Tribuna
Hoţie! Pe faţa Monitorului de Sibiu

În ziarul nostru de ieri a apărut articolul "S-a plimbat trei zile cu o grenadă în cărucior". Nu mică ne-a fost uimirea că, în ziarul "Monitorul", sub titlul "La plimbare cu grenada" semnat R. N. (probabil Raluca Nicolae) să aflăm o relatare identică, pasaje întregi fiind realmente reproduse mot-a-mot, furate cu alte cuvinte de pe site-ul Tribunei, textul aparţinând Ramonei Găină, redactorul nostru. Gestul este incalificabil, denotând totală absenţă a deontologiei jurnalistice şi o condamnabilă lene a spiritului. Nu ne coborâm până a acţiona în instanţă respectiva fiţuică, dar solicităm o explicaţie şi, eventual, scuzele de rigoare, conform zicalei că greşeala (?) recunoscută este pe jumătate iertată.
(n.i.d.)



comentarii
16 comentarii

Traim in Era "copy/paste"!
explicatie
27.01.2009 08:15
Ce buna era nota 4 la scoala, te mai trezea din prostie, din lene, te puneai pe invatat. Dar acuma citim prin ziare ca se copiaza la examene, tot felul de plagiate. Un 5 muncit, este mai bun decat un 10 copiat. Unde este demnitatea?
Valentina
27.01.2009 08:33
Poi si ce daca au copiat , doar erste uzus in romania sa te faci fain cu penele altuia .
Scherzi
27.01.2009 08:38
...cei "slabi" fura de la cei harnici si bun meseriasi!
g.b. - germania
27.01.2009 09:30
mosule, ce tanar esti! iesi odata la pensie si lasa-ne
bla bla
27.01.2009 09:35
Dar daca este viceversa ce ati mai spune . Corect era sa cunosc si parerea parti adverse . Pana atunci eu omul de rand pot si cred ca este invers . Demonstratia si va cred.
eu
27.01.2009 09:36
interesant articol , altceva nu mai aveti ce scrie ? sunteti in pana de idei ?
marius
27.01.2009 09:51
acum va ciondaniti pe o stire care nu interesa pe nimeni, ca oricum au dat-o la teve? :))))) tari jurnalisti!
distractiv
27.01.2009 09:51
Eu inteleg ca nu ti se mai scoala nici mustata, nu mai ai dinti in gura, nu mai primesti bonuri de masa si, colac peste pupaza, v-a mai taiat Dl. Injiner din salarii, pe motiv de recesiune, dar daca iti vine sa te dai cu dintii de calorifer, da-te singur!
Nani, nani
27.01.2009 09:58
dar de cate ori copiati voi articole din restul presei locale nu mai ziceti?
x
27.01.2009 10:32
Cite suparare din partea redactiei...

Nici voi nu sinteti total nevinovati.

Ei bine, nu copiati rindurile mot-a-mot, dar mesajele dvs. si mai lasa de dorit, foarte des.

Folositi un limbaj de lemn (copiati anunturi de presa de la politie mot-a-mot!) care nu mai este '2009'.
Mara
27.01.2009 11:03
o avand sau nu dreptate dl. Caragea, pe mine m-a facut sa rad cu pofta!!!
pt. Caragea!
27.01.2009 11:53
Nu cred ca a deranjat asa de tare ca doar se stie ca asa face presa
Costel
27.01.2009 12:15
D-na gaina si cu doamna nico-laie nu stiu care-i mai desteapta. Articolul si intr-o parte si in alta este slab, seamana a compunere libera, din clasa a V a, despre un fapt divers petrecut in cartier.
Furaciuuuneeeeee!!!! pe fatza!!! sariti oameni buni ca-i fura ideile deosebit de inteligente!!! Haha ha ha ha
sa razi sa mori...
27.01.2009 17:20
oricum, probabil daca doar a-ti intra in redactia acestui "ziar" ( numindu-l ziar simt ca il complimentez fara a merita acest compliment ) a-ti intelege imediat cum de poate aceasta fituica sa copieze. nu au cum sa existe jurnalisti reali din moment ce sunt platiti in mod propriu monitorului de sibiu. nu poate fi vorba de pretentii de jurnalisti la o astfel de adunatura de oameni fara scop si doar lacomi. ar fi timpul ca monitorul de sibiu sa dispara, pentru ca in modul in care "evolueaza" acest ziar, doar prelungeste agonia.
monitorul de sibiu pute
27.01.2009 18:35
poate ne spui mai multe. asta, sigur, dupa ce inveti sa scrii in limba romana. pare foaaarte interesant.
sapun
27.01.2009 21:44
Din aceeasi categorie
SEVIS

Compa

Clinica Saneos

A.D.I. Eco Sibiu
VISA MEDICA
Licitatie publica

EVENIMENT TV

ACCENT MEDIA