(FOTO) ”Călăreții roșii” au împărțit punctele cu echipa lui Oprița. Șelimbărul n-a profitat de omul în plus avut în ultima jumătate de oră

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

”Călăreții roșii” sperau să-și refacă moralul după eliminarea din Cupa României, după 0-4 cu Petrolul, cu o victorie în fața Stelei, în campionat. Care Steaua, nici ea nu venea la Rm. Vâlcea după un rezultat pozitiv în competiția KO, ratând calificarea în faza grupelor după eșecul cu Chindia (2-1). Planurile de-acasă nu s-au potrivit însă cu cele de pe terenul din Zăvoi, deși era cât pe ce ca jucătorii lui Eugen Beza să obțină toate cele 3 puncte, în prelungiri, cel care s-a opus fiind asistentul Csaba Antal, acesta semnalizând ofsaid la ultima fază, înainte ca Ciocâlteu să-l învingă pentru a doua oară pe temerarul Dincă.

Bogdan Chipirliu – cel ce a pierdut banderola de căpitan, care a ajuns pe brațul lui Adi Popa – a verticalizat, în marginea careului de 16 metri, tocmai pentru acesta din urmă, dar Mitrovic a blocat la picioarele lui ('8).

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Reacția sibienilor a fost pe măsură, iar după ce Ciocâlteu și-a încercat tirul ('9), mingea șutată de Octavian Ursu, care se ducea mult afară, a fost deviată pe centrul porții de Sabău, iar Dincă a reținut-o ('16).

Un minut mai târziu, Ciocâlteu a primit de la Boboc, în dreapta, și a tras de la 8-9 metri, dintr-un unghi destul de închis, însă pe direcția lui Dincă.

Mult mai periculos a fost șutul lui Enceanu, la celelalte buturi, cu mult efect, pe bara a doua, dar Mitrovic a respins în corner ('19).

Custom Image

Ursu a încercat să-l surprindă cu un șut de la distanță, din întoarcere, pe Dincă, însă s-a oupus încă o dată Sabău, iar lovitura de la colțul terenului arămas fără rezultat, pentru că portarul a reținut de pe capul lui Dandea ('21).

 

”Motoreta” a deschis scorul

 

Veteranul Adrian Popa a deblocat tabela, surprinzându-l pe Mitrovic cu o ”torpilă” de pe la 25 de metri, după ce Mihăescu profitase de greșeala lui Raicea ('29). Mitrovic a văzut mingea târziu și n-a avut nicio șansă să respingă șutul la colțul lung a căpitanului Stelei.

Dandea a acuzat că a fost dezechilibrat în aer în momentul în care a reluat dintre doi adversari o minge centrată în cros din flancul stâng, dar ”centralul” Ardelean a indicat repunere din 6 metri ('38).

Și oaspeții au cerut penalti, acuzând că mingea șutată de Chipirliu, din marginea careului mare, a fost oprită cu mâna de Crișan, dar și de data asta Ardelean n-a vrut să se complice ('41).

”Călăreții roșii” s-au… roșit și mai mult în obraji la o fază petrecută cu două minute înainte de pauză. Adi Popa a executat o lovitură liberă din apropierea liniei de fund, Bodișteanu a sărit peste minge și Chipirliu a trimis în bară de la 14 metri.

Beza a făcut primele retușuri la pauză, retrăgându-i pe bancă pe Gele și Raicea, prea puțin evidențiați în primele 45 de minute, apelând la Cîrstean și Cărăruș, însă rezultatele au întârziat să apară.

Prima acțiune din repriza secundă a fost tot a oaspeților, când Mitrovic a ieșit pe sub mingea centrată de Chipirliu, iar Arhirii le-a dat emoții sibienilor, respingând defectuos peste transversală ('55).

 

Steliștii, în inferioritate o jumătate de oră

 

Pentru prima dată nou-intratul Cîrstean a ieșit la rampă după un sfert de oră de la reluare, când a profitat de gafa lui Sabău, a scăpat singur cu Dincă, însă n-a găsit culoarul spre poarta Stelei, tânărul goal-keeper salvându-și încă o dată echipa ('60).

Custom Image

Dincă n-a fost de ”bătut” nici un minut mai târziu, când Ursu a trimis cu efect, pe lung, de la 14 metri, lateral stânga ('61), apoi steliștii au rămas în inferioritate pentru că Drăghici a văzut al doilea ”galben”, luând drumul spre cabine ('62). Fundașul lui Oprița a fost avertizat de două ori în mai puțin de un sfert de oră și rupea echilibrul numeric de pe teren.

Deși cu un om în minus, ”roș-albaștrii” au trecut pe lângă 2-0 la pătrunderea în flancul stâng a lui Dragoș Gheorghe, însă șutul a fost în plasa laterală, gol turcesc ('67).

La celelalte buturi, Cîrstean a reluat cu spatele, din săritură, dar Dincă a respins în corner ('74). Goal-keeper-ul Stelei a intervenit încă o dată salvator la șutul din lovitură liberă al lui Ursu, mijlocașul plasând balonul la prima bară ('84).

Tătar a executat scurt lovitura de la colțul terenului, pentru Ursu, care a centrat în gura porții, de data asta Dincă a gafat-o, scăpând balonul din brațe și de la colțul lung, Ciocâlteu a îndeplinit o simplă formalitate ('85).

 

Viciere de rezultat?

 

Impulsionați de reușită, ”călăreții roșii” au alergat după golul victoriei, însă Dincă a fost mai rapid decât Cîrstean încă o dată ('88).

Și steliștii au fost aproape de golul de 2-1, la o fază în care Mitrovic a fost nevoit să oprească cu mâna mingea în afara careului de 16 metri, însă Adrian Popa a trimis prea înalt dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri ('90).

Șelimbărenii puteau da lovitura în ultimele secunde, când Arhirii a trimis lung, pentru Ciocâlteu, care a reluat în plasă, dar tușierul Csaba era cu fanionul ridicat și reușita i-a fost anulată, mai mult, jucătorul lui Eugen Beza alegându-se cu un ”galben” pentru că a lovit balonul după fluierul lui Ardelean ('90+3). Reluările TV au pus însă sub semnul întrebării decizia asistentului, sibienii putându-se considera nedreptățiți.

Una peste alta, la fel ca la meciul cu Oțelul, cele două echipe și-au împărțit punctele, câte unul pentru fiecare, în vreme ce al treilea s-a dus… pe apa Sâmbetei.

 

CSC 1599 ȘELIMBĂR – CSA STEAUA BUCUREȘTI 1-1 (0-1)

Au marcat: Alexandru Ciocâlteu '85 / Adrian Popa '29.

CSC 1599: 68. Aleksander Mitrovic – 4. Igor Arhirii, 30. Alexandru Dandea (cpt.), 27. Radu Crișan, 19. Robert Riza (17. Daniel Tătar '75) – 33. Alexandru Luca (18. Tudor Man '85), 15. Robert Boboc (98. Mircea Manole '75) – 8. Octavian Ursu, 26. Alexandru Ciocâlteu, 77. Alexandru Raicea (21. Ion Cărăruș '46) – 10. Jordan Gele (46. Adrian Cîrstean '46). Antrenor: Eugen Beza. Rezerve neutilizate: 1. Alexandru Silveanu, 7. Alexandru Curtean, 99. Lucian Buzan, 6. Ciprian Natea.

STEAUA: 1. David Dincă – 19. Stephan Drăghici, 4. Dean Beța, 98. Alexandru Sabău, 13. Adrian Ilie – 6. Mădălin Mihăescu (42. Cristian Balgiu '42) – 11. Adrian Popa (cpt.), 10. Rareș Enceanu (8. Valentin Bărbulescu '68), 79. Ștefan Bodișteanu (17. Darius Oroian '53), 90. Dragoș Gheorghe – 77. Bogdan Chipirliu (27. Ștefan Pacionel '77). Antrenor: Daniel Oprița. Rezerve neutilizate: 22. Horia Iancu, 18. Iustin Răducan, 24. Costinel Gugu, 30. Sorin Bustea, 99. Atanas Trică. Absenți: Wallace, Tsvetelin Chunchukov (accidentați).

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad). Asistenți: George Bogdan Duță (Bacău), Csaba Antal (Baciu/Cluj). Rezervă: Alexandru Dan Gornic (Arad).

Observator CCA: Silviu Crângaşu (Ploieşti).

Observator FRF: Cristian Petrean (Hunedoara).

Cartonașe galbene: Oct. Ursu '49, R. Crișan '82, Mitrovic '88, Ciocâlteu '89+3 / Bodișteanu '46, Drăghici '49, '62, Mihăescu '74.

Cartonașe roșii: – / Stephan Drăghici '62.

Raportul șuturilor: 13-5 (pe poartă 7-2). Cornere: 8-4. Ofsaiduri: 2-1. Raportul faulturilor: 9-10.

Stadion: ”1 Mai” Rm. Vâlcea. Spectatori: circa 2.500. Timp: însorit. Gazon: bun.

 

 

Autor
01 octombrie 2022 la 13:30
Distribuie articolul:

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Dan FRÂNCU
acum 2 ore
Culoare, mișcare și multă distracție, la „Color Cross Avrig”
Dacă vrei să fii parte din povestea „Timp și Suflet” și să contribui astfel la campaniile organizate în...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 14 ore
FC Hermannstadt, printre echipele din Superligă cu cele mai puține transferuri în această vară
Doar nou-promovata Metaloglobus și FC Botoșani n-au anunțat vreun transfer până în momentul de față, când a rămas...
Sport
7 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 16 ore
Aventura lui Ianis Stoica la FC Hermannstadt, la final! ”Pleacă garantat vara asta!”
Reîntors de la turneul final al EURO U21, golgeterul echipei sibiene așteaptă să vadă încotro o va apuca,...
Sport
2 min de citit
Autor b.o.n.
acum 23 ore
În premieră, FC Hermannstadt oferă discounturi pentru abonații la meciurile de-acasă. Suporterii își pot reînnoi abonamentele până joi, 19 iunie
Gruparea de pe ”Municipal” a scos la comercializare abonamentele pentru viitorul sezon competițional. Până joi, 19 iunie, cei...
Actualitate
1 min de citit
Autor Dan FRÂNCU
acum 1 zi
Etapa a II-a a Triadei MTB 2025 – câteva zile până la închiderea înscrierilor
Pornită în luna aprilie cu etapa de la Avrig, Triada MTB 2025 va continua în zilele ultimului sfârșit...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
FC Hermannstadt transferă un mijlocaș care și-a făcut junioratul în Țările de Jos și e internațional de juniori și tineret
La echipa sibiană ajunge Dragoș Albu, un mijlocaș defensiv care a evoluat în sezonul precedent FC ”U” Craiova...
Sport
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
FC Inter promovează în Liga 3. Adversara de la baraj a anunțat că nu se prezintă! Sibiul va avea două echipe în cel de-al treilea eșalon
”Bleu-albaștrii” ar fi trebuit să susțină ”dubla” cu campioana județului Harghita pe 22 și 28 iunie, primul meci...
Sport
3 min de citit
Autor Comunicat de presa
acum 2 zile
”Super-Teo”: are sindromul Down, merge la școală, taekwon-do, călărie, fotbal, înot, schi și dansuri
Între tinerii elevi ai Clubului ”Puma” se află Teodora, elevă a Școlii Gimnaziale ”Ioan Slavici” din Sibiu. Are...
Actualitate
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Aria Recuperare, cel mai modern centru de recuperare medicală și sportivă din Transilvania
La Sibiu pot fi tratate afecțiuni osteoarticulare și musculoscheletale și alte patologii din sfera următoarelor specializări: recuperare medicală...
Actualitate
4 min de citit
Autor b.o.n.
acum 3 zile
FC Hermannstadt anunță primul ”transfer”. Preparatorul fizic revine la Sibiu, în locul lui Sergiu Coc
Înaintea plecării în cantonamentul centralizat de la Bolu, în Turcia, gruparea de pe ”Municipal” a anunțat că Stelian...
Sport
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 3 zile
Doi under-i, singurele noutăți ale lui Hermannstadt la plecarea în cantonamentul de la Bolu. Ce jucători n-au mai făcut deplasarea…
Patrick Vuc - atacantul care s-a aflat în pregătiri cu sibienii și în urmă cu un an -...
Actualitate
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 4 zile
FC Inter a câștigat și Cupa României
Noua campioană județeană, FC Inter, a câștigat, în această seară, și trofeul Cupei României, faza județeană. La capătul...
Actualitate
1 min de citit