Foto: csmtargujiu.ro
Pivotul Eduard Roschnafsky a semnat pentru încă un sezon cu CSU Sibiu și va fi un om important în lupta pentru play-off în noul an competițional.
“Sunt foarte fericit să rămân la CSU Sibiu, fiindcă îmi place mult atmosfera și profesionalismul clubului. M-am simțit foarte bine anul acesta, iar obiectivul meu este de a ajunge din nou în play-off și să aducem rezultate bune încă de la începutul sezonului. Vreau să le mulțumesc suporterilor noștri că au crezut în noi chiar și în momentele grele și continuă să ne motiveze la fiecare meci, fie acasă, fie în deplasare. Hai CSU!” a declarat acesta.
Baschetbalistul de 2,10 metri a ajuns la CSU în vara anului trecut, după ce și-a încheiat înțelegerea cu Rapid București. La nivel de seniori, “Edu” a mai evoluat pentru “U” BT Cluj-Napoca între 2022 și 2024. La CSU Sibiu, acesta a avut cel mai bun sezon din carieră. A evoluat în 39 de meciuri în toate competițiile interne, adunând 21,9 minute pe meci. A avut în medie 6,4 puncte marcate pe meci, 2,9 recuperări și 0,9 pase decisive.
“Progresul tânărului baschetbalist a fost vizibil în primul an la Sibiu, iar Dan Fleșeriu a decis să îl păstreze, cu speranța că progresul pe teren va fi din ce în ce mai mare, iar contribuția pentru echipă măcar la fel de bună. Edu Roschnafsky s-a remarcat în acest sezon prin aruncări de 3 puncte în cele mai intense momente. Ne amintim cu emoție reușita de 3 puncte a lui Edu din Giulești, din finalul partidei cu Rapid, câștigată de noi cu scorul de 98-97. Acea partidă a relansat speranțele la play-off pentru CSU, iar până la final trupa lui Dan a înregistrat 9 victorii și doar 3 înfrângeri”, notează “galben-albaştrii” pe csusibiu.ro.
Până în momentul de faţă, CSU Sibiu a anunţat transferul lui Andrei Petică, iar Monyea Pratt şi MJ Randolph şi-au prelungit contractul.
Adrian POPESCU
ADVERTORIAL
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Cosmin Pal
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Cosmin Pal
Cosmin Pal
Vlad IGNAT