Chiar dacă este organizată în zi de 13, duminica următoare va fi cu noroc pentru cei care vor să aibă parte de o experiență altfel pentru ei și copiii lor. „Anii Drumeției” a gândit, alături de ghida Nicoleta Ocneriu, un program care va include drumeții, plimbare cu căruța, degustare de fructe locale și o piesă de teatru.
Drumeția va începe din centrul Sibielului, călătorii urmând să străbată dealuri cu flori și livezi care, prin rod, anunță o toamnă îmbelșugată. Gustul fructelor din Mărginimea Sibiului este inconfundabil și de neratat, astfel încât, cu mic și cu mare, drumeții vor avea parte de o degustare.
Ajunși în Fântânele, călătorii vor fi în fața unei dileme: să se întoarcă în Sibiel precum au venit, adică pe jos, sau să se urce într-o căruță?
Oricare ar fi răspunsul, drumul înapoi spre Sibiel va fi la fel de frumos și de înmiresmat, mai ales că la capătul lui este pregătită o surpriză aparte: o scenă de teatru pe care personaje de basm de „duelează” în replici pline de umor și tâlc.
Astfel, publicul va face cunoștință cu un dragon bubos și urâcios, pe nume Bu, și cu Anaz, o zână cam… zănatică. „Anaz și Dragonul” este titlul piesei pe care artiștii Teatrului „BIS” o vor interpreta în decorul rustic al „Casei Bunicilor” din centrul satului Sibiel.
Așadar, la o așa ofertă este imposibil să nu-ți dorești să fii parte din poveste. Rezervarea unui loc este simplă: www.aniidrumetiei.ro