Vechiul pod de la ieșirea din Apoldu de Jos spre Ludoș a fost demolat, iar lucrările de modernizare pe DJ 106G au fost reluate odată cu încălzirea vremii. Anunțul a fost făcut de Consiliul Județean Sibiu, care precizează că circulația este deviată pe străzile laterale, iar conducătorii auto sunt rugați să respecte noile indicatoare rutiere și să circule cu prudență în apropierea utilajelor de construcții.
Intervențiile fac parte din amplul proiect de modernizare a drumului județean DJ 106G, pe tronsonul Apoldu de Jos – Ludoș – Gusu – Dealul Bogatului, unde se lucrează și pe un sector de 5 kilometri, la ieșirea din Gusu, în zona Dealul Bogatului.
Investiția Consiliului Județean Sibiu vizează modernizarea a 13,53 kilometri de drum județean, are o valoare de 45.688.526,52 lei (fără TVA), iar finanțarea a fost obținută prin Programul „Anghel Saligny”.

Constructor din Alba, preț mai mic cu 20%
Contractul de execuție a fost atribuit la mijlocul lunii octombrie 2025 companiei ELIS PAVAJE SRL din Petrești, județul Alba, în urma unei licitații organizate de Consiliul Județean Sibiu. Valoarea estimată inițial a fost de peste 57,4 milioane lei (fără TVA), sumă care includea lucrările de construcție, dotările și cheltuielile aferente organizării de șantier.
La licitație au participat alți opt ofertanți: PORR CONSTRUCT SRL, STRABAG SRL, GEIGER TRANSILVANIA SRL, DRUMSERV SA, FLOREA GRUP SRL, TOTAL NSA, DACIA ASPHALT SRL și asocierea DIFERIT AG SRL – DIFERIT SRL. Cea mai apropiată ofertă de cea declarată câștigătoare a fost depusă de asocierea TOTAL NSA AG CONSTRUCT SRL – PRENIS SRL, diferența fiind de puțin peste 245.000 lei.

În urma adjudecării licitației de către ELIS PAVAJE SRL, s-a înregistrat o economie de aproximativ 20% față de valoarea estimată a contractului, ceea ce duce la scăderea cofinanțării asigurate de administrația județeană.
Ultimul drum județean nereabilitat din Țara Secașelor
Modernizarea DJ 106G a fost împărțită în trei segmente, iar prin actualul contract vor fi modernizate două dintre acestea, cele mai degradate, între Apoldu de Jos și Dealul Bogatului, trecând prin Ludoș și Gusu.
Lucrările presupun reabilitarea și lărgirea carosabilului la 6 metri, realizarea acostamentelor, intervenții la trei poduri peste râurile Secaș și Amnaș, amenajarea sistemelor de preluare a apelor pluviale, montarea elementelor de siguranță rutieră și asigurarea acceselor laterale către proprietăți, în vederea aducerii drumului la standarde moderne de circulație.
„Sunt convinsă că, prin implicarea și bună-credința fiecăruia, până la 31 decembrie 2026 vom finaliza modernizarea acestui drum important pentru comunitățile din Țara Secașelor”, a transmis Daniela Cîmpean, președinta CJ Sibiu, la finalul unei întâlniri avute cu constructorul, la Primăria Ludoș, la sfârșitul lunii octombrie a anului trecut.
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Ovidiu BOICA
Cosmin Pal
Cosmin Pal
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
ADVERTORIAL