Tribuna
brukenthal museum
19 tineri au ajuns de la banchet direct la spital
Vasile ANTIPA
3637 vizualizari
19 tineri au ajuns de la banchet direct la spital

19 absolvenţi ai Facultăţii de Ştiinţe Economice din Sibiu au ajuns joi noaptea la urgenţă direct de la petrecere, toţi pre­zentând simptome de toxiinfecţie alimentară. Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic Jude­ţean Sibiu s-a umplut în doar câteva minute zeci de tineri, care acuzau stări de greaţă, du­reri de cap şi vărsături. Aceştia susţin că li s-a făcut rău după ce au mâncat primele feluri la banchetul de absolvire. „Dintr-o dată am început cu voma, pe urmă de la vomă am trecut la dureri foarte mari de stomac, pe urmă a început să mă doară şi capul, am avut ameţeli şi apoi frisoane. Am mâncat aperitiv şi peşte. Imediat după ce am mâncat peşte, dintr-o dată ni s-a făcut rău şi am început să vomităm”, a spus unul dintre proaspeţii absolvenţi.
Medicii din cadrul Unităţii de Primiri Urgenţe au acordat imediat primele îngrijiri medicale tinerilor. “S-au prezentat până acum un număr de până în 20 de persoane care cel mai probabil suferă de toxiinfecţie alimentară în urma unei mese festive. Unii sunt în stare mai bună. Cei care nu au simptome deosebite vor fi lăsaţi acasă. În acest moment avem disponibile 10 locuri pe Secţia de Infecţioase pentru internări, să vedem dacă va fi nevoie de mai multe”, a spus Cotizo Draia, medic în cadrul Unităţii de Primiri Urgenţe Sibiu.
Reprezentanţii localului unde au petrecut tinerii spun că în niciun caz aceştia nu au ajuns la spital din cauza mâncării. „Se pare că alcoolul. Prea mult alcool. Până acum aşa am stabilit”, a declarat proprietarul restaurantului.
Reprezentanţii Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Sibiu au început joi seara o anchetă la localul unde a avut loc banchetul, primele concluzii indicând faptul că un sortiment de peşte servit ar fi cauzat probleme tinerilor. „În cursul serii zilei de 9 iunie 2011, la ora 22, compartimentul respon­sabil cu situaţiile de alertă, din cadrul Direcţiei Sanitar-Veteri­nare şi pentru Siguranţa Alimen­telor Sibiu, a fost sesizat de faptul că în urma unei mese festive organizate de absolvenţii Facul­tăţii de Ştiinţe Economice la restaurantul Grand Hotel din Sibiu, un număr de 17 participanţi au apelat la Serviciul de Urgenţă din cadrul Spitalului Judeţean, cu stări de ameţeală, frisoane, dureri de cap, simptomatologie suspectă unei toxiinfecţii alimentare. După intervenţia cadrelor medicale de specialitate, două persoane au rămas sub supraveghere la Secţia de Boli Infecţioase. Din datele anamnetice se presupune că alimentul suspectat că ar fi cauzat îmbolnăvirea celor 17 tineri este peştele “Pangraţius” servit pane şi cu garnitură de cartofi natur. Menţionăm că în cadrul programului de auto­control, restaurantul în cauză  este supravegheat prin examene de laborator efectuate din probele prelevate lunar, cu referire la materii prime, mân­căruri gătite, apă şi tampoane de sanitaţie, ultimele analize au fost efectuate la data de 23 mai a.c. toate probele fiind corespun­zătoare. Conducerea D.S.V.S.A. Sibiu va stabili măsuri în con­formitate cu legislaţia specifică,  în funcţie de rezultatul final al învestigaţiilor întreprinse”, se arată în comunicatul Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Sibiu.




comentarii
19 comentarii

Cred ca alimentul suspectat se numea "Pangreatius"
Pangasius
11.06.2011 08:34
nu e din cauza mancari mancarea a fost foarte buna alcoolul lea pus capac
marius
11.06.2011 09:26
rusine cred ca era bn sa se traga prima data concluzi apoi sa se dea public pe postul de televiziune
marius
11.06.2011 09:30
Majoritatea celor ajunsi la urgenta nu erau bauti, spune-mi tinere Marius cum poti suspecta, in cazul lor, alcoolul? Probabil ca alcoolul te-a salvat pe dumneata, se stie cei care beau mult nu mananca. Cam repede aruncati cu acuza alcoolului in colegii dvs, v-a platit cumva patronul localului?
Ion Ion pentru Marius
11.06.2011 10:01
Ce se putea bea pina la al 2-lea fel de mancare?? 100 ml tarie si o bere...Cui i se face rau din asta? Poate copiilor sub 14 ani...
mephisto
11.06.2011 10:53
Stimabile domnule Ion Ion, vad ca tineti mortis sa demonstrati ca mancarea a fost de vina, ca nu a fost destul suc, ca absolventii nu au avut ce bea, ca mancarea a fost expirata, otravita etc.....si aruncati acuze care va depasesc. V-A PLATIT CUMVA CONCURENTA LOCALULUI SAU NU ATI TRECUT INCA PESTE FUSTRAREA PERSONALA CA NU ATI OFERIT DUMNEAVAOSTRA PESTELE ANUL ACESTA? ASTA DA TUPEU!!!!!!!!!De ieri dimineata urmariti cu mare interes acest articol, ati sustinut ca sunteti de la urgente, dupa care ati sustinut ca ati trecut si pe la banchet, dupa care ati sustinut ca aveti bogate cunostinte in organizari de evenimente de acest gen. Ceva "pute" aici domnule Ion Ion si nu este pestele! Sa va fie rusine! Ar trebui sa fiti un exemplu pentru toti acesti tineri.....dar ce ne mai mira in ziua de astazi....... spor la cursuri/examene la ID chiar daca la Medias nu au anuntat mult soare astazi!
Rusine Ion Ion Rusine!
11.06.2011 16:32
Ultimele 2 randuri din comentariul anterior fac parte din categoria "prietenii stiu de ce"..........
Note: Rusine Ion Ion Rusine!
11.06.2011 16:38
au fumat un joint
au intrat intr'o stare mai proasta si'au vomat...
la baie... cei care'au vazut asta au inceput si ei
din 300 de pers doar 19 au ajuns la spital (restu' de 11 au plecat[erau 30] in concluzie 10%
cei 11 au plecat din cauza analizelor (erau constienti ca ei au fumat)
Presupun ca ceilalti 19 erau in zona si doar au respirat aerul ala infect
alcool = 50 sticle de Vodka(0.7L) + 20 Martini( nu doar 100ml de fiecare)[si cati credeti ca au baut din cei 300 (maxim 50%)](restu' doar 50ml maxim)
PS: Ion pana la al 2-lea fel de mankre poti sa bei atata bautura cata apa incape'n stomac(1L) :))
Ion, marius poate fi un coleg al celor ajunsi la spital.
Spionu69
11.06.2011 19:21
Mi-ar fi rusine daca as avea de ce. N-am sustinut nici ca sunt de la urgente, nici ca am bogate cunostinte de organizator. Invata sa citesti tinere si sa formulezi idei. Norocul tau ca n-ai examen cu mine ca n-ai mai termina facultatea. Acu' o sa intelegi ca sustin...
Nu ma plateste nici concurenta. Sunt si eu un personaj intr-o piesa pe care dumneata n-o intelegi : Intr-o lume normala nu ajung 19 tineri la urgente de la un banchet, iar la inceput de banchet nu are cum sa fie 19 tineri (care n-au prea baut) beti. I-ar betia da alte simptome, nu trebuie sa fii cadru medical ca sa le recunosti. ASTA AM SUSTINUT EU. Dar probabil niste aburi nu s-au evaporat inca.
Ion Ion
11.06.2011 22:10
Quod erat demonstrandum!
Inversunarea d-tale tinere demonstreaza ceea ce vrei sa ascunzi.
Ion Ion
11.06.2011 22:12
si elevii clasei a 8a de la scoala generala nr 20 din sibiu au avut banchetul miercuri seara la acelasi restaurant, si au avut aceleasi probleme
multi dintre copii au vomat care pe unde a apucat si
li sa spus ca este din cauza ca au venit acolo flamanzi si au "baut prea mult suc " .................
anonim
11.06.2011 22:39
Domnule Ion...
am cunoscut destule pers. care sa vomite dupa ce au baut sau au combinat bauturile (vin, bere, vodka)
la o cabana, din 20 de tineri, cel putin 3 au probleme de genu',
poate cele 19 pers au combinat bauturile inca de la inceput pana la al 2-lea fel de mancare este cam 1h (timp necesar pt a face multe: mancare, vin, dans, bere, dans, vodka(probabil)
sunteti cumva prof. de-al elevilor de la stiinte ec.?
Spionu69
12.06.2011 01:25
se fac atatea banchete in perioada asta,si la toate se serveste alcool si nu ajung cu zecile la spital,asta e vrajeala cu alcool sa isi spele camasa localul.
eu
12.06.2011 09:58
Barba non facit philosophum!!!! Lasati analizele sa vorbeasca nu filozofii!!!!!!!!!!! de ce niciunul din copiii aia amarati de clasa a 8-a din socala 20 nu au ajuns la spital?! Doar studenti din acestia caliti pe la cabane?! De abia astept rezultatele !!!!
pentru filozoful Ion Ion!
12.06.2011 14:39
Domnule Profesor(desi mai aveti pana la titulatura aceasta, sa nu creeam confuzie!) aroganta dumneavoastra pare ca nu are limite. Ma tot sfatuiti sa mai citesc, pai poate asa considerati, ca toti au nevoie ca dumneavoastra de 10 ani sa citeasca cat altii in 3?! ha ha ha!!! Iar amenintarea referitoare la examen, este mult prea bine cunoscuta de studenti....REPET RUSINE RUSINE RUSINE RUSINE!!!!!!! Dar ca sa iti fie rusine trebuie sa ai un SET DE VALORI SI PRINCIPII care la dumneata LIPSESTE CU DESAVARSIRE!!!! Da, daca mancarea a fost de vina, s-au sesizat autoritatile, cei vinovati vor plati! Care este rolul dumneavoastra de a "starnii rahatul ca sa puta mai tare" ?! Este cumva in beneficiul institutiei, a FACULTATII?! NU CRED!!! RUSINE RUSINE RUSINE RUSINE
Pentru Profesorul Filozof Ion Ion
12.06.2011 14:51
Cand doi iti spun ca esti beat te duci sa te culci. Asa ca tinere,dumneata, cel care imi tot spui sa-mi fie rusine, ar trebui sa te conformezi. Chestia cu cititul in 10 ani (eu probabil) cat citesti domnia-ta in 3 este nostima. Ar fi vai de capul meu daca ar fi asa, din fericire nu este. Se pare ca esti aproape singurul care acuza bautura ca si cauza aproblemei. Poate este dar, a problemei d-tale. Oricum o parte din analize si-au spus cuvantul: nu bautura (amestecurile) sau foamea au fost de vina. Am sa vorbesc totusi cu patronul sa-ti mai dea un bonus caprea te inversunezi in a-i sustine cauza. Mult succes in maturizare, domnule.
Ion Ion
12.06.2011 16:25
Macar aveti decenta de a va semna (doar numele mic) altfel sunteti,fiecare, doar un "no name" ceea ce este foarte grav pentru ego-ul dvs.
Ion Ion @ ne-prietenilor mei de aici
12.06.2011 16:27
copilul meu nici nu a mincat pestele pentru ca nu era facut asta sa intimplat la un alt banchet din cls. 12 la un renumit hotel de pe linga Dumbrava
adi
13.06.2011 09:01
care este parerea dvs, D-le Prof. Dr. Ion? observ ca s-au incins spiritele aici :))
cum de nu s-au imbolnavit mai multe pers? (100 de ex. - macar 30-40%)

problema este ca in Sibiu nici nu sunt reporteri destul de buni ca "sa-i traga de limba" pe cei de la hotel sau cei de la Spital sau pe membrii ai D.S.V.S.A.
Spionu69
13.06.2011 12:44
Din aceeasi categorie
sevis

targul de craciun

Vacanta Eurotrip
espressor
paltinul
info
turboclima
Licitatie publica

accentmedia