Un bărbat din Biertan a fost reținut joi pentru 24 de ore pentru conducere fără permis și sub infleunța alcoolului. În aceeași zi, 28 mai, polițiștii au oprit un ansamblu format dintr-o autoutilitară care tracta o remorcă, condus pe DN 1 de un bărbat, la control descoperindu-se că acesta nu deține permis de conducere corespunzător categoriei.
„La data de 28 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Dumbrăveni au reținut un bărbat în vârstă de 51 de ani, din Biertan, cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere fără permis (2 acte materiale) și conducere sub influența alcoolului. Din cercetările efectuate a reieșit că, în zilele de 22 martie și 27 mai a.c., bărbatul a condus un autoturism în localitățile Copșa Mare și Biertan, fără a avea acest drept. Totodată, la data de 27 mai a.c., s-a constatat că bărbatul se afla sub influența băuturilor alcoolice. În baza probatoriului administrat în cauză, polițiștii au luat măsura reținerii pentru 24 de ore a bărbatului, urmând a fi prezentat unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive. Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Dumbrăveni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Mediaș.
La data de 28 mai a.c., în jurul orei 11.00, în localitatea Veștem, polițiștii rutieri au oprit pentru control un ansamblu format dintr-o autoutilitară care tracta o remorcă, condus pe DN 1 de către un bărbat în vârstă de 29 de ani, din județul Vâlcea. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că bărbatul nu deține permis de conducere corespunzător categoriei din care face parte ansamblul de autovehicule condus. În cauză, la nivelul Serviciului Rutier Sibiu s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducere cu permis necorespunzător categoriei din care face parte ansamblul rutier”, au transmis reprezentanții IPJ Sibiu.