Tribuna
EXCLUSIV - Nominalizările lui Johannis
EXCLUSIV - Nominalizările lui Johannis
Într–un interviu acordat în exclusivitate cotidianului Tribuna şi televiziunii Antena 1 Sibiu, primarul Sibiului, Klaus Johannis, a vorbit despre importanţa votului de duminică, despre prezenţa la urne care se anunţă a fi scăzută, despre campania electorală şi despre preferaţii săi pentru acest scrutin. Ioan Cindrea, Eugen Mitea, Virgil Popa la Camera Deputaţilor, Marcel Piteiu şi Nicolae Neagu la Senat, sunt candidaţii care l–au convins, în această perioadă, pe edilul–şef.
"Am observat câţiva candidaţi care mi s-a părut că sunt buni, au făcut o figură bună şi în campania electorală, şi in modul în care s-au implicat în rezolvarea problemelor comunităţilor locale. Eu cred că astfel de candidaţi merită să fie votaţi", a declarat primarul Sibiului, în interviul acordat celor două instituţii media. De asemenea, Klaus Johannis a făcut un portret robot al parlamentarului de Sibiu: "Mie, ca primar, mi-ar place un parlamentar care se implică efectiv în rezolvarea problemelor Sibiului, care face un lobby bun, care nu se opreşte la şeful de partid, din raţiuni de partid, dacă este în joc un interes al Sibiului. Un parlamentar de Sibiu trebuie să fie foarte activ, trebuie obligatoriu să aibă o relaţie cel puţin de schimb de informaţii cu administraţia locală, care nu înseamnă doar Primăria Sibiu, ci şi Consiliul Judeţean, de exemplu", a spus Johannis. Şeful administraţiei sibiene crede că România nu se va afla într-o criză politică nici acum, dar nici în viitorul îndepărtat, iar formarea Guvernului va depinde, în cea mai mare măsură, de cât de bine vor negocia partidele parlamentare între ele după alegeri.
Interviul complet îl veţi putea citi în ediţia de mâine a cotidianului Tribuna.



comentarii
31 comentarii

Imi place cum ganditi d-le Johannis!Va marturisesc ca,in afara de Eugen Mitea(vezi lista candidatilor patati din judetul Sibiu postata pe acest site in editiile anterioare)acestia sunt si preferatii mei,respectiv a numerosi sibieni.
Es liebe unsere Lokalfuehrer,prof.Klaus Werner Johannis!
Hans Speidel
26.11.2008 16:27
"Poti sa pacalaesti cativa oameni tot timpul si toti oamenii o perioada , dar nu poti sa pacalesti toti oamenii tot timpul"(Abraham Lincoln). E valabil pentru impostorul Johannis, un hot si cel mai corupt individ din Sibiu!Voua cat timp va mai trebuie ca sa va desteptati, sibieni? Unii vad ca au inceput sa sesizeze realitatea si sa recunoasca faptul ca au fost pacaliti de individul cu numes de sas, dar cu apucaturi de tigan.
DNA
26.11.2008 16:51
Saul vrea sa se puna bime si cu PSD-ul, ca astia daca vin la putere s-ar putea sa-i umble la dosarele penale blocate, deocamdata, la DNA!!
ACHTUNG!
26.11.2008 16:53
Sasul vrea sa se puna bine si cu PSD
CORECTURA TEXT
26.11.2008 16:54
Her primar,va simtiti bine?Neagu?Am auzit eu bine?Neagu?A fost 4 ani reprezentantul Sibiului acolo la Bucuresti.De ce nu ne-a ajutat cu centura?De ce nu a facut presiune?Cu ce va impresionat?Piteiu?Chiar bagati mana in foc pt ei?Dezamagiti tot mai mult zi de zi.
ion
26.11.2008 17:15
iar se gasesc 2-3 destepti/frustrati pe aici sa isi dea ei cu parerea, cand 90% din sibieni iti zic prin vot ca .... voi sunteti cei dobitoci... eu zic sa lasati tastatura si sa mergeti la culcare

hai pa
marius-m
26.11.2008 17:16
Dragii moshului, sa va spun eu cum sta treaba cu Herr Klaus Johannis. Asa cum a observat cineva anterior, primarul penal vrea sa-si asigure spatele, indiferent cine va veni la guvernare. Pe langa PSD (Cindrea) el l-a nominalizat si pe Piteiu (PDL), deoarece tine frica de Florin Munteanu (seful PDL Medias) care este foarte tare pe pozitie, fiind prieten intim cu Blaga. Munteanu a facut-o pe matracuca Kovaesi procuror general al Romaniei! Asa ca, herr, vrea sa se puna bine cu toti de la toate partidele, ca nu se stie...Acesta este un semn ca a inceput sa-i tremure curul de frica. Cred si eu, la cate ticalosii a facut in 8 ani, de cand este primar, dar si inainte, asta fiind un un bandit patologic.
Noe
26.11.2008 17:22
e normal d-le johannis sa sprijiniti slugile d-stra de la primarie si pe cei care detin sau vor detine puterea (de a ingropa in arhiva dosarele de care se tot vorbeste). Dar va intreb: pe herr Neagu????????? cu ce impresioneaza????? poate cu sloganul: GARANTAT 100%. Cu asta de acord. garantat 100% va face din postura de senator ceea ce a facut din METALCAR S.A.: o unitate etalon cu 3 salariati- 2 portari si un contabil. Romani, fiti milosi, mai sunt cateva firme ca METALCAR-UL pe care NEAGU-100%, le poate rezolva in urmatorii 4 ani. ACORDATII O SANSA, SA TRAIASCA IN CONTINUARE BINE
vali
26.11.2008 18:11
tu esti ala dobitoc, la fel ca si aia care nu sunt chiar 90%, asa cum minti tu cu nonsalanta, fiindca marele sas a fost ales exact de 30% dintre alegatorii cu drept de vot din sibiu, datorita slabei paricipari a electoratului la alegerile din vara!
pt marius-m
26.11.2008 18:41
IN ATENTIA CITITORILOR EDITIEI ONLINE A TRIBUNEI:
PENTRU CORECTA INFORMARE A OPINIEI PUBLICE VA PUN LA DISPOZITIE, IN RANDURILE DE MAI JOS,LISTA CANDIDATILOR PATATI DIN JUDETUL SIBIU(PRELUARE DE SITE
Justitiarul
26.11.2008 18:52
Prestatia domnului primar a fost teatrala, paternala si chiar persiflatoare.
Penibilul Johannis
26.11.2008 19:03
Singurul adevar, pe care l
Babu Cirtan din Cirtisoara
26.11.2008 19:18
LISTA NEAGRA
un cioban de sus de la stina
26.11.2008 19:20
Dragii moshului, sa va spun eu cum sta treaba cu Herr Klaus Johannis. Asa cum a observat cineva anterior, primarul penal vrea sa
Noe
26.11.2008 19:24
jenant
nu se poate comenta
26.11.2008 19:26
PTR. DL.JOHANIS...toata stima ce faceti ,si ce ati facut ptr. SIBIU,dar alegeti-va cu grija colaboratorii unii nu merita sa va stea aproape si s-ar putea sa va "muste"
BBG
26.11.2008 20:04
PTR. DL.JOHANIS...toata stima ce faceti ,si ce ati facut ptr. SIBIU,dar alegeti-va cu grija colaboratorii unii nu merita sa va stea aproape si s-ar putea sa va "muste"
BBG
26.11.2008 20:05
PTR. DL.JOHANIS...toata stima ce faceti ,si ce ati facut ptr. SIBIU,dar alegeti-va cu grija colaboratorii unii nu merita sa va stea aproape si s-ar putea sa va "muste"
BBG
26.11.2008 20:05
eu zic sa mergeti pe mana primarului. sibiul arata cum arata datorita lui. cei nemultumiti sunt niste frustrati de pe la PD-L.
sibianu
26.11.2008 20:08
Cum poate semna acel individ care banuiesc ca este sas, sa traiasca UNSERE LOKALFUEHRER! In curand o sa aiba sibienii un salut special pentru Johannis si apoi... Achtung!
sibian din germania
26.11.2008 20:09
ESTE CEL MAI BUN PRIMAR, AVEM UN ORAS MINUNAT DATORITA LUI.DACA NU ERA JOHANIS LA ORA ACTUALA ERAM ULTIMUL ORAS DIN ROMANIA LA CAT NE IUBESTE PUTEREA DE LA BUCURESTI.
ardeleanu
26.11.2008 20:14
pt babea cirtan si ciobanul de la stana de sus''NU NE MAI PLICTISITI MAI BINE INCEPETI SA INCERCATI PROTEZELE DIN SCUIPATOARE Romaia lui Patapievici nu exista decat in inchipuirea voastra''
e.u
26.11.2008 20:21
BA JUSTITIARULE!!!! TICALOSULE !!! GUNOI PORTOCALIU!!! DELA pdl NICI UN CORUPT??? PUPINCURIST ORDINAR!!!! BOULE!!!! MATA NU E PE LISTA???
OXID ALB
26.11.2008 20:25
Avem incredere in PRIMARUL nostru, se vede cu ochiul liber ce s-a facut in Sibiu, adversari politici incearca sa denigreze imaginea primarului, dar la alegeri s-a vazut CLAR cit de apreciat este acest om . Asteptam acest mesaj si vom vota duminica pentru binele orasului si judetului nostru.
sibian multumit
26.11.2008 20:41
E beat de putere, si putred de corupt
Achtung
26.11.2008 22:33
am mare increde in domnul primar si in candidatii pe care i-a nominalizat.voi vota cu Neagu la senat
dan
26.11.2008 22:35
daca i-a nominalizat domnul primar inseamna ca sunt buni.ptr senat am mare incredere in domnul Neagu
vasile
26.11.2008 22:37
In primul rand....pentru bunul mers al lucurilor in orasul nostru este imperios necesar sa existe o legatura foarte stransa si colaborare intre PRIMAR/CONSILU si SENAT/CAMERA DEPUTATIILOR. Daca acestia se cearta pe vesnicul motiv "cum impartim ciolanul" e clar ca noi o sa ramanem in cel mai bun caz cu firimiturile.
Atata timp cat primarul a nominalizat persoanele cu care dansul colaboreaza si pe care ii considera capabili sa se implice ACTIV in dezvlotarea orasului atunci cu totii ar trebui sa-i urmam sfatul si sa-i dam o mana de ajutor.
Pentru care motiv sa votam PDL???? Acestia nu au facut altceva decat sa se impotriveasca primarului. Nu au facut altceva decat sa caute nod in papura si sa bage bete in roate pentru a iesi ei deasupra. Cat despre stimata doamna Turcan.....Nu faptul ca este moldoveanca nu o recomanda pentru postura de deputat ci faptul ca timp de patru ani nimeni nu a auzit nimic facut de dansa(bine sau rau).
Asadar, sper sa tineti cont si sa va informati inainte de a acorda votul dumneavoasta!!!
Eu
26.11.2008 23:34
Toata latratura unora de mai sus, care se dau sibieni sau ardeleni si sustin ''CORUPTIA'', provine de la sediul central al PSD-PC. Acesti blogari(observati vocabularul lor caci sunt in criza), sunt platiti sa va induca in eroare, seful lor este escrocul Nastase(care cauta sa scape de mina justitiei) si este finantata toata afacerea, de turnatorul si devalizorul Voiculescu(cu antenele 1,2,3), se trag sfori mari si vii se intiind presuri, nu va lasati trasi pe sfoara. Prezentati-va la VOT si votati impotriva CORUPTIEI, HOTIILOR, JAFULUI ORGANIZAT al MAFIEI PSD-iste cuplata cu cea a lui Voiculescu. Nici PNL-isti nu sunt mai breji, ei au acceptat sa fie CONCUBINA PSD-istilor trei ani de zile....Sibieni !!! Nu va lasati TRASI pe SFOARA SI DUSI CU PRESUL, daca si acum, vor fi VOTATI CORUPTII, no sa mai aveti vreo SANSA sa SCHIMBATI CEVA decit dupa PATRU ANI. GINDITI-VA LA VIITORUL VOSTRU SI AL COPIILOR VOSTRI !!!---IN ATENTIA CITITORILOR EDITIEI ONLINE A TRIBUNEI:
PENTRU CORECTA INFORMARE A OPINIEI PUBLICE VA PUN LA DISPOZITIE, IN RANDURILE DE MAI JOS,LISTA CANDIDATILOR PATATI DIN JUDETUL SIBIU(PRELUARE DE SITE
Justitiarul