Tribuna
PNL
Iohannis: Ponta face copy-paste după Boc la salarizarea bugetarilor şi angajări
Sorana MAIER
5068 vizualizari
Primarul Sibiului spune că se aştepta, nu neapărat la o mişcare revoluţionară, dar măcar la una diferită din partea Guvernului Ponta în abordarea angajării şi salarizării bugetarilor. În schimb, s-au păstrat aceleaşi măsuri introduse de Guvernele Boc - angajări doar dacă pleacă şapte persoane, salarii neindexate şi niciun fel de stimulent. Tot mai mulţi angajaţi pleacă din sistemul bugetar din cauza salariilor mici, iar Iohannis spune că dacă se continuă aşa situaţia va fi greu de controlat.
Modul în care este sabilită salarizarea bugetarilor, dar şi blocarea posturilor din administraţia locală îngreunează activitatea Primăriei Sibiu, iar primarul Klaus Iohannis spune că se aştepta la schimbări în acest domeniu.
"Eu, sincer, am aşteptat să apară o viziune, dacă nu revoluţionară, măcar diferită decât ce-am avut înainte în domeniul salarizării bugetarilor şi angajării. Nu pot să spun că e bine sau rău, pot doar spune că abordarea este doar copy - paste cu ce am avut înainte: nu se angajează, dacă pleacă şapte se angajează unul, nu se indexează salariile, nu se pot da stimulente, nu se pot da tichete. Măcar se putea merge pe o abordare: ok, Statul nu are bani, treaba lui, dar cine are bani, de exemplu municipiul Sibiu, poate să-şi stimuleze angajaţii într-un cuantum mic, că doar este vorba de ceva simbolic, sau poate să angajeze până la x posturi. Ori această abordare este identică cu cea din Guvernele Boc şi lumea mă întreabă ok, şi atunci unde e noutatea?", a spus astăzi într-o conferinţă de presă, primarul sibiului, Klaus Iohannis, răspunzând întrebării ce măsuri luate de actualul Guvern îl nemulţumesc.
Iohannis spune că încet, încet oamenii încep să plece din toate serviciile Primăriei, iar dacă nu se schimbă nimic, situaţia va deveni greu de controlat şi alte servicii nu mai pot fi externalizate, în plus faţă de ce s-a externalizat până acum.
"Poate vă amintiţi că diversele Guverne Boc au avut şi ele hobby-ul de a diminua din administraţia locală corpul funcţionăresc din România, şi noi am tot externalizat şi am tot scăzut numărul de angajaţi, acum nu se mai poate. Nu poţi să externalizezi Direcţia Fiscală sau Serviciul Juridic", a comentat Iohannis.
În Primăria Sibiu, angajaţii debutanţi au un salariu de aproximativ 700 lei, consilierii asistenţi aproximativ 800 lei, consilierii principali câştigă 900 lei, iar cei superiori, care este gradul maxim la care poate ajunge un angajat într-o funcţie de execuţie, câştigă aproximativ 1.200 pe lună. Circa 70 la sută din angajaţii municipalităţii primesc lunar salarii sub 1.000 lei.







comentarii
21 comentarii

asa o fi cu persoanalul din primarie dar daca ii vede cineva dimineata la cafea si tigara prin parcarea din huet parca nu se sustine. in privinta salarizarii asa este, este de cc..t si de aici tot lantul slabiciunilor....
titu
24.01.2013 13:12
Nu-ti mai ajunge armata de bugetari, majoritatea inutili, pe care o ai la dispozitie Herr Iohannis? Pe vremea lui Ceasca, de la care ai copiat cultul personalitatii, erau doar 100 de angajati in Primaria Sibiu, fara calculatoare si la mult mai multi locuitori decat acum, iar treaba chiar mergea ceas! Ia vezi, prietenul tau Ponta nu-ti da macar tie niste bani pentru cravate? Si la ce naiba te mai plangi, ca tu ai indemnat lumea sa mearga la referendum ca sa-l dea jos pe Basila si apoi, la alegeri, sa voteze cu astia!
bzn
24.01.2013 13:16
Incepi sa-ti arati coltii domnule primar.Ai destui functionari,foloseste-i mai bine si o sa ai rezultate.De ce nu spui ce salariu are Simona Pop,o duduie care ocupa doua posturi,caci este titulara si in invatamant.Nu este corect,caci nu este aleasa sau numita prin decizie guvernamentala.Asa ca laso mai moale.Cred ca ar fi bine sa ta retragi la catedra,dar salariul este cam mic!
unsibian
24.01.2013 14:25
herr iohanis vin-o la medias la primarie ca sunt destui care stau degeaba si ia-ti citi vrei
morosanu
24.01.2013 14:45
las-i frate morosene pe aia de la Medias acolo ca trebuie sa ,, RESPECTE TEHNOLOGIILE DE ASFALTARE,DACA PLOMBARILE RUTIERE SUNT CONFORM STAS" vorba lui SORIN SUSANU sef OPC regiunea centru! Oare primaru (neamtu) nu circula prin Medias? o MARE RUSINE
bb
24.01.2013 15:10
Domnule Primar, de ce va plangeti! Parca nu va interesa ca pleaca personalul! Si poate va veti da seama , cine stie, intr-un final, ca de vina nu sunt doar salariile ci poate chiar dumneavoastra! lasati privirea in jos , spre cei care va slujesc, din inaltinea mariei voastre, si spre, ca va veti da seama, ce fel de oameni au ramas langa dumneavoastra. Si, ca o mica paranteza, nu ati stiut sa va stimulati oamenii nici atunci cand s-a putut!
ioana
24.01.2013 15:15
.Base catre Ponta in campania electorala, trecand pe langa un sat in zona Sibiului :
- Pont-ule, ia sa te vad daca faci rost de ceva bautura....
- Lejer ,domn presedinte.. .
Peste o ora... vine Ponta fara nimic!!!
- Si bautura!!??, intreaba Base
- Sunt saraci, domn
HA ..HA.. HA
24.01.2013 15:25
Este adevarat d-le primar,dar mai exista un aspect si anume ca sint disponibilizati oameni strict necesari in sistem si sunt pastrati oameni inutili care mai au si salarii consistente.
bugetar
24.01.2013 18:00
ce subtil il faulteaza pe Ponta, cel acuzat de plagiat...
strudel
24.01.2013 20:34
Johannis este aproape singurul om politic care vrea sa faca ceva bun in Romania. Restul sunt condusi doar de interese personale si prosperitatea proprie. De aceea Romania este cea mai saraca tara din Europa
D
24.01.2013 22:15
Problema cred ca este legata nu de micile indexari sau premii ale angajatilor obisnuiti, care acum lucreaza pe 900-1000 lei ci de lefurile directorilor care aveau in trecut salarii de 3000 lei si sporuri lunare si stimulente de 4000 lei...AICI E BUBA!!! DACA AU REZISTAT PANA ACUM IN ACESTE CONDITII, VOR REZISTA SI MAI DEPARTE... DACA NU ATUNCI SA LASE LOCUL LA ALTII! AM ZIS..SI AM PLECAT SI EU... DIN TARA!
siby
24.01.2013 23:35
Dar ce ai crezut Herr Iohannis, eșt nostalgic după defilarea pe holurile parlamentului ? dacă pleca-i la București te păpau miticii.
G.T.
25.01.2013 08:00
Am vazut in tarile atinse de criza si conduse de oameni cu oarecare bun
clukr
25.01.2013 11:15
,,,da era de asteptat sa nu fie bani mai multi ,doar cu schimbarea conducerii,,,deci aceste rinduri din Tribuna sint practic de prisos,,,poti sa le accepti doar daca le privesti ca si o constatare ,dar sa crezi ca intr-adevar noul guvern va arunca cu bani ,cum sa o numim ,,,naivitate,,,?,,,sint adinci problemele ,trebuie schimbate structuri intregi ,trebuie sa fie in rindurile de conducere oameni capabili ,cu idei si cuprinsi de dorinta de a face ceva pentru poporul roman ,,,oameni cu adevarata constiinta sociala ,,,mai ales acum ,cind Europa trece prin ani grei ,si in general conjunctura internationala este grea ,,,,acum se cer oameni capabili si care sa scoata ce pot mai bine din posibilitatile tarii ,patrioti ,,,,exemple multe are tara de oanmnei care au actionat in vremuri la fel sau mai amare ,dar au avut in privirea lor doar interesele tarii ,,,cinste lor ,,,
VM
25.01.2013 11:26
ia uitati-va pe declaratiile de avere publicate pe site-ul primariei. acolo se vede cat castiga angajatii. si e vorba de banii luati in mana.
sibian
25.01.2013 11:29
trebuie schimbata metoda de circulatie a hartiilor in primarie. degeaba se reduce numarul functionarilor daca o hartie trebuie sa treaca prin 7 birouri si acolo sunt 3 angajati, ca aia 3 trebuie sa scrie si sa semneze pentru 7. si atunci te mei miri ca la orice chestie nu ti se raspunde in termenul de 30 de zile.
sibian
25.01.2013 11:36
DACA ATAT A INVAT, ATAT POATE FACE ! DE CE SA CEREM MAI MULT ?
Pensionar
25.01.2013 12:09
PRIMARUL IOHANNIS are mare dreptate.
costel
25.01.2013 12:37
Din pacate aceste salarii mici sunt si la alte institutii de stat(nu doar in Primarie si invatamant)...
Nu inteleg cum un functionar public cu studii superioare are salar de 700 ron!
In concluzie salarii foarte mici, birocratie foarte mare si lucrezi cu un volum mare de lucru, fiind lipsa de personal...
A L
25.01.2013 13:08
Nu inteleg demagogia primarului in ceea ce spune si l-as intreba:
1. De ce nu a solicitat lui Ponta sa modifice hotararea de guvern privind amnistia fiscala aplicata bugetarilor care au luat drepturi speciale si care acum sunt cerute inapoi de Curtea de Conturi ?
Fac mentiunea ca datorita unei exprimari nefericite, angajatilor din Primaria Sibiu nu li se poate aplica actul normativ, cu toate ca intentia a fost sa se aplice tuturor celor care au luat drepturi speciale. Nu se punea problema sa nu poata rezolva asa ceva, data fiind relatia pe care o avea la momentul respectiv Iohannis cu Ponta si Antonescu:
2. Mentionati salariile mici din Primarie dar cand tocmai legea va dadea voie sa le majorati cu " ceva firimituri" nici atunci nu ati facut-o ( ma refer la posibilitatea introducerii stimulentelor in salariu la nivelul lunii oct. 2010 , cand ati introdus doar jumatate din "firimituri" )
Fiti mai serios in abordarea problemelor angajatilor dvs. si nu mai dati dovada de atata AROGANTA.
D-le Klaus Iohannis incepeti sa aveti tot mai mult tupeu, cea ce ma face sa cred ca semanati comportamental tot mai mult cu Traian Basescu,probabil un model de personalitate politica pe care o admirati din ce in ce mai mult.
Asa cum se spune"... in democratie,cu cat stai mai mult la putere,poti sa devii mai corupt." Se pare ca la dvs. se intampla acest fapt,PUTEREA CORUPE.
Sa va fie rusine d-le Klaus Iohannis!!!Nu mai am nici cel mai mic respect fata de dvs.
Cetatean roman onotrabil al acestei tari,platitor de impozite si taxe.
Deceneu
25.01.2013 18:15
"Doamne!, nu-mi da prea multa putere ca sa nu uit de tine", (ca sa nu inebunesc) spune mare Solomon... Se pare insa ca in curand se va adopta legea care limiteaza numarul mandatelor de primar la 2, tocmai din cauza ca unii primari au cam uitat de orce limita...a bunului simt
SOLOMON