Tribuna
PNL
Schimbări pe DN1

În urma gravelor accidente rutiere ce au avut loc pe DN 1, Secţia Drumuri Naţional Sibiu şi Poliţia Rutieră au decis să schimbe marcajele rutiere pe acest tronson, deoarece sectorul de drum DN 1 Săcel–Sălişte-Apoldu-de-Sus se dovedeşte a fi o zonă cu evenimente rutiere grave, cu un trafic auto de peste 30.000 auto/zi. Ca o măsură de diminuare a evenimentelor rutiere, Poliţia Rutieră, în colaborare cu Drumuri Naţionale, doreşte desfăşurarea traficului pe sectoare alternative, cu 3 benzi de circulaţie: 2 benzi pe un sens, 1 bandă pe celălalt sens. Pe tronsonul Săcel – Sălişte km. 327 – 330, s-au executat marcaje: cu 2 benzi pe partea stângă şi 1 bandă pe dreapta – în intersecţie; pe Sălişte – Aciliu km. 330 - 333+500, este în lucru şi se schimbă alternativ, cu 2 benzi pe partea dreaptă şi 1 bandă pe stânga: km. 335 – 338 şi pe Aciliu – Apold avem 2 benzi pe stânga şi 1 pe dreapta. S-au creat, astfel, şi benzi pentru traficul lent pentru sectoarele în rampă.



comentarii
8 comentarii

cea mai buna si cea mai necesara ar fi schimbarea ministrului Berceanu
ben
07.10.2009 01:29
super mergi pe doua benzi si te trezesti ca se termina si incep doua benzi pe contrasens.
Marcati acel punct cu negru pe harta rutiera !
atom
07.10.2009 08:49
da, mai ales c
Banda dubla
07.10.2009 09:01
Perfect doua benzi, necazul este ca se schimba alternativ. Cand gandesti ca mergi mai bine pe doua benzi te trezesti ca esti pe contrasens! Mai ganditi domnilor! De ce nu se largeste drumul sa fie doua benzi pe fiecare sens de mers?
ion de la raion
07.10.2009 12:55
pentru ion d l raion
de ce doua benzi pe fiecare sens de mers ? ... foarte simplu , deoarece suntem in Romania si totul trebuie sa fie mai deosebit !!!!! ( domni care ar trebui sa gandeasca sunt si ei f.deosebiti )
medion
07.10.2009 16:37
astia in loc sa faca autostrazi carpesc la drumeagurile astea de toata rusinea unde se moare ca in afganistan.Rusine Romaniei si romanilor ca nu au autostrazi.Rusine.Intr-o calatorie prin Romania intotdeauna ,indiferent cat de prudent conduci tot iti pune cate unul viata in pericol.
sibian si cetatean al unei tari jalnice
07.10.2009 22:15
Poate va ganditi sa asfaltati si cei cativa metri patrati de infrastructura de la intrarea spre Aciliu.Cand s-a turnat asfaltul pe soseaua Sibiu - Sebes
s-a lasat o bucata ne asfaltata,bucata care obliga pe cel care vrea sa intre spre Aciliu sa se pozitioneze spre axa soselei ca sa poata vira la dreapta.
Din Aciliu,
07.10.2009 22:23
:) Cu caruta fra' la Aciliu, nu cu masina! Dar cei care vin dinspre Sebes si vor sa intre in "frumosul" Aciliu cum fac? Tot cu caruta ...
pt Aciliu