Tribuna
Cezara Horac scrie şi scrie bine
Cezara Horac scrie şi scrie bine
De câte ori participă la Concursul de Creaţie Originală "Basmele Reginei Maria", de atâtea ori se întoarce acasă cu un premiu. Vorbim de Cezara Horac, mica scriitoare "meşteră" în scrierea de basme. În urmă cu câteva zile, Cezara a câştigat un nou Premiu I al competiţiei internaţionale.
"Cele trei diamante" este povestea care i-a adus Cezarei Horac încă un Premiu I la concursul care a devenit deja o tradiţie pentru ea:  "Basmele Reginei Maria". Pentru a patra oară, Cezara Horac a intrat în competiţie cu peste 300 sute de elevi din ţară, din Polonia, Republica Moldova, Ungaria, Bulgaria, SUA, Portugalia etc., şi tot pentru a patra oară s-a numărat printre câştigători. Povestea prinţului răpit i-a adus Premiul I, premiu ce i-a fost înmânat de Alteţele Regale Principesa Margareta şi Principele Radu. 
Festivitatea de premiere a laureaţilor a avut loc, ca de obicei, la Palatul Elisabeta, în prezenţa cuplului princiar. "În fiecare an sunt impresionată de inspiraţia pe care tinerii o găsesc în basmele Reginei Maria, pentru ca, apoi, ei să scrie poveşti originale sensibile, cu imaginaţie şi mister. Am acordat Înaltul Patronaj acestui proiect, care se dezvoltă de la un an la altul, cu scopul de a încuraja pasiunea pentru lectură şi scris. Basmele Reginei Maria dau naştere unor noi idei, cultivă imaginaţia şi încurajează creativitatea", a spus Alteţa Sa Regală Principesa Margareta.
Cezara Horac participă la concurs încă de când era elevă a Şcolii "Ion Pop Reteganul" din Orlat. În această vară, Cezara a absolvit clasa a IX-a , profil Ştiinţele naturii, la Colegiul Naţional "Gheorghe Lazăr", profesor de limba şi literatura română fiindu-i Iuliana Burtan şi diriginte - Carmen Iohannis.
Anul acesta, Orlatul a mai avut un reprezentant în competiţia basmelor: este vorba de Iulian Andrei Biriş. Şi Iulian a reuşit să se întoarcă acasă cu o distincţie, obţinând Premiul III. (M. S.)



comentarii
17 comentarii

Felicitari Cezara...
nicu iridon
14.07.2011 14:52
Felicitari si succes mai departe !
Ica G.
14.07.2011 17:29
Cezaraaaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Felicitari, felicitari! Esti cea mai buna! S-o tii asa!
Emilia
14.07.2011 20:51
Te stim, micuta scriitoare! :)
Ma bucur foarte mult pentru tine!
Mult, mult succes in continuare! :)
Ada M.
14.07.2011 21:00
Felicitari, Cezara!
Ti-am zis ca soarta ta e sa devii o celebra scriitoare!
Felicitari, exceptionalo!
Multa bafta in continuare!
Popescu V.
14.07.2011 21:07
Felicitari, Cezara! Il meriti! Esti deosebita!
Ce rochita frumoasa! Ce tinuta superba ai avut!
Felicitari, draga mea! Sa fii fericita!
Lidia
14.07.2011 21:19
Ne bucuram foarte mult, draga mea!
Felicitari!
Cum a zis Popescu v. esti intradevar exceptionala!
Felicitari!
Cred ca toata lumea e mandra de tine! :)
David
14.07.2011 21:21
Extraordinara este acesta adolescenta!
Felicitari!
Succes in continuare!!
Mandru ca sunt sibian cu o asa viitoare scriitoare!
Escu B.
14.07.2011 21:31
Felicitari, Cezara!
Sunt de acord cu Escu B.! Felicitari!
Esti asa frumoasa si talentata!
Felicitari!
Bafta!
Mihai
14.07.2011 21:37
Felicitari, felicitari!
Esti o mica mare scriitoare!
Mult succes in tot ce faci!
Silvia
14.07.2011 21:58
Felicitari, Cezara!
Mult succes!
Lucian & comp
14.07.2011 22:08
Felicitaaaaaari! Multe felicitari! Tine-o tot asa si o sa calci pe o cale a succesului!
Dana
14.07.2011 22:28
Cat de prost/proasta trebuie sa fi ca sa postezi laude de pe acelasi IP, dar cu diverse nume? Mai eu unul, care face la fel si se ridica singur in slavi, se numeste Calin Blaga.
observer
14.07.2011 22:54
@observer: suntem colegii ei de teatru! Nu te-ai gandit ca poate am vrut sa o felicitam cu totii si suntem, totusi, la repetitii?! Nu, nu te-ai gandit! :-j
lamurire
14.07.2011 23:08
S-a trezit "observer" sa comenteze. Ce sa faca, in fond si el/ea.
Felicitari!
:)
14.07.2011 23:25
Am precizat , sa nu se ia de mine "observer". E plina lumea de repeziti ca el/ea care comenteaza ca vai, mie! Ce descoperire a facut! :| ce? Nu au voie sa fie toti la un loc si sa scrie de pe acelasi IP? Nu? Cine zice ca nu? Ii stiu pe cei care au comentat si stiu si trupa lor de teatru! Dar ce sa priceapa observer care se arunca asa, fara sa stie? ! Numai bine!
Tot eu
14.07.2011 23:43
Felicitari si mult succes in continuare!
Anca M
14.07.2011 23:46
Din aceeasi categorie
SEVIS

koenigfrankstahl

Compa

WISAG

A.D.I. Eco Sibiu
EVENIMENT TV
VISA MEDICA
Eurotrip
Valea Viilor Comunicat 2
Licitatie publica

accentmedia