Articol
sugari.
În urma feedback-urilor primite de la cursanți, am constatat că bucurie că a fost mai mult decât un simplu curs și a fost extrem de apreciat de către toți participanții.
”Acest curs a fost interesant atât din punct de vedere teoretic dar mai ales practic. Am învățat noțiuni de prim ajutor care ne vor fi de folos în cazul eventualelor accidente la locul de muncă sau în viața de zi cu zi. Sugerăm ca aceste cursuri de prim ajutor să fie extinse și în rândul elevilor. Felicitări formatorilor pentru implicare”, au transmis Profesorii P.I, L. A .si R. A. de la Școala Gimnazială nr 4 Sibiu.
”Un curs foarte bine structurat, cu informații clare și precise, cu explicații detaliate despre modul de efectuare a manevrelor de prim ajutor în cele mai cunoscute situații de urgență și nu numai. Pe lângă informațiile teoretice predate am beneficiat și de exerciții practice pe care toți cursanții le-au efectuat individual având posibilitatea de a practica toate manevrele predate. Mulțumim, doamna Rodica pentru modul original și degajat cu care ne-ați predat acest curs”, au apreciat Profesorii O.C., R. S., B.T. si B. M. de la Școala Gimnazială nr 21 Sibiu.
”Este un proiect al întregii comunități iar noi suntem foarte onorați că am reușit să-l implementăm. Pe lângă cele 170 de persoane formate în cadrul acestei finanțări, am oferit posibilitatea de a participa la acest curs, din partea noastră, a Crucii Roșii Sibiu, și profesorilor de la Palatul Copiilor din Sibiu, dar și celor de la Școliile de Educație Incluzivă nr 1 și nr 2 din Sibiu, precum și celor de Școaliile de Educație Incluzivă din Dumbrăveni și Mediaș. Astfel, încă 16 cadre didactice au beneficiat gratuit de acest curs.
Mulțumim pe această cale Primăriei Sibiu și doamnei Primar Astrid Fodor care au fost foarte receptivi la propunerea noastră și au finanțat acest proiect cu 28.000 lei. Mulțumim și partenerilor noștri Consiliul Județean Sibiu – doamnei Președinte Daniela Cîmpean, care ne-au pus la dispozițe gratuit sala Transilvania pentru buna desășurare a acestor cursuri, precum și Inspectoratului Școlar Sibiu care ne-a fost alături. Mulțumirile noastre speciale și gândurile de bine se îndreaptă și către Sebastian Sebu, fost subprefect al Sibiului, care a fost alături de noi încă de la demararea acestei inițiative, din vara anului 2023 și a finanțat primele 2 grupe de profesori care au participat la curs.
Săptămâna viitoare vom demara proiectul PRIM AJUTOR ÎN ȘCOLI în județul Sibiu, datorită implicării Consiliului Județean Sibiu și a doamnei Președinte Daniela Cîmpean, care susțin această inițiativă cu 100.000 ron. Vor fi formate 460 de cadre didactice din întreg județul Sibiu. Le mulțumim mult că putem continua acest demers atât de necesar pentru copiii noștri și nu numai”, a transmis Raluca Morar, Director, Crucea Roșie Filiala Sibiu.