnu...e--y....se stie
tot eu
22.05.2011 11:54
In Canada daca iti lasi copilul pana la 12 ani un minut nesupravegheat ramai fara el! Daca se mai intampla si un accident ajungi la mititica....in schimb la noi e ca la nimeni!
Je!
22.05.2011 20:58
aici e romanica si el e saff baaa !!!!
JEOU
22.05.2011 22:34
Ba pe fata o lovito in lateral cu aripa pentru ca copila o sarit in masina nu politaiu no fost de vina [Manu]
Io Briliantu
23.05.2011 15:02
Cine a scris articolul acesta nu stia prea bine :)). Fetita era pe un pod, nu trecea.
Teo
29.05.2011 01:42
SI PAULA ARE VINA DE CE S-O JUCAT CU DEEA PE DRUM.NICI EA NICI DEA NU AVEAU CE SA CAUTE PE MARGINEA DRUMULUI SA SE JOACE.MAMELE SUNT PREA OCUPATE CA SA ISI SUPRAVEGHEZE COPII?
BEBE
31.05.2011 11:07
Din aceeasi categorie
Muzeul Astra

SEVIS

Vacanta Eurotrip
info
A.D.I. Eco Sibiu
EVENIMENT TV
Comunicat Carmangeria Imperial final
Licitatie publica

accentmedia