Tribuna
Inspectori acuzaţi de luare de mită - VIDEO
Inspectori acuzaţi de luare de mită - VIDEO
* Doi inspectori ai Inspecţiei Sanitare de Stat sunt acuzaţi de către vânzătoarea unui magazin alimentar că ar fi cerut şi ar fi primit mită, în cadrul unui control * Scena reclamată de vânzătoare a fost surprinsă de camerele de luat vederi din magazin, şi ulterior a fost pusă la dispoziţia colegilor noştri de la Antena 1 Sibiu şi a Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu * Dacă vor fi găsiţi vinovaţi, cei doi inspectori riscă până la 15 ani de închisoare *
Controlul a avut loc într-un magazin alimentar din Vasile Aaron, dotat cu sistem de supraveghere video. În urma acestuia, se pare că cei doi inspectori, Stela Vârtopeanu şi Mircea Vulcu, ar fi decis aplicarea unor sancţiuni. "Au spus că amenda este de 1.000 de RON, în 24 de ore 500 de RON, ne-a făcut calculul că la câte persoane suntem o să ne revină 125 de RON de fiecare. După care doamna inspectoare a spus să ne lase totuşi cu avertisment, dar cu 20% să contribuim la dânşii pentru benzină. Am fost în spate, am luat portofelul, aveam 200 de RON şi ceva mărunt, am pus 50 de RON, doamna inspectoare a spus "Mai pune", am mai pus 50 de RON şi a spus "Ajunge". Din câte îmi amintesc i-a luat şi i-a băgat în buzunarul sacoului domnului inspector", a declarat pentru Antena 1 Sibiu vânzătoarea de la magazinul alimentar.

Pixul...din portmoneu

Reporterii de la Antena 1 Sibiu au fost astăzi cu filmul incriminator la Inspecţia Sanitară de Stat (ISS). În prezenţa lor şi a superiorului ierarhic, Stela Vârtopeanu s-a pierdut în explicaţii incoerente. "A pus doamna pe masă, am luat dar nu am luat nimica. Am luat şi am băgat la colegul meu în buzunar pixul. Eu nu recunosc astfel de bancnote", a spus Stela Vârtopeanu.

Consemnaţi la birou

Şocat de imagini a fost şi superiorul ierarhic al celor doi inspectori, medicul Adrian Bălan, şeful ISS. Acesta nu exclude varianta uneri posibile luări de mită. "Şi eu, dacă mă întrebaţi, cred în această variantă. Dacă stăm să analizăm gestul făcut în intimitatea lui nu pot fi dubii. O altă hârtie nu poate fi logic pusă în buzunarul colegului. Dacă ar fi fost un buletin de analiză probabil ar fi fost luat dar ar fi fost pus împreună cu procesul verbal undeva, să constituie bază de cercetare, dar nu s-ar fi pus în buzunarul colegului. Azi dimineaţă după ce am văzut filmul am dispus ca ei să nu mai plece pe teren. Până în momentul clarificării ei vor primi sarcini de birou", a declarat ieri Adrian Bălan, în cadrul emisiunii "Pulsul Adevărului" de la Antena 1 Sibiu. Şeful ISS admite că a mai avut sesizări legate de posibile fapte de corupţie şi până acum, însă doar verbale, niciuna scrisă, pentru a se putea constitui în bază pentru o viitoare anchetă.

Caz cercetat de Parchet

Vânzătoarea de la magazinul alimentar unde a avut loc incidentul a sesizat organele de cercetare, iar în cazul în care vor fi găsiţi vinovaţi cei doi inspectori riscă până la 15 ani de închisoare. "Cercetările sunt în curs pentru a se stabili cirsumstanţele comiterii faptei. Dacă vor fi găsiţi vinovaţi riscă o pedeapsă de până la 15 ani de închisoare", a declarat ieri, în cadrul emisiunii "Pulsul Adevărului" de la Antena 1 Sibiu, procurorul Călin Tatu, purtător de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.



Filmul de la magazin, pe www.tribuna.ro

Filmul de la magazinul alimentar a fost pus şi la dispoziţia noastră de către colegii de la Antena 1 Sibiu, iar dumneavoastră îl puteţi viziona pe www.tribuna.ro. De asemenea, tot pe www.tribuna.ro aşteptăm să ne spuneţi dacă aţi fost martor al unor evenimente similare.






comentarii
31 comentarii

ce pix ?! pixul se baga in buzunarul de la piept, asa il poarta brabatii, nu in buzunarul lateral al sacoului.
ati pus-o de mamaliga .
hahahahahahaahaha
28.10.2008 19:41
f******* n gura de bugetari imputzitzi
jigodii ordinare ce suntetzi!!!!
baga mi ash p******** voi de taraturi ordinari
ba rahatzilor, ordinarilor, scursurilor, mai avetzi shi tupeu sa solicitatzi mariri de salar???
tzi a ajuns ma jigodie doar 100 lei cat tz i dat vanzatoarea?
fa taraturo nu ti a stat batonu'n gat?
presecane, eu ash premia vanzatoarea!!! iar pe limbricii aia i ash .................
cititor
28.10.2008 20:05
se pare ca magazinul e transagape de pe str.V.Aaron .
pai de la Presecan ati luat si voi bani :))) de la altul nu ati gasit . hahahahah
trandafirul galben
28.10.2008 20:41
rusine mare .....pana unde duce nesimtirea si corupitia ???
Maria
28.10.2008 21:48
la puscarie cu nenorocitii astia
eu
28.10.2008 22:20
asta cu bani de benzina este o practica curenta la ei, oricum sunt mici copii pe langa cei de la garda financiara.
Seful de la sanepid, care a studiat dreptul, te chema la el la birou si te executa, nu-i nici o soc ci ipocrizie.
flint
28.10.2008 22:30
va dati seama cu cat isi rotunjesc salariile. Si in plus mai au indrazneala sa mai ceara si mariri de salarii, bani pe care tot de la noi o sa-i ia!!!!
dorel
29.10.2008 07:43
Toti care vin in control vor spaga. Esti constient ca trebuie sa le dai ca daca nu cauta cu tupeu pana pot sa se agatae de cel mai mic lucru. Legea este in favoarea celor care fac controale. Garda vine trebuie sa dai; ITM VINE TREBUIE SA DAI, Sunt sub demnitatea umana. Cei de la protectia muncii tefac de parca ai fi firma de constructii si cad macarelele pe vanzatoare,,,exagerare. Dar mai fratilor nu va ganditi ca acel om patron munceste sa plateasca salarii, sa plateasca chirie sa dea mita sa plateasac impozite,....Sunt totusi banii lui investiti care nu si-a permis sa-i cheltuie in concedii si lux, sa poata trai demn din munca lui. Iti vine greata, bine le-a facut si cred ca toti cei controlati au avea de spus dar prefera sa-i lase in pace si sa poata sa se concentreze la afacere. Sunt controlori toti bosorogii fara moralitate si care nu mai sunt in stare sa faca nimic.Daca se poate n-ar iesi la pensie ca doar pierde mita.
maria s
29.10.2008 08:10
nu stiu de ce va comlpaceti in sitatii de genula acesta . reclamati !
dar pe de alta parte daca ati fi in regula ceea ce nu se intampla puteti fii amendati cu 1000 sau dati spaga 100 ???
dana
29.10.2008 08:50
daca patronii ar lucra curat din toate punctele de vedere nu ar mai fii nevoiti sa dea spaga
dana
29.10.2008 08:52
ar trebui sa plateasca si impozit pentru spaga luata, ca cine stie cat or mai fi luat pana i-au prins. GLUMESC =)) =)) =))
Trebuie sa existe prezumtia de nevionovatie, pana ce instanta considera altfel.
Valentina
29.10.2008 09:18
mai dana draga ai tu idee cat plateste statului o PJ?
adica, in traducere libera pt tine, statul te indeamna sa l furi plus ca esti tratat ca un rahat cand stai la cozi interminabile sa ti achiti darile si te trezesti fata n fata cu maria sa BUGETARUL care i megaplictisit si sictirit
pt dana
29.10.2008 09:34
aceasta este un fapt atat de obisnuit la noi incat dam cel putin o mica atentie aproape in orice situatie si nu cred ca vom scapa curand de aceasta manie.Daca nu ma credeti mergeti la policlinica sau spital si indrazniti sa nu dati!
vivi
29.10.2008 11:47
Si la noi la servici a fost d-na Vartopeanu in control si a pretins 100 lei, pe care i-am dat si a zis ca ne lasa doar un avertisment.Sa-i fie rusine d-nei.La un magazin de legume fructe de cate ori aparea prin zona intra si le cerea vanzatoarelor banane, portocale, etc.Eu ma bucur ca a fost depistata si chiar merita sa faca inchisoare.
abonat tribuna
29.10.2008 12:00
Putea sa dea spaga presecan ca a furat destul de la fratii pocaiti.Daca ar socoti putin cate taxe a luat si cate donatii prin asociatiile si fundatiile de la fratii in credinta din afara ,ceea ce a dat ,reprezinta un fir de nisip dintr-o duna, sinu e el in masura sa arunce cu piatra.....
observator
29.10.2008 12:07
cat de sarac trebuie sa fii ca sa te bucuri de o ciocolata?....cand instalatorul de gaz iti ia 100 ron pt o ora de lucru asta nu poate fii considerata spaga! nu astea sunt spagile din sibiu....primarul zicea cu mandrie ca pentru adapostul de la o statie de autobuz a platit unei firme germane 20000 euro> cat costa acel adapost si cat a fost spaga pr. un astfel de contract /cine,ce procente ia pentru urmatoarele 70 de statii?
observator
29.10.2008 12:13
Pentru Abonat Tribuna!

Nu stiu de ce ai tupeul jignitor fata de Presecan, daca sti ca a furat de ce nu vi cu dovezi? Mare atentie, si acuzatiile pe care le faci iti pot pricinui necazuri. Ceea ce a facut el (sa anunte procuratura) este un lucru firesc si normal care face parte din libertatile democratiei. Poate chiar asta ne sperie pe noi pe restul, lucrurile firesti care ar trebui sa se intample si la nivel inalt (ex. guvernanti).
In fond ceea ce s-a petrecu este un normal!
Si mai tine minte un lucru: nu acuza nefondat, chiar si de pe internet poti fi descoperit (IP, provider si apoi tu).
moa
29.10.2008 12:51
1. stati linistiti ca o sa scape cei doi . asta e romania !
2. din pacate nu sunt patron, dar daca as fi probabil as incalca si eu legile. de ce ? simplu, platesi o gramada de bani pe la toate institutile, dar in primul rand fac referire la cele legate de sanatate, deci cotizezi cu un munte de bani, si cand ai nevoie de medic si tratamente surpriza vii cu bani de acasa. De ce sa platesc procent din salariul pe care il bag in buzunar, cand pot plati ptr cel de baza (minimum pe economie) ?
oliver
29.10.2008 12:58
nu se mai termina cu a lua si a da
oricum rusine
micuza
29.10.2008 13:09
Hey oameni buni, ignorati esentialul: "se pare că cei doi inspectori, Stela V
Popescu
29.10.2008 15:29
d-nul presecan nu suporta sa dea spaga 200 ron dar el sa fure statul roman poate, sa nu se vada cate sute de ron a facut presecan fara sa plateasca impozit ,dar astai romania unul care ia spaga 200 ron face puscarie si altul care fura cu milioanele nu merge inainte.
lili
29.10.2008 16:21
d-na vinzatoare cheama antena sibiu de ce oare pai tot a lui presecan e si antena sibiu ciudat ,si ati stiut ca painea cu cartofi de la transagape e fara cartofi uite asa se fac bani
alina
29.10.2008 16:30
tata nu se mai duce la ei ca l-a furat la salam si banane(la cantar).oricum ma bucur din inima ca i-au prins ...sa vedeti cand vine garda financiara...dar mai asteptam poate o sa fie si aia prinsi!
garda financiara
29.10.2008 17:04
SIBIU, UN ORAS CONDUS DE MAFIOTI SI LOCUIT, IN MARE PARTE, DE IDIOTI
true
29.10.2008 17:36
Ba asa o fi cum zic astia , intr-adevar mai bine ii dadea o amenda usturatoare decat sa ia spaga , dar ce parere aveti de jegosii de la fast-foodurile din statia de la teatru care dupa ce iti iau banii , iti dau restu si apoi cu aceeasi mana jegoasa iti pun salamu sau ce naiba comanzi in sandvis si apoi iti ureaza " pofta buna "....bleachhh... pofta buna la sandvis cu hepatita. Si cand ma gandesc ca inainte fusesera si o haita de cortorari pe care i-a servit in acelasi mod .Rezulta ca ti-ai bagat in gura toti microbii de la cioroi de la p_ula.Vanzatoarea aia merita puscarie pe viata ca baga oameni in spital .
cioba
29.10.2008 18:19
astia doi sunt cunoscuti in tot judetul ca spagari. rusine sa le fie !!!!
eos52
29.10.2008 19:08
cati sant ca astia...
vivant
29.10.2008 20:25
Daca ar avea Presecan sange-n p....,ar spune si ce documente si inregistrari are despre Johanis si mai ales Marincuta.Sa dea la Tv si inregistrarile cu camera ascunsa facute de evreii care-l mituiesc pe Marincuta
mandru
29.10.2008 21:48
eu lucrez la paine,vorbesti prostii sau esti (incerci) concurenta lu trans agape. se cumpara saptamanal fulgi de cartofi din fagaras.
pentru alina
29.10.2008 21:58
Ca si consumator,ma intereseaza mai mult pt ce trebuia sa primeasca magazinul din care im fac zilnic cumparaturile 1000 ron amenda de la Inspectia Sanitara. Poate era mai interesant un articol pe aceasta tema. Nu sa se ofere stiri senzationale gen PRO TV sau OTV, ci un reportaj care poate chiar ar schimba ceva. Si hai sa fim seriosi: noi, fiecare dintre noi, i-am invatat pe toti sa ia mita.
Aaa, si nu i se pare nimanui ciudat cum toata actiunea se desfasoara sub camerele de filmat. Cam regizata faza...
ioana
29.10.2008 22:49
p langa c fac politicienii si "oamenii d afaceri" alde patronul transagape si antena 1 sibiu, asta e o nimica-toata. si dak intr-adevar ar fi vorba d coruptie inc azul asta, ganditi-va care e salariul unui bugetar (f mic!)si cat castiga d p spinarea oamenilor si din mite marii patroni, afaceristi si politicieni.
ORICUM TOATA CHESTIA ASTA E DOAR PT PUBLICITATE LA ANTENA 1. UN MIC SCANDAL DUS PANA LA PAROXISM PT AUDIENTE MARI SI BANI IN BUZUNARUL SARMANULUI DOMN PRESECAN SAU CUM S VA NUMI
andr
30.10.2008 18:46
Din aceeasi categorie
SEVIS

Compa

Clinica Saneos

A.D.I. Eco Sibiu
VISA MEDICA
Licitatie publica

EVENIMENT TV

ACCENT MEDIA