Primăria municipiului Mediaș continuă proiectele de investiții pentru unitățile de învățământ din oraș, iar recent a finalizat procedura în cadrul căreia au fost efectuate lucrări importante de reparații și modernizări la sala de sport a Școlii Gimnaziale „George Popa”, unitate de învățământ structură a Liceului Tehnologic „Mediensis”.
Lucrările au avut ca scop principal stoparea și prevenirea infiltrațiilor de apă la baza clădirii, precum și îmbunătățirea condițiilor din sala de sport.
„Astfel, pentru stoparea capilarității și infiltrării apei pluviale la nivelul demisolului, a fost realizată o hidroizolație perimetrală completă. Prin urmare, apele de infiltrație subterane și cele pluviale sunt acum captate și evacuate, prin intermediul unui sistem de pompare și dirijare, către rețeaua de canalizare pluvială. În urma acestor intervenții, este protejată structura clădirii și se menține un climat sănătos la interior.
Totodată, sala de sport a fost complet renovată și a fost înlocuită dușumeaua, care era deteriorată, cu pardoseli moderne din tarkett, material adecvat pentru activitățile sportive, durabil și ușor de întreținut.
Toate aceste lucrări contribuie semnificativ la îmbunătățirea dotărilor oferite de unitatea de învățământ și le oferă elevilor un mediu mai sigur și mai confortabil pentru desfășurarea activităților sportive și educaționale”, transmit reprezentanții Primăriei Mediaș, prin intermediul unui comunicat de presă.
Primarul municipiului, Gheorghe Roman, consideră că investițiile în sistemul de învățământ sunt foarte importante, pentru că, în urma acestor acțiuni, „elevii, copiii noștri, să dispună de toată baza materială necesară pentru a se dezvolta armonios, pentru a face performanță”.