Tribuna
Sevis
Sibiul îl vrea preşedinte pe Iohannis din primul tur: a fost votat de 70% - REZULTATE OFICIALE
Sibiul îl vrea preşedinte pe Iohannis din primul tur: a fost votat de 70% - REZULTATE OFICIALE

Surse din cadrul Alianţei Creştin Liberale susţin că primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a fost ales de peste 65 la sută dintre sibienii care s-au prezentat la urne, semn că Sibiul îl vrea preşedinte pe Iohannis încă din primul tur al alegerilor.
La numărătoarea paralelă, se pare că Iohannis ar fi câştigat în toate oraşele şi comunele din judeţul Sibiu, spun surse din cadrul Alianţei care participă la numărătoarea paralelă.

Rezultatele de până acum sunt după numărarea paralelă a 50 la sută dintre secţiile din judeţul Sibiu, dar care nu includ municipiul Sibiu. Chiar şi aşa, sursele din ACL spun că nu există comună în care Iohannis să nu fi câştigat cu peste 50 la sută din voturi.

 

UPDATE: ORA 1.30

Iohannis câştigă Sibiul

La numărătoarea paralelă, Klaus Iohannis a câştigat Sibiul încă din primul tur. La finalul numărătorii ACL, Klaus Iohannis pare să fi fost votat de aproape 70 la sută dintre alegătorii care s-au prezentat la urne. Rezultatul final al numărătorii paralele pentru judeţul Sibiu arată că Iohannis a obţinut 69,87% dintre voturi.

Potrivit ACL, Iohannis a câştigat alegerile în fiecare comună şi oraş din judeţ.

Practic, Klaus Iohannis a fost votat de 151.631 de sibieni (69,87%), iar Victor Ponta a fost votat de 42.004 sibieni (19,3%).

În municipiul Sibiu, Klaus Iohannis a obţinut un rezultat mult mai mare. 74,56% dintre sibienii din ,municipiul Sibiu, respectiv 69.581 de persoane au votat pentru Iohannis, iar 15,54%, respectiv 14.500 de persoane au votat pentru Victor Ponta. 

 

UPDATE: ORA 5.00

Klaus Iohannis a obţinut aproape 70 la sută dintre voturile sibienilor – rezultate parţiale

 

Klaus Iohannis a obţinut 69,84% din voturile exprimate în judeţul Sibiu, i potrivit datelor Biroului Electoral Judeţean. Victor Ponta este pe locul 2, ci 19,37%. Datele BEJ reprezintă centralizarea rezultatelor din 369 de secţii de votare, în care au fost exprimate 216.297 voturi valabile. De asemenea, au existat 3.106 voturi nule.

În urma centralizării voturilor, după Iohannis şi Ponta, sunt clasaţi Călin Popescu Tăriceanu, care a obţinut un procent de 2,30%, Elena Udrea, cu 1,57 la sută şi Monica Macovei cu 1,26 la sută.





comentarii
45 comentarii

in turul 2 va fi 85...la sibiu sediu administrativ pt romania...
ok....sibiu
02.11.2014 23:17
...auzi - bre ponta , ti-ai pregatit pluta ??? ((:
viOrele - viorea
02.11.2014 23:43
L-as fi votat si eu, dar...ghinion! M-am razgandit.
noroc...
03.11.2014 07:11
Ai avut ghinion in Sibiu :)
@noroc
03.11.2014 08:19
Daca pana la turul 2 Iohannis nu rezolva problema asocierii lui de Basescu, asa cum PSD-isti si ANTENA 3 arata raspicat inca de la inceputul perioadei electorale, atunci scorul lui nu o sa se imbunatateasca. Sa iasa si sa transeze in mod clar aceasta dezinformare a sustinatorilor lui Ponta: nu am nicio legatura cu Basescu, iar daca ies presedinte sigur Basescu nu o sa fie prim-ministru. Daca nu face acest lucru, atunci: ori exista ceva putred la mijloc, ori stafful de campanie este ff slab-imcompetent, etc. Nu vede nici acum ca scorul lui Pota se bazeaza doar pe intoxicarea maselor cu Iohannis continuatorul lui Basescu?
eu
03.11.2014 08:19
Ce ortodocsi are Sibiul! Sa voteze cu unul de alta religie? Asta demnitate? Rusine celor care au votat pe Johannis!!!
eu
03.11.2014 08:26
ii multumim lui Cindrea pentru vot!
un sibian
03.11.2014 08:26
Cum se mai pot numi Familia Ortodoxa daca ei voteaza un evanghelic? Cum mai pot intra in biserici si manastiri ortodoxe daca ei voteaza un german de alta religie? Cum se mai pot spovedi la un preot ortodox? Acum ar trebui ca toti cei care l-au votat pe Johannis sa treaca frumos la religia lui, cea evanghelica, sau ce religie mai are. Nu le place? Ortodoxia nu are nevoie de astfel de oameni. Te-ai nascut ortodox, asta este. Daca nu iti place si nu vrei sa iti iei crucea, te muti la evanghelici samd. Felicit pe toti cei care au votat Victor Viorel Ponta. Dumnezeu sa ne ajute!
eu
03.11.2014 08:34
Poate, totusi, sibienii au vrut sa scape de el, caci cunoscandu-l si vazand ca nu a facut mai nimic pentru comunitate, s-au gandit sa-i pedepseasca si pe ceilalti romani. Imi este totusi greu sa iau in considerare aceasta rautate a sibienilor. Nu stiu de unde provine aceasta ura impotriva Ortodoxiei.
eu
03.11.2014 08:45
johannis nu are neoie de raluca turcan,femeia interes din moldova,asa ca .............pdlista de moldova la moldova cu tini!
dara
03.11.2014 08:48
Bai retardule din cate stiu eu votam presedintele, nu votam capul bisericii...si daca fac un exercitiu de memorie Ponta al vostru parca voia sa uneasca si sa fie presedintele tuturor romanilor nu numai al ortodocsilor...nu ma mira ca are ponta votanti ca tine...e loc si de mai rau...
@ eu
03.11.2014 08:58
tu nu esti ortodox - tu esti numai needucat (prost)- ar trebui sa ne fie mila de tine !!
@eu
03.11.2014 09:01
Oferte de vanzare!! Unic! Avantajos! Chilipir! Alo, nu va inghesuiti! Vand ieftin presedinte de stat batran, aproape expirat, dar inca cu colti de lup de mare. Vand presedinte de partid, tanar, care a supt la tata securitatii, orgolios si superficial, mistocar, degraba cheltuitor din banul public. Vand presedinte de partid, altul, inimna zburdalnica, care, indragostit de motoare care i-au rupt si picioare, insurat de cinci ori si care vrea s-o fericeasca si pe Romanica a sasea oara si s-o abandoneze la final, Astept provincia.
Gigi
03.11.2014 09:02
Nimic surprinzator la niste oieri ,obisnuiti cu slugarnicia si umilinta .Din fericire ,romanii stiu ca Johannis este un impostor,un parvenit,un politruc ghinionist si il vor lasa sibienilor, sa se spele pe cap cu el
dinu
03.11.2014 09:07
dute und dus mutu iapa
david ptr.eu
03.11.2014 09:18
te rog nu baga religia in politica....fiecare are dreptul sa creada in dumneyeu cum doreste....te rog da dovada ca esti sibian ,locuitor al unui oras european
pt eu
03.11.2014 09:38
daca noi suntem oieri neortodocsi, atunci voi ortodocsilor civilizati de ce veniti in Sibiu sa traiti si sa fiti condusi de un sas evanghelic? stati acolo la voi sa fiti condusi de toti mincinosii, dar care sunt ortodocsi daca asta e cea mai importanta calitate a unui presedinte pentru voi. hai fugutza mars toti in "pontificatul" vostru ortodox!
Sibiu
03.11.2014 09:38
Mai ,Dinu pu?ii !...ne-am saturat de mistocareala voastra dimboviteana !...puturosii si asistatii naibii ce sunteti .Ce ati mai fi vrut sa vina mortii cu Dragnea cu tot la vot !...doar doar iasa din prima mincinosul ala al vostru ,plin de aroganta si fite .No ,ca nu s-a putut ...desi i-ati umilit pe toti cei care vor altceva .Baiiiiii ,jejosilor eu si copiii mei vreau sa traiesc intr-o tara ca afara ,curata si civilizata ....nu mai vreau baaaaaaaiiiiiiiiiii ...ca la Dabuleni !!!!!!
@dinu
03.11.2014 10:25
Mai basisti nenorociti, voi chiar sunteti batuti in cap ? voi credeti ca Romania este municipiul Sibiu ? Nu va dati seama ca e prea mare palaria pentru Johanis ? Probabil Johanis se bazeaza pe faptul ca il va numi prim-ministru pe Basescu si atunci mai suportam inca 5 ani de hotii si furaciuni!! Din cauza unor nenorociti ca voi suferim cu totii. Voi ati fost cei care ni l-ati pus in fruntea statului si pe Basescu acum 10 ani, la fel faceti acum cu Johanis. Veti fi blestemati de poporul roman, rusine sa va fie !!
Lucian
03.11.2014 10:28
felicitari ,johannis ,miai adus aminte de vara lui 2000 cind ai umilit un fost toas de partid si de stat pe net ,ba apucate de marile proiecte ca are cine s-a te suplineasca pe net ,ai angajat o armata de neamuri si prieteni ,ca saa se practica si inainte de 89 ,numai clanta multa si raporturi de plan cincinale in 5 ani jumate ,acum pe votu tau de sibian get -beget contam ,muscati peste orgoli si voteaza si tu cu majoritatea sibiana,s-au fa ca fostu tau sef m gioana dupa ce la mazilit ponta ,adica in cabina nu te vde nimeni pune o stampila din suflet pentru sibiu ,ortodoxule ,ba lumea nu maninca confesiuni religioase ,toti ne rugam la acelasi dumnezeu ,taraestevarza nu este timp de confesiuni religioase VOTEAZA JOHANNIS ,FI SI TU O DATA SIBIAN SUTA LA SUTA
turist
03.11.2014 10:35
Sunt ortodox ca si hrebe,duicu constantinescu,mazare cosma(tatal si fiul),ca multi alti ortodoxi dar nu sunt HOT.Poate sunt si oier, dar nu ca becali,poate sunt si chiar si prost dar NICIODATA fraier sa votez un HOT dovedit!
SORIN
03.11.2014 10:38
Lucian draga poate ai memorie cam scurtuta(sau chiar deloc).Cine a privatizat(furat):BCR,SIDEX,ROMPETROL,PETROM,etc.etc.etc?Ai auzit de privatizarile IAS-urilro din TIMIS?mii de Ha arendate cui?Oare de ce crezi ca cei ce nu gandesc ca tine sunt basisti?
SORIN
03.11.2014 10:46
NU MI-AM PUTUT INCHIPUI CA SIBIENII POT FII ATAT DE IDIOTI! MAI VRETI BASESCU, VOTATI IOHANNIS! SA VA FIE DE CAP!
alegatoru
03.11.2014 10:47
Politrucul sas a fost votat de prostimea din Sibiu.
1
03.11.2014 11:00
Idioti sunt cei care mai cred ca sloganuri ca "este basist" sau "nu este ortodox" mai tine la cineva.
@alegatoru, @Lucian, @eu
03.11.2014 11:04
RUSINE PTR. TOTI SIBIENII DIN ORAS SI JUDET CARE NU L-AU VOTAT PE K. JOHANNIS.Iesiti toti la vot pe 16 nov. si votati K Johannis ca sa scapam odata se clica asta comunista care ne subjuga de zeci de ani, ne-au bagat datori vinduti si-si protejeaza coruptii prin legi ticaloase.
bill
03.11.2014 14:46
Nu Ponta a facut datoriile, el a acoperit toate gaurile facute de ciuma portocalie pe care tu ai votat-o de 10 ani incoace. Esti politruc si la fel de prost ca toti fraierii care au votat un sas la presedintia Romaniei! Rusine!
@bill
03.11.2014 14:56
sa va fie rusine pentru critici
mai bine a-ti iesi la vot pe 16
babuta-săsuţa
03.11.2014 15:18
Imi pare rau dar cativa care isi dau cu parererea pe aici nu au cultura generala in ei si nici politica ar trebui sa va abtineti s-au mai pyneti mana pe cartw si va mai cultivati putin ,un lucru e clar nu are legatura relugia cu functia de presedinte romanii au impuscat un fost presedinte comunist in ziua de craciun ,de rtodocsi ce sunt sa impusti un om , in ziua de cracuin spune multe despre rumanika ortodoxa .veniti cu altceva mai important pentru tara ca asta cu ortodoxia nu tine la un roman mai cult si mai citit.
hotu
03.11.2014 15:22
Hai sa alegem un ortodox HOT, PUNGAS, MINICINOS si PLAGIATOR decat unul care vrea binele romanilor. Unul care este si el crestin, dar din pacate vorbeste putin si face multe. Sa mergem cu totii la vot.
Sibienii sunt pro-Iohannis
sibian
03.11.2014 15:50
sa ma cac pe ortodoxia ma-tii de proasta. salutari din "diaspora".
gogu
03.11.2014 15:53
daca vrea sa castige presedentia sa isi de-a demisia din functia de primar . asa va arata tuturor ca are tupeu , daca nu o va face inseamna ca sta la cotitura la ce o fi o fi
me
03.11.2014 16:49
Vrei sa ai propria ta afacere? Vrei un castig pe viata? Vrei sa scapi de sefi? Ai ambitia de a deveni independent? Crezi in tine si in succesul tau? Daca da, iti garantez ca te voi invata pas cu pas cum sa-ti atingi telurile ! Vom deveni parteneri, buni prieteni, capatam incredere deplina unul in celalalt si CASTIGAM ! Nu este nevoie decat de un calculator conectat la internet. Pentru mai multe detalii astept un E-mail de la tine cu textul: "Info" la adresa: sangheladrian@yahoo.ro
Szabo
03.11.2014 16:50
Pentru votanti. Ani de gilceava Basescu- PREMIER. DACA DIN GRESALA, IESE iOHANNIS cum vedeti urmatorii doi ani de coabitare cu Ponta care ramine premier? Va continua circul si dezbinarea!
eu
03.11.2014 17:21
voi , comunisti de la PSD aveti nevoie de liniste sa puteti fura la greu...e adevarat pe vremea lui Iliescu am avut liniste total , s-a furat la greu ( va amintiti prostia cu Noi nu ne vindem tara ) si care a incercat sa spuna ceva i s-a inchis gura cu minerii...nu mersi,....nu vrem linistea asta hoti nenorociti...lichele staliniste
pt eu
03.11.2014 18:54
LA SIBIU A FOST VOTAT DE CIORI ,CIOROIU SE SIVEDE CU VRE-O FUNCTIE,DE FAPT SUNT NEAMURI DE-AI LUIPONTA ,,TOTI DE LA GORJ SE TRAG"ASA CA NU-I DE MIRARE.CE-A FACUT JOHANNIS PENTRU SIBIU,N-AU FACUT TOTI PRIMARIIINULTIMA SUTA DE ANI SI POATE FACE SI PENTRU ROMANIA
BEN
03.11.2014 19:13
respect dle iohannis,nu am ajuns la votare in m
ion
03.11.2014 19:31
mintea romanului ai de pe urma ... pleaca Johannis la Bucuresti si cine vine la Sibiu ??? Stelica din Caracal sau Vasilica de la Neamt ? si ne face Sibiul la loc cum a fost pina in 2004 .... asta vreti fraierilor ???? Credeam ca sibieni e mai intelenti
emil
03.11.2014 20:25
((: mama ce-ti bubuie inteligenta - oltean 100% sau ??
mama ta !
@emil
03.11.2014 21:19
Lasa tu pe Stelica sau Vasilica, sibienii stiu ce sa voteze, avem pe Astrid Fodor sau pe Martin Bottesch in caz ca Johannis pleaca la Bucuresti.
primar
03.11.2014 21:23
1. TAXA DE POLUARE VA FI MAJORATA CU 50 %.
2. SALARIILE SI PENSIILE VOR SCADEA CU 55 %.
3. DACA STRIGATI "JOS GUVERNUL" sau "JOS PONTA" O SA LUATI INTRE 1-2 ANI.
4. NU O SA AVETI DECAT DREPTUL LA 2 PAINI PE ZI, 1 LITRU DE ULEI PE LUNA, 1 KG DE FAINA PE LUNA DE PERSOANA,
5. SALARIILE IN PARLAMENT VOR CRESTE CU 200 %., IAR MANDATUL VA FI DE 15 ANI.

SEMNAT,
C.P. TARICEANU SI V.PONTA
VA MULTUMIM ROMANI SI STRANGETI CUREAUA !!!
chris
03.11.2014 22:37
ce legatura are religia mea cu iohannis?... americanii au ales un negru sa ii conduca noi idiotii cum suntem vontam psd -comunistilor...nu am ce zice ponta e credincios numai in biserica sta... alegem episcop , papa ceva... ???fratilor desteptati-va treminati dracului cu prostiile sunte-ti penibili. aa si inca ceva dragnea o fi numai sub patrafir ... sunte-ti chiar penibili .
lau
04.11.2014 02:43
ardealul va bate la aspect- la curatenie si la nivelul de trai- aici vb de brasov ,sibiu ,cluj etc ...nu a facut nimic iohannis in sibiu sau scripcaru la brasov... ????ia fa o vizita si dupa aceea vb ... ponta a facut ... nu?
pt prima data in istoria moderna a invatamantului nu avem abecedare ... nu va spune nimic treaba asta? totul e roz acolo la voi?
lau
04.11.2014 02:49
Bai astia din evul mediu,bai țărani inculți ce sunteti voi astia ce mergeți la toate bisericile si la toate moaștele stați acasă și rugati-va, nu mai puneți ștampila la vot ca n-ati
si eu
04.11.2014 22:08
CAT S-AU CHINUIT INAINTASII NS.IN DECURSUL ISTORIEI, SA NE UNEASCA si la momentul acesta suntem atat de dezbinati, s-au adus atatea jigniri si de o parte si de alta ,nu mai suntem toti frati indiferent de ce conditie sau regiune a Romaniei suntem?
pavel
10.11.2014 00:17
Din aceeasi categorie
O istorie ragasita

sibiu-turism

Staer

A.D.I. Eco Sibiu

Anunturi Tribuna

EVENIMENT TV

Vacanta Eurotrip
info
PORTAL MEDICAL
Licitatie publica

accentmedia