Victorie la Zalău pentru Măgura, în ultimul meci din 2023. Cisnădia încheie anul pe 7 sau 8 în Liga Florilor

Victorie la Zalău pentru Măgura, în ultimul meci din 2023. Cisnădia încheie anul pe 7 sau 8 în Liga Florilor

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Amărăciunea de după eșecul cu Universitatea Craiova, de la sfârșitul săptămânii trecute, de pe teren propriu, a mai fost îndulcită, miercuri seara, de succesul obținut la Zalău. Antrenorul Măgurii, Alexandru Weber, a mai înscris un punct în duelul direct cu Gheorghe Tadici, disputa de pe marginea terenului și din mediul onlșine, în ultimii ani, fiind de notorietate.

Măgura s-a impus la limită, cu 28-27, golul decisiv fiind reușit de experimentata Marilena Neagu când mai erau 7 secunde. Cisnădia a întors rezultatul, obținând cele 3 puncte, după ce, în minutul 46, era condusă cu 25-22.

Tatyana Prykop a deschis scorul cu o aruncare de la 7 metri, apoi Măgura a înscris cinci goluri la rând, prin Natalia Vasilieuskaya, Asli Iskit (două), Timea Tătar și Ilsa Kepic ('9). Roberta Stamin a pus capăt seriei pozitive a jucătoarelor lui Weber și Nițu, apoi Maria Bardac și Vasilieuskaya au făcut 7-2.

Zalăul a replicat cu trei goluri consecutive (Adriyana Naumenko, Beatrice Bălăceanu și Prycop), însă până în minutul 20, echipa din Cisnădie s-a menținut la două sau trei lungimi în fața adversarului.

Prycop a redus diferența la minim (10-9), însă imediat Măgura a fructificat următoarele două atacuri prin turcoaica Iskit și Alexandra Ilie.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Cu 3 minute înainte de pauză, Măgura era la +4 (15-11), însă zălăuancele au revenit, Prycop, Lazic și Krisztina Toth înscriind trei goluri, astfel că, la jumătatea confruntării, diferența de pe tabelă era minimă (15-14).

Mai mult, Zalăul a egalat imediat după reluarea jocului, printr-un 7 metri transformat de Toth, iar Emilija Lazic a readus gazdele în avantaj după o perioadă lungă de vreme (16-15).

În prima jumătate a reprizei secunde, practic cele două echipe au mers cap la cap, diferența de pe tabelă nefiind mai mare de un gol.

De-abia în minutul 45 Toth, de la linia de 7 metri, a făcut 23-21 pentru Zalău. Tot ea, și tot dintr-o aruncare de la 7 metri, a fixat diferența la trei lungimi, în minutul 46.

Bardac, Iskit și fosta jucătoare a Zalăului, Dana Abed-Kader, au reușit să egaleze, iar Marilena Neagu, cu a patra reușită consecutivă a Măgurii, a readus-o pe aceasta la conducere pe tabela de marcaj (26-25), când mai erau 4 minute și jumătate până la final.

Alexia Gherghe și Ioana Danilescu au pus Zalăul pe plus (27-26), apoi a fost rândul sibiencelor să înscrie două goluri la rând, prin reușitele Emiliei Galinska și Marilenei Neagu, ultima punctând decisiv în ultimele secunde.

 

Locul 7, sau 8 la finalul anului?

 

Măgura s-a impus cu 28-27 și ar putea încheia anul calendaristic pe locul 7, cu două etape înainte de finalul turului.

Echipa din Cisnădie ar putea coborî pe 8 în funcție de rezultatul meciului dintre Gloria Buzău și Minaur Baia Mare. În cazul în care una dintre cele două va obține victoria în jocul disputat în această seară, ar trece peste Măgura în clasament, dar dacă întâlnirea s-ar termina la egalitate, atunci Cisnădia își va păstra locul 7.

Măgura are acum 14 puncte și -13 golaveraj, în vreme ce Buzăul e cu 12 puncte și un pasiv de 14 goluri. Minaurul a acumulat până acum 12 puncte.

 

Asli Iskit, 10 goluri

 

Turcoaica Asli Caliskan Iskit a contribuit din plin la obținerea victoriei în meciul de la Zalău, ea înscriind 10 goluri, adică o treime din cele ale Măgurii.

Pentru echipa din Cisnădie au mai punctat Timea Tătar (4 goluri), Emilia Galinska (3), Marilena Neagu (3), Maria Bardac (3), Natalia Vasileuskaya (două), Dana Abed-Kader, Ilda Kepic și Alexandra Ilie (câte unul).

La Măgura, au mai evoluat portărițele Marta Batinovic, Marina Rajcic și Mirela Pașca.

De la formația gazdă s-au remarcat Ioana Gherghe, Krisztina Toth (câte 5 goluri), Tatyana Prycop și Beatrice Bălăceanu (câte 4).

 

Liga Națională ia pauză pentru Mondialul din Danemarca, Suedia și Norvegia

 

Întrecerea internă se întrerupe până în ianuarie 2024 pentru participarea naționalei României la Campionatul Mondial de handbal care începe pe 29 noiembrie și ale cărui meciuri se vor disputa în trei țări, Danemarca, Suedia și Norvegia.

Pentru moment, selecționerul Florentin Pera a anunțat un lot de 20 de jucătoare cu care va aborda ”Trofeul Carpați”, care va avea loc la Bistrița-Năsăud în perioada 23-26 noiembrie, turneu la care ”tricolorele” vor întâlni, pe rând, reprezentativele Elveției, Portugaliei și Austriei.

În urma ”Trofeului Carpați”, Pera va mai păstra în lot 18 jucătoare pentru Mondialul din decembrie.

Lotul României pentru ”Trofeul Carpați” este alcătuit din Iulia Dumanska (Gloria Bistrița-Năsăud), Diana Ciucă (Rapid București), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea), Elena Șerban (HC Dunărea Brăila) – portari; Nicoleta Dincă, Sonia Seraficeanu (ambele Gloria Bistrița-Năsăud), Alexandra Dindiligan (CSM București), Ana Maria Tănasie (Minaur Baia Mare), Alexandra Badea (Rapid București) – extreme; Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid București), Nicoleta Balog (Dunărea Brăila) – pivoți; Cristina Neagu (CSM București, Bianca Bazaliu, Cristina Laslo (ambele Gloria Bistrița-Năsăud), Claudia Pașcan (SCM ”U” Craiova), Eliza Buceschi (Rapid București), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Daria Bucur (Gloria Buzău) și Alicia Gogîrlă (SCM Rm. Vâlcea) – linia de 9 metri.

La Campionatul Mondial, România face parte din Grupa E, alături de Danemarca, Serbia și Chile. Primele 3 clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale și apoi, din acestea, primele două merg în sferturile de finală.

România are ca obiectiv clasarea între primele 8 formații, target care i-ar da drept de participare la turneele preolimpice din aprilie 2024.

 

Autor - Ovidiu BOICA
16 noiembrie 2023 la 14:44
Distribuie articolul:

Lasă un răspuns

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 18 ore
MJ Randolph rămâne încă un sezon la CSU Sibiu
Unul dintre cei mai îndrăgiți jucători ai sezonului precedent va continua sub comanda lui Dan Fleseriu. În vârstă...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Andrei Petică revine la CSU Sibiu după 8 ani. “Mă întorc mai pregătit ca niciodată să lupt pentru culorile galben-albastre”
Gruparea studenţească sibiană anunţă că a ajuns la un acord cu Andrei Petică, un baschetbalist de 33 de...
Actualitate
2 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Răşinariul şi-a aflat adversarii din faza regională a Cupei României. La Cristuru Secuiesc şi acasă cu Ciucaşul sau Carpaţi Covasna
Câştigătoarea fazei judeţene a Cupei României, ACS Păltiniş Răşinari, a fost repartizată în Grupa B a Regiunii 3,...
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Cotele jucătorilor de la FC Hermannstadt s-au prăbuşit după retrogradarea în Liga 2. Doar Luca Stancu şi Kevin Ciubotaru sunt pe plus
 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la chioșcuri...
Actualitate
9 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Matei Damian: “CS Handbal Club, în parteneriat cu secția de handbal a CSŞ Sibiu continuă tradiția de peste 100 de ani a handbalului sibian”
“Clubul Sportiv Handbal Club Sibiu, în parteneriat cu secția de handbal a Clubului Sportiv Școlar Sibiu continua tradiția...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Final de sezon pentru handbaliştii de la CSŞ HC Sibiu. “Am format caractere, am consolidat o comunitate foarte frumoasă”
Grupele de juniori ale clubului sibian trag cortina peste sezonul 2025/26 al Campionatelor Naţionale. Clubul sibian consideră că...
Actualitate
2 min de citit
acum 2 zile
AGNITA: Comunitatea aleargă
📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
FC Hermannstadt rămâne fără portari şi anunţă despărţirea de primii doi marcatori şi alţi doi titulari
Echipa sibiană anunţă pe reţelele de socializare despărţirea de şase jucători, cu toţii aflaţi la final de contract....
Actualitate
1 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 3 zile
Păltiniş Răşinari îşi află, miercuri, viitorii adversari din Cupa României
Sibiul face parte din Regiunea 3, alături de Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș. Judeţul nostre este reprezentat de...
Actualitate
2 min de citit
Autor - b.o.n. b.o.n.
acum 3 zile
Sărituri de campion, acorduri de artist: povestea lui Isaac Nuță David, campionul mondial care cântă la patru instrumente
Taekwondo nu este doar despre forță, ci și despre inteligență, disciplină și sensibilitate. Dovada vine de această dată...
Actualitate
4 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 4 zile
O săptămână până la reluarea pregătirilor. Ultimele noutăţi din tabăra ”călăreţilor roşii”
Echipa din Şelimbăr începe pregătirea pentru noul sezon luni, 22 iunie. În momentul de faţă, oficialii ”călăreţilor roşii”...
Actualitate
3 min de citit
Autor - Ovidiu BOICA Ovidiu BOICA
acum 5 zile
(FOTO) Păltiniş Răşinari câştigă Cupa României după o finală cu cinci goluri în faţa vicecampioanei ACS Bradu
Echipa lui Dragoş Năstase s-a impus cu 3-2, sâmbătă seara, pe terenul de iarbă al Bazei Sportive “Obor”....
Actualitate
6 min de citit

Noi și terțe părți selectate colectăm informații personale așa cum se specifică în politica de confidențialitate și folosim cookie sau tehnologii similare în scopuri tehnice și, cu consimțământul dumneavoastră, pentru măsurare și marketing (reclame personalizate) așa cum se specifică în politica privind cookie-urile.

Puteți să vă dați, să refuzați sau să vă retrageți liber consimțământul în orice moment accesând panoul de preferințe. Refuzul consimțământului poate face ca funcțiile aferente să nu fie disponibile.

Personalizează preferințele de consimțământ

Cookie-urile necesare sunt esențiale pentru a activa funcțiile de bază ale acestui site, cum ar fi asigurarea unei autentificări sigure sau ajustarea preferințelor tale de consimțământ. Aceste cookie-uri nu stochează date personale identificabile.

Cookie-urile esențiale sunt necesare pentru funcționarea corectă a site-ului și nu pot fi dezactivate.

Pentru a putea vizualiza videoclipul YouTube este nevoie să acceptați cookie-urile funcționale.

Cookie-urile funcționale ajută la îmbunătățirea experienței utilizatorului, cum ar fi redarea videoclipurilor și afișarea fonturilor personalizate.

Cookie-urile de marketing sunt utilizate pentru a livra reclame personalizate și pentru a urmări eficiența campaniilor publicitare.