📰 Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la chioșcuri sau abonează-te! 📰
Primăria Comunei Cârța reamintește tuturor cetățenilor faptul că abandonarea gunoaielor și a deșeurilor pe spațiile publice este strict interzisă și sancționată conform legislației în vigoare. „Păstrarea curățeniei este responsabilitatea fiecăruia dintre noi. Aruncarea necontrolată a deșeurilor afectează mediul, sănătatea comunității și imaginea comunei noastre. Nerespectarea acestor reguli poate atrage amenzi semnificative. Împreună putem avea o comună curată și civilizată”, transmit reprezentanţii primăriei, pe pagina de Facebook a instituţiei. Aceasta în condiţiile în care comuna Cârţa este una dintre cele mai bine îngrijite comune din judeţ, iar locuitorii şi autorităţile locale ţin mult la acest lucru.
Una cală, una rece
Acest apel vine la mai puţin de două luni după ce în comună a fost realizată o amplă campanie de curăţenie. Aceasta a fost derulată în 28 martie anul acesta. La finalul acţiunii, mesajul primăriei a fost unul de apreciere pentru cetăţenii care s-au implicat: „Astăzi, în comuna noastră, am demonstrat încă o dată că atunci când lucrăm împreună putem face lucruri frumoase pentru locul în care trăim. Mulțumim tuturor celor care au participat la acțiunea de curățenie și au dat o mână de ajutor pentru ca localitatea noastră să fie mai curată și mai îngrijită. Apreciem timpul și implicarea voastră!”.
Foto: Facebook Primăria Cârţa
b.o.n.
Comunicat de presa
Ștefania VESA
Dumitru CHISELIȚĂ
Dumitru CHISELIȚĂ
b.o.n.
Mihai POPA
Ștefania VESA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ștefania VESA
ADVERTORIAL
Campania de curătenie
Domule Primar,
este o treabă buna ce aţi facut, nu ati mai trecut prin strada Verzelor
să vedeti ce grămada este in capul strazii. De acum un an de cănd si-a
facut Ilea gardul a scos rădăcinile si cioturile si l-ea aruncat in capul străzii.
Iar mai recent auf fost aruncat acolo si crengile din tăierile de primăvara
precum si moloz. Oare de un an de zile nu a mai trecut nici un reprezentant al
primăriei s-au consiliului local pe acolo? Oare această stradă nu apartine de
Cârţa? Acolo nu ai ce căuta cu un sac de nailon, acolo îti trebuie uitaj si o
remorca. Rugăm ziarul sa treaca pe acolo să facă si o poza în speranţa ca se rezolvă