Proiectul „Hi Digital” realizat de Asociația Centrul Bucuriei din București a ajuns, pentru al doilea an la Sibiu, aducându-i pe seniori mai aproape de tehnologie și de lumea online. Într-o epocă în care telefoanele inteligente, aplicațiile și plățile online au devenit parte din viața de zi cu zi, mulți vârstnici se simt lăsați în urmă. Acest proiect le oferă șansa de a prinde curaj și de a învăța, pas cu pas, cum să folosească instrumentele digitale.
Atelierele se desfășoară în filialele Bibliotecii Județene ASTRA: Valea Aurie, Vasile Aaron și Bâlea și sunt coordonate de specialiști și de voluntari. Cursurile se organizează în grupe cu un număr mic de participanți, tocmai pentru ca fiecare dintre cei intersați să primească atenția necesară și să aibă timp să repete pașii până când se simte încrezător în forțele proprii.
Atelierele sunt concepute să răspundă nevoilor vârstnicilor. De la pașii de bază – cum să răspundă la apeluri și să trimită mesaje, până la funcții mai avansate, precum utilizarea aplicației WhatsApp, instalarea unor aplicații utile pentru plăți online, orientare pe hartă sau accesarea știrilor.
Un interes deosebit l-a stârnit,însă, tema inteligenței artificiale. Mulți participanți au fost curioși să afle cum funcționează ChatGPT și cum îi poate ajuta în viața de zi cu zi.
„Sunt foarte interesați de ChatGPT pentru că e o chestie nouă și își doresc să afle cât mai multe”, spune coordonatoarea proiectului, Ana Maria Bogdan.
„Primul telefon cu butoane l-am cumpărat în 2018”
Entuziasmul se simte la fiecare întâlnire, pentru că seniorii sunt dornici de a învăța cât mai mult. Printre cursanți s-a numărat și Liliana Istrate, în vârstă de 76 de ani, care povestește că de mult își dorea să învețe să folosească telefonul, dar nu găsise locul potrivit:„Mi se pare deosebită experiența! În sfârșit am găsit ceva care să-mi convină pentru că de mult îmi doream și nu știam unde să mă duc. Am învățat multe lucruri foarte utile. Cel mai greu mi se pare să țin minte tot. Primul telefon cu butoane l-am cumpărat în 2018.”

Foto: Maria-Antonia Oana
Alți seniori împărtășesc aceeași dificultate, trecerea de la telefonul clasic la smartphone a fost o adevărată provocare. Unul dintre participanți, o pensionară de 75 de ani, a spus că internetul este complex și că nu reușește să țină minte chiar tot. Dar se străduiește să învețe cât mai multe: „Pentru că nu am pe nimeni prin jur trebuie să mă descurc singură cu toate. Nu am la cine să apelez ca să îmi rezolv problemele. Ideea aceasta este extraordinară și chiar am venit cu propunerea să învățăm și lucruri pentru calculator, pentru că s-au schimbat multe. Este a doua oară când vin la acest curs, totuși nu poți să afli tot în zece ședințe, telefonul are foarte multe funcții. Cel mai greu este să ții minte tot ce se învață. Trecerea de la telefonul clasic cu butoane la smartphone m-a speriat un pic la început, pentru că nu am avut pe cineva să-mi explice cum să-l folosesc.”
Un moment special al acestor ateliere este colaborarea dintre generații. La unul dintre ele s-a aflat și Cristi, elev în clasa a X-a la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, care a fost încântat să dea o mână de ajutor.
„Îmi place să îi ajut să descopere lucruri noi, însă e nevoie să repete anumite lucruri ca să nu le uite”, spune tânărul.
Cum decurge proiectul
Prima serie de ateliere a început în luna august, iar cea de-a doua a debutat în septembrie și va continua până în decembrie. Timp de aproximativ trei luni, cursanții au parte de 10 întâlniri, fiecare cu teme practice și exerciții interactive.
Proiectul s-a bucurat de un real succes, astfel că dacă anul trecut au participat 60 de seniori, anul acesta numărul a crescut. Înscrierea este gratuită și simplă. Doritorii pot suna la 0800 460 001 – Telefonul Vârstnicului, pot trimite un mesaj la [email protected].
Următorul atelier va avea loc vineri, 19 septembrie, de la ora 14:30, la Filiala Bibliotecii ASTRA din Bâlea, iar vârstnicii sunt încurajați să participe.
Cititorii ediției tipărite au fost primii care au văzut acest articol. Și multe altele! Caută TRIBUNA la chioșcuri sau abonează-te!

Dumitru CHISELIȚĂ
Cosmin PAL
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ștefania VESA
Ștefania VESA
Adrian POPESCU
Ovidiu BOICA
Cosmin PAL
Ștefania VESA
Ștefania VESA