– copiii Avrigului își vor putea continua activitatea fotbalistică la un nivel superior –
De câteva zile, Asociația Club Sportiv Viitorul Avrig a devenit partener oficial al Asociației Club Sportiv FC Avrig, colaborarea dintre cele două structuri din orașul de pe malul stâng al Oltului deschizând oportunități noi de dezvoltare sportivă pentru tinerii din zonă, dar și pentru comunitate, în ansamblul ei.
Conform comunicatului dat publicității de ACS FC Avrig după perfectarea colaborării, obiectivul acestei înțelegeri este de a asigura micilor fotbaliștilor avrigeni cadrul normal și propice pentru continuitate și o punte solidă către fotbalul de seniori, precum și de a asigura acestora formarea necesară pentru a face față ritmului și exigențelor fotbalului de seniori.
„Acest parteneriat marchează începutul unui proiect comun dedicat dezvoltării fotbalului juvenil în Avrig. Împreună, punem accent pe formarea copiilor, susținerea pasiunii lor și crearea unui cadru organizat și sănătos pentru viitorul sportiv al orașului nostru.
Conducerea ACS FC AVRIG a purtat discuții cu toate cluburile și toți cei implicați în formarea copiilor în fotbal să se alăture acestui demers.
E important să înțelegem că certurile, ambițiile și orgoliile adulților nu trebuie să se răsfrângă asupra copiilor. Atunci când sunt constructive, ambiția și dorința de a face mai mult pot fi valoroase — dar doar dacă sunt puse în slujba dezvoltării celor mici”, transmit reprezentanții ACS FC Avrig.
De asemenea, s-a insistat asupra faptului că această colaborare nu înseamnă fuzionarea celor două cluburi, ci doar o șansă oferită micilor fotbaliști din oraș și din zonă (care doresc și fac față anumitor cerințe) de a-și continua activitatea sportivă la un nivel superior, atunci când au ajuns la o anumită vârstă.