Ferma didactică și de cercetare Rusciori a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu a devenit locul unde mărul a fost sărbătorit prin știință, gust, tradiție și inovație. Studenți, profesori, dar și numeroși liceeni din Sibiu au participat la evenimentul Apple Lab Farm, un adevărat laborator viu al cunoașterii agricole.
„Astăzi este o zi de sărbătoare pentru noi, avem un eveniment dedicat mărului”, a subliniat prof. univ. dr. habil. Romulus Iagăru, decanul Facultății de Științe Agricole, Industrie Alimentară și Protecția Mediului. Ferma de la Rusciori este recunoscută pentru activitatea didactică și câmpurile experimentale pomicole, iar această zi a pus în valoare întreg ciclul de viață al mărului: de la plantare, îngrijire și protecție, până la recoltare și procesare. „Ferma noastră didactică este centrată pe câmpuri experimentale pomicole, dar nu exclusiv, iar astăzi, prin acest eveniment, sărbătorim mărul atât în ceea ce privește activitățile de obținere, cât și activitățile de procesare în produse alimentare. Suntem bucuroși că avem în mijlocul nostru elevi de la liceele din municipiul Sibiu, cărora le prezentăm itinerariul cunoașterii, obținerea producției de măr și procesarea lor”, a continuat acesta.
Evenimentul a reunit cadre didactice, studenți ai facultății, dar și elevi de la patru licee importante din Sibiu: Liceul de Industrie Alimentară, Liceul Cibinium, Liceul Agricol și Liceul Economic. Au participat din partea Inspectoratului Școlar, prof. Daniela Muntean – inspector activități extrașcolare și prof. Poplacean Adrian -inspector discipine tehnice. „Astăzi avem un eveniment de anvergură, suntem aici pentru a ne prezenta în fața lor cu evenimentul Apple Lab Farm – cu și despre mere”, a declarat conf. dr. ing. Anca Tulbure, prodecanul facultății. Cele 15 ateliere pregătite de profesori împreună cu studenții au demonstrat că a fi student la această facultate nu înseamnă doar învățare teoretică, ci mai ales transformarea teoriei în practică. „Este un laborator viu aici, la Rusciori, unde visele devin realitate și punem pe masa consumatorilor un produs sigur, inovativ și sustenabil”, a mai spus aceasta.
Un moment special al zilei a fost cel dedicat tradiției plantării de pomi fructiferi. Studenții din anul I au fost invitați să planteze câte un copac, marcând simbolic începutul drumului lor academic. Decanul Romulus Iagăru le-a explicat pas cu pas etapele plantării, de la pregătirea solului și poziționarea rădăcinii, până la udare și îngrijire, subliniind importanța responsabilității față de natură și continuitatea acestei tradiții.

Programul evenimentului a cuprins o serie de activități interactive și educative. Ziua a început cu un concurs gastronomic pe bază de mere, urmat de degustarea soiurilor cultivate în ferma Rusciori. Participanții au aflat despre dăunătorii și bolile mărului, au identificat buruienile din plantațiile pomicole și au observat sucul de mere la microscop, descoperind lumea invizibilă a microorganismelor. Unul dintre cele mai apreciate ateliere a fost „De la măr la halba de bere”, unde s-a prezentat cum sucul de mere poate fi folosit ca materie primă alternativă pentru producerea berii. În stația pilot, vizitatorii au asistat la procesul de realizare și degustare a sucului de mere proaspăt.
Tehnologia modernă a fost prezentă prin demonstrații de monitorizare aeriană a culturilor agricole cu ajutorul dronelor și prin utilizarea inteligenței artificiale în industria alimentară. De asemenea, au fost prezentate analiza pH-ului solului, utilizarea stației totale pentru înființarea plantațiilor de meri și baza energetică a fermei. Nu au lipsit nici exemplele de valorificare a mărului în pensiunile agroturistice, unde au fost oferite produse spre degustare.
Ziua s-a încheiat cu un tur ghidat al fermei, oferind o imagine de ansamblu asupra infrastructurii educaționale, plantațiilor și laboratoarelor din cadrul fermei didactice.
Apple Lab Farm a fost doar un eveniment care a arătat cum mărul devine simbolul legăturii dintre știință, educație și natură. Liceenii au plecat cu o imagine clară asupra a ceea ce înseamnă viața de student la Facultatea de Științe Agricole, Industrie Alimentară și Protecția Mediului: practică, pasiune și dorința de a construi un viitor sustenabil.





Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Ioana DEDU
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
ADVERTORIAL
Ovidiu BOICA
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Vlad IGNAT
Marius MUNTEANU GHIUR