Deși temperaturile din ultimul weekend al lunii ianuarie vor fi cuprinse între 4 și 6 grade Celsius, ofertele de petrecere a timpului liber sunt variate și pentru toate gusturile: spectacole de teatru atât pentru cei mari, cât și pentru cei mici, film, concert sau drumeții.
Și dacă vrem să vedem cum se fac piftiile sau care este istoria Lolelor, putem da o tură prin Muzeul Astra.
Ateliere gastronomice și expoziționale, la Muzeul Astra
Muzeul Astra este întotdeauna un loc perfect de petrecere a timpului liber. Pe lângă relaxanta plimbare pe aleile Muzeului, cei mari, dar mai ales cei mici sunt invitați să observe diversitatea păsărilor care aleg să ierneze aici, de la pițigoi și mierle până la țicleni, huhurezi sau ciocănitori. În sezonul rece, acestea găsesc tot mai greu surse de hrană, de aceea la intrarea principală vizitatorii vor găsi semințe de floarea-soarelui și o hartă cu informații despre cum le pot ajuta în mod responsabil. De asemenea, cei care trec pragul Muzeului pot contribui suplimentar aducând de acasă mere sau slănină fără condimente. Pe traseu vizitatorii vor întâlni hrănitori amplasate în zone emblematice. Acestea sunt situate în apropierea lacului din Muzeul în aer liber, lângă Moara plutitoare din satul Munteni, jud. Vâlcea, în zona Târgului de Țară sau lângă lângă șteampul aurifer din Țara Moților. Vizitatorii au posibilitatea să descopere în muzeu 8 panouri figurative care reprezintă diferite specii de păsări, panouri prin care pot cunoaște mediul de viață al acestora.
Sâmbătă și duminică, în Muzeul în Aer Liber, la Târgul de țară, în intervalul orar 11.00-15.00 va avea loc un eveniment dedicat bucătăriei tradiționale românești de iarnă, în care vizitatorii sunt invitați să redescopere preparate emblematice ale satelor transilvănene: piftia și ciroba boabe cu afumătură. Mâncărurile precum piftia alături de ciorba de boabe cu afumătură de porc, erau și încă sunt nelipsite în această perioadă a anului, vizitatorii având ocazia să trăiască experiența preparării lor după rețete moștenite sau descoperite, în cadrul unui atelier gastronomic. Evenimentul oferă și prilejul de a redescoperi instrumentarul de odinioară folosit la prepararea acestor mâncăruri, precum și metodele tradiționale de păstrare și conservare a ingredientelor pe timpul iernii, astfel încât acestea să-și mențină proprietățile nutritive și gustul autentic.
Tot în Muzeul ASTRA va avea loc sâmbătă, 31 ianuarie, între orele 11:00 și 16:00, un atelier expozițional care aduce în prim-plan un obicei de iarnă unic, specific comunității săsești din Agnita, Fuga Lolelor. În cadrul atelierului muzeografii le vor oferi vizitatorilor o incursiune în istoria și semnificația Obiceiului Lolelor, într-un cadru autentic – casa săsească din Șeica Mică. Cei interesați vor putea descoperi prin intermediul obiectelor și documentelor din patrimoniul Muzeului ASTRA povești despre costumul tradițional de lolă, cu toate accesoriile sale, alaiul Lolelor reprezentat în figurine de ceramică din colecția Muzeului ASTRA și fotografii și filme documentare realizate de-a lungul timpului.
De asemena, cei care trec pragul Muzeului Astra pot să viziteze expoziția „Dansul – patrimoniul intangibil european în mișcare” la intrarea principală, în Pavilionul Muzeal Multicultural, Sala 2. Expoziția face parte din proiectul Dance – ICH: New Models of Facilitating Participatory Dance Events și poate fi vizitată între orele 09,00-17,00.
Film, concert și spectacole pentru cei mici și cei mari
„Puiul de lebădă”, după Hans Christian Andersen, este spectacol recomandat copiilor cu vârsta peste 3 ani, la Teatrul „Gong”, sâmbătă, 31 ianuarie, de la orele 11:00 și 18,00 și duminică, 1 februarie, de la ora 11,00. „Puiul de lebădă” este o adaptare după povestea scrisă de Hans Christian Andersen, care are drept erou un boboc de lebădă, clocit de către o raţă. Câte umilinţe a putut să îndure micuţul, din partea tuturor, doar pentru simplul fapt că nu era asemenea celorlalte. Toţi îl dispreţuiau şi se purtau urât, spunându-i în faţă cuvinte grele şi rănind-o chiar şi pe mama raţă. La fel se simt și copii batjocoriți pe motiv că fie sunt prea înalți, prea scunzi, prea grași, prea slabi sau pur și simplu mai diferiți decât ceilalți. E bine să ne gândim cât de grele le sunt umilinţele, dar mai ales, cât de dăunătoare sunt astfel de atitudini între noi și ce bine ar fi să le evităm.
Tot sâmbătă, 31 ianuarie de la orele 10,00 și 12:00 va avea loc Atelierul de Comunicare prin Artă – „Tablou de iarnă” pentru copiii cu vârsta între 6 și 10 ani. În zborul lor spre pământ, fulgii de zăpadă sunt întotdeauna o bucurie, atât pentru cei mari, cât și pentru cei mici. Copiii vor picta tablouri, cu care vor putea decora interiorul caselor sau îl vor putea adăuga colecției personale de picturi.
Sibienii sunt invitați în acest weekend la spectacolul „Un bărbat și mai multe femei” duminică, 31 ianuarie, de la ora: 19:00, la Sala Thalia. Este o piesă în care facem cunoștință cu un om normal, care, pus în diferite situații de viață, ajunge să reacționeze neașteptat, imprevizibil. Femeile pe care le întâlnește îi schimbă definitiv viața. Este un spectacol plin de umor de bună calitate, un spectacol care are ritm, un spectacol care binedispune.
Și dacă vrem să mergem la film, CineGold aduce pe marele ecran „Băieți de oraș: Golden Boyz” – proiecție de gală, sâmbătă, 31 ianuarie, la ora 20:00, la CineGold. Cea mai tare comedie românească din 2026 vine în avanpremieră cu tot cu distribuție „Vino să-i întâlnești LIVE pe Mihai Bendeac, Vlad Drăgulin, Lorena Luchian, Doina Teodoru și Anca Dinicu – și să vezi în premieră filmul care continuă povestea „băieților de oraș” pe marele ecran” este mesajul reprezentanților CineGold.
„Simfonia Bebemol, Concert educativ pentru bebeluși și viitoare mămici” va avea loc vineri, 30 ianuarie, de la ora 10:00, la Filarmonică. Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu diirijată de Georgios Balatsinos va interpreta, pentru copiii cu vârsta între 0 – 3 ani, Crisostomo de Arriaga – Simfonie în Re major.
Mișcare pe cărări de munte
Anii Drumeției organizează sâmbătă, 31 ianuarie, o ieșire de noapte pe lună plină pe Vârful Bătrâna în care drumeții pot să se bucure de constelațiile frumos aranjate pe boltă. Tot sâmbătă, 31 ianuarie, este pregătită o drumeție pe poteci pastorale în împrejurimile Rășinariului cu un popas la coliba lui Nea Ion unde excursioniștii vor aprinde un foc de vreascuri la care vor pregăti bucate delicioase, după care vor coborî până în sat unde vor urma ulițele ce îi vor conduce înapoi în centrul Rășinariului.
Sursa foto: facebook Muzeul Astra
Ștefania VESA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Ovidiu BOICA
Cosmin Pal
Cosmin Pal
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT