Începând de astăzi, de la ora 10,00 și până mâine la ora 10,00 județul Sibiu se află sub cod portocaliu de caniculă, potrivit reprezentanților Administrației Naționale de Meteorologie.
În acest interval de timp se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 40 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, ceea ce va determina o noapte tropicală. Disconfortul termic va fi ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) urmând să depășească pragul critic de 80 de unități.
Ce ne sfătuiesc pompierii
Pentru a trece cu bine de aceste temperaturi foarte ridicate, pompierii vin cu o serie de recomandări: „Evitați pe cât posibil spațiile aglomerate, expunerile la soare și efortul fizic intens; Evitați expunerea prelungită la soare; Purtați pălării de soare și haine lejere de culori deschise; Consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător! Evitați consumul băuturilor alcoolice; Consumați fructe și legume proaspete; Evitați deplasările la orele de vârf; dacă totuși este necesar, deplasați-vă prin locuri umbrite și faceți repaus; Păstraţi contactul permanent cu vecinii, rudele, cunoştinţe care sunt în vârstă sau cu dizabilităţi, interesându-vă de starea lor de sănătate.
De asemenea, pe tot parcursul verii, trebuie să acordați o atenție deosebită siguranței atunci când mergeți la scăldat. Râurile, iazurile, lacurile sau marea pot fi atrăgătoare, dar adesea ascund pericole.
Scăldaţi-vă doar în locuri special amenajate pentru înot şi respectaţi avertizările privind interzicerea scăldatului.
Evitaţi scăldatul în lacuri, canale sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenţii foarte puternici, albiile nămoloase sau acoperite cu plante, pietre, crengi sau trunchiuri de copaci.
Evitaţi să intrați singuri în apă, fără a avea alte persoane prin apropiere, mai ales dacă nu ştiţi să înotaţi.
Totodată, vă reamintim că arderea vegetației uscate este interzisă! NU aprindeți focul în zone cu vegetație uscată sau împădurite! NU aruncați la întâmplare resturile de țigară; acestea pot genera incendii”.